Προβολέας 4K Epson TW7400 vs Benq W5700

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Καλησπέρα, ψάχνω νέο προβολέα με ικανότητες αναπαραγωγής 4Κ περιεχομένου και 3D (σε 1080p φυσικά - προς το παρόν). Είμαι ανάμεσα σε Epson TW7400 και Benq W5700. Ο μεν με 3LCD, ο δε με DLP. Ο Epson αποδίδει 4 εκατομ. pixel με το e-shifting ενώ ο Benq φτάνει τα 8 εκατομ. pixel στο πανί. Με ενδιαφέρει πολύ η μελλοντική εγκατάσταση αναμορφικού φακού για 2.35:1 προβολή. Θα έχω θέμα με τα pixel του Epson σε περίπτωση αναμορφικού, καθώς η εικόνα θα μεγαλώσει από τις 128" στις 147"; Αντίθετα στον Benq φοβάμαι το rainbow effect και το κόντραστ. Την εικόνα του Epson την έχω δει και έχει εκπληκτικά χρώματα και κόντραστ αλλά τα pixel είναι όντως εμφανή. Έχω δει και τον Benq αλλά δεν κατάφερα να του περάσω HDR από pc και το 4Κ υλικό προβαλλόταν με SDR άρα σαν γκριζαρισμένο χωρίς χρώματα. Θα ήθελα απόψεις και συμβουλές αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία με τα μηχανήματα., όπως ποιότητα εικόνας, σύγκριση 4Κ και 3D, πιθανά προβλήματα, ελαττώματα κτλ. Ευχαριστώ και καλές γιορτές!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει 4κ και 3d μαζί .
Εμφανή τα πίξελ από τι απόσταση ;
Εάν δεν κάνω λάθος ο 5400 έχει αντίπαλο τον epson 9400 και όχι τον 7400
Κανένας από αυτούς δεν είναι 4κ πάνελ .
Για τον αναμορφικο θέλεις ειδική κατασκευή ώστε να συνεργάζεται με τον προβολέα άψογα .
Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικες κ δεν υπάρχει απάντηση .
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Φυσικά και δεν υπάρχει 3D στα 2160, όπως ανέφερα επάνω. Απλά ρώτησα για σύγκριση ανάμεσα στα 3D των δύο τεχνολογιών. Επιπλέον επίσης γνωρίζω ότι δεν είναι native 4K όπως ανέφερα, διότι είναι και τα δύο με pixel shifting. Όσο για τον αναμορφικο, επειδή δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν γνωρίζω τα τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει στα pixel κατά το stretching ρωτάω μήπως κάποιος γνωρίζει καλύτερα.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Ξέχασα να αναφέρω ότι η απόσταση θέασης είναι στα 3,85 μέτρα και έχω 128" περίπου σε κάδρο 1.78
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Κάπου έγραφες οτι έχεις 7400 ή κάνω λάθος;
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Κάπου έγραφες οτι έχεις 7400 ή κάνω λάθος;
Πολύ σωστά και είχα στην διάθεση μου να τεσταρω και να δοκιμάσω για ένα χρονικό διάστημα. Ήταν φιλικού προσώπου και ρωτούσα για το 4Κ enhancement. Τότε ήταν που είχα την αίσθηση λόγω των πίξελ του ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί το e shifting, αλλά είχα λάθος. Ήταν ενεργοποιημένο και μετά έμαθα ότι παράγει 4 εκατομμύρια στο πανί κι όχι 8.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Τα pixels υποθέτω οτι τα παρατηρείς μόνο απο κοντά, σωστά; Απο τη θέση θέασης μας ενδιαφέρει. ;)
Επίσης, γιατί συγκρίνεις τον 7400 με τον BenQ όταν αντίστοιχη τιμή έχει ο 9400;
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Τα pixels υποθέτω οτι τα παρατηρείς μόνο απο κοντά, σωστά; Απο τη θέση θέασης μας ενδιαφέρει. ;)
Ναι από κοντά αλλά ήταν αρκετά μεγάλα και ενοχλητικά. Είδα βίντεο με τεστ στα πιξελ της Epson και Benq και όντως της δεύτερης είναι μικρότερα, δηλαδή περισσότερα.
Παρόλο που δεν έχουν ίδια τιμή ο Epson έχει κάποια σημαντικά νούμερα μεγαλύτερα, όπως φωτεινότητα και κοντραστ. Οπότε θέλω να μάθω αν προσφέρει καλύτερη overall εικόνα, ακόμα και με 600€ λιγότερα.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και ο 5700 δεν είναι άσχημος αλλά έχει όλα τα κουσούρια των dlp .
Θέλει περισσότερο ψάξιμο στις ρυθμίσεις από τον 9400 συν ότι είναι πιο ακριβός .
Γι'αυτό προτείνουν όλοι επσον
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.948
κατω αριστερα benq 5700
κατω δεξια epson 9400
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοια διαφορά!

Κάτι δε πάει καλά με τις φωτό.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δυστυχως ετσι ειναι......απλα δεν εχετε διπλα διπλα 4κ και μαιμου 4κ

το cine4home ειναι εγκυρο σε οτι λεει ......
 

Μηνύματα
97
Reaction score
65
δυστυχως ετσι ειναι......απλα δεν εχετε διπλα διπλα 4κ και μαιμου 4κ

το cine4home ειναι εγκυρο σε οτι λεει ......
Εχει απειρα site με συγκρισεις ( 5700 vs 9400 ακομα και με JVC ) αλλα ποτε δεν εχω δει τετοια διαφορα :oops:
 


Μηνύματα
97
Reaction score
65
Ειμαι δουλεια, αμα πατησεις google - YT | χρησιμοποιοντας EU&US κωδικο προϊοντων θα τα βγαλει μεχρι και με τον NX7 εχει συγκριτικο (6050UB vs NX7 )
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
δυστυχως ετσι ειναι......απλα δεν εχετε διπλα διπλα 4κ και μαιμου 4κ

το cine4home ειναι εγκυρο σε οτι λεει ......
Και πως ξέρεις ότι δεν έχουμε δει ;
Εσύ έχεις δει ;
Που ;
Σε τι χώρο ;
Φροντισμένο η αφροντιστο ;
Ούτε εγώ το πιστεύω
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εχει απειρα site με συγκρισεις ( 5700 vs 9400 ακομα και με JVC ) αλλα ποτε δεν εχω δει τετοια διαφορα :oops:
στο cine4home δειχνουν λεπτομερεια απο ολη την εικονα δλδ το 1/12 αυτης περιπου.....



Ειμαι δουλεια, αμα πατησεις google - YT | χρησιμοποιοντας EU&US κωδικο προϊοντων θα τα βγαλει μεχρι και με τον NX7 εχει συγκριτικο (6050UB vs NX7 )
αμα βρεις κατι αναλογο να ανεβασεις οποτε μπορεις να δουμε
Και πως ξέρεις ότι δεν έχουμε δει ;
Εσύ έχεις δει ;
Που ;
Σε τι χώρο ;
Φροντισμένο η αφροντιστο ;
Ούτε εγώ το πιστεύω
εγω το πιστευω......
.....δεν χρειαζεται να δω, γνωριζω τις τεχνολογιες ;)
πολλα που βλεπω ξερω αν ειναι σωστα η λαθος....


δεν σημαινει οτι ολα τα dlp ειναι ετσι......εχει να κανει και με την ποιοτητα γενικα του μηχανηματος...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα νομιζω καπου εχουμε ξαναβαλει αυτο το βιντεο που δειχνει την ανωτεροτητα ευκρινειας των dlp eshift σε σχεση με τα lcd/lcos και ποσο κοντα ειναι στο 4κ.

ειναι μερος εικονας, ενα κομματι αυτης για να δειτε πιο αναλυτικα

 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top