Προενισχυτής (με ράδιο;) για ενεργά ηχεία

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Οπως λέει κι ο τιτλος ψάχνω προενισχυτή με ράδιο αν γίνεται για ενεργά ηχεία που έχουν και rca αλλά και balanced είσοδο με ευαισθησία 0.8 Volt για πλήρη έξοδο. Δεν χρειάζομαι phono.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Βασικά δεν ξέρω καν αν υπάρχουν τέτοιοι αρκετοί, ενημερωτικά ψάχνω, όσο χαμηλότερη τιμή τόσο καλύτερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.380
Κυκλοφορούν στις αγγελίες παλαιότεροι προ av. Εχουν και balanced και απ´ολα
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ναι είναι κι αυτοί μια λύση.
Για διάφορους λόγους δεν θέλω μεγάλα και βαριά μηχανήματα. Βέβαια εχω δει μερικούς σχετικά σουλουπωμένους.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Οπως λέει κι ο τιτλος ψάχνω προενισχυτή με ράδιο αν γίνεται για ενεργά ηχεία που έχουν και rca αλλά και balanced είσοδο με ευαισθησία 0.8 Volt για πλήρη έξοδο. Δεν χρειάζομαι phono.
Το ράδιο περιπλέκει τα πράγματα. Μπορείς να το επιτύχεις ξεχωριστά. Αν κάνεις αυτό θα βρεις πολλές λύσεις με ισορροπημένη έξοδο ή είσοδο.
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αν δεν κάνω λάθος χρειάζομαι τις balanced για να αξιοποιηθούν πλήρως τα ηχεία.

Όπως κατάλαβα την Αμερική δεν την γλυτώνω.8-)

Ωραίο μηχάνημα με πολλά comfort. Υπάρχει δυνατότητα για "κανονική" αγορά;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.380
Αν δεν κάνω λάθος χρειάζομαι τις balanced για να αξιοποιηθούν πλήρως τα ηχεία.

Όπως κατάλαβα την Αμερική δεν την γλυτώνω.8-)

Ωραίο μηχάνημα με πολλά comfort. Υπάρχει δυνατότητα για "κανονική" αγορά;
Εχει αντιπροσώπους στην Ευρώπη.
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
3 dB λιγότερο στην ένταση.
Καλησπέρα. Χωρις να θέλω να χαλάσω το νήμα του nikosx, μπορείτε να με βοηθήσετε εν τάχει: ενας τελικός ενισχυτής με ευαισθησία 0.8v θα οδηγηθει "σωστα" από ένα πρό με output maximum 16volt; Η ένας τελικος ευαισθησίας 2volt at rated output θα ήταν προτιμοτερος για τον πρό με output 16volt maximum. Σημειώνεται ότι ο κατασκευαστής του τελικού δεν δίνει figure για το gain του ενισχυτή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Από τα λίγα που ξέρω πάνω στο θέμα, ένας προ με μέγιστη τάση εξόδου 16 volts οδηγεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει στα σίγουρα.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Από τα λίγα που ξέρω πάνω στο θέμα, ένας προ με μέγιστη τάση εξόδου 16 volts οδηγεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει στα σίγουρα.
Ευχαριστώ petro. Μήπως όμως στον πρώτο ενισχυτή (0.8v) θα έχω full output με το ρυθμιστικό εντασης πολύ χαμηλα; Αυτο με προβληματίζει. Ααρωτιέμαι εάν ο δεύτερος τελικός (2v) θα ήταν προτιμότερος για ταίριασμα με τον προενισχυτη.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
1. Και τί σε πειράξει πού θα είναι το ποτενσιόμετρο; Εγώ πριν άκουγα μουσική με όλα τέρμα. Κανένα πρόβλημα.

2. Δεν είναι κριτήριο επιλογής ενισχυτή αυτό που λες. Δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα να εκφραστείς ελεύθερα, να σου πούμε κι εμείς ελεύθερα να πάρεις ενεργά; Και ποια ενεργά.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αν δεν κάνω λάθος χρειάζομαι τις balanced για να αξιοποιηθούν πλήρως τα ηχεία.

Όπως κατάλαβα την Αμερική δεν την γλυτώνω.8-)

Ωραίο μηχάνημα με πολλά comfort. Υπάρχει δυνατότητα για "κανονική" αγορά;
Κανονικη αγορά όχι,νομίζω όμως έχουν και ευρωπαϊκό τμήμα πωλήσεων.Δεν έχω αγοράσει ομως, οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.Θα μπορουσε να μας διαφωτίσει κάποιο μέλος που έχει emotiva.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Καλησπέρα. Χωρις να θέλω να χαλάσω το νήμα του nikosx, μπορείτε να με βοηθήσετε εν τάχει: ενας τελικός ενισχυτής με ευαισθησία 0.8v θα οδηγηθει "σωστα" από ένα πρό με output maximum 16volt; Η ένας τελικος ευαισθησίας 2volt at rated output θα ήταν προτιμοτερος για τον πρό με output 16volt maximum. Σημειώνεται ότι ο κατασκευαστής του τελικού δεν δίνει figure για το gain του ενισχυτή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Από όσο έχω διαβάσει εδώ υπάρχει κι ένα θέμα με την αντίσταση του προ και του τελικού, αλλά δεν ξέρω ποιά σχέση χρειάζεται να έχουν.

Το καλύτερο να αναφέρεις σε ποια μηχανήματα αναφέρεσαι για να βγει πιθανόν κάποια άκρη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.380
Κανονικη αγορά όχι,νομίζω όμως έχουν και ευρωπαϊκό τμήμα πωλήσεων.Δεν έχω αγοράσει ομως, οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.Θα μπορουσε να μας διαφωτίσει κάποιο μέλος που έχει emotiva.
Είπαμε, πουλάνε απο Ευρώπη αρκετοί αντιπρόσωποι. Υπαρχει λίστα στο site της εμοτιβα.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Καλησπέρα. Χωρις να θέλω να χαλάσω το νήμα του nikosx, μπορείτε να με βοηθήσετε εν τάχει: ενας τελικός ενισχυτής με ευαισθησία 0.8v θα οδηγηθει "σωστα" από ένα πρό με output maximum 16volt; Η ένας τελικος ευαισθησίας 2volt at rated output θα ήταν προτιμοτερος για τον πρό με output 16volt maximum. Σημειώνεται ότι ο κατασκευαστής του τελικού δεν δίνει figure για το gain του ενισχυτή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κι μια απάντηση αρκετά κατατοπιστική
Ευαισθησίες... προ & τελικού
Διαβάζουμε κι αυτό:

http://www.avmentor.gr/downloads/amplifiers_download.htm
[DOUBLEPOST=1545258561][/DOUBLEPOST]
Είπαμε, πουλάνε απο Ευρώπη αρκετοί αντιπρόσωποι. Υπαρχει λίστα στο site της εμοτιβα.
Κανονικη αγορά όχι,νομίζω όμως έχουν και ευρωπαϊκό τμήμα πωλήσεων.Δεν έχω αγοράσει ομως, οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.Θα μπορουσε να μας διαφωτίσει κάποιο μέλος που έχει emotiva.
Πσονίιιιιζο μόοονο ινχώρια - όχι προϊόντα - αλλά από ιιιιιδώ...:focus:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.306
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top