Ποτενσιόμετρο σε Audiolab 8000Q

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλησπέρα στο forum.
Έχω έναν προενισχυτή audiolab 8000Q, ο οποίος από την ημέρα της αγοράς του έχει ένα μικρό πρόβλημα στο ποτενσιόμετρο. Και εξηγώ: Κάθε φορά που το ποτενσιόμετρο ξεκινάει να ανεβάσει ή να κατεβάσει ένταση ακούγεται ένας στιγμιαίος χαμηλόφωνος θόρυβος (ένα στιγμιαίο τικ), από το αριστερό κανάλι μόνο. Κατά τη διάρκεια της περιστροφής από την αρχική στην τελική θέση δεν ακούγεται κανένας άλλος θόρυβος, ούτε φυσικά και κατά την λειτουργία του προενισχυτή.
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
α) Από τη φύση του προβλήματος όπως την περιγράφω πιστεύετε ότι οφείλεται στο ποτενσιόμετρο,ή μπορεί να φταίει κάτι άλλο πριν ή μετά στη διαδρομή του σήματος? Έχετε καμμιά ιδέα για το πώς θα μπορούσα να το τεστάρω αν όντως φταίει το ποτενσιόμετρο?
β) Ξέρει κανείς τί ποτενσιόμετρο φοράει ο εν λόγω Audiolab? Επισυνάπτω φωτογραφία από το δικό μου καθώς και φωτογραφία ενός μοτοριζέ Alps που πουλιέται στο ebay. Πιστεύω ότι αυτό είναι, αλλά ποιός ακριβώς τύπος? λογαριθμικό, γραμμικό, 20Κ, 100Κ?? Επειδή θέλω να τον πουλήσω (είναι ήδη σε αγγελία) σκέφτομαι την πιθανότητα (αν τελικά φταίει το ποτενσιόμετρο) να το αντικαταστήσω (αν και ξαναλέω δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα ή θόρυβο κατά τη λειτουργία του ενισχυτή) διότι πιστευω ότι αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για την πώληση. Θέλω όμως να ξέρω ότι θα παραγγείλω τον σωστό τύπο.
γ) Έψαξα στο διαδίκτυο μήπως βρω κανένα διάγραμμα ή service manual αλλά δε βρήκα. Μήπως έχει κανείς σε ηλεκτρονική μορφή?

Ευχαριστώ
εκ των προτέρων
IMG_20141026_135218.jpg Alps potentiometer.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Α) Θα κοίταγα πρώτα τις κολλήσεις του ποτενσιόμετρου.

Β) Αν η φωτογραφία είναι από τον δικό σου ενισχυτή, τότε φοράει το ALPS 20KAX2 (είναι 20Κ log).

Επίσης ο άξονας προέκτασης του pot φαίνεται να έχει στραβοβιδωθεί ή χαλαρώσει.

Γ) Όχι δυστυχώς ούτε εγώ βρήκα τα manual.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ευχαριστώ φίλε zakman.
Η φώτο είναι από το δικό μου. Λες να ¨σπάσω¨ τις κολλήσεις και να το ξανακολλήσω?
Ο άξονας πράγματι είναι στραβός το είχα παρατηρήσει και εγώ. Θα δοκιμάσω να δω αν θέλει λίγο σφίξιμο ακόμα ή να το βιδώσω ίσια αν γίνεται. Λες να φταίει αυτό?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν και από τα λεγόμενά σου δεν φαίνεται να είναι μηχανικός θόρυβος που προέρχεται από τον άξονα, δεν χάνεις κάτι να τον ισιώσεις.

Ο θόρυβος ακούγεται όταν χρησιμοποιείς το τηλεκοντρόλ, ή και στο manual?

Ναι ξαναζέστανε τις κολλήσεις και βλέπεις.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ο θόρυβος ακόυγεται και στις 2 περιπτώσεις.
Θα δοκιμάσω τις κολλήσεις και θα ενημερώσω.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
2
Καλησπέρα
Για δες εδώ. Το ποτενσιόμετρο είναι το
20K ALPS RK16812MG
AX 916X.

Προσοχή το manual είναι για τον καινούριο 8000Q
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Είναι του 8200q, μοντέλο μεταγενέστερο του δικού μου αλλά πιστευω θα έχει μικρές διαφορές, πχ το 12V trigger ειναι μιά από αυτές. Αναφέρει και το ποτενσιόμετρο στη σελ. 28, είναι Alps, 20K, πιθανώς όμως άλλος τύπος από το δικό μου.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Στο πίσω του μέρος το ποτενσιόμετρο ενώνεται μέσω 2 μικρών καλωδίων, ένα κόκκινο και ένα μάυρο, με την πλακέτα. Ξέρει κανείς να μου πει αν είναι έξοδος ή είσοδος?
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Άρα να υποθέσω πως το σήμα εισέρχεται και εξέρχεται στο ποτενσιόμετρο μέσω των έξι επαφών (νομίζω 6 είναι) με τις οποίες συνδέεται στην πλακέττα, σωστά?
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Στο παρελθόν έχουν περάσει όλα τα Audiolab από το ρακ μου
Οι πρώτες σειρές είχαν apls και δεν παρουσίαζαν πρόβλημα.
Οι επόμενες σειρές είχαν delta και παρουσίαζαν πρόβλημα.
Προσοχή όμως!!!!
Υπαίτιο δεν είναι το ποντεσιόμετρο αλλά μια ψυχρή κόλληση στην πλακέτα.
Αυτήν την ψυχρή κόλληση την έχουν στην πλακέτα όλοι οι Audiolab με ποντεσιόμετρο delta.
Το πρόβλημα ανακάλυψε τυχαία γνωστός ηλεκτρονικός στα Μελίσσια,δεν θυμάμαι,ποιά κόλληση είναι
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Άρα να υποθέσω πως το σήμα εισέρχεται και εξέρχεται στο ποτενσιόμετρο μέσω των έξι επαφών (νομίζω 6 είναι) με τις οποίες συνδέεται στην πλακέττα, σωστά?
Σε κάθε κανάλι αντιστοιχούν 3 επαφές(είσοδος-έξοδος-γείωση)
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Στο παρελθόν έχουν περάσει όλα τα Audiolab από το ρακ μου
Οι πρώτες σειρές είχαν apls και δεν παρουσίαζαν πρόβλημα.
Οι επόμενες σειρές είχαν delta και παρουσίαζαν πρόβλημα.
Προσοχή όμως!!!!
Υπαίτιο δεν είναι το ποντεσιόμετρο αλλά μια ψυχρή κόλληση στην πλακέτα.
Αυτήν την ψυχρή κόλληση την έχουν στην πλακέτα όλοι οι Audiolab με ποντεσιόμετρο delta.
Το πρόβλημα ανακάλυψε τυχαία γνωστός ηλεκτρονικός στα Μελίσσια,δεν θυμάμαι,ποιά κόλληση είναι
Leo σ´ ευχαριστώ. Θεωρητικά η ψυχρή θα πρέπει να φαινεται με μεγεθυντικό φακό, έτσι δεν είναι? Έχει όμως άπειρες κολλήσεις, πού να πρωτοκοιτάξω?:idk:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει μ'έναν πυκνωτή η κόλληση,θα ρωτήσω να σου πω,ελπίζω να θυμάται
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top