Προβλημα συνδεσης hc με τηλεοραση

Μηνύματα
4
Reaction score
0
καλησπερα!θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να με βοηθησει!εχω μια τηλεοραση LG και ενα dvd player samsung!οι υποδοχες ειναι οι εξης
AC234DDC-57BA-48CB-AE42-7646D081ADB9.jpeg
78D10541-9E5B-4C75-A820-90A8C90739F7.jpeg
.οταν ειχα ote tv επαιζε με σκαρτ ο ηχος της τηλεορασης στο hc.τωρα εχω απλη κεραια συνδεση και δεν ακουγεται ο ηχος στο hc στην λειτουργια aux.προσπαθησα με hdmi απο την τηλεοραση στο hc αλλα χωρις αποτελεσμα στο aux.επισης θα ηθελα να ρωτησω την συνδεσμολογια απο laptop σε τηλεοραση το οποιο παιρνω ηχο και εικονα στην tv αλλα θα ηθελα τον ηχο απο το home cinema..ευχαριστω πολυυυυ!!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
καλησπερα!θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος να με βοηθησει!εχω μια τηλεοραση LG και ενα dvd player samsung!οι υποδοχες ειναι οι εξης View attachment 82495 View attachment 82496 .οταν ειχα ote tv επαιζε με σκαρτ ο ηχος της τηλεορασης στο hc.τωρα εχω απλη κεραια συνδεση και δεν ακουγεται ο ηχος στο hc στην λειτουργια aux.προσπαθησα με hdmi απο την τηλεοραση στο hc αλλα χωρις αποτελεσμα στο aux.επισης θα ηθελα να ρωτησω την συνδεσμολογια απο laptop σε τηλεοραση το οποιο παιρνω ηχο και εικονα στην tv αλλα θα ηθελα τον ηχο απο το home cinema..ευχαριστω πολυυυυ!!
H εύκολη και φτηνή λύση είναι ένα scart στην τηλεόραση που βγάζει RCA (αυτά που έχουν κουμπάκι In/out) και βάζεις τα rca στο aux in του dvd.
Αν συνδέσεις το λάπτοπ με hdmi στην tv δε νομίζω να έχεις θέμα, απλά κλείνεις τον ήχο στο hdmi και ανεβάζεις τον ήχο στο scart (ελπίζω να γίνεται)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η πλάτη του samsung δε φαίνεται ολόκληρη στη φωτογραφία.
Μήπως στο κομμάτι που δε φαίνεται υπάρχει κάποιο optical in?
Η τηλεόραση έχει optical out ,συνεπώς αυτή θα ήταν η βέλτιστη σύνδεση.
Αν όχι ,τότε από το scart της τηλεόρασης σε rca στο aux in του samsung.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Η πλάτη του samsung δε φαίνεται ολόκληρη στη φωτογραφία.
Μήπως στο κομμάτι που δε φαίνεται υπάρχει κάποιο optical in?
Η τηλεόραση έχει optical out ,συνεπώς αυτή θα ήταν η βέλτιστη σύνδεση.
Αν όχι ,τότε από το scart της τηλεόρασης σε rca στο aux in του samsung.

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχει optical το samsung.:( .εχω προσπαθησει απο το scart της τηλεορασης σε καλωδιο κοκκινο ασπρο του samsung αλλα παλι δν παιζει στην λειτουργια aux.παλια ειχα οτε τβ και δεν ειχα πηγη τηλεορασης την κεραια αλλα το scart και τοτε επαιζε το home cinema στο samsungστην λειτουργια aux.
[DOUBLEPOST=1509631407][/DOUBLEPOST]
H εύκολη και φτηνή λύση είναι ένα scart στην τηλεόραση που βγάζει RCA (αυτά που έχουν κουμπάκι In/out) και βάζεις τα rca στο aux in του dvd.
Αν συνδέσεις το λάπτοπ με hdmi στην tv δε νομίζω να έχεις θέμα, απλά κλείνεις τον ήχο στο hdmi και ανεβάζεις τον ήχο στο scart (ελπίζω να γίνεται)
Ευχαριστω για την απαντηση σου!αν παρω αυτο το scart θα το βαλω στην τηλεοραση σε ποια λειτουργια;(in η out)??δηλαδη αν Καταφερω να βγαινει ο ηχος της τηλεορασης απο το hc αυτοματα συνδεοντας το laptop με hdmi στην Lg και ανοιξω στην λειτουργια aux το samsung θα εχω ηχο στο hc??
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχει optical το samsung.:( .εχω προσπαθησει απο το scart της τηλεορασης σε καλωδιο κοκκινο ασπρο του samsung αλλα παλι δν παιζει στην λειτουργια aux.παλια ειχα οτε τβ και δεν ειχα πηγη τηλεορασης την κεραια αλλα το scart και τοτε επαιζε το home cinema στο samsungστην λειτουργια aux.
[DOUBLEPOST=1509631407][/DOUBLEPOST]

Ευχαριστω για την απαντηση σου!αν παρω αυτο το scart θα το βαλω στην τηλεοραση σε ποια λειτουργια;(in η out)??δηλαδη αν Καταφερω να βγαινει ο ηχος της τηλεορασης απο το hc αυτοματα συνδεοντας το laptop με hdmi στην Lg και ανοιξω στην λειτουργια aux το samsung θα εχω ηχο στο hc??
Όπως φαίνεται από την τηλεόρασή σου, το scart είναι και in και out. Λογικά με το διακοπτάκι που υπάρχει πάνω στο βύσμα scart (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/4378475/Valueline-2x-Scart-male-female-3x-RCA-S-Video-female-SCART-60.html), θα το θέσεις στο out, μιας και εσύ θες η τηλεόραση να δίνει ήχο και όχι να λαμβάνει. Είχα κάνει ακριβώς το ίδιο από αποκωδ/τη DIGEA στον ενισχυτή μου (εικόνα/ήχος στην τηλεόραση και επιπρόσθετα ήχος στον ενισχυτή).
Για το λάπτοπ: Από τη στιγμή που θα συνδέσεις το λάπτοπ με hdmi με την τηλεόραση, θα έχεις εικόνα και ήχο στην τηλεόραση (τσέκαρε το). Μετά δρομολογείς τον ήχο να βγαίνει από το scart.
Όλα αυτά βέβαια, χωρίς να ξέρω τα μενού και τις επιλογές της tv και του dvd.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.δεν εχει optical το samsung.:( .εχω προσπαθησει απο το scart της τηλεορασης σε καλωδιο κοκκινο ασπρο του samsung αλλα παλι δν παιζει στην λειτουργια aux.παλια ειχα οτε τβ και δεν ειχα πηγη τηλεορασης την κεραια αλλα το scart και τοτε επαιζε το home cinema στο samsungστην λειτουργια aux.
[DOUBLEPOST=1509631407][/DOUBLEPOST]

Ευχαριστω για την απαντηση σου!αν παρω αυτο το scart θα το βαλω στην τηλεοραση σε ποια λειτουργια;(in η out)??δηλαδη αν Καταφερω να βγαινει ο ηχος της τηλεορασης απο το hc αυτοματα συνδεοντας το laptop με hdmi στην Lg και ανοιξω στην λειτουργια aux το samsung θα εχω ηχο στο hc??
Όπως φαίνεται από την τηλεόρασή σου, το scart είναι και in και out. Λογικά με το διακοπτάκι που υπάρχει πάνω στο βύσμα scart (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/4378475/Valueline-2x-Scart-male-female-3x-RCA-S-Video-female-SCART-60.html), θα το θέσεις στο out, μιας και εσύ θες η τηλεόραση να δίνει ήχο και όχι να λαμβάνει. Είχα κάνει ακριβώς το ίδιο από αποκωδ/τη DIGEA στον ενισχυτή μου (εικόνα/ήχος στην τηλεόραση και επιπρόσθετα ήχος στον ενισχυτή).
Για το λάπτοπ: Από τη στιγμή που θα συνδέσεις το λάπτοπ με hdmi με την τηλεόραση, θα έχεις εικόνα και ήχο στην τηλεόραση (τσέκαρε το). Μετά δρομολογείς τον ήχο να βγαίνει από το scart.
Όλα αυτά βέβαια, χωρίς να ξέρω τα μενού και τις επιλογές της tv και του dvd.


Ευχαριστω πολυ !!ναι τωρα εχω ηδη ηχο και ηχο μεσω hdmi απο το λαπτοπ!απλα θα παρω τοτε αν ειναι αυτο το scart για να εχω ηχο απο την τηλεοραση στο hc.σχετικα με τις επιλογες της tv και του hc τι εννοεις;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ευχαριστω πολυ !!ναι τωρα εχω ηδη ηχο και ηχο μεσω hdmi απο το λαπτοπ!απλα θα παρω τοτε αν ειναι αυτο το scart για να εχω ηχο απο την τηλεοραση στο hc.σχετικα με τις επιλογες της tv και του hc τι εννοεις;
Δεν ξέρω τα μενού τους, αλλά λογικά θα σου δίνουν την δυνατότητα επιλογών στο θέμα του ήχου.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Δεν ξέρω τα μενού τους, αλλά λογικά θα σου δίνουν την δυνατότητα επιλογών στο θέμα του ήχου.

Εκανα ολα αυτα π μ ειπες πιζει η τηλεοραση απο το hc αλλα το λαπ τοπ αλουγεται μονο απο την τβ ..και εχω το hc στο aux αλλα τιποτα!:((εχεις καμια ιφεα;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εκανα ολα αυτα π μ ειπες πιζει η τηλεοραση απο το hc αλλα το λαπ τοπ αλουγεται μονο απο την τβ ..και εχω το hc στο aux αλλα τιποτα!:((εχεις καμια ιφεα;
Για πες εν συντομία συνδεσμολογίες και βύσματα που χρησιμοποιείς.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.299
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top