Προβλημα στον προβολεα...


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μόλις ανοίξεις τον προβολέα είναι αναμμένο το κουμπί power ένα είδος standby. Πατάς το κουμπί power και ξεκινάει. Με το που πατάς λοιπόν το κουμπί ανοίγει σε 3-4sec η αρχική οθόνη με το λογότυπο της εταιρείας. Εκεί λοιπόν η οθόνη έχει μαύρες οριζόντιες γραμμές και σε 2-3 sec μαυρίζει και μένει κόκκινο το φωτάκι lamp.
Οχι.
Το λαμπάκι αναβοσβήνει και με ποια συχνότητα;
Προσπαθήσατε να τον ανοίξετε δίχως το καλώδιο HDMI ;
Εαν είχατε το φαινόμενο της παραπανω φωτογραφίας ο προβολέας σας θα άνοιγε κανονικα.
Το λαμπάκι είναι σταθερά αναμμένο κόκκινο. Τον άνοιξα και χωρίς το καλώδιο hdmi πάνω του τα ίδια. Η οθόνη δεν βγάζει εικόνα από την αρχή βγαίνουν οι γραμμές και κλείνει.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Στον προβολέα θα βρούμε τρεις ενδεικτικές λυχνίες. Power, Temp & lamp. Αυτά μπορούν να ανάψουν σε τρεις διαφορετικές αποχρώσεις, πράσινο, πορτοκαλί και κόκκινο είτε μόνιμα είτε αναβοσβήνοντας.
όταν σας το παρουσιάζει αυτό και μένει η κόκκινη λυχνία αναμμένη υπάρχει κάποια άλλη που είναι αναμμένη;
Αν είναιμόνιμα αναμμένη η ενδειξη της λαμπας τότε αυτό μπορεί να οφείλετε είτε στην λάμπα είτε στον χρωματικό τροχό. 'Ολα αυτα φυσικά από ότι καταλαβαίνετε είναι υποθέσεις μια και δεν τον έχω δεί.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Ανοίγοντας τον προβολέα αρχικά είναι πορτοκαλί το λαμπάκι power. Μόλις λοιπόν το πατάς να ανάψει γίνεται πράσινο και μένει αναμμένο πράσινο έως να βγει η οθόνη με τις γραμμές. Μετά σβήνει η οθόνη και το λαμπάκι του power και ανάβει κόκκινο το λαμπάκι lamp.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
.. εαν είναι έτσι και ανάβει μόνο το ένα λαμπάκι αυτό της λάμπας πιθνα αίτια μπορεί να είναι αυτ απου σας ανέφερα.
Σας το εκανε ξαφνικά; Η άμπα σε τι κατάσταση βρίσκεται; Ωρες λειτουργίας;
Καταλαβαίνετε ότι αυτό που κάνουμε τώρα δηλ. διάγνωση μέσω μηνυμάτων δεν είναι και ότι καλύτερο.
Καλό είναι να επισκευτείτε ένα service.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το έκανε ξαφνικά. Η λάμπα δεν έχει ούτε 10-15 ώρες. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Ναι η μαμισια... Μιλάμε για χρήση 2 ταινίες τον χρόνο έτσι.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Στείλε μου ένα PM με τα στοιχεία σου διεύθυνση κτλ να σου στείλω μια παλία που έχω να μην αγοράσεις χωρίς να είναι αυτό το πρόβλημα.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Στείλε μου ένα PM με τα στοιχεία σου διεύθυνση κτλ να σου στείλω μια παλία που έχω να μην αγοράσεις χωρίς να είναι αυτό το πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πήγε ήδη σε service. Θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα.
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Τελικως ειχε καει το DMD το οποιο εδραζεται σε πλακετα που δεν αντικαθίσταται καθως το να την αλλαξεις εχει κοστος τη μιση αξια του προβολεα.... αρα παμε για καινουριο προβολεα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top