Προβληματισμοί αναβάθμισης

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Θα αρχίσει να κρυώνει ο καιρός σιγά σιγά οπότε θα αρχίσουμε να μαζευόμαστε σπίτι και να βλέπουμε και ταινιούλες.
Τα τελευταία (αρκετά) χρόνια μας συντροφεύει ένας Sony VPL-HW15 και μπορώ να πώ οτι για τα δικά μου μάτια και παρά τα χρόνια του ειναι μια χαρά η εικόνα του. Επειδή όμως με ξύνει ο ποπός μου και επειδη παίζω και κανένα game και θα ήθελα τα καινούρια καλούδια (4Κ HDR) γλυκοκοιτάζω την αγορά ενός νέου.
Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω δει ποτέ από κοντά κάτι αντίστοιχο και επειδή μπορώ οικονομικά να κινηθώ στα 1000-1200 ευρώ, θα δω κάποια διαφορά? Υπάρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα που θα είναι καλύτερο από τον Sony?
Έχετε κάτι να προτίνεται?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γράψε εάν θες συνθήκες ,χρήση και απόσταση ,τι οθόνη έχεις...
Πόσες ώρες έχει γράψει ;
Μην ξεχνάς ότι , όποιες αλλιωσεις πιθανόν υπάρχουν γίνονται προοδευτικά που με τα χρόνια δεν αντιλαμβανόμαστε ...,ακόμη και ένας ίδιος νέος προβολέας φρεσκορυθμισμενος να σου φαινόταν καλύτερος ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Θα αρχίσει να κρυώνει ο καιρός σιγά σιγά οπότε θα αρχίσουμε να μαζευόμαστε σπίτι και να βλέπουμε και ταινιούλες.
Τα τελευταία (αρκετά) χρόνια μας συντροφεύει ένας Sony VPL-HW15 και μπορώ να πώ οτι για τα δικά μου μάτια και παρά τα χρόνια του ειναι μια χαρά η εικόνα του. Επειδή όμως με ξύνει ο ποπός μου και επειδη παίζω και κανένα game και θα ήθελα τα καινούρια καλούδια (4Κ HDR) γλυκοκοιτάζω την αγορά ενός νέου.
Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω δει ποτέ από κοντά κάτι αντίστοιχο και επειδή μπορώ οικονομικά να κινηθώ στα 1000-1200 ευρώ, θα δω κάποια διαφορά? Υπάρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα που θα είναι καλύτερο από τον Sony?
Έχετε κάτι να προτίνεται?
Ψάξε να βρεις κανέναν μεταχειρισμένο Epson 9400.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Sony και Jvc είναι από τους καλυτέρους για προβολικό υπερθέαμα.
Ο συγκεκριμένος που έχεις αν δε κάνω λάθος στοίχιζε πάνω από 2500-3000 ευρώ και ένας αντίστοιχος Sony 4K έχει πάνω από 5000 ευρώ.
Το θέμα είναι αν με το 1200άρικο που θέλεις να δώσεις θα έχεις την αρεστή εικόνα και φυσικά δε είναι και original 4Κ.
Στη τιμή που στοίχιζε ο Sony υπάρχει ο Epson 9400 που σου προτάθηκε αλλά και ο Benq w5700 δεν ξέρω αν πας σε φτηνότερο αξίζει η αλλαγή.
Η άποψή μου .....
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Epson ή μαζεύεις και τα σκας σε μεταχειρισμένο JVC και τελειώνεις μια και καλή με το θέμα του projection :)
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Η αρχική μου σκέψη ήταν ότι μετά από τόσα χρόνια ένας προβολέας των 1000-1200 ευρώ θα ξεπερνούσε σε εικόνα ένα αρκετά παλιότερο και ας ήταν και αρκετά ακροβότερος, όπως πχ σε μια τηλεόραση.
Από τις απαντήσεις σας κατάλαβα ότι μάλλον κάτι τέτοια δεν συμβαίνει μιας και η εικόνα του δεν με χαλάει κιόλας θα κοιτάξω να πάρω μια γνήσια λάμπα γιατί τώρα φοράω μια συμβατή που έχει και τις ωριτσες τις και θα βολευτω με αυτόν! σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Να σε ρωτήσω πόσες ώρες εχει ο προβολέας σου?

Ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις στο δικο σου μοντέλο ,που μετα τις 500-800 ώρες ο προβολέας αρχίζει να χάνει contrast.Tα μάυρα είναι ξεπλυμένα και η εικόνα εννοείται οτι είναι απαράδεκτη.

Ta πολωτικά φίλτρα χαλάνε στα lcd panel ,παθαίνουν γήρανση και αλοίωση και η εικόνα σε βάθος χρόνου αλλάζει..

Εγώ το είχα πάθει σε Sony AW15 ο λεγόμενος topaz....Τις πρώτες 300 ώρες ο προβολέας ειχε φανταστικό contrast για την εποχή του.Μετά άρχισε να χάνει σταδιακά contrast και οταν έφτασε 500 ώρες δεν βλεπόταν.....
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top