Ποσο καίει το κλιματιστικό;

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε όλους.
Έχω μίνι μαρκετ 100τμ και κλιματιστικό 24αρι ινβερτερ. Ποσα χρήματα κοστίζει η θέρμανση την ώρα; Γνωρίζει κάποιος; Επαγγελματικό ρεύμα ΔΕΗ. Ζητάει απάντηση έστω στο περίπου.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.870
Reaction score
28.536

* καλό θα ήταν μετα τις νέες αυξήσεις να το πολλαπλασιάσετε επι 2 .
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.625
Πολύ αισιόδοξα νούμερα δίνει αυτή η λίστα.... Για ψύξη και 24άρι ινβέρτερ δίνει κατανάλωση 700-900 βατ, όταν το δικό μου το 9άρι ινβερτερ, μετρημένο με μετρητή κατανάλωσης, καίει 500-900 βατ....

Σε μίνι-μάρκετ που θα έχει πθανότατα μεγάλη τζαμαρία (πολύ μεγάλες απώλειες) και πόρτες που διαρκώς θα ανοιγοκλείνουν, τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
26
Υπάρχουν 24αρια που κατεβαίνουν στα 300w, και 9 άρια που άνετα πάνε στα 150w
Το παν έχει να κάνει με το τι "ζητάει" σε θέρμανση ο χώρος ώστε να πάει στο σημείο ισορροπίας.

Πολύ πολύ χοντρικά:
-Μέση κατανάλωση ανά ώρα έστω 900w
-Κόστος ρεύματος με "όλα μέσα" (ρήτρα αναπροσαρμογης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις κλπ) 0,25€/kw
Άρα τελικό κόστος 0,20-0,30€/ώρα αναλόγως τη ζήτηση του χώρου σε θέρμανση.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Υπάρχουν 24αρια που κατεβαίνουν στα 300w, και 9 άρια που άνετα πάνε στα 150w
Το παν έχει να κάνει με το τι "ζητάει" σε θέρμανση ο χώρος ώστε να πάει στο σημείο ισορροπίας.

Πολύ πολύ χοντρικά:
-Μέση κατανάλωση ανά ώρα έστω 900w
-Κόστος ρεύματος με "όλα μέσα" (ρήτρα αναπροσαρμογης, ρυθμιζόμενες χρεώσεις κλπ) 0,25€/kw
Άρα τελικό κόστος 0,20-0,30€/ώρα αναλόγως τη ζήτηση του χώρου σε θέρμανση.
Μόνο 0,30; Υπολόγισες μέσα και τα 100τμ; Πολύ καλό μου ακούγεται!
 

Μηνύματα
55
Reaction score
26
Μόνο 0,30; Υπολόγισες μέσα και τα 100τμ; Πολύ καλό μου ακούγεται!
Το χειρότερο σενάριο είναι τα διπλά, μιας και πάνω από 1800w δε πρόκειται να κάψει ποτέ, αλλά όλα έχουν να κάνουν με τον υπόψη χώρο και τους γειτονικούς χώρους.

Σε ποια περιοχή είναι ο χώρος ;
Και ποιο μοντέλο κλιματιστικού;
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Εξαρτάται πως δουλεύεις το μηχάνημα. Για παράδειγμα με εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς αν το ρυθμίζεις στους 20 έχει μεγάλη διαφορά από το 22. Στην πρώτη περίπτωση το μηχάνημα θα φτάσει πολύ γρηγορότερα να μπει σε διαδικασία συντήρησης ενώ στη δεύτερη θα καθυστερήσει πολύ ίσως να μην μπει και καθόλου. Γενικά προσπάθησε να έχεις μια διαφορά θερμοκρασίας μέχρι 15 βαθμούς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.396
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top