Προβλημα με NAS, δεν εμφανιζεται στον Windows Explorer

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Εχω ενα Zyxel NAS542 και ξαφνικα δεν εμφανιζεται με τιποτα στον Windows Explorer, σε κανεναν απο τους υπολογιστες του δικτυου.

Μπορω να συνδεθω μονο απο το web GUI του, μεσω browser και να ανεβασω/κατεβασω αρχεια απο εκει, αλλα δεν ειναι βολικο.

To NAS εμφανιζεται στον "χαρτη δικτυου", αλλα το προγραμματακι της Zyxel που ελεγχει την συνδεση και προσβασιμοτητα του NAS δεν το βρισκει.

Μεχρι προσφατα το NAS εμφανιζοταν κανονικα στο Network του Windows Explorer και ειχα πληρη προσβαση σε αρχεια και φακελους (read/write, delete/rename κλπ) απο ολους τους υπολογιστες του δικτυου. Το προβλημα πιθανως ξεκινησε μετα απο το τελευταιο update που εγινε στο fimware του NAS μεσα απο το web GUI του. Προς το παρον δεν υπαρχει καποιο νεοτερο firmware.

Οι υπολογιστες τρεχουν Windows 7 Pro και δεν υπαρχει firewall, το NAS εχει σταθερη IP δηλωμενη στο modem/router.

Καμια ιδεα;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Οι υπολογιστες τρεχουν Windows 7 Pro και δεν υπαρχει firewall, το NAS εχει σταθερη IP δηλωμενη στο modem/router.

Καμια ιδεα;
Επειδή ο explorer δικτύου των windows κατά καιρούς μουλαρώνει, εδώ η λύση στο δικό μου παράδειγμα:

Ο Freenas δεν εμφανίζεται στο δίκτυο
Net2.png


Στην αναζήτηση πληκτρολογώ την ip του τοπικού δικτύου. Στην δική μου περίπτωση πληκτρολογώ \\192.168.1.21 οπότε -επιτέλους- εμφανίζονται τα περιεχόμενα του Freenas
Net1.png


Δεξί κλικ σε κάποιον φάκελο, Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου...
Net4.png



και δίνεις στον φάκελο κάποιο γράμμα, σαν να ήταν δίσκος του υπολογιστή.
Net3.png


Δεν θα τα ξαναχάσεις ποτέ.
 


D

Deleted member 35

Guest
Έγραψες πως έγινε αναβάθμιση στο NAS. Μήπως άλλαξε η έκδοση SMB; Εδώ και αρκετό καιρό η έκδοση 1 θεωρείται παλιά και πρέπει να αποφεύγεται. Πλέον οι περισσότεροι παίζουν με την έκδοση 2 που δεν είναι συμβατή με την 1. Επειδή έχεις τα Win7 τα οποία είναι παλιά λέω μήπως αυτά έχουν την 1 και το NAS σου το ίδιο και με την αναβάθμιση έχασες τη σύνδεση.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Επειδή ο explorer δικτύου των windows κατά καιρούς μουλαρώνει, εδώ η λύση στο δικό μου παράδειγμα:
Ο Freenas δεν εμφανίζεται στο δίκτυο
Στην αναζήτηση πληκτρολογώ την ip του τοπικού δικτύου. Στην δική μου περίπτωση πληκτρολογώ \\192.168.1.21 οπότε -επιτέλους- εμφανίζονται τα περιεχόμενα του Freenas
Στο search box του δικτυου, αν βαλω την IP του NAS δεν βγαζει τιποτα.
Αν γραψω την IP στο address box του δικτυου, μου ανοιγει τον browser και με βαζει στο Web GUI του NAS.

Μήπως άλλαξες τίποτα settings στο router;
Οχι, απλα εχω δηλωσει στατικη IP για το NAS. Θα δοκιμασω να το ξαναβαλω στο DHCP μηπως και...

Έγραψες πως έγινε αναβάθμιση στο NAS. Μήπως άλλαξε η έκδοση SMB; Εδώ και αρκετό καιρό η έκδοση 1 θεωρείται παλιά και πρέπει να αποφεύγεται. Πλέον οι περισσότεροι παίζουν με την έκδοση 2 που δεν είναι συμβατή με την 1. Επειδή έχεις τα Win7 τα οποία είναι παλιά λέω μήπως αυτά έχουν την 1 και το NAS σου το ίδιο και με την αναβάθμιση έχασες τη σύνδεση.
Το NAS υποστηριζει SMB v2 συμφωνα με την Zyxel. Απο οτι ειδα μεσω του PowerShell, το SMB v2 ειναι ενεργοποιημενο στα Windows, τουλαχιστον στον κυριο υπολογιστη.

 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μια και δεν φοβάσαι τη γραμμή εντολών, δοκίμασε λίγο:
net view \\[NAS IP address]
χωρίς τις αγκύλες, και πες μας τι βλέπεις
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
ΑΝ pingάρει οκ, και εμφανίζεται μέσω ip οπως προέτρεψε ο Rose είναι θέμα SMB ( enable SMB1.0 CIFS ) είτε master browser ( τα κάνουν μαντάρα τα Windows eδώ ).

Εννοείται πως πρέπει στο PC να έχεις στα settings του δικτύου τύπο Private/Work και αντίστοιχα ενεργή την επιλογή network discovery & sharing στο advanced sharing options στο network center.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Θα δοκιμασω σημερα, οταν επιστρεψω σπιτι, τις προτασεις του minas και του rose και θα επανελθω.

ΑΝ pingάρει οκ, και εμφανίζεται μέσω ip οπως προέτρεψε ο Rose είναι θέμα SMB ( enable SMB1.0 CIFS ) είτε master browser ( τα κάνουν μαντάρα τα Windows eδώ ).

Εννοείται πως πρέπει στο PC να έχεις στα settings του δικτύου τύπο Private/Work και αντίστοιχα ενεργή την επιλογή network discovery & sharing στο advanced sharing options στο network center.
Θα το ψαξω με το master browser, οι ρυθμισεις του δικτυου ειναι οπως τις γραφεις.

Σας ευχαριστω ολους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top