Προβλημα με πικαπ ή phono

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Καλησπερα,
Για 1η φορα παρολο που τα μηχανηματα τα εχω πολλα χρονια, (λογω μετακομίσεων κτλ) συνδεσα το πικαπ μου στο phono του ενισχυτη και διαπιστωνω οτι απο το αριστερο καναλι δεν ακουω ηχο, μονο εναν ισχνο βομβο. Το αλλο καναλι μου ακουγεται να παιζει κανονικα.
Αλλαξα καλωδια τιποτα.
Ελεγξα τα καλωδιακια της κεφαλης ολα φαινονται στη θεση τους.
Αλλο phono ή ενισχυτη με phono να δοκιμασω δεν εχω.
Αν συνδεσω απο το πικαπ σε εισοδο line θα περασει το σημα, θα ακουγεται μουσικη εστω και χαμηλοφωνα, μπας και διαπιστωσω αν φταιει το phono του ενισχυτη ή το πικαπ/κεφαλή.
 

ika

News
Μηνύματα
13.957
Reaction score
12.955
Βάλε τα RCA από το πικάπ αντίστροφα στην είσοδο του ενισχυτή (Δεξιό<->αριστερό) να δεις αν το πρόβλημα αλλάζει κανάλι, αν δεν τότε θα είναι θέμα του ενισχυτή
 

K

kimon

Guest
Καλησπερα,
Για 1η φορα παρολο που τα μηχανηματα τα εχω πολλα χρονια, (λογω μετακομίσεων κτλ) συνδεσα το πικαπ μου στο phono του ενισχυτη και διαπιστωνω οτι απο το αριστερο καναλι δεν ακουω ηχο, μονο εναν ισχνο βομβο. Το αλλο καναλι μου ακουγεται να παιζει κανονικα.
Αλλαξα καλωδια τιποτα.
Ελεγξα τα καλωδιακια της κεφαλης ολα φαινονται στη θεση τους.
Αλλο phono ή ενισχυτη με phono να δοκιμασω δεν εχω.
Αν συνδεσω απο το πικαπ σε εισοδο line θα περασει το σημα, θα ακουγεται μουσικη εστω και χαμηλοφωνα, μπας και διαπιστωσω αν φταιει το phono του ενισχυτη ή το πικαπ/κεφαλή.
Δοκίμασε την εναλλαγή των καλωδίων ( δεξί σε αριστερό και αριστερό σε δεξί) μεταξύ πικάπ - ενισχυτή.Εφ' όσον το κανάλι που δεν παίζει ( το αριστερό όπως λές ) γίνει τώρα το δεξί, τοτε το πρόβλημα είναι στο πικάπ.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Τοσο απλο και δεν μου κοψε.
Θα το κανω και θα ενημερώσω, ευχαριστω.
Με εναλλαγη των left right το προβλημα αλλαζει καναλι, αρα ειναι το πικαπ.
Επομενο βημα? Υπαρχει κατι να ελεγξω μονος μου ή το παω σε μαστορα? Εχετε καποιον να προτείνετε?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Τοσο απλο και δεν μου κοψε.
Θα το κανω και θα ενημερώσω, ευχαριστω.
Με εναλλαγη των left right το προβλημα αλλαζει καναλι, αρα ειναι το πικαπ.
Επομενο βημα? Υπαρχει κατι να ελεγξω μονος μου ή το παω σε μαστορα? Εχετε καποιον να προτείνετε?
Δες τις επαφες της κεφαλης με τα καλωδια. Κουνησε λιγο το καλωδιο απο το πικαπ προς τον ενισχυτη. Χωρις να ειναι ανοικτο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.957
Reaction score
12.955
το καλώδιο στο πικάπ βγαίνει από μέσα ή είναι και στη μεριά του πικαπ RCA?
Το κάλυμα των RCA, ξεβιδώνει?
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ειναι rca και το καλυμμα απ ότι ειδα ξεβιδωνει απο κατω. Αυτο σκεφτομουν και εγω, να το ξεβιδωσω να δω μεσα τις συνδεσεις.
Το project xperience είναι
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Λοιπόν, τα καλωδια είναι όλα στη θέση τους πάνω στην κεφαλή. Δε φαίνεται κάποιο κομμένο, όλα μπαίνουν κανονικά μέσα στο βραχίονα.
Ξεβιδωσα το κάλυμμα των rca του πικάπ. Και εκεί όλα κανονικά φαίνονται βγαίνουν τα καλώδια από τη βάση του βραχίονα και ενώνονται στα rca.
Τί μπορεί να φταίει??
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λοιπόν, τα καλωδια είναι όλα στη θέση τους πάνω στην κεφαλή.
Τα κουνησες καθόλου ή απλά είδες πως είναι επάνω?
Ρωτάω γιατί ενίοτε έχω το ίδιο θέμα. Τα pins της κεφαλής μου είναι λίγο πιο λεπτά από όσο πρέπει με αποτέλεσμα το κλιπακι του καλωδίου του βραχίονα που πάει στο δεξί κανάλι να μη θηλυκώνει καλά πάνω στο πιν και να μην κάνει καλή επαφή ενώ φαίνεται ότι είναι επάνω. Το σύμπτωμα είναι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις, αντί για ήχο στο δεξί, έχω ένα βομβο.
 
Last edited by a moderator:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Τα pins της κεφαλής μου είναι λίγο πιο λεπτά από όσο πρέπει με αποτέλεσμα το κλιπακι του καλωδίου του βραχίονα που πάει στο δεξί κανάλι να μη θυληκωνει καλά πάνω στο πιν και να μην κάνει καλή επαφή ενώ φαίνεται ότι είναι επάνω.
Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει (μου έχει συμβεί) και με τα βύσματα. Προφανώς ο περιμετρικός ακροδέκτης του βύσματος (το "βαρελάκι") είναι χαλαρός και δεν κάνει σχετικά σφικτή επαφή. "Κλείσε" τον γύρω - γύρω με μια πένσα, με προσοχή, μην υποχωρήσει απότομα ο ακροδέκτης και τον τσαλακώσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει (μου έχει συμβεί) και με τα βύσματα. Προφανώς ο περιμετρικός ακροδέκτης του βύσματος (το "βαρελάκι") είναι χαλαρός και δεν κάνει σχετικά σφικτή επαφή. "Κλείσε" τον γύρω - γύρω με μια πένσα, με προσοχή, μην υποχωρήσει απότομα ο ακροδέκτης και τον τσαλακώσεις.
Οταν αλλάζω κεφαλή τα "βαρελάκια" εφαρμόζουν ακριβώς και μάλιστα χρειάζεται και μια σχετική πίεση για να μπουν και να θηλυκώσουν καλά. Αν λοιπόν τα σφιξω λίγο παραπάνω, θα έχω πρόβλημα με άλλες κεφαλές.
Το πρόβλημα είναι στα πινακια της συγκεκριμένης κεφαλής (JVC Z1S) που είναι λίγο πιο λεπτά από το σύνηθες και το έχω διαπιστώσει και με το προηγούμενο πικάπ που είχα, όπου πάλι τα καλώδια "έπαιζαν" λίγο. Δεν ξέρω αν είναι θέμα του μοντέλου γενικά ή του κομματιού που έχω στην κατοχή μου, αλλά εμαθα να ζω με αυτό.
 
Last edited by a moderator:


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Βγαλε τα κλιπς απο την κεφαλη και τα rca απο το phono και μετρησε αν μπορεις αν απο τα κλιπακια στα rca υπαρχει συνοχη.Αν ναι, ισως καποιο απο τα κλιπακια η τα rca να θελουν σφιξιμο οπως λεει ο Κωστας, η κατι συμβαινει με την κεφαλη.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Και εγω βομβο ακουω απο το προβληματικο κανάλι. θα δοκιμάσω αυτά που λέτε και θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Και εγω βομβο ακουω απο το προβληματικο κανάλι. θα δοκιμάσω αυτά που λέτε και θα επανέλθω.
Έχω και εγώ βόμβο από το δεξί κανάλι , όταν ακουμπάω το κόκκινο καλώδιο της κεφαλής ησυχάζει και μετά πάλι τα ίδια . Δε καταλαβαίνω πω ξεκίνησε . Μήπως βάζοντας το καπάκι της ortofon καταλαθος να έβαλα πίεση στο κόκκινο ; Μπορεί τέλος πάντως …, έβγαλα το καλώδιο κόκκινο της κεφαλής σταμάτησε , το έβαλα πίσω πάλι τα ίδια … δε κατάλαβαινω τι μπορεί να είναι …και δε μπορώ να βρω λύση .. είχε σταματήσει και πάλι συνέχισε
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
με ενα πολυμετρο στην θεση buzer συνεχειας η στην θεση ωμ ελεγξε ολα τα καλωδια της κεφαλης μεχρι τα rca.και την γειωση.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
με ενα πολυμετρο στην θεση buzer συνεχειας η στην θεση ωμ ελεγξε ολα τα καλωδια της κεφαλης μεχρι τα rca.και την γειωση.
Έβγαλα τα καλώδια από τη κεφαλή μέτρησα ένα ένα καθως και γείωση κάθε άκρη μου βγάζει buzz και στη οθόνη έχει το 006. Επίσης στη θέση Ω όλα 0
Από τη μεριά του καλωδίου και ενισχυτή έχω αντιστρέψει από τη μεριά του πικαπ το left στο right και ο ήχος hum πήγε στο αριστερό ηχείο Οποτε από τη μεριά του ενισχυτή και του καλωδίου είμαστε οκ

άρα τι μένει ; Η κεφαλή ;

μετρώντας τα pin της κεφαλής
στη θέση Ω..

Πιν λευκό-κόκκινο. Μου δείχνει 1
Πιν πράσινο -μπλε , μου δείχνει 1
Χιαστί
Λευκό-μπλε μου δείχνει 1200 κατι
Πράσινο-κόκκινο δείχνει 1
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Έβγαλα τα καλώδια από τη κεφαλή μέτρησα ένα ένα καθως και γείωση κάθε άκρη μου βγάζει buzz και στη οθόνη έχει το 006. Επίσης στη θέση Ω όλα 0
Από τη μεριά του καλωδίου και ενισχυτή έχω αντιστρέψει από τη μεριά του πικαπ το left στο right και ο ήχος hum πήγε στο αριστερό ηχείο Οποτε από τη μεριά του ενισχυτή και του καλωδίου είμαστε οκ

άρα τι μένει ; Η κεφαλή ;

μετρώντας τα pin της κεφαλής
στη θέση Ω..

Πιν λευκό-κόκκινο. Μου δείχνει 1
Πιν πράσινο -μπλε , μου δείχνει 1
Χιαστί
Λευκό-μπλε μου δείχνει 1200 κατι
Πράσινο-κόκκινο δείχνει 1
Μια διορθωση
Πιν πράσινο - κόκκινο. Δείχνει 1
Πιν λευκο - μπλε δείχνει 1

χιαστι

πράσινο- μπλε δείχνει 1200
Λευκό -κόκκινο πάλι 1
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.936
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top