Προβληματισμός στις ψηλές με Chario Silverette 200t

Μηνύματα
27
Reaction score
6
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων στο παρακάτω θέμα.
Εδω και 5 χρόνια έχω ενα ζευγάρι Chario Silverette 200t.Απο τη πρώτη μέρα που τα πήρα δε μου αρέσουν οι ψηλές απο το τουίτερ τους.Το ήξερα απο την αρχή ότι είναι ηχεία με γλυκό ήχο με μεγάλη έμφαση στις μεσαίες, αλλά μου λείπει αυτό το κάτι παραπάνω στις ψηλές.Για την ιστορία πριν πάρω τα Chario είχα για 2 χρόνια τα Audio Spectrum s37ii του πατέρα μου, στα οποία οι ψιλές ήταν απο τις καλυτερες που έχω ακούσει σε ηχεία κάτω των 800 ευρώ.Οσο πρέπει αναλυτικές χωρίς να τσιρίζουν και να κουράζουν.Στα S37ii δεν ξαναγυρνάω γιατί έχουν ανύπαρκτες μεσαίες, είναι άλλος κόσμος σε σχέση με τα Chario.
Tα οικονομικά μου πάνε καλύτερα και σκέφτομαι να προχωρήσω σε αλλαγές ώστε να καλύψω αυτό που δε μου αρέσει στις ψηλές που ανέφερα παραπάνω.
Αξίζει να κοιτάξω νέα ηχεια οπως Dali oberon 5 η Triangle br07?
Εναλακτικά υπάρχει κάποιος μάστορας για να μου αναβαθμίσει τα Chario με ίσως καλύτερα tweeter που θα είναι στα μέτρα μου?

Ενισχυτής: Yamaha R-S700
DAC: Cambridge audio dacmagic 100
Πικαπ: Rega Planar 2 με stock κεφαλή
Phono Stage: Pro-Ject Audio Phono Box DS2
Καλώδια interconnect: Wireworld Terra RCA
Καλώδια ηχείων: Δεν γνωρίζω τη μάρκα που μου έδωσε ο πωλητής.

Ευχαριστώ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν έχει επαφή η ποιότητα των μεγαφώνων του S-37 σε σχέση με το Chario. Το Audio spectrum είναι κλάσης ανώτερο.
 



ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.831
Phono stage με σχεδόν διπλάσια τιμή από πικαπ-κεφαλή και πιο ακριβό και από τον ενισχυτή;
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
<<Ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη>> λέγει ο σοφός λαός... και εξηγούμαι.
Το tweeter των Chario είναι το παρακάτω:
chario tweeter.jpg


Φτηνό αυτοκινητάδικο, κολλημένο σε πλαστικό πλαίσιο.

Από την προσωπική μου συλλογή μετρήσεων, η εμπέδηση των δύο tweeters, ενός ζεύγους chario:
Chario 533 tweeter.png

Για όποιον καταλαβαίνει, γίνεται φανερό πως ο <<έλεγχος ποιότητας>> είναι κάτι που λείπει. Αλλού για αλλού οι δύο μονάδες μεταξύ τους, με τον συντονισμό να είναι γύρω στους 1800 Hz, ας πούμε.
Αυτό μας λέει πως η συχνότητα διαχωρισμού (crossover point) θα έπρεπε να είναι το ελάχιστο οι 3500 Hz.
Παρόλα αυτά, και σύμφωνα με το παρακάτω pdf, η συχνότητα διαχωρισμού είναι οι 1850 Hz.
http://chario.ru/wp-content/uploads/2017/09/Master_LowRes.pdf

Το αποτέλεσμα της διαφοράς των δύο μονάδων αλλά και των χαρακτηριστικών τους, σε συνδυασμό με την συχνότητα διαχωρισμού, είναι οι παρακάτω αποκρίσεις των δύο tweeters (κλίμακα 10db):
Chario 533 left-right.png

Με απλά ελληνικά tragic. Ακόμα και με τα καλύτερα συνοδά του πλανήτη tragic θα είναι το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εγώ ο απλός αναγνώστης καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα Chario Silverette 200t δεν είναι καλά ηχεία. Και δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν η απόκριση του τουίτερ τραβάει την ανηφόρα και ο Γιώργος λέει ότι του λείπουν τα πρίμα, κάτι δεν πάει καλά.
Δεν λέει ότι του λείπουν υψηλές σε στάθμη.
<< Απο τη πρώτη μέρα που τα πήρα δε μου αρέσουν οι ψηλές απο το τουίτερ τους.Το ήξερα απο την αρχή ότι είναι ηχεία με γλυκό ήχο με μεγάλη έμφαση στις μεσαίες, αλλά μου λείπει αυτό το κάτι παραπάνω στις ψηλές.>>
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
το ερώτημα είναι: γιατί αγοράστηκαν;
τα πρίμα είναι ενα στοιχείο που καθορίζει τον χαρακτήρα του ηχείου και είναι άμεσα αντιληπτά.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Στη θέση σου θα κοιτούσα να κάνω έναν έλεγχο-φρεσκάρισμα στα audio spectrum και θα τους έδινα άλλη μια ευκαιρία.Τα Silverette που έχεις ,είναι από τις πιο κακές στιγμές της Chario.....
 



Μηνύματα
27
Reaction score
6
Δεν έχει επαφή η ποιότητα των μεγαφώνων του S-37 σε σχέση με το Chario. Το Audio spectrum είναι κλάσης ανώτερο.
Στη θέση σου θα κοιτούσα να κάνω έναν έλεγχο-φρεσκάρισμα στα audio spectrum και θα τους έδινα άλλη μια ευκαιρία.Τα Silverette που έχεις ,είναι από τις πιο κακές στιγμές της Chario.....
Πρέπει να πείσω τον πατέρα μου να μου τα δώσει πίσω.Σίγουρα θα θέλουν αλλαγή οι μονάδες seas των mid/woofer.Koιτάζω μήπως τα βρώ φτιαγμένα απο κάποιν μερακλή.
για τις μεσαίες :p
Γιατί τα άκουσα στο μαγαζί πριν τα πάρω με 3 αγαπημένα μου cd και μου φάνηκαν πολύ πιο μουσικά απο τα S37ii ειδικά στις μεσαίες πετάνε...
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
2 μέτρα κατα προσέγγιση σχηματίζοντας το κλασσικό τρίγωνο....
Είναι φύσει αδύνατον να ακούσετε σωστό ήχο -και επομένως- σωστά πρίμα, από ένα κολοκύθι με πενταράκι γούφερ από 2 μέτρα απόσταση, ανεξαρτήτως της ποιότητας του τουήτερ. Είναι αδύνατον, δεν γίνεται αυτό το πράγμα -πώς αλλιώς να το πω, ανεξαρτήτως πόσοι γελοίοι έχουν προσπαθήσει να σας πείσουν για το αντίθετο. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Γκουγκλάροντας τα ηχεία, η μηχανή που έβγαλε και λινκ προς το απέναντι μαγαζί, όπου ένας δύστυχος ΠΡΙΝ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ παραπονιέται για να ίδια, με τη διαφορά πως αυτός είχε το non-tower μοντέλο. ΤΑ ΙΔΙΑ.

Πραγματικά, δεν ξέρω πότε θα σταματήσει αυτή η γελοία πρακτική, διάφοροι γελοίοι να φτιάχνουν κάτι γελοία ψιλόλιγνα κουτιά, να τα λανσάρουν στην αγορά ΑΝΑΙΔΩΣ, με το σιγοντάρισμα άλλων ΑΝΑΙΔΩΝ γελοίων που το παίζουν ρηβιούερς και καλά, παίρνοντας κόσμο στο λαιμό τους και -το χειρότερο- ΔΙΑΣΥΡΟΝΤΑΣ το χόμπυ στα μάτια του ευρυτέρου κοινωνικού συνόλου.

Πουλήστε τα απόψε -ή πετάξτε τα στα σκουπίδια- και και πάρτε τα Τριάνγλ, που είναι από κατασκευής ανώτερα ηχεία, ικανά να σας δώσουν μπάσο και επομένως ισορροπημένο ήχο σε απόσταση δύο μέτρων, και τα οποία είναι προφανώς ανώτερα κι απ' αυτά τα επίσης γελοία, τα Oberon 5.
 

TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Αν θυμάμαι καλά, το 200t έχει άλλο ένα μεγάφωνο στο δάπεδο. Δύο εξιμησάρια δηλαδή.
 


Μηνύματα
27
Reaction score
6
Είναι φύσει αδύνατον να ακούσετε σωστό ήχο -και επομένως- σωστά πρίμα, από ένα κολοκύθι με πενταράκι γούφερ από 2 μέτρα απόσταση, ανεξαρτήτως της ποιότητας του τουήτερ. Είναι αδύνατον, δεν γίνεται αυτό το πράγμα -πώς αλλιώς να το πω, ανεξαρτήτως πόσοι γελοίοι έχουν προσπαθήσει να σας πείσουν για το αντίθετο. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Γκουγκλάροντας τα ηχεία, η μηχανή που έβγαλε και λινκ προς το απέναντι μαγαζί, όπου ένας δύστυχος ΠΡΙΝ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ παραπονιέται για να ίδια, με τη διαφορά πως αυτός είχε το non-tower μοντέλο. ΤΑ ΙΔΙΑ.

Πραγματικά, δεν ξέρω πότε θα σταματήσει αυτή η γελοία πρακτική, διάφοροι γελοίοι να φτιάχνουν κάτι γελοία ψιλόλιγνα κουτιά, να τα λανσάρουν στην αγορά ΑΝΑΙΔΩΣ, με το σιγοντάρισμα άλλων ΑΝΑΙΔΩΝ γελοίων που το παίζουν ρηβιούερς και καλά, παίρνοντας κόσμο στο λαιμό τους και -το χειρότερο- ΔΙΑΣΥΡΟΝΤΑΣ το χόμπυ στα μάτια του ευρυτέρου κοινωνικού συνόλου.

Πουλήστε τα απόψε -ή πετάξτε τα στα σκουπίδια- και και πάρτε τα Τριάνγλ, που είναι από κατασκευής ανώτερα ηχεία, ικανά να σας δώσουν μπάσο και επομένως ισορροπημένο ήχο σε απόσταση δύο μέτρων, και τα οποία είναι προφανώς ανώτερα κι απ' αυτά τα επίσης γελοία, τα Oberon 5.
Αν τα Chario είναι για τα σκουπίδια όλα τα Monitor audio κάτω απο 1500 ευρώ που μου είχε βάλει ο πωλητής να ακούσω τι είναι??Απορώ ποιός μπορεί και τα ακούει.
Καλά είναι τα chario απλα έμενα μου λείπει αυτό το κάτι παραπάνω που ίσως το έχουν τα Triangle...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top