Προενισχυτης ενεργος η οχι;

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Σ'αυτη την σαπια κοινωνια που ζουμε ερχεται ενας κυριος και σου λεει, εγω θελω ενεργο προενισχυτη, θελω να μου το ' 'μαγειρευει' ' το σημα, να το χρωματιζει πριν το παρει ο τελικος και σου' ρχετσι αλλος κυριος και σου λεει, εγω ειμαι της ιαπωνικης σχολης, τελικος με ποτεντιομετρα, καθαρο το σημα απο την πηγη, εσεις τι πιστεύετε περι αυτου;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σ'αυτη την σαπια κοινωνια που ζουμε ερχεται ενας κυριος και σου λεει, εγω θελω ενεργο προενισχυτη, θελω να μου το ' 'μαγειρευει' ' το σημα, να το χρωματιζει πριν το παρει ο τελικος και σου' ρχετσι αλλος κυριος και σου λεει, εγω ειμαι της ιαπωνικης σχολης, τελικος με ποτεντιομετρα, καθαρο το σημα απο την πηγη, εσεις τι πιστεύετε περι αυτου;
Παθητικος κιτρινιαρης!

Υπο προυποθεσεις που εχουν να κανουν με το σταδιο οδηγησης της πηγης,την αντισταση εισοδου του τελικου και το μηκος και την χωρητικοτητα των ιντερκονεκτ,θα κελαηδησει χωρις να χρωματισει!

Μεγαλο παραδειγμα ο 47labs Gaincard!!

Στο συστημα μου παιζει....συγχαρτηριακα καλα!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Kαι μένα ο δικός μου κιτρινιάρης ενεργός είναι , χωρίς tone controls, παπαροβιόληδες στην sansui τους είχε πιάσειι χαιεντίτιδα και έβγαλαν τα tone controls , που φορούσε το πιο μικρό μοντέλο.
Επίσης γίνεται παθητικός με την επιλογή source direct, με ένα step ladder level control, και με το selector να δουλεύει κανονικά. 2σε1.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Παθητικό προενισχυτή φυσικά, και συνδεδεμένο με τον τελικό με μακρύ interconnect, τουλάχιστον 2.5m, για να φιλτράρει τις παρεμβολές ΕΜΙ/RFI.
Ενδιαφέρον αυτη η κουβέντα που ανα πτηξατε αγαπητε περι μακριου ιντερκονεκτ, η χαι ενδ λογικη επιτάσσει μικρου μηκους για λιγότερες απωλειες....
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Ενδιαφέρον αυτη η κουβέντα που ανα πτηξατε αγαπητε περι μακριου ιντερκονεκτ, η χαι ενδ λογικη επιτάσσει μικρου μηκους για λιγότερες απωλειες....
Σωστά! Μην τυχόν και χάσει τον δρόμο του κανά mv από τον προ προς τον τελικό και μείνει νηστικός ο έρμος ο τελικός μετά.
Ε ρε , μέχρι και προ ημερών είχα 9 μέτρα καλώδιο line από τον προ στο ενεργό κρόςς και μετά από το κροςς στους τελικούς , ο ένας είχε άλλα 9 μέτρα line interconnect οι άλλοι δύο από 1,5 μέτρο.
Εχω φτάσει στο παρελθόν μέχρι και 20 μέτρα καλωδίου line , δεν είχε ακουστεί το παραμικρό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Παθητικό προενισχυτή φυσικά, και συνδεδεμένο με τον τελικό με μακρύ interconnect, τουλάχιστον 2.5m, για να φιλτράρει τις παρεμβολές ΕΜΙ/RFI.
Το καλώδιο το καλό, όλα τα φιλτράρει.

Γενικώς, βασική αρχή:

Παθητικά οι παθητικοί.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Εντάξει, εξσρταται και με τι πηγες παιζεις, πλατω με χαμηλοεξοδη κεφαλη χωρις ενεργο προενισχυτη μετα το phono δεν θα την οδηγησει σωστα, cd dac και λοιπα ψηφιακα δεν εχουν θεμα, ισα ισα που έχουν και λιγοτερη παραμορφωση....
 



Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Βεβαίως. Από το γραφείο στην μία άκρη του σαλονιού.
Με απλό , καλά θωρακισμένο καλώδιο line. :gotcha:
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Ναι ούτε καν xlr , αφού τότε το μεχάνημα δεν διέθετε. Τι να κάναμαν?
Μία χαρά δούλεψε μάστορα. Μία χαρά. όπως και τώρα , 9μέτρα όπως προείπα, από προ σε κροςς και άλλα 9 απο΄κροςς σε τελικό μπάσων. Μία χαρά.
Τώρα να δείς που έχω 8 μέρα ηχείων από τελικούς σε μεγάφωνα. Και θα μου χαλάσει το damping factor και κλαίω με μαύρο δάκρυ. :headbang: :lolsign: :lolsign:
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.485
Ό όποιος προενισχυτής σέβεται τον εαυτό του , πρέπει να έχει ενα κουμπάκι πάνω του , που να εκπληρώνει ανά πάσα στιγμή τα γούστα του εκάστοτε ιδιοκτήτη του , ή καί τα βίτσια του κάθε ιδιοκτήτη του .
Τό πρωί ενεργός , το βράδυ παθητικός , ......ή μήπως τ'ανάποδα ;

......Σωστός ό παίκτης ! :party:

-
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Δεν μπορεί να σου το κάνει πιο ξεκάθαρο βρε Γιάνννη .
Το σήμα διερχόμενο από σκέτα ποτενσιόμετρα και επιλογείς , χωρίς προενίσχυση ενεγή , υπόκειται σε αλλοιώσεις .
Ό όποιος προενισχυτής σέβεται τον εαυτό του , πρέπει να έχει ενα κουμπάκι πάνω του , που να εκπληρώνει ανά πάσα στιγμή τα γούστα του εκάστοτε ιδιοκτήτη του , ή καί τα βίτσια του κάθε ιδιοκτήτη του .
Τό πρωί ενεργός , το βράδυ παθητικός , ......ή μήπως τ'ανάποδα ;

......Σωστός ό παίκτης ! :party:

-
Κύριε κύριε έτσι είναι ο δικός μου ! περνάω ή κόβομαι? :party: :party:
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.858
Reaction score
28.485
Δεν μπορεί να σου το κάνει πιο ξεκάθαρο βρε Γιάνννη .
Το σήμα διερχόμενο από σκέτα ποτενσιόμετρα και επιλογείς , χωρίς προενίσχυση ενεγή , υπόκειται σε αλλοιώσεις .

Κύριε κύριε έτσι είναι ο δικός μου ! περνάω ή κόβομαι? :party: :party:
-
.......εννοείτε Γιάννη μας !
Αριστούχος .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top