Προβλημα με LG 49" 49UJ634V

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να αναφέρω κι εγω με τη σειρά μου το πρόβλημα που αντιμετώπισα με την τηλεόραση μου. Ημερά Σάββατο 8/8/2018 αγόρασα το εν λόγω μοντέλο από το πλαίσιο. Ανοίγω το κουτί και βγάζω μια κυρτή βάση στήριξης, μια πλατούλα και την οθόνη. Στο κουτί υπήρχαν 2 σακουλάκια με βίδες από 4 βίδες το καθένα, με μικρές διαφορές οι μεν από τις δε. Οι μεν 4 έπρεπε να βιδωθουν στην πλατούλα επάνω στην τηλεόραση και οι άλλες 4 στη βάση που θα ένωνε την πλατούλα με την κυρτή βάση. Πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση ψάχνω για οδηγιες. Το βιβλιαράκι που υπήρχε δεν είχε οδηγίες μέσα για αυτη τη συνδεση. Ανοίγω λοιπόν τα σακουλάκια και δοκιμάζω. Οι πρώτες 4 δεν έμπαιναν στην πλάτη, ήταν στενή η υποδοχή, ούτε όμως και στη βάση, ήταν φαρδιά η υποδοχή. Ανοίγω το δεύτερο σακουλάκι. Κάνω ακριβώς το ίδιο. Αυτές δεν εμπαιναν καθόλου στην πλάτη της οθόνης ούτε όμως και στη βάση, φαινόταν να ταιριάζουν πιο πολύ στη βάση αλλά πάλι ήταν πιο μεγάλες. Παίρνω τηλέφωνο το πλαίσιο αμέσως και τους εξηγώ, μου απαντούν ότι δε γίνεται αυτό που λέω και ότι κάνω λάθος. Βρίσκει ένα manual και συμφωνουμε στο ποιες βιδες μπαίνουν που, όμως του λέω ότι πάλι δε χωράνε. Να σημειώσω ότι δε χρησιμοποιούσα καν κατσαβίδι, δεν επαιρναν καμία στροφή με το χέρι μου. Μου λέει ότι δεν του έχει ξανασυμβεί αυτό, λέω ούτε και μένα. Τι να κάνω τον ρωτάω. Μου λέει να σπρώξω. Μα του λέω θα χαλάσω τις στροφές αν το σπρώξω. Μου λέει δε γίνεται να μην μπαίνουν. Έξαλλη εγώ, γιατί ούτε ηλίθια είμαι ούτε καμιά άσχετη. Μου λέει να πάρω την LG. Κλείνουμε τη συνομιλία. Πριν πάρω την LG αποφασίζω να δοκιμάσω να σπρώξω. Ξεκινάω με τις βίδες τις βάσεις, οι οποίες έπρεπε να μπουν σε στροφές απο πλαστικό υλικό (της πλάκας θα το χαρακτήριζα) και μπήκαν, με ηλεκτρικό κατσαβίδι βέβαια, αφού άσκησα πίεση. Σα να βιδώνω σε ξύλο ήταν, ανοιξαν δηλαδή τις στροφές. Ωραία λέω, πέτυχε. Ας βάλω και τις άλλες. Αμ δε! Οι άλλες έπρεπε να μπουν σε στροφές με μεταλλικο υλικό και το αποτέλεσμε ήταν άθλιο. Μπήκαν μεν αλλά δε εφάπτοταν η πλατούλα στην οθόνη με αποτέλεσμα να "παίζει". Παίρνω την LG και τους λέω την ιστορία. Να μου λένε ότι εγω φταίω και που δεν της έβαλα σωστά. Τα νέυρα μου! Καταλήγουμε στο να έρθει τεχνικός να τη δει και αν κρίνει ότι φταίω θα πληρώσω. Τους λέω τι μου είπαν απο το πλαίσιο και μου λένε ότι έπρεπε να πάρω αυτούς πρώτα. Ακομα πιο έξαλλη εγώ. Συμφωνω να έρθει, παρότι ξέρω ότι θα μου πουν ότι η ευθυνη είναι δική μου. Κλείνουμε και μου λέει ότι σε 48 ώρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να κλεισουμε ραντεβού. Τον ρωτάω πόσο χρεώνουν και μου λέει ότι θα μου πουν από το τηλέφωνο. Με παίρνουν πράγματι Δευτερα πρωι, στις 10/8/2018 και μου λένε ότι θα έρθουν στις 13:00 με 15:00. Τους λέω ότι δε γίνεται, δουλεύω. Μετά τις 15:00 θα μπορώ να είμαι σπίτι. Μου λέει δεν είναι κάποιος άλλος εκεί. Όχι τους λέω. Γκρίνιαξε και μου λέει να κάνω πιο γρήγορα και να σκεφτώ και αυτούς που θα με περιμένουν. Ξαναπαίρνουν αργότερα και με ξαναρωτάνε αν μπορώ να είμαι νωρίτερα. Τους λέω και πάλι πως εργάζομαι και είναι αδύνατον να είμαι πριν τις 15:00 στο σπίτι. Ξεφυσωντας μου λένε εντάξει και αν μπορώ να κάνω πιο γρήγορα. Συγνώμη τους λέω, είχαμε κάποιο ραντεβού και σας έστησα? Εργάζομαι κάθε μέρα πρωί και δεν υπάρχει κάποιος να ανοίξει. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή? Υποτίθεται θα με έπαιρναν να κλείσουμε ραντεβου, όχι να μου πουν ερχόμαστε ή πετάξου να μας ανοίξεις. Ακολούθησε και τρίτο τηλεφώνημα στις 15:00 ακριβώς. Μου λέει, ότι αν η ευθυνη είναι δική μου, χρεώνομαι εγώ. Λέω ελάτε εσείς και αυτό θα το κανονίσω εγώ με την LG. Ερχονται λοιπόν και βλέπουν την τηλεόραση. Μου λένε ο σταυρός στις βίδες είναι φαγωμένος. Το ξέρω τους λέω, αφού δεν έμπαιναν στις τρύπες, φαγώθηκαν. Μου λέει δεν το βιδώσαστε σωστά. Του λέω προσπάθησα να το βιδώσω αλλα δε βιδώνουν, δεν το βλέπετε? Δεν έμπαιναν σε αυτές τις υποδοχές οι βίδες και απο το πλαίσιο μου είπαν να σπρώξω. Θα την πάρουμε μου λέει και στο σέρβις θα δουν. Τι θα δουν λέω απο το σερβις, 4 βίδες φαγωμένες, ότι δε φταίω εγώ πως θα το καταλάβουν? Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Μου λέει θα αντικατασταθει η πλάτη. Του λέω η πλάτη δεν έχει τίποτα. Οι υποδοχές της τηλεόρασης δεν ήταν σωστα φτιαγμένες, θα πρέπει να αλλάξετε όλο το πίσω μέρος της οθόνης. Ε τότε αυτό μου λέει. Πάτε καλά του λέω, πήραν ολοκαίνουρια τηλεόραση και θα βάλετε ανταλλακτικά και θα με χρεώσετε από πάνω? Μου λεει δεν αποφασίζουμε εμείς, εμείς απλά καταγράφουμε και την παίρνουμε. Μου δίνει να υπογράψω ένα χαρτί με την περιγραφή ότι "ο σταυρός στις βίδες της πλάτης έχει χαλάσει με αποτέλεσμα οι βίδες να μην βιδώνονται μέχρι τέρμα". Του λέω δεν το υπογράφω, είναι αναληθές. Οι βίδες δεν βιδώνονται μέχρι τέρμα έτσι κι αλλιώς, γι'αυτό και χάλασε ο σταυρός. Λέω γιατί τις άλλες βίδες τις έβαλα σωστά, σημειώστε τουλάχιστον αυτό. Αν δεν υπέγραφα, δε θα την έπαιρναν. Είμαι σίγουρη ότι θα με βγάλουν τρελή και άχρηστη. Την ίδια σκέψη φαντάζομαι έκανε και ο πρώτος τηλεφωνητής του πλαισίου και ο δεύτερος της LG ίσως και όποιος διαβάσει αυτό το κείμενο. Μπορεί όντως να έτυχε η μία και μοναδική περίπτωση σε μενα, όμως ούτε άσχετη είμαι, ούτε χαζή. Τα χέρια μου πιάνουν σ' αυτά. Ξέρω πολύ καλά ότι μονο εγώ ξέρω τι έχει συμβεί, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Και φυσικά δε δέχομαι να πληρώσω για κάτι που δε φταίω. Θα το προχωρήσω μέχρι τα άκρα αν δεν αντικαταστήσουν την τηλεόραση. Έψαξα στο ίντερνετ για παρόμοιες αναφορές αλλά δε βρίσκω τίποτα σχετικό. Επίσης όποιο manual βρίσκω ή βιντεάκι στο youtube δείχνει το ίδιο μοντέλο αλλά με δυο ποδαράκια στηριξης δεξιά και αριστερά, όχι ένα όπως της δικής μου.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.860
Reaction score
77.458
κατά την ταπεινή μου άποψη
κακώς ασχολήθηκες...

δυστυχώς είσαι γυναίκα...
γιατί αν πήγαινες στο στρατό θα μάθαινες τι θα πει ''μετάθεση ευθύνης''

όπως ήταν έπρεπε να την πας στο πλαίσια και να τους βάλεις να ασχοληθούν εκείνοι
τώρα ότι έγινε καταγράφεται ως λάθος του χρήστη-πελάτη,

εκτός και αν μπορείς να ζητήσεις την καταγραφή από τη συνομιλία στο πλαίσιο για να αποδείξεις ότι εκείνοι σε συμβούλεψαν να ζορίσεις τις βίδες;)

καλό κουράγιο :thumbsup:
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
κατά την ταπεινή μου άποψη
κακώς ασχολήθηκες...

δυστυχώς είσαι γυναίκα...
γιατί αν πήγαινες στο στρατό θα μάθαινες τι θα πει ''μετάθεση ευθύνης''

όπως ήταν έπρεπε να την πας στο πλαίσια και να τους βάλεις να ασχοληθούν εκείνοι
τώρα ότι έγινε καταγράφεται ως λάθος του χρήστη-πελάτη,

εκτός και αν μπορείς να ζητήσεις την καταγραφή από τη συνομιλία στο πλαίσιο για να αποδείξεις ότι εκείνοι σε συμβούλεψαν να ζορίσεις τις βίδες;)

καλό κουράγιο :thumbsup:

Αυτο περί μετάθεση ευθύνης μου το ξαναείπαν πρόσφατα για άλλο πράγμα. Το χω πει κι εγώ ότι θα πρεπε να πηγαίναμε κι εμείς στρατό... Τέλοσπάντων. Φοβάμαι ότι αυτό με την ηχογράφηση της συνομιλίας είναι μια μούφα, έτσι το λένε αλλά δεν καταγράφουν τίποτα. Θα κάνω την προσπάθεια μου ωστόσο αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω σε τοίχο. θα απευθυνθω στην προστασία καταναλωτή και ενδεχομένως σε δικηγόρο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Το βιβλιαράκι της συσκευασίας, έχει τις εξτρά σελίδες που υπάρχουν στην αρχή αυτού του pdf, ή είναι τυπωμένο από τη σελίδα 1; Αν όχι, αυτές οι εξτρά σελίδες, που είναι σαφέστατες ως προς τις οδηγίες της συναρμολόγησης, μήπως υπάρχουν στη συσκευασία ως χωριστό φυλλάδιο;
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Το βιβλιαράκι της συσκευασίας, έχει τις εξτρά σελίδες που υπάρχουν στην αρχή αυτού του pdf, ή είναι τυπωμένο από τη σελίδα 1; Αν όχι, αυτές οι εξτρά σελίδες, που είναι σαφέστατες ως προς τις οδηγίες της συναρμολόγησης, μήπως υπάρχουν στη συσκευασία ως χωριστό φυλλάδιο;
Αυτές τις πρώτες σελίδες τις βρήκα αργότερα από το ιντερνετ στην αγγλική version του βιβλίου. Δεν έχει όμως και τόση σημασία, γιατί τις βίδες σωστά τις ξεχώρισα και στις αντίστοιχες υπόδοχές που έπρεπε να μπουν τις έβαλα. Το πρόβλημα εντοπίζεται αλλού. Όταν σου δίνουν μία βίδα και την τρύπα, κανονικά θα πρέπει με το χερί να παίρνει τουλάχιστον τις πρώτες στροφές και να γυρίζει, όχι να μη χωράει ή να μη γυρίζει καθόλου. Αυτό είναι το όλο πρόβλημα και δυστυχώς δεν μπορώ να το αποδείξω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.860
Reaction score
77.458
μπορείς μήπως να ανεβάσεις φωτό να δούμε την ζημιά?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Αυτο περί μετάθεση ευθύνης μου το ξαναείπαν πρόσφατα για άλλο πράγμα. Το χω πει κι εγώ ότι θα πρεπε να πηγαίναμε κι εμείς στρατό... Τέλοσπάντων. Φοβάμαι ότι αυτό με την ηχογράφηση της συνομιλίας είναι μια μούφα, έτσι το λένε αλλά δεν καταγράφουν τίποτα. Θα κάνω την προσπάθεια μου ωστόσο αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω σε τοίχο. θα απευθυνθω στην προστασία καταναλωτή και ενδεχομένως σε δικηγόρο.
Σημείωση: Σωστή η υποψία μου: καμία κλήση δεν καταγράφεται, να ξέρετε γενικώς. Μίλησα με το πλαίσιο. "Η κλήση σας ενδέχεται να ηχογραφείται" λέει... αλλά ΔΕΝ ηχογραφείται!!!
[DOUBLEPOST=1536614073][/DOUBLEPOST]
μπορείς μήπως να ανεβάσεις φωτό να δούμε την ζημιά?
μπορείς μήπως να ανεβάσεις φωτό να δούμε την ζημιά?
Ναι, ανεβαζω. Ευτυχως πριν την παρουν μου εκοψε και εβγαλα φωτο.
[DOUBLEPOST=1536614467][/DOUBLEPOST]
μπορείς μήπως να ανεβάσεις φωτό να δούμε την ζημιά?
μπορείς μήπως να ανεβάσεις φωτό να δούμε την ζημιά?
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.860
Reaction score
77.458
Σημείωση: Σωστή η υποψία μου: καμία κλήση δεν καταγράφεται, να ξέρετε γενικώς. Μίλησα με το πλαίσιο. "Η κλήση σας ενδέχεται να ηχογραφείται" λέει... αλλά ΔΕΝ ηχογραφείται!!!
κρίμα..:(
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Όταν σου δίνουν μία βίδα και την τρύπα, κανονικά θα πρέπει με το χερί να παίρνει τουλάχιστον τις πρώτες στροφές και να γυρίζει, όχι να μη χωράει ή να μη γυρίζει καθόλου.
Ό,τι έγινε, έγινε. Για την Ιστορία, οι βίδες που στερεώνουν την πλάτη της συσκευής σε επιτραπέζια (όπως η δική σας) ή επιτοίχια βάση, είναι μηχανόβιδες, δηλαδή, έχουν μικρό βήμα και βιδώνονται σε φωλιά με έτοιμη, χαραγμένη "βόλτα" (σε λαμαρίνα που βρίσκεται στο εσωτερικό της συσκευής, μέσα από το πλαστικό κάλυμμα), με το χέρι όπως λέτε κι εσείς ενώ συνοδεύονται και από ροδέλα. Αν όμως παρατηρήσετε την πρώτη σελίδα, οι βίδες που στερεώνουν το "σταυρό" στο επιτραπέζιο πόδι είναι ξυλόβιδες, ή έστω αλουμινόβιδες. Έχουν πιο αραιό και βαθύ σπείρωμα, δηλαδή μεγαλύτερο βήμα, και ίσως είναι αιχμηρές. Αυτές οι βίδες, οι M5-L20, ανοίγουν, σκάβουν τη βόλτα στο πρώτο βίδωμα μέσα στη φωλιά τους που είναι φταγμένη από συνθετικό υλικό ("πλαστικό"), κι έτσι θέλουν ζόρι στο πρώτο βίδωμα. Αυτό είναι ίσως αυτονόητο για κάποιον πωλητή της LG ή κάποιον σχετικά έμπειρο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είστε υποχρεωμένη να το γνωρίζετε εκ των προτέρων. Λυπούμαι που το μάθατε με αυτόν τον τρόπο.

Το απαράδεκτον δε του φυλλαδίου είναι πως αναπαριστά τη μηχανόβιδα πιο χοντρή από την αλουμινόβιδα, ενώ οι αναγραφόμενες διαστάσεις τους αποδεικνύουν ότι συμβαίνει το αντίθετο.

lg1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Ό,τι έγινε, έγινε. Για την Ιστορία, οι βίδες που στερεώνουν την πλάτη της συσκευής σε επιτραπέζια (όπως η δική σας) ή επιτοίχια βάση, είναι μηχανόβιδες, δηλαδή, έχουν μικρό βήμα και βιδώνονται σε φωλιά με έτοιμη, χαραγμένη "βόλτα" (σε λαμαρίνα που βρίσκεται στο εσωτερικό της συσκευής, μέσα από το πλαστικό κάλυμμα), με το χέρι όπως λέτε κι εσείς ενώ συνοδεύονται και από ροδέλα. Αν όμως παρατηρήσετε την πρώτη σελίδα, οι βίδες που στερεώνουν το "σταυρό" στο επιτραπέζιο πόδι είναι ξυλόβιδες, ή έστω αλουμινόβιδες. Έχουν πιο αραιό και βαθύ σπείρωμα, δηλαδή μεγαλύτερο βήμα, και ίσως είναι αιχμηρές. Αυτές οι βίδες, οι M5-L20, ανοίγουν, σκάβουν τη βόλτα στο πρώτο βίδωμα μέσα στη φωλιά τους που είναι φταγμένη από συνθετικό υλικό ("πλαστικό"), κι έτσι θέλουν ζόρι στο πρώτο βίδωμα. Αυτό είναι ίσως αυτονόητο για κάποιον πωλητή της LG ή κάποιον σχετικά έμπειρο, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είστε υποχρεωμένη να το γνωρίζετε εκ των προτέρων. Λυπούμαι που το μάθατε με αυτόν τον τρόπο.

Το απαράδεκτον δε του φυλλαδίου είναι πως αναπαριστά τη μηχανόβιδα πιο χοντρή από την αλουμινόβιδα, ενώ οι αναγραφόμενες διαστάσεις τους αποδεικνύουν ότι συμβαίνει το αντίθετο.

View attachment 105174
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα γράφεις. Βέβαια εγώ δεν μπέρδεψα τις βίδες να τις βάλω σε λάθος σπείρωμα. Στις βίδες που έμπαιναν στη βάση η προσπάθεια πέτυχε (σα να βιδώνω σε ξύλο ήταν) στις άλλες όχι. Η απάντηση από το service ήταν ότι οι βίδες ήταν σωστές και πρέπει λέει να μπαίνουν σφιχτά, ξύνοντας ελαφρώς τη βίδα, η οποία είναι ασφαλείας και το τελικό πόρισμα είναι ότι εγώ δεν τις έβαλα καλά και χάλασα το σπείρωμα. Απαράδεκτοι!!! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα ποτέ μου ούτε και το έχω ξανακούσει. Εν κατακλείδι, μου είπε ότι με 40ευρώ το φτιάχνουν και αν θέλω τοποθετούν τη βάση εκείνοι. Αμφιβάλλω αν χάλασε και κάτι δηλαδη γιατί μία και μόνη φορά τις βίδωσα, δεν τις έβγαλα για τις ξανάβαλω δεύτερη και τρίτη φορά, ήταν μία και έξω, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Άλλωστε στις φωτογραφίες που έβγαλα φαίνεται ότι δεν έχω γρατζουνίσει ούτε στο ελάχιστο το πλαστικο γύρω γύρω. Κάποιος που θέλει χωρίς συμφέρον να καταλάβει, καταλαβαίνει. Το έληξα εκεί όμως ούτε χρόνο έχω να τους ζαλίσω περαιτέρω ούτε αντοχή. Αν μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, που δεν το εύχομαι, δεν αγγίζω τίποτα και ακολουθώ άλλη οδό, όπως είπε και ο προλαλήσας: "μετάθεση ευθύνης". Προς γνώση και συμμόρφωση όλων!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.290
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top