Ποσα για καλη εικονα?

Η καλη εικανα ξεκινα στα...

  • 1000 ευρω περιπου

    Votes: 18 20,9%
  • 1500 ευρω περιπου

    Votes: 17 19,8%
  • 2000 ευρω περιπου

    Votes: 13 15,1%
  • 2500 ευρω περιπου

    Votes: 8 9,3%
  • 3000 ευρω περιπου

    Votes: 13 15,1%
  • 4000 ευρω περιπου

    Votes: 7 8,1%
  • 5000 ευρω περιπου

    Votes: 5 5,8%
  • πανω απο 5000 ευρω

    Votes: 5 5,8%

  • Total voters
    86

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Σας το εχω πει!
Οταν μου κανουν δυσκολες ερωτησεις τις μεταφερω εδω μεσα.
Μια απο τις ερωτησεις λοιπον που ακουω συχνοτατα, ειδικα τωρα τελευταια ειναι:
Με τον ρυθμο που εχει η τεχνολογια σημερα, ποσα χρηματα πρεπει να ξοδεψω σε βιντεοπροβολεα ωστε να εχω καλη εικονα?

Με το "καλη" δεν εννουν "αποδεκτη" αλλα...καλη.
Με λιγα λογια θελουν να μαθουν ποιο ειναι το κατωφλι των χρηματων που καποιος μπορει να ξοδεψει σημερα για να εχει καλη εικονα διχως να κλαιει τα χρηματα του καθως θα βγει ενα νεο μοντελο αυριο.

Αντε λοιπον να απαντησεις σε αυτη την ερωτηση.
Που να γνωριζεις το "βαθος" της τσεπης του καθε ενα?
Το μονο που μπορω να απαντησω ειναι με τα δικα μου κριτηρια

Για αυτο λοιπον και το δημοψηφισμα ωστε να βγαλουμε ενα μεσον ορο

Παρακαλω ψηφιστε και σχολιαστε αναλογα...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
ψήφισα βάση των δικών μου δεδομένων (και σύμφωνα με αυτά που είδα/άκουσα στα διάφορα συγκριτικά που έχω έρθει).

5000€ αρκουν να πάρεις εναν πολύ καλό προβολέα και μια αξιόλογη οθόνη. Με την τιμή του BenQ στο power buy μπορεί να παίρνεις και stewart ;-)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
ψήφισα βάση των δικών μου δεδομένων (και σύμφωνα με αυτά που είδα/άκουσα στα διάφορα συγκριτικά που έχω έρθει).

5000€ αρκουν να πάρεις εναν πολύ καλό προβολέα και μια αξιόλογη οθόνη. Με την τιμή του BenQ στο power buy μπορεί να παίρνεις και stewart ;-)
Λαμπρο, η τιμη να αφορα μονο τον βιντεοπροβολεα...
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
so πριν 2 χρονια εσκασα 2500 ευρο για ενα benq 7700 απο 2800 τοτε
ενα χρονο μετα δηλ περσι εδωσα τον 7700 900 ευρο για ενα optoma 70 και καλυτερο μηχανακι και ουτε τα μισα λεφτα
σε 1 χρονο το πολυ 1,5 θα παιρνουμε 1080ρ με αυτα τα λεφτα περιπου
αν αναλογιστουμε οτι πριν 4 χρονια παιρναμε 800χ600 η με 12 χιλιαρικα καποτε παιρναμε sharp 12000 κλαφτα χαραλαμπε
το 1280χ720 ηταν καποτε απιαστο ονειρο
τωρα ειναι ΚΑΛΗ εικονα δεν ψαρωνω ευκολα πια ναι μεν καλυτερο το 1080ρ αλλα και το 720ρ δεν ειναι λιγο
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Για πάρα πολύ καλή εικόνα, χωρίς υπερβολές και χωρίς χαμούρεμα όλη την ώρα με τα patterns και της μετρήσεις, 3000 νομίζω ότι είναι αρκετά.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Νομιζω οτι με 2 χιλιαρικακια παιρνουμε πια ΠΟΛΥ καλη εικονα.

Βασικα νομιζω οτι και με 1.5 παιρνουμε πολυ καλη εικονα, αλλα "εδωσα" κατι παραπανω για να μην με πειτε φτηνιαρη... :crazy_3:
 



Μηνύματα
117
Reaction score
0
Εδω εχεις 2 μεταβλητες ομως που δεν μετριουνται για να ισχυσει το poll.
1) Χρονος (3000 χιλιαρικα σημερα σε μεταφερουν σε Full HD σε 6 μηνες απο τωρα ?)
2) Καλη Εικονα τι σημαινει? 1920 x 1080p ? 720p?
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Για κάποιον που ξεκινάει τώρα στο χώρο της βιντεοπροβολής 1200€ είναι αρκετά για να μείνει ικανοποιημένος.Για κάποιον που θέλει να πάει λίγο παραπέρα το επόμενο σκαλοπάτι είναι τουλάχιστον 3200€ Benq 9000 ή optoma 80.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Καλη εικονα εχεις με HD Ready προβολεα και High Def υλικο.
Εκει εισαι στο 70% της καλης εικονας και ανεβαινεις οσο πληρωνεις.

Η ταπεινη μου γνωμη παντα.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
3000 και κάτι με 4000€ και κάτι, είναι νομίζω ικανοποιητικά.
Εάν έχεις και την πολυτέλεια να περιμένεις λίγο ακόμα, με τόσα χρήματα θεωρώ ότι θα έχεις μια πραγματικά καλή εικόνα από τον προβολέα σου.
αν τώρα έχεις και μια πολύ καλή οθόνη τότε…:cool_1:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Για οθονες μεχρι 110'' εχεις καταπληκτικη εικονα ακομα και με εναν φτηνο 720 και HD υλικο. Για οθονες μεχρι 200" εχεις καταπληκτικη εικονα με εναν φτηνο 1080. Οποτε, για μενα, μπορεις ανετα με 1000 ευρω να εχεις καλη εικονα. Τα υπολοιπα ειναι θεμα προτιμησης.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Ποσα για καλη εικονα?

Με 1500 ευρώ περίπου παίρνεις μια αξιοπρεπή εικόνα.
Αυτό που για μένα είναι αξιοπρεπής εικόνα όμως, για άλλους είναι εκπληκτική.
Ίσως και για άλλους (πιο βλαμμένους) μέτρια.

Αν κρίνω όμως με βάση τις προτιμήσεις των φίλων (και μελών βεβαίως), που έρχονται και βλέπουν την εικόνα από τους προβολείς μου, μπορώ να το πω ασφαλώς.
Πρόσφατο παράδειγμα ο τοπάζ. Φτηνός μεν, πολύ καλός δε.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Από τη στιγμή που εμφανίστηκαν προβολείς όπως οι Optoma HD70, Epson TW700 κοντα στο χιλιάρικο, αν δεν ψάχνεσαι ιδιαίτερα πιστεύω ότι στα 1000-1500 παίρνεις προβολέα και τον καταευχαριστιέσαι!
Αν τώρα κολλήσεις το μικρόβιο, το επόμενο σκαλοπάτι μάλλον είναι τα ~2500.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Ο όρος "καλή εικόνα" σηκώνει πολύ κουβέντα. Σα να λέμε "καλός ήχος", "καλή ταινία" ή "καλό φαΐ".

Είναι αυτονόητο πως υπάρχουν δύο προσεγγίσεις στην αξιολόγηση των ως άνω μεγεθών: η υποκειμενική και η αντικειμενική. Για να είμαι ακριβής, οι προσεγγίσεις αυτές δεν αποτελούν παρά τα όρια ενός άξονα με πολλές διαβαθμίσεις.

Πιστεύω πως η ειδοποιός διαφορά έγκειται στην επί μέρους αξιολόγηση κριτηρίων ποιότητας, ιδιότητες που αποκτούνται με την εμπειρία ή και την επιστήμη. Είναι προφανές πως τα δικά μου κριτήρια αξιολόγησης μιας ταινίας - για παράδειγμα - είναι διαφορετικά από εκείνα ενός σκηνοθέτη ή ακόμη και ενός κριτικού.

Πιτσιρικάς, θυμάμαι, το "έσκαγα" συχνά-πυκνά από το σπίτι και τρύπωνα στην "Αργώ", 2 ταινίες με 6 δραχμές και την αστυνομία στο κατόπι μου. Την εποχή εκείνη δεν με ενδιέφερε και πολύ το τι έβλεπα, μου αρκούσε που έβλεπα.

Σαφώς και ο υποκειμενικός παράγοντας σπανίως εξαλείφεται, πλην όμως έχει την τάση να αμβλύνεται, έστω και υποσυνείδητα, παραχωρώντας έδαφος στην αντικειμενική θεώρηση ως αποτέλεσμα διαρκούς ενασχόλησης και μελέτης του εκάστοτε αντικειμένου. Η μετάβαση από την άγνοια στη γνώση εκφράζεται μέσω κριτικής διεργασίας γνωστής και ως "επιλεκτικότητα".

Κάτω από αυτό το πρίσμα, θα είχε ενδιαφέρον να αριθμήσουμε τα ποιοτικά κριτήρια της "καλής εικόνας". Για τον Βογιατζάκη, γνωρίζουμε όλοι πως, το υπ' αριθμόν #1 κριτήριο είναι το μαύρο. Τι στοιχειοθετεί για σας την καλή εικόνα, και πως αυτό έχει αντίκτυπο (αν έχει) στα όρια τιμής που επιλέγετε; Γιατί κάποιος θεωρεί πως με 1000 ευρώ αποκτά κανείς ποιοτική εικόνα τη στιγμή που κάποιος άλλος ανεβάζει τον πήχη στα 5000;

Γιατί, άραγε, υπάρχουν τέτοιες διαφορές ανάμεσα σε άτομα που έχουν επαρκή εμπειρία και γνώση του αντικειμένου; Δεν μπορώ να δεχτώ την άποψη ότι η αξιολόγηση της εικόνας είναι 100% υποκειμενική ανεξαρτήτως συνθηκών.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ο όρος "καλή εικόνα" σηκώνει πολύ κουβέντα. Σα να λέμε "καλός ήχος", "καλή ταινία" ή "καλό φαΐ".

Είναι αυτονόητο πως υπάρχουν δύο προσεγγίσεις στην αξιολόγηση των ως άνω μεγεθών: η υποκειμενική και η αντικειμενική. Για να είμαι ακριβής, οι προσεγγίσεις αυτές δεν αποτελούν παρά τα όρια ενός άξονα με πολλές διαβαθμίσεις.

Πιστεύω πως η ειδοποιός διαφορά έγκειται στην επί μέρους αξιολόγηση κριτηρίων ποιότητας, ιδιότητες που αποκτούνται με την εμπειρία ή και την επιστήμη. Είναι προφανές πως τα δικά μου κριτήρια αξιολόγησης μιας ταινίας - για παράδειγμα - είναι διαφορετικά από εκείνα ενός σκηνοθέτη ή ακόμη και ενός κριτικού.

Πιτσιρικάς, θυμάμαι, το "έσκαγα" συχνά-πυκνά από το σπίτι και τρύπωνα στην "Αργώ", 2 ταινίες με 6 δραχμές και την αστυνομία στο κατόπι μου. Την εποχή εκείνη δεν με ενδιέφερε και πολύ το τι έβλεπα, μου αρκούσε που έβλεπα.

Σαφώς και ο υποκειμενικός παράγοντας σπανίως εξαλείφεται, πλην όμως έχει την τάση να αμβλύνεται, έστω και υποσυνείδητα, παραχωρώντας έδαφος στην αντικειμενική θεώρηση ως αποτέλεσμα διαρκούς ενασχόλησης και μελέτης του εκάστοτε αντικειμένου. Η μετάβαση από την άγνοια στη γνώση εκφράζεται μέσω κριτικής διεργασίας γνωστής και ως "επιλεκτικότητα".

Κάτω από αυτό το πρίσμα, θα είχε ενδιαφέρον να αριθμήσουμε τα ποιοτικά κριτήρια της "καλής εικόνας". Για τον Βογιατζάκη, γνωρίζουμε όλοι πως, το υπ' αριθμόν #1 κριτήριο είναι το μαύρο. Τι στοιχειοθετεί για σας την καλή εικόνα, και πως αυτό έχει αντίκτυπο (αν έχει) στα όρια τιμής που επιλέγετε; Γιατί κάποιος θεωρεί πως με 1000 ευρώ αποκτά κανείς ποιοτική εικόνα τη στιγμή που κάποιος άλλος ανεβάζει τον πήχη στα 5000;

Γιατί, άραγε, υπάρχουν τέτοιες διαφορές ανάμεσα σε άτομα που έχουν επαρκή εμπειρία και γνώση του αντικειμένου; Δεν μπορώ να δεχτώ την άποψη ότι η αξιολόγηση της εικόνας είναι 100% υποκειμενική ανεξαρτήτως συνθηκών.
Σαφως και συμφωνω με τον Νικο, αυτος ομως ειναι και ο βασικος λογος που μετεφερα την ερωτηση εδω μεσα.Ακριβως γιατι ειναι τοσο δυσκολη να απαντηθει.
Ο καθενας μας εχει διαφορετικες απαιτησεις και προσδοκιες απο αυτο που ονομαζουμε "καλη εικονα".
Ομως, ακριβως οπως περιγραφει και ο Νικος, εχω παρατηρησει κατι ολα αυτα τα χρονια.
Ερχεται π.χ. ενας πελατης με σκοπο να μην ξοδεψει περισσοτερα απο 1000 ευρω για ενα μηχανημα.Σιγα σιγα, οσο παρακολουθει μου ζηταει να δει και κατι καλυτερο.Καθως τα ματια του συνηθιζουν στην καλυτερη εικονα που προσφερει ενας ακριβοτερος βιντεοπροβολεας αρχιζει και θεωρει την αρχικη εικονα των 1000 ευρω ως μη αποδεκτη.Το φαινομενο συνηθως ειναι περισσοτερο εντονο σε ανθρωπους που εχουν μια καποια εμπειρια με την εικονα των βιντεοπροβολεων και λιγοτερο σε αυτους που δεν εχουν.

Κατω απο αυτες τις συνθηκες, και λαμβανοντας υπ'οψη ολα τα παραπανω, ψηφισα το οριο των 3000 ευρω καθως το θεωρω κατωφλι μιας ικανοποιητικης εικονας σημερα η οποια δεν θα απογοητευσει αυτον που θα ξοδεψει το παραπανω ποσο για την αγορα ενος βιντεοπροβολεα.Μαλιστα θα μεινει αρκετα εως πολυ ικανοποιημενος.
Επισης εαν αυριο βγει κατι καλυτερο στα ιδια χρηματα δεν θα απογοητευτει με την εννοια οτι εχασε τα χρηματα του.Ουτε 6, ουτε 10 χιλιαρικα εδωσε.

Και παλι βεβαια, ολες αυτες οι εκτιμησεις ειναι περισσοτερο υποκειμενκες...
 

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Σαφως και συμφωνω με τον Νικο, αυτος ομως ειναι και ο βασικος λογος που μετεφερα την ερωτηση εδω μεσα.Ακριβως γιατι ειναι τοσο δυσκολη να απαντηθει.
Ο καθενας μας εχει διαφορετικες απαιτησεις και προσδοκιες απο αυτο που ονομαζουμε "καλη εικονα".
Ομως, ακριβως οπως περιγραφει και ο Νικος, εχω παρατηρησει κατι ολα αυτα τα χρονια.
Ερχεται π.χ. ενας πελατης με σκοπο να μην ξοδεψει περισσοτερα απο 1000 ευρω για ενα μηχανημα.Σιγα σιγα, οσο παρακολουθει μου ζηταει να δει και κατι καλυτερο.Καθως τα ματια του συνηθιζουν στην καλυτερη εικονα που προσφερει ενας ακριβοτερος βιντεοπροβολεας αρχιζει και θεωρει την αρχικη εικονα των 1000 ευρω ως μη αποδεκτη.Το φαινομενο συνηθως ειναι περισσοτερο εντονο σε ανθρωπους που εχουν μια καποια εμπειρια με την εικονα των βιντεοπροβολεων και λιγοτερο σε αυτους που δεν εχουν.

Κατω απο αυτες τις συνθηκες, και λαμβανοντας υπ'οψη ολα τα παραπανω, ψηφισα το οριο των 3000 ευρω καθως το θεωρω κατωφλι μιας ικανοποιητικης εικονας σημερα η οποια δεν θα απογοητευσει αυτον που θα ξοδεψει το παραπανω ποσο για την αγορα ενος βιντεοπροβολεα.Μαλιστα θα μεινει αρκετα εως πολυ ικανοποιημενος.
Επισης εαν αυριο βγει κατι καλυτερο στα ιδια χρηματα δεν θα απογοητευτει με την εννοια οτι εχασε τα χρηματα του.Ουτε 6, ουτε 10 χιλιαρικα εδωσε.

Και παλι βεβαια, ολες αυτες οι εκτιμησεις ειναι περισσοτερο υποκειμενκες...


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ , σε ικανοποιεί πιθανον και προβολέας 1.500 ευρω αλλα ...μεχρι πότε.....?
Με την γρήγορη εξέλιξη της τεχνολογίας αυτό που θαύμαζες πριν λίγο καιρό , σου φαίνεται ξεπερασμένο και ..λίγο μετα.
Δυστυχώς παίζουν με την πάθηση μας....!!!!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ , σε ικανοποιεί πιθανον και προβολέας 1.500 ευρω αλλα ...μεχρι πότε.....?
Όσο σου κρατήσει εσένα ο προβολέας των 1500Ε, ακριβώς τόσο θα κρατήσει και σε κάποιον άλλον αυτός των 10000Ε. Γιατί για να έχει δώσει τόσα λεφτά, απλά ψάχνει τον καλύτερο. Και ο καλύτερος σε έναν χρόνο ξεπερνιέται. Ή μήπως νομίζεις ότι θα τον κρατήσει μέχρι ο προβολέας του, που κόστισε όσο ένα μικρό αυτοκίνητο, αποδίδει το ίδιο με αυτούς του χιλιάρικου;
Αν κολλήσεις την αρρώστια κόλλησες, είτε έχεις ένα χιλιάρικο για ξόδεμα είτα δεκαπέντε.
Προσωπικά δεν έχω κολλήσει. Όσο βλέπω άλλους προβολείς, τόσο αγαπάω τον δικό μου, εντοπίζοντας βέβαια το μειονεκτήματά του. Άλλη συζήτηση αυτή...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top