Προενισχυτής Smart Kit 1050

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Υπάρχουν γνώμες αξιολόγησης του συγκεκριμένου κιτ ή προτάσεις άλλου αντίστοιχου για να μη "κάθεται" ένας παλιός τελικός;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

θά'λεγα να βάλεις μόνο ένα ποτενσιόμετρο να ελέγχεις τη στάθμη του CD. Με 2-3 ευρώ τελειώνει το θέμα.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Ευχαριστώ πολύ !

(αν μπορούσες να μου πεις πως θα το ζητήσω (υπάρχουν προδιαγραφές;)

και από πού; :120::120:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Στα ηλεκτρονικά που θα πας να το πάρεις, όποιον και να ρωτήσεις θα ξέρει.

πες τους για τι χρήση το θες και θα σου δώσουν ένα λογαριθμικό στέρεο 100-άρι με 2 ευρώπουλα μάξιμουμ τιμή. πάρε κι ένα καλό κουμπί να το γυρνάς... Να σου πουν και πως να το συνδέσεις πάνω σ'ένα καλώδιο RCA, για να μη φτιάχνεις κουτιά. Κόβεις το καλώδιο RCA εκεί που σε βολεύει να το χειρίζεσαι και ενσωματώνεις το ποτενσιόμετρο σε αυτό.

Χονδρικά, για κάθε κανάλι υπάρχουν 3 συνδέσεις-επαφές στο ποτενσιόμετρο, στα άκρα βάζεις το σήμα εισόδου (κεντρικό αγωγό και γη-πλέγμα) και στο μεσαίο το σήμα εξόδου (η γη εξόδου πάει μαζί με τη γη της εισόδου). Η γη να "βλέπει" εκεί που δείχνει το ποτενσιόμετρο με το volume στο ελάχιστο - η αριστερή άκρη, κοιτώντας το από μπροστά).

Αν δε ξέρεις κιχ από κολλητήρια πες σ'ένα παλικαράκι εκεί στα ηλεκτρονικά να στο κολλήσει επιτόπου. Θα του πάρει 10-20 δευτερόλεπτα, αναλόγως του πόσο γρήγορα ξεγυμνώνει καλώδια...
 

Μηνύματα
6.452
Reaction score
205
Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Η άλλη λύση θα ήταν να προσαρμόσεις το ποτενσιόμετρο επάνω στο κουτί του τελικού.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Ευχαριστώ πολύ φίλε Κώστα!!!

Αν είχα δεί νωρίτερα την κατατοπιστικότατη οδηγία σου, θα είχα πάρει αυτό που μου έδειχνε ο μαγαζάτωρ, για το οποίο (χωρίς να θέλει να με προσβάλλει!!) δεν πίστευε πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω-συνδέσω. Ούτε βέβαια κι'εκείνος έδειχνε να το έχει ξανααντιμετωπίσει (περίεργο;).

Εγώ πάλι είδα 6 επαφές και δεν μπορούσα να υποψιαστώ πως θα τις αξιοποιήσω, κι'έτσι έφυγα με δώρο δύο μπέζ αντιστάσεις για να τις βάλω... στα RCA στο σήμα.

Μόλις όμως διάβασα την οδηγία σου, το βρίσκω εξαιρετικά απλό!

Έχω όμως δύο απορίες:

1) το κόστος θα ανέβαινε δραματικά αν το ήθελα τηλεχειριζόμενο;:140:

2) η ποιότητα του κουμπίου για τη ρύθμιση της έντασης κατά πόσο θα επηρεάζει τις χροιές; :142:

Και πάλι πολλά "ευχαριστώ"!!!


ΥΓ. Έτσι νοείται ο "παθητικός" προενισχυτής (ή εξασθενητής; )
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Η άλλη λύση θα ήταν να προσαρμόσεις το ποτενσιόμετρο επάνω στο κουτί του τελικού.
Thanks g.kar !

είναι μια σωστή σκέψη γιατί αν τα αφήσω χύμα (ακόμη και σε κουτί) κάποτε θα γίνει ζημιά.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Ακόμη κι'εγώ ξέχασα το αρχικό ερώτημα:

Για κάποια αντίστοιχη με την παραπάνω χρήση αλλά και εναλλαγή πηγών σε ένα ταπεινό σύστημα, είναι πολλά τα 50ευρώ που ζητάει ο προ του τίτλου; (ή και άλλο ανάλογης αξίας "κιτ";)
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Δυστυχώς δεν είναι μόνο 50 ευρώ. Θέλει και τροφοδοτικό (άλλα 28) και RCA και κουμπιά και κουτί ... :110:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

2) η ποιότητα του κουμπίου για τη ρύθμιση της έντασης κατά πόσο θα επηρεάζει τις χροιές; :142:
Εσύ μπορεί να το λες έτσι, νομίζοντας πως τα ξέρεις όλα, αλλά αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις πολλαπλές αναφορές για την σαφή ηχητικά ανωτερότητα που παρουσιάζουν τα ξύλινα κουμπιά, από σπάνια και ακριβά ξύλα.

έχουν πιο ζεστό ήχο.

(δε ξέρω σε τι θερμοκρασία τον φέρνουν τον ήχο, ούτε ξέρω τη θερμοκρασία βρασμού του ήχου, αλλά μου ακούγεται πιο ωραίο το "ζεστό" μεσαίο από το "κρύο". Η αλήθεια είναι πάντως πως δε δοκίμασα να τον βάλω το σκληρό δίσκο μου στο φούρνο μικροκυμάτων πριν την ακρόαση, για να ζεστάνω τα μεσαιοπρίμα ρε παιδί μου.. Ή αν είχα πικάπ να έβαζα το βινύλιο στο φούρνο με πατάτες και λαδορίγανη. Τες πα, αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά για σένα. Αν βγάλεις άκρη, γράψε με. Γι'αυτό, πρόσεξε καλά κακομοίρη μου τι ρωτάς....:142:)

ΥΓ ακόμα με αυτό το κουμπί βρε? Θα έπρεπε ήδη να το γυρνάς.... (και ναι, αυτό είναι ένας παθητικός προ όπως είπες. Ή διαιρέτης τάσης. Ή εξασθενητής. άντε, ακόμα?)
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Μηπως να κοιτουσες λιγο στις αγγελιες (διαδικτυο εφημεριδες) για καποιο μεταχειρισμενο προενισχυτη? Χωρις τηλεχειρισμο και κατι σχετικα απλο θα το βρεις ισως και με 100 ευρω αλλα θα εχεις ενα κανονικο κουτι με αρκετες ευκολιες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Θα σου πρότεινα κάποιο φτηνό μίκτη που με 70-80 ευρώ θα τα έχεις όλα.
Και προενισχυτή πικάπ και έξοδο ακουστικών:126:
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

Μηπως να κοιτουσες λιγο στις αγγελιες (διαδικτυο εφημεριδες) για καποιο μεταχειρισμενο προενισχυτη? Χωρις τηλεχειρισμο και κατι σχετικα απλο θα το βρεις ισως και με 100 ευρω αλλα θα εχεις ενα κανονικο κουτι με αρκετες ευκολιες.
Thanks tanto!

το σκέφτομαι κι'αυτό αλλά το φοβάμαι κιόλας (καντέμης ακόμη και στα καινούρια!!)

Σκέφτομαι επίσης να βάλω στη "Ζήτηση" και έναν πολυκάναλο (παλιό) αλλά με pre-out μέχρι 150Ε.

Ποιοτικά στα ίδια δεν θα είναι με τα παραπάνω που συζητάμε;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Πέτρο ευχαριστώ:

κάτι τέτοιο; http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=13213

(πες την πρότασή σου pls!)
Ακριβώς κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα.
Υπάρχουν πολλά σε κοντινές τιμές και με πολλές δυνατότητες.
Είχε και έναν προενισχυτή φτηνό η KODA, 120 ευρώ κατάλογος, αλλά μάλλον δεν εισάγεται πλέον.
 


Μηνύματα
215
Reaction score
336
Απάντηση: Προενισχυτής Smart Kit 1050

καλυτερα φτιαξε τον προενισχυτη του ΕΛΕΚΤΟΡ τευχος 7-8/95
τον αναφερει ως ''ενεργο ποτενσιομετρο'' εαν θυμαμε καλα...
ξεκινα με χαμηλου κοστους υλικα για αρχη....και μετα ξερεις...:137:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top