Πολύπριζο 6 θέσεων Sotm mT-1000

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εκτός από τους διάφορους φορτιστές για τις συσκευές μας, το πιο απαραίτητο ηλεκτρολογικό αξεσουάρ σε κάθε σπίτι είναι το πολύπριζο. Το βλέπεις παντού, είναι εξαιρετικά χρήσιμο και είναι η μόνη λύση για την αύξηση των πριζών μας.
Πόσο μάλλον σ’ ένα στερεοφωνικό ή home cinema σύστημα όπου οι συσκευές είναι πολλές σε αριθμό και πεινασμένες για πρίζες και ρεύμα. Το πολύπριζο, με ή χωρίς φίλτρο ρεύματος, είναι το πρώτο «δομικό» στοιχείο (μαζί) με το ρακ που θα πρέπει να έχεις για να ακούσεις μουσική....




 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Έχεις δώσει τόσες χιλιάδες για τα μηχανήματα σου και δεν μπορείς να δώσεις ενάμιση ψωροχιλιάρικο για ένα παλιοπολύπριζο;;; 😯
Τι τσιγγουνιά Θεέ μου..

Αυτό το διάβασες;

"Το ρεύμα διαφοροποιείται με την περιοχή, με τις ώρες, με τον καιρό και τις εποχές, αλλά και με την διάθεση της ΔΕΔΔΗΕ. Και μαζί του διαφοροποιείται και ο ήχος μας. Επομένως ένα καλό πολύπριζο είναι μονόδρομος αν θέλουμε να κατακτήσουμε τα όσα πολλά μας υπόσχεται σε ήχο ο κατασκευαστής της συσκευής μας."


Αυτό;

"Τοποθετήσαμε το mT-1000 στο σύστημα μας και αρχίσαμε τις ακροάσεις, συγκρίνοντας το με ένα άλλο καλό πολύπριζο. Ο ήχος με το Sotm απέκτησε δυναμικές και ταχύτητα, οι θόρυβοι περιορίστηκαν σημαντικά και ήταν σαν «όλα να έσφιξαν». Παρατηρήσαμε, επίσης, μεγαλύτερη έκταση, καθαρότητα και πιο συγκροτημένη στερεοφωνική εικόνα.

Το μπάσο έγινε πιο ουσιαστικό και πιο πυκνό, ενώ οι υψηλές απογειώθηκαν αποκτώντας διαύγεια και ευγένεια. Η ακρόαση απέκτησε φυσικότητα και διάθεση, ενώ βελτιώθηκε παράλληλα και η λειτουργικότητα των ψηφιακών συσκευών μας, ειδικά του streamer."

...και λίγα είναι 1500 + το καλώδιο ρεύματος που δεν έχει και θα πρέπει να πάρεις/φτιάξεις ένα γι' αυτά που προσφέρει αυτό το σούπερ ντούπερ ουάου πολύπριζο!


















































:lol:
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
Φάνη θα προτιμούσα 3 θέσεων γιατί με βολεύει δηλαδή προ,τελικό, Dac με τα μισά λεφτά αλλά οι περισσότεροι κατασκευαστές φτιάχνουν με 5,6,8 θέσεων πρίζες με αυξημένο κόστος.Θα βόλευε πρίζα και κόστος σε παραγγελία.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ωραίο είναι αλλά έχει 19500$, βέβαια η μπαταρία σε απαλλάσει από όλα τα σκουπίδια του ηλεκτρικού δικτύου και ο ήχος ακούγεται πεντακάθαρος, προς το παρόν θα ακούω με ακουστικά από κινητό με 🔋 απαλλαγμένη από τα προβλήματα του δικτύου για να πάρω μια πρόγευση. :p
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Αφού είναι ακριβό, πάρε τούτο. Αν διαβάσεις το ρηβγιού, ίδγια δλειά κάνει :biggrin:
.... το οποιο σιγουρα κανει την ιδια και καλητερη δουλεια ειδικα αμα του βαλεις και ακριβα στηριγματα ... 🐒
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
"If one is very curious about the details, I suggest one re-read my review of the $19,500 Stromtank S2500 I wrote that is in the February 2018 issue of Enjoy the Music.com. There was no difference in the resulting sound quality when the Stromtank S2500 was powering my front-end versus the Goal Zero Yeti 400. None. "
............... (η υπογράμμιση δική μου)
Είναι από το άρθρο του περιοδικού, το οποίο (περιοδικό) είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Ανήκει σαφέστατα και αναμφίβολα στον ιερό χώρο της χαϊενδικής δημοσιογραφίας.

View attachment 163242 Τι δεν καταλαβαίνεις????
Εδώ είσαι! Και με διακόπτη φωτεινό να βλέπεις το βράδυ το δρόμο για το WC. View attachment 163244
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Έχεις δώσει τόσες χιλιάδες για τα μηχανήματα σου και δεν μπορείς να δώσεις ενάμιση ψωροχιλιάρικο για ένα παλιοπολύπριζο;;; 😯
Τι τσιγγουνιά Θεέ μου..

Αυτό το διάβασες;

"Το ρεύμα διαφοροποιείται με την περιοχή, με τις ώρες, με τον καιρό και τις εποχές, αλλά και με την διάθεση της ΔΕΔΔΗΕ. Και μαζί του διαφοροποιείται και ο ήχος μας. Επομένως ένα καλό πολύπριζο είναι μονόδρομος αν θέλουμε να κατακτήσουμε τα όσα πολλά μας υπόσχεται σε ήχο ο κατασκευαστής της συσκευής μας."


Αυτό;

"Τοποθετήσαμε το mT-1000 στο σύστημα μας και αρχίσαμε τις ακροάσεις, συγκρίνοντας το με ένα άλλο καλό πολύπριζο. Ο ήχος με το Sotm απέκτησε δυναμικές και ταχύτητα, οι θόρυβοι περιορίστηκαν σημαντικά και ήταν σαν «όλα να έσφιξαν». Παρατηρήσαμε, επίσης, μεγαλύτερη έκταση, καθαρότητα και πιο συγκροτημένη στερεοφωνική εικόνα.

Το μπάσο έγινε πιο ουσιαστικό και πιο πυκνό, ενώ οι υψηλές απογειώθηκαν αποκτώντας διαύγεια και ευγένεια. Η ακρόαση απέκτησε φυσικότητα και διάθεση, ενώ βελτιώθηκε παράλληλα και η λειτουργικότητα των ψηφιακών συσκευών μας, ειδικά του streamer."

...και λίγα είναι 1500 + το καλώδιο ρεύματος που δεν έχει και θα πρέπει να πάρεις/φτιάξεις ένα γι' αυτά που προσφέρει αυτό το σούπερ ντούπερ ουάου πολύπριζο!


















































:lol:
Παπαρολογίας το ανάγνωσμα.
Ξέρω τι έχω δώσει σε μηχ/τα και δεν περιμένω κανέναν δημοσιογράφο , να με διαφωτίσει , τι να αγοράσω, από πολύπριζα alfee, έχοντας πολλά χρόνια στο κουρμπέτι ξέρω πολύ καλά τι μου χρειάζεται.Ούτε 1450 ούτε 150 , 20 e πολύπριζα γερμανικά έχω , αλλά αυτά τροφοδοτούνται , από voltage regulators, γιατί εδω που μένω η τάση έχει πολλά σκαμπανεβάσματα , το έχω πεί πολλές φορές , τις κυριακές έχω δεί και 270v στο δίκτυο εδώ.
Γι"αυτό λοιπόν voltage regulators και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Κανένα πολύπριζο , όσο καλό και αν είναι δεν πρόκειται να μου γλυτώσει τα μηχανήματα.
Διάβασε εσύ τους δημοσιογραφίσκους και τα περιοδικά , και ασε εμένα στα δικά μου.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Παπαρολογίας το ανάγνωσμα.
Ξέρω τι έχω δώσει σε μηχ/τα και δεν περιμένω κανέναν δημοσιογράφο , να με διαφωτίσει , τι να αγοράσω, από πολύπριζα alfee, έχοντας πολλά χρόνια στο κουρμπέτι ξέρω πολύ καλά τι μου χρειάζεται.Ούτε 1450 ούτε 150 , 20 e πολύπριζα γερμανικά έχω , αλλά αυτά τροφοδοτούνται , από voltage regulators, γιατί εδω που μένω η τάση έχει πολλά σκαμπανεβάσματα , το έχω πεί πολλές φορές , τις κυριακές έχω δεί και 270v στο δίκτυο εδώ.
Γι"αυτό λοιπόν voltage regulators και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Κανένα πολύπριζο , όσο καλό και αν είναι δεν πρόκειται να μου γλυτώσει τα μηχανήματα.
Διάβασε εσύ τους δημοσιογραφίσκους και τα περιοδικά , και ασε εμένα στα δικά μου.

Συγνώμη βρε Γιάννη, το πίστεψες;;;
Η με τρολλάρεις;
Τη φάτσα κάτω-κάτω δεν την είδες;
Έλεος!!! :headbang:
Εν τω μεταξύ έβαλε και ο Ιάσονας αυτόν που κοιτάει έτσι και έχω ψιλοφρικάρει..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αλλη φορά να βάζεις άλλη φάτσα απο κάτω, σταθερή , να μην περιστρέφεται.
Μου ξέφυγε. Νόμιζα ότι σοβαρολογούσες και ήμουν έτοιμος να σε πάρω με τις πέτρες. Φτηνά την γλύτωσες κακομοίρη μου. :gotcha: :roflmao:
 



Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
View attachment 163242 Τι δεν καταλαβαίνεις????
Εδώ είσαι! Και με διακόπτη φωτεινό να βλέπεις το βράδυ το δρόμο για το WC. View attachment 163244
Αφού το βράδυ το κλείνουμε. Σβήνει το λαμπάκι. Πώς θα βλέπουμε;
ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ;;;;;

Ω ΜΟΝΤΙΕ!!!

Άλλα έξοδα από κει.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
"Ο ήχος με το Sotm απέκτησε δυναμικές και ταχύτητα, οι θόρυβοι περιορίστηκαν σημαντικά και ήταν σαν «όλα να έσφιξαν». Παρατηρήσαμε........έκταση, καθαρότητα και πιο συγκροτημένη στερεοφωνική εικόνα.
Το μπάσο.........πιο πυκνό, .. οι υψηλές απογειώθηκαν αποκτώντας διαύγεια και ευγένεια. Η ακρόαση απέκτησε φυσικότητα και διάθεση........"
.......και η κριτική μας επιτέλεσε την αποστολή της!
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Εκτός από τους διάφορους φορτιστές για τις συσκευές μας, το πιο απαραίτητο ηλεκτρολογικό αξεσουάρ σε κάθε σπίτι είναι το πολύπριζο. Το βλέπεις παντού, είναι εξαιρετικά χρήσιμο και είναι η μόνη λύση για την αύξηση των πριζών μας.
Πόσο μάλλον σ’ ένα στερεοφωνικό ή home cinema σύστημα όπου οι συσκευές είναι πολλές σε αριθμό και πεινασμένες για πρίζες και ρεύμα. Το πολύπριζο, με ή χωρίς φίλτρο ρεύματος, είναι το πρώτο «δομικό» στοιχείο (μαζί) με το ρακ που θα πρέπει να έχεις για να ακούσεις μουσική....




Κατά σύμπτωση προχθές το βράδυ διάβαζα αυτό το review (τελος πάντων ο Θεός να το κάνει review...) από το περιοδικό (προηγούμενο τεύχος του Ιανουαρίου 2020).

Είναι φανερό από την περιγραφή στο review ότι προσπαθούν "τραβώντας από τα μαλλιά" να δικαιολογήσουν την χρησιμότητα του συγκεκριμένου πολύπριζου. Οι περιγραφή της επίδρασης στον ήχο στο γνωστό "ηλίθιο" στυλ. Ειδικά όταν περιγράφει την λειτουργία του κυκλώματος - φίλτρου (το έχει αντιγραψει από το site της SOtM)

"...The mT-1000 uses a unique noise reduction technique — a specially-shaped filter block installed around the power line. Because this technique does not add filters in the middle of the power line, it does not hinder the details and dynamics of the music. Instead it works with your system to deliver the natural texture and live sound of your music. " (χαχαχαχα!!!!!!)

"Small, adjustable, spiked footings on the mT-1000 are also designed to minimize vibration, preventing long term abrasion." (... γιατί από το πολύ κούνημα τα ηλεκτρόνια μπορεί να πο@στέψουν...)

Και ερχόμαστε στο ζουμί:

"The mT-1000’s superb, intelligent design — made of high-grade aluminum — will help complete your high-end audio system upgrade."


Δηλαδή για 1500 Ευρώ πουλάει ένα κουτί πολυτελείας.

Οι πρίζες ABL -Sursum που χρησιμοποιεί κοστίζουν γύρω στα 7 - 8 Ευρώ η μία (λιανική) (https://gr.rsdelivers.com/product/a...m-black-1-gang-plug-socket-16a-type-f/8245649). Οι χοντροί αγωγοί που έχει μέσα (8 AWG) υπολογίζω γύρω στα 10 Ευρώ / πολύπριζο (και πολλά λέω). Το πριζάκι IEC άλλα 10 Ευρώ (μάλλον λιγότερα). Το κυκλωματάκι που έχει μέσα (παθητικό φίλτρο) αντε άλλα 15 Ευρώ? Σημειωτέον ότι σύμφωνα με την περιγραφή του πολύπριζου αυτό δεν προσφέρει surge protection.

Πάντως στο review του Ηχου έχουν δίκιο στα θετικά "ΦΙΝΕΤΣΑΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ" ΑΚΡΙΒΩΣ

Κατα τη γνώμη μου, αισχος στην εταιρία SOtM η οποία προκειμένου να απομυζίσει τους πιστούς της πελάτες (...fanboys...) ασχολείται με αντικείμενο εκτός του τομέα της ειδικότητάς της.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top