Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Γεια σας παιδια, ονομαζομαι Βασιλης και εχψ το εξης προβλημα που μεχρι στιγμης δεν μπορει κανεις να μου το λυσει...

Το 2006 πηρα την Samsung LE32R51B, τουμπανο για την εποχη της 1400 € προσφορα, ΗD Ready.Toτε λοιπον το ps3 μου επιαζε κανονικα.Απο τοτε το πουλησα και δεν ειχα κονσολα και χρησιμοποιούσα μονο σαν κανονικη tv. ΠΡοσφατα λοιπον, ξανα πηρα το ps3 slim. το βαζω να παιξει με hdmi, τιποτα, σε ολες τις αναλυσεις. Μονο scart. Για να ελεγχξω αν εχει κανενα θεμα το hdmi της tv ή το καλωδιο το βγαζω οπως ειναι απο το ps3 kαι το βαζω στο pc, παιζει τελεια. Για να ελεγχξω μηπως εχει κανένα θέμα το ps3, οπως ειναι βγαζω το hdmi απο την tv που λεμε και το βαζω σε αλλη διπλανη, πιο καινουρια και παιζει τελεια. Τι μπορει να παιζει τωρα εδω? ενας τεχνικος μου ειπε πως φταινε τα προτυπα, 1.2 η tv, 1.4 το ps3.και αν ειναι ετσι, πως λυνεται? απο τη samsung μου ειπανε, δωστε μας λιγο χρονο να δουμε πως θα την κανουμε αναβαθμιση για να στρωσει...Εσεις τι λέτε?? Παιζουν ολα λανονικα, αλλα οχι μεταξυ τους.... Σας ευχαριστώ πολύ...
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.038
Reaction score
4.006
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

καλος ηρθες
δοκιμασε να συνδεσεις το ps3 με την tv με το αλλο καλωδιο που ειχε μεσα



το κιτρινο ειναι για εικονα

αν εχεις σημα μπες στο xmb του ps -dispay settings - και αλλαξε το σε hdmi
μετα βγαλε το κιτρινο και βαλε το hdmi
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

καλος ηρθες
δοκιμασε να συνδεσεις το ps3 με την tv με το αλλο καλωδιο που ειχε μεσα



το κιτρινο ειναι για εικονα

αν εχεις σημα μπες στο xmb του ps -dispay settings - και αλλαξε το σε hdmi
μετα βγαλε το κιτρινο και βαλε το hdmi
Με αυτο παιζει,αλλα τι να το κανω? η αναλυση ειναι τρομερα κακη..
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Με αυτο παιζει,αλλα τι να το κανω? η αναλυση ειναι τρομερα κακη..
Δεν σου είπε να μείνεις με αυτό, απλά να μπορέσεις να μπεις στο μενού και να βάλεις έξοδο hdmi απ τις ρυθμίσεις γιατί μάλλον αυτό είναι το θέμα σου.

Ωπα τώρα διάβασα ότι το βάζεις σε άλλη τηλεόραση και παίζει άρα δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Για δες έχει η τηλεόραση μενού hdmi μήπως παίζει κάτι από κει;
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Δεν σου είπε να μείνεις με αυτό, απλά να μπορέσεις να μπεις στο μενού και να βάλεις έξοδο hdmi απ τις ρυθμίσεις γιατί μάλλον αυτό είναι το θέμα σου.

Ωπα τώρα διάβασα ότι το βάζεις σε άλλη τηλεόραση και παίζει άρα δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Για δες έχει η τηλεόραση μενού hdmi μήπως παίζει κάτι από κει;
Η τηλ οχι δεν εχει,υποψιν ομως πως η τηλ με το ιδιο κσλωδιο αλλα με σημα απο τον υπολογιστη πσιζει κσνονικα..
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Φίλε μου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι θέμα συμβατότητας της συγκεκριμένης κονσόλας με τη συγκεκριμένη τηλεόραση, αν υποθέσουμε ότι έχεις εξαντλήσει το θέμα ρυθμίσεων και τα χεις κάνει όλα σωστά.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Συμβατοτητα,σωστα,ας υποθεσουμε πως το ps3 παιζει με προτυπο hdmi 1.4 και η tv 1.2,τι μπορω να κανω? Ειναι θεμα υλικου η λογισμικου της τηλεορασης? Δλδ με μια επικείμενη αναβαθμιση της θα στρωσει???
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το hdmi καθότι η 1.4 υποτίθεται ότι βλέπει προς τα πίσω σε 1.3 δεν ξέρω για 1.2. Εγώ πιστεύω ότι είναι απ τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν μπορούν απλά δύο συσκευές να συνεργαστούν.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Να ξεκινήσω με μια λεπτομέρεια.
Κανένα PS3 δεν έχει HDMI 1.4, αν δε με γελάει η μνήμη μου (που δε με γελάει). :121:
Έχει HDMI 1.3a. :126:

Βασίλη κάνε σε παρακαλώ δύο δοκιμές.
  • Πάρε άλλο καλώδιο HDMI, όχι απαραίτητα ακριβό (πχ ορίστε ένα, αν δεν έχεις ήδη από άλλη συσκευή) και κάνε δοκιμή. Απ' όσο κατάλαβα, σε όλες τις δοκιμές σου χρησιμοποίησες ένα καλώδιο που είναι πολύ πιθανό το συγκεκριμένο καλώδιο να έπεσε σε ασυμβατότητα PS3-cable-TV.
  • Δοκίμασε με το υπάρχον καλώδιο (ή με το νέο) κάποια άλλη συσκευή πάνω στην συγκεκριμένη τηλεόραση. Πχ κάποιο DVDp ή BDp με έξοδο HDMI και δες αν δουλεύει.

Προσωπικά θεωρώ πως είτε έχουμε θεματάκι με το καλώδιο (πιθανότερο σενάριο) είτε έχει πρόβλημα η HDMI in της τηλεόρασης.
Και πριν κάνεις οτιδήποτε, με πινελάκι για σκόνες και με μπατονέτα+οινόπνευμα καθάρισε τις επαφές της HDMI στην τηλεόραση.

Λεπτομέρεια: Σύνδεσε πρώτα το HDMI σε PS3 & TV και μετά άναψε και τις δύο συσκευές. Θέλω να ανάψουν έχοντας ήδη το καλώδιο στη θέση του για να το αναγνωρίσουν στην εκκίνηση

Και περιμένουμε τα καλά νέα :107:
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Να ξεκινήσω με μια λεπτομέρεια.
Κανένα PS3 δεν έχει HDMI 1.4, αν δε με γελάει η μνήμη μου (που δε με γελάει). :121:
Έχει HDMI 1.3a. :126:

Βασίλη κάνε σε παρακαλώ δύο δοκιμές.
  • Πάρε άλλο καλώδιο HDMI, όχι απαραίτητα ακριβό (πχ ορίστε ένα, αν δεν έχεις ήδη από άλλη συσκευή) και κάνε δοκιμή. Απ' όσο κατάλαβα, σε όλες τις δοκιμές σου χρησιμοποίησες ένα καλώδιο που είναι πολύ πιθανό το συγκεκριμένο καλώδιο να έπεσε σε ασυμβατότητα PS3-cable-TV.
  • Δοκίμασε με το υπάρχον καλώδιο (ή με το νέο) κάποια άλλη συσκευή πάνω στην συγκεκριμένη τηλεόραση. Πχ κάποιο DVDp ή BDp με έξοδο HDMI και δες αν δουλεύει.

Προσωπικά θεωρώ πως είτε έχουμε θεματάκι με το καλώδιο (πιθανότερο σενάριο) είτε έχει πρόβλημα η HDMI in της τηλεόρασης.
Και πριν κάνεις οτιδήποτε, με πινελάκι για σκόνες και με μπατονέτα+οινόπνευμα καθάρισε τις επαφές της HDMI στην τηλεόραση.

Λεπτομέρεια: Σύνδεσε πρώτα το HDMI σε PS3 & TV και μετά άναψε και τις δύο συσκευές. Θέλω να ανάψουν έχοντας ήδη το καλώδιο στη θέση του για να το αναγνωρίσουν στην εκκίνηση

Και περιμένουμε τα καλά νέα :107:
Λοιπον,το ενα το εχω κανει,διοτι με το ιδιο καλωδιο στην ιδια τηλεοραση συνδέει το pc και παιζει κανονικα. Το μονο σεναριο λοιπον ειναι να αλλαξω καλωδιο και να τις αναψω μαζι και μετα την συνδεση τους. Το δευτερο θα το ελεγχξω σε λιγο και θα εχετε νεα, νεο καλωδιο αυριο.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Και βεβαίως, καλώς ήρθες στο AVsite!!

Ξεκίνα με τη δοκιμή κάνοντας χρήση των πραγμάτων που έχεις ήδη.
Πρώτα καθαρίζεις τις επαφές στην TV.
Μετά με το καλώδιο που έχεις και κάποια άλλη συσκευή (δική σου ή από κάποιο φίλο/γείτονα κοκ).
Λογικά κάπου εδώ θα βρεις τον φταίχτη!
Και αν δεν τον έχεις βρει, πάρε το καλώδιο που σου είπα και κάνε και την τελική δοκιμή.
Καλή επιτυχία!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Λοιπον,το ενα το εχω κανει,διοτι με το ιδιο καλωδιο στην ιδια τηλεοραση συνδέει το pc και παιζει κανονικα. Το μονο σεναριο λοιπον ειναι να αλλαξω καλωδιο και να τις αναψω μαζι και μετα την συνδεση τους. Το δευτερο θα το ελεγχξω σε λιγο και θα εχετε νεα, νεο καλωδιο αυριο.

Γράφαμε μαζί.
Πρόσεξε μια παγίδα που πολλές φορές μας διαφεύγει.
Δοκίμασες το καλώδιό σου, στην TV σου με άλλη πηγή (το pc).
Δεν είπα πως είναι προβληματικό το καλώδιο.
Ανέφερα πως μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα στο συγκεκριμένο καλώδιο με το PS3 στην συγκεκριμένη τηλεόραση.
Ενώ με άλλες πηγές (PC, BDp κοκ) να είναι ΟΚ!

Edit: που είχε διαφύγει πως είχες δοκιμάσει με το pc. Άρα οι επαφές μάλλον είναι ΟΚ (μάλλον) και πιθανότατα περνάμε σε απλή ασυμβατότητα του συγκεκριμένου καλωδίου με το ζεύγος PS3-TV
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Συμπλήρωμα....

Ναι δοκίμασες το PC. Αλλά κάνε δοκιμή και με συσκευή τύπου DVDp/BDp κοκ.
Επιμένω!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Άντε και περιμένωωωωω :116:
Και θέλω να δω ταινίαααα! :142:

Τι έγινε Βασίλη? Δούλεψε? Δούλεψε?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Παιδια το βργκαμε ,τλκ τι ειχε η μ@λ@κια..
Το βαζω ξανα να παιξει και βλέπω ρην μιση οθονη της τηλεορασης πρασινη και τηβ αλλη μιαη μαυρη, αρα λεω παιρνει σημα..παω βαζω με δυναμη μεσα το καλωδιο, και παιζει.. το αφηνω ξανα σκατα, το ξανα βαζω ξανα παιζει. Με τα πολλα το σταθεροποιησα και επαιξε η εικονα αλλα ο ηχοςκανει νερα.. δεν ειναι καθαρος,που σημαινει πως ειμαι για αλλαγη καλωδιου.. πρωτου αγορασω καινοθριο ομως θα βαλω δυο βιδακια που εχει δεξια και αριστερα ωστε να το σφιξει και θα δω αν φτιαξει .εαν οχι καινουριο. Λοιπον,σας ευχαριστω πολυ, εννοειται τωρα που σας γνωρισα θα τα λεμε συχνα.. και παλι σας ευχαριστω ολους, ειστε ενα πολυ ενεργι σαιτ. Τις καλημερες μου σε ολους σας..

Edit:σιγουρα θελει και καθαρισμα το βυσμα της τηλεορασης

.. Edit: που είχε διαφύγει πως είχες δοκιμάσει με το pc. Άρα οι επαφές μάλλον είναι ΟΚ (μάλλον) και πιθανότατα περνάμε σε απλή ασυμβατότητα του συγκεκριμένου καλωδίου με το ζεύγος PS3-TV ....

Πολυ σωστα τι ειπες,ΜΑΛΛΟΝ... χαχα
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Βασίλη καλημέρα.
Βρισκόμαστε σαι καλό δρόμο όπως φαίνεται. :107:
Γιατί, σε πρώτη φάση, μάλλον βρέθηκε ο φταίχτης.

Από όσα διάβασα, μειώνεται κάπως η πιθανότητα να φταίει το καλώδιο και το βλέμμα μου πέφτει λίγο παραπάνω στην HDMI in της τηλεόρασης.
Καθάρισέ την καλά (πινελάκι, μπατονέτα), αν έχει τζόγο και έχεις πρόσβαση σφίξε την είσοδο της τηλεόρασης.
Καθάρισε επίσης και τα βύσματα του καλωδίου.
Βέβαια, ένα καλώδιο HDMI δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (αυτό που σου έβαλα έχει 5.90€) οπότε αξίζει τον κόπο να το αντικαταστήσεις. (επέλεξε κάποιο να είναι έκδοση 1.3 αν δεν ψωνίσεις από το eshop). Και είναι και γνωστό πως τα HDMI είναι αρκετά ευαίσθητα και χαλάνε μετά από αρκετά καρφώματα-ξεκαρφώματα!
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Βασίλη καλημέρα.
Βρισκόμαστε σαι καλό δρόμο όπως φαίνεται. :107:
Γιατί, σε πρώτη φάση, μάλλον βρέθηκε ο φταίχτης.

Από όσα διάβασα, μειώνεται κάπως η πιθανότητα να φταίει το καλώδιο και το βλέμμα μου πέφτει λίγο παραπάνω στην HDMI in της τηλεόρασης.
Καθάρισέ την καλά (πινελάκι, μπατονέτα), αν έχει τζόγο και έχεις πρόσβαση σφίξε την είσοδο της τηλεόρασης.
Καθάρισε επίσης και τα βύσματα του καλωδίου.
Βέβαια, ένα καλώδιο HDMI δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό (αυτό που σου έβαλα έχει 5.90€) οπότε αξίζει τον κόπο να το αντικαταστήσεις. (επέλεξε κάποιο να είναι έκδοση 1.3 αν δεν ψωνίσεις από το eshop). Και είναι και γνωστό πως τα HDMI είναι αρκετά ευαίσθητα και χαλάνε μετά από αρκετά καρφώματα-ξεκαρφώματα!
Αρχηγέ μου φαίνεται ότι το κατέχεις το θέμα οπότε μην ανοίξω άλλο νήμα, αν μπορείς να ρίξεις καμιά ιδέα και στη δική μου περίπτωση. Εγώ εδώ και καιρό είχα συνδεμένο το ps3 με ένα hdmi σπλίτερ 1 εισόδου και 4 εξόδων. Οπως θα χεις καταλάβει οι δύο έξοδοι δίνουν σήμα στην τηλεόραση και στον προβολέα που φαίνονται στην υπογραφή μου ταυτόχρονα και περισσεύουν και δύο έξοδοι. Πριν λίγο καιρό προχώρησα και στην αγορά ενός media player και αγόρασα ταυτόχρονα και ένα hdmi splitter 4 εισόδων και 1 εξόδου. Σύνδεσα πλέον το ps3 στο καινούριο σπλίτερ και τη μοναδική του έξοδο στο παλιό σπλίτερ για να χω πάλι ταυτόχρονη εικόνα στα δύο μέσα απεικόνισης. Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ το ps3 συνεχίζει και κλειδώνει σωστά στα 24hz ταυτόχρονα και στην τηλεόραση και στον προτζέκτορα, το media player με τίποτα, κλειδώνει μόνο στα 50hz και στις δύο εξόδους. Το κουφό είναι πως αν ξεσυνδέσω το καλώδιο απ την τηλεόραση τότε κλειδώνει στον προτζέκτορα στα 24hz, αν ξεσυνδέσω του προτζέκτορα πάλι δεν κλειδώνει στην τηλεόραση. Ακόμα και απευθείας σύνδεση να κάνω του media player στην τηλεόραση δεν λέει με τίποτα να κλειδώσει στα 24hz, ενώ αντίθετα στον προτζέκτορα το κάνει. Εννοείται ότι έχω "παίξει" με αλλαγές καλωδίων αλλά τίποτα. Εχεις κάτι καινούριο στο τραπέζι να ρίξεις μπας και μου χει ξεφύγει κάτι; Υπάρχει το σενάριο να έπεσα στην περίπτωση ασυμβατότητας του media με την τηλεόραση; Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Κώστα να ξεκινήσω με τα απλά.
Δοκίμασε να συνδέσεις το media player απ' ευθείας στην τηλεόραση με κάποιο κοντό καλώδιο HDMI.
Πχ καλώδιο μέχρι 2 ή 2.5 μέτρα.
Είδα πως έχεις συνδέσει απ' ευθείας αλλά δεν ξέρω το μήκος καλωδίου.
Και πες μου αν κλειδώνει στα 24p.
Αλήθεια, πως είσαι σίγουρος για το αν παίζει 24 ή 50 κοκ?
ΟΚ, ο προβολέας στα info, όταν λαμβάνει σήμα δίνει πληροφορία. Δίνει και η τηλεόραση?

Αν υποθέτω σωστά πάντως, μάλλον δε θα κλειδώσει η τηλεόραση και το media player στα 24.
Εδώ μάλλον παίζει ασυμβατότητα.
Και δε σε βάζω να ψάχνεις ακριβά καλώδια γιατί μπορεί να πληρώσεις άδικα αρκετά €.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απάντηση: Προβλημα συνδεσης ps3 με Samsung LE32R51B

Κώστα να ξεκινήσω με τα απλά.
Δοκίμασε να συνδέσεις το media player απ' ευθείας στην τηλεόραση με κάποιο κοντό καλώδιο HDMI.
Πχ καλώδιο μέχρι 2 ή 2.5 μέτρα.
Είδα πως έχεις συνδέσει απ' ευθείας αλλά δεν ξέρω το μήκος καλωδίου.
Και πες μου αν κλειδώνει στα 24p.
Αλήθεια, πως είσαι σίγουρος για το αν παίζει 24 ή 50 κοκ?
ΟΚ, ο προβολέας στα info, όταν λαμβάνει σήμα δίνει πληροφορία. Δίνει και η τηλεόραση?

Αν υποθέτω σωστά πάντως, μάλλον δε θα κλειδώσει η τηλεόραση και το media player στα 24.
Εδώ μάλλον παίζει ασυμβατότητα.
Και δε σε βάζω να ψάχνεις ακριβά καλώδια γιατί μπορεί να πληρώσεις άδικα αρκετά €.
Το χω δοκιμάσει με 2μετρα καλώδια, 2 διαφορετικά.
Οσο για το πως ξέρω αν κλειδώνει, έχει κι η τηλεόραση info, π.χ όταν βάζω παιχνίδια 720p μου το δείχνει, όταν βάζω dvd δείχνει 1080 50p, όταν βάζω blue ray 1080 24p.
To κουφό είναι ότι ο προτζέκτορας με 8μετρο καλώδιο κλειδώνει απευθείας στα 24, αλλά αν συνδέσω και την τηλεόραση τότε γυρίζoυν στο 50 και η τηλεόραση κι ο προτζέκτορας, λες κι εξασθενεί το σήμα, δεν μπορώ να το εξηγήσω, κάτι που δεν συμβαίνει με το ps3, τέλος πάντων όπως και να χει σ ευχαριστώ έστω που ασχολήθηκες, το ίδιο πιστεύω κι εγώ, ασυμβατότητα του media με την τηλεόραση.
Ευτυχώς που έχει και δεύτερη είσοδο hdmi το προβολικό και το χω συνδέσει απ ευθείας με το media και στην πρώτη το ps3 κι ο ψηφιακός δέκτης για να βλέπουμε και καμιά μπάλα ή φόρμουλα στη μεγάλη οθόνη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.313
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top