Προβλημα με εγκατασταση δευτερου σκληρου δισκου

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλημα κι ελπιζω στη βοηθεια σας. Εγκατεστησα ενα ssd στο laptop μου κι ενω βαζω τον hdd με candy, οταν κανω επανεκκινηση, κολλαει! Αν βγαλω το candy δουλευει κανονικα ο υπολογιστης! Για δωστε τα φωτα σας...!
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Όταν κάνει εκκίνηση (=ξεκινάει πρώτη φορά) ή όταν κάνεις επανεκκίννηση σού το κάνει αυτό;

Όταν λες ότι κολλάει τι ακριβώς κάνει; Παγώνει; δεν συνεχίζει; ή εμφανίζει κάτι.

Οι δίσκοι αναγνωρίζονται και οι δύο; το boot priority είναι σωστό;
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Όταν κάνει εκκίνηση (=ξεκινάει πρώτη φορά) ή όταν κάνεις επανεκκίννηση σού το κάνει αυτό;

Όταν λες ότι κολλάει τι ακριβώς κάνει; Παγώνει; δεν συνεχίζει; εμφανίζει κάτι;

Οι δίσκοι αναγνωρίζονται και οι δύο; το boot priority είναι σωστό;
Ή τερματισμο ή επανεκκινηση κανω, ειναι το ιδιο πραγμα!σβηνει η οθονη, αλλα ο υπολογιστης δεν κλεινει! Το λαμπακι δηλαδη παραμενει αναμμενο! Αν πατησω το κουμπακι, κλεινει κι αν το ξαναπατησω ανοιγει κανονικα. Η σειρα σωστη ειναι. Πρωτα ο ssd μετα το dvdrom, ο δευτερος δηλαδη κτλ κτλ
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Άρα ξεκινάει κανονικά το πισί.

Για πες το μοντέλο του caddy. Όταν έκανες την εγκατασταση, παρατήρησες μήπως κάποιο διακοπτάκι; Δες αν λυθεί το πρόβλημά σου με την αλλαγή της θέσης του.

Το double channel switch στη φωτό:

hdd.jpg
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Κανα 10€ το πηρα το caddy! Μισο να το βγαλω παλι απ το λαπτοπ και σου λεω
[DOUBLEPOST=1506282817][/DOUBLEPOST]
8DDFDE97-C39C-4175-ADB0-F1DCDF11AA8F.jpeg
Οντως εχει ενα διακοπτακι κι ειναι αριστερα γυρισμενο
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Δεν εκανα καμια δοκιμη ακομα, αλλα παει και στη μεση και δεξια! Τι προτεινεις; Δεν ξερω αν κανω καμια ζημια βαζοντας το εκει που δεν πρεπει...
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι αυτό το οποίο βιώνεις τώρα.

Το δοκιμάζεις σε όλες τις θέσεις και το αφήνεις εκεί όπου δεν παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
15
Το εβαλα στη μεση και δουλευει κανονικα μαλλον! Θα ενημερωσω μολις κανω κι αλλες δοκιμες!! Σε υπερευχαριστω προκαταβολικα φιλε μου!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
γεια σας εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα το caddy δεν εχει τετοιο διακοπτακι...... τι μπορο να κανω? μολις δινω ρευμα με το caddy συνδεδεμένο κρασαρει το λαπ τοπ και δεν μπενει ουτε στο bios
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top