Πολυ απλή ερωτηση.

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Οπως εγραψα και σε καποιο θεμα εχω ενα προβλημα με τον ενισχυτη .Συγκεκριμενα μου εκαψε για δευτερη φορα την καρτα ηχου.

1.Η καρτα ηχου ειναι εσωτερικη και το pc ειναι πανω σε ups.

2.O ενισχυτης δεν εχει γειωση (εσωτερικα εχει δυο καλωδια, συγκεκριμενα ειναι ο nad 325bee ).

3.Tην πρωτη φορα ο ενισχυτης ηταν κατευθειαν στην πριζα , την δευτερη φορα ηταν σε σταθεροποιητη.

4.Οταν πιανω τον ενισχυτη νιωθω ενα ''γουργουρισμα''.Οταν βαζω πανω του το δοκιμαστικο κατσαβιδι αυτο αναβει .Ειναι φυσιολογικο αυτο ? Καποιος μου ειπε για τα ρευματα απο τον μετασχηματιστη..δεν θυμαμαι ακριβως και οτι αυτο ειναι φυσιολογικο.

5.Μου προτειναν σαν λυση μια γειωση , ενα συρμα δηλαδη που να ενωνει το σασι του ενισχυτη με το σασι του υπολογιστη.Εσεις τι λετε?
Επισης μου ειπαν οτι καλο θα ηταν επισης ενα συρμα απο το σασι του υπολογιστη στην γειωση του σπιτιου.Υποθετω σε καποια απο αυτες του πολυπριζου που παρεμβαλεται μεταξυ ολων αυτων και της πριζας ? Γιατι αλλιως πως ?

Πρεπει να κανω κατι αλλο ? Καλο θα ηταν να ξεφορτωθω και κατι απο τα παραπανω ?(πχ σταθεροποιητη ) .

Η λυση ειναι αυτη του συρματος η πρεπει να κανω κατι αλλο ?

(Και αν αυτη ειναι η λυση..σε καθε συνδεση ενισχυτη με καρτα ηχου..αυτες οι πατεντες γινονται ? :139:)


Για πεστε και εσεις για να τελειωνουμε μια και καλη με αυτο το προβλημα...:136:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Πολυ απλή ερωτηση.

4.Οταν πιανω τον ενισχυτη νιωθω ενα ''γουργουρισμα''.Οταν βαζω πανω του το δοκιμαστικο κατσαβιδι αυτο αναβει .Ειναι φυσιολογικο αυτο ? Καποιος μου ειπε για τα ρευματα απο τον μετασχηματιστη..δεν θυμαμαι ακριβως και οτι αυτο ειναι φυσιολογικο.

5.Μου προτειναν σαν λυση μια γειωση , ενα συρμα δηλαδη που να ενωνει το σασι του ενισχυτη με το σασι του υπολογιστη.Εσεις τι λετε?
Επισης μου ειπαν οτι καλο θα ηταν επισης ενα συρμα απο το σασι του υπολογιστη στην γειωση του σπιτιου.Υποθετω σε καποια απο αυτες του πολυπριζου που παρεμβαλεται μεταξυ ολων αυτων και της πριζας ? Γιατι αλλιως πως ?
Στο σύρμα μεταξύ ενισχυτή και υπολογιστή λέω ναι. Την ίδια βλάβη είχα κι εγώ, και η βασική αναλογική έξοδος του mobo πήγε στα θυμαράκια. Ανάθεμα τα unbalanced... (Καλού - κακού, κάνε συνδέσεις και αποσυνδέσεις με τις μηχανές σβηστές).
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Πολυ απλή ερωτηση.

Επισης μου ειπαν οτι καλο θα ηταν επισης ενα συρμα απο το σασι του υπολογιστη στην γειωση του σπιτιου.Υποθετω σε καποια απο αυτες του πολυπριζου που παρεμβαλεται μεταξυ ολων αυτων και της πριζας ? Γιατι αλλιως πως ?
Από τη στιγμή που ο υπολογιστής (ή το UPS, αν παρεμβάλλεται τέτοιο) είναι συνδεδεμένος σε πρίζα σούκο (ή τριπολική με αντάπτορα), τότε μαζί με το τροφοδοτικό είναι γειωμένο και το σασί του. Δε χρειάζεται κάτι άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.806
Απάντηση: Πολυ απλή ερωτηση.

Ο ενισχυτής σου δεν παίρνει γείωση από το καλώδιο τροφοδοσίας του για να μην υπάρχουν βρόχοι γείωσης, καθώς υποθέτει ο κατασκευαστής του ότι όλο και κάποια συσκευή που συνδέεις στον ενισχυτή σου (πηγή) θα έχει γη, κι άρα θα δώσει γη στον ενισχυτή σου μέσω των RCA.

Aν αυτό δε συμβαίνει, αν δηλαδή κανένα μηχάνημα δε συνδέεται με γη, τότε αυτό είναι και επικίνδυνο για σένα σε περίπτωση βλάβης. Στην αναπαραγωγή μουσικής αυτό δεν έχει συνήθως σημασία.

Το RCA με το οποίο συνδέεις τον ενισχυτή σου με το PC δίνει γη στον ενισχυτή σου, και επειδή αυτός είναι "ζεστός", έχει δηλαδή δυναμικό στο σασσί του, μεταφέρει στιγμιαία αυτή τη διαφορά δυναμικού στο PC μέσω της κάρτας ήχου, οπότε και την "παίρνεις αγκαλιά".

Αν τα συνδέσεις πριν τα ανάψεις, λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα.

Αν συνδέσεις με ένα καλώδιο τη γη από κάποιο RCA του ενισχυτή σου με το σασσί του PC πριν συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου με τον ενισχυτή, πάλι δε θα έχεις πρόβλημα.

Αν συνδέσεις με ένα καλώδιο τη γη από κάποιο RCA του ενισχυτή σου με τη γη της ΔΕΗ, εφόσον το PC σου συνδέεται με τη γη, πάλι δε θα έχεις πρόβλημα.

Λες πως ακουμπάς τον ενισχυτή σου και νιώθεις ένα "τρέμουλο". Δικίμασε να βάλεις το φις ρεύματος του ενισχυτή σου ανάποδα στην μπρίζα και δες μήπως αυτό μειώνεται. Μπορεί όμως αυτό το "τρέμουλο" να μην οφείλεται στον ενισχυτή, αλλά να οφείλεται σε κάποια άλλη πηγή που έχεις συνδεδεμένη πάνω στον ενισχυτή, πχ στο CD-player σου. Οπότε δες με ποιό τρόπο τοποθέτησης των φις των μηχανημάτων σου στην μπρίζα μειώνεται αυτή η αίσθηση. Με ένα πολύμετρο βέβαια δε χρειάζεται να προσπαθείς να νιώσεις το ρεύμα, είναι μετρήσιμο... και δεν είναι ένδειξη βλάβης, φυσιολογικό είναι αν δεν υπάρχει γη.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Πολυ απλή ερωτηση.

Eυχαριστω για τις απαντησεις.

Κατι τελευταιο.

Αυριο θα παραγγειλω μια εξωτερικη καρτα.

Αυτη θα συνδεεται με usb με τον υπολογιστη ..

Οσα ειπαμε εξακολουθουν να ειναι απαραιτητα ?

Μηπως μπορουμε να παραβλεψουμε πια την ενωση ενισχυτη-pc (και να συνδεσω μονο τον ενισχυτη με την γη της Δεη ) λογω usb η πρακτικα ειναι το ιδιο με μια εσωτερικη καρτα (ηλεκτρικα εννοω ) ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Πολυ απλή ερωτηση.

Νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το physical layer της σύνδεσης USB είναι κατασκευασμένο για σύνδεση και αποσύνδεση εν θερμώ, μιας και η γη συνδέεται πρώτη και αποσυνδέεται τελευταία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.088
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top