Προκάτ

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριο μέλος στο forum και βλέποντας κάποια θέματα που έχουν αναρτηθεί θα ήθελα και εγώ να ανοίξω ένα θέμα συζητησης.

Θέλω να πάρω την γνώμη σας εάν αποφασίζατε να αγοράσετε σπίτι θα σκεφτόσασταν προκατασκευασμένα σπίτια ή χτιστά?

Έχω κάνει μία μικρή έρευνα αλλά μπερδευτηκε περισσότερο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Προκάτ

Δεν νομίζω να συγκρίνονται σε αντοχή τα προκατ σπίτια με τα χτιστά.
Τα προκατ είναι λύσεις για όπου δεν μπορεί κάποιος να χτίσει ή θέλει κάτι πολύ οικονομικό για ένα εξοχικό.
Όμως ξέρω επίσης ότι αν το ζητήσεις και με το ανάλογο κόστος βέβαια, μπορεί να κατασκευαστεί πολύ καλύτερο και βελτιωμένο σε όλα και να είναι εφάμιλλο του χτιστού.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Προκάτ

Και εμένα αυτη είναι η γνώμη μου απλώς ήθελα να πάρω μία επιβεβαίωση. Ψάχνωντας στο internet βρήκα πάρα πολλές εταιρείες προκατ. Μία απο αυτές που μου κίνησε το ενδιαφέρον ήταν η Europrokat. Είδα τα έργα τους και μου έκαναν αρκετά καλή εντύπωση. Βέβαια δεν έχω έρθει σε επικοινωνία μαζί τους γιατί το γραφείο είναι κλειστό λόγω διακοπών. Απο τιμές γνωρίζετε καθόλου για να έχω ένα μέτρο σύγκρισής? Επίσης ξέρετε κάποια εταιρεία που να έχετε συνεργαστεί και να είναι καλή στην δουλειά της?
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Προκάτ

Εκεί πέρα δεν γνωρίζω κανέναν.
Εδώ σε κάποιους που ρωτούσαμε με έναν φίλο που ενδιαφερόταν, οι τιμές είναι περίπου στα 700 - 800 ευρώ το μέτρο.
Η άδεια είναι ξεχωριστά.
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Προκάτ

Προκάτ λέγονται και τα σπίτια που φτιάχνονται με Άλφα μπλοκ, και αυτά είναι αντισεισμικά!
 


Μηνύματα
423
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Προκάτ

KAI ME AΡΙΣΤΗ ΜΟΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΑ.

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΑΛΑΝΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ.
+1!
Οταν το εψαχνα προ 5ετιας , ειχα βρει πολυ αξιολογες προτασεις και πιθανον να το εκανα αν δεν αγοραζα ετοιμο διαμερισμα.
Ποιοτητα κατασκευης, πρακτικοτητα, οικονομια χρηματος και χρονου (γλυτωνεις ΙΚΑ κ ειναι ετοιμο το πολύ σε 3 μηνες).
Αντισεισμικό? τουλαχιστο στα 8 R . Βεβαια θελει αρκετο ψαξιμο διοτι υπαρχουν προκατ κ προκατ.

* Δεν ψαχνεις κανενα μαστορα χωριστα (μεγαλη υποθεση). Οτι βλεπεις σου το φτιαχνουν ακριβως οπως το βλεπεις.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Προκάτ

Γενικά το προκατ είναι ατυχής επιλογή.
Τα δε μπετονένια φέρουν,όσα έχω δει,ένα απλό πλέγμα ως οπλισμό τοιχοποιίας.
Πλάκες φέρουσες και γενικά μηδενική δυνατότητα μετατροπών στο μέλλον.
Οι τιμές είναι ενδεικτικές με υλικά μετρίου η τελευταίας ποιότητας.
 

Μηνύματα
797
Reaction score
172
Απάντηση: Προκάτ

Φίλος έσιαξε από δω για μόνιμη κατοικία.
http://www.kashti.com/eng/index.php

Πολύ καλό, πάμφθηνο και με ελάχιστο κόστος θέρμανσης (έχει μονώσεις λες και είναι ψυκτικός θάλαμος)
Έβαλε και αυτόνομο φ/β και άντε γειά.

Λέω να πουλήσω το δικό μου να πάρω καμιά 20αριά απ' αυτά σε όλα τα χρώματα να παίζω.
Ποτέ ξανά μπετά και σίδερα.

Επίσης μεγάλη ανάπτυξη και στα ξύλινα.
Ήδη στη Αυστρία υπάρχουν ξύλινες 4όροφες... οικοδομές.
 


Μηνύματα
797
Reaction score
172
Απάντηση: Προκάτ

Φωτοβολταϊκό εννοείς;
Ντα.

Ήρθε με νταλίκα από μπουλγκάρια το τσαρδί.
Η πιο ακριβή κατασκευή τους κάνει 400 ευρά/τμ.
Ήτοι 200 μέτρα με 80Κ.
Έτοιμο σε δύο μήνες.
Νοτ μπαντ...

Φ/Β, ηλιακός, γκάζι για την κουζίνα, όχι χαράτσια... και δημοτικά τέλη..., επιδαπέδια με τζάκι νερού.
Με τις πολικές θερμοκρασίες του φετεινού χειμώνα έκαψε 3,5 τ ξύλα με 22 βαθμούς...

Ήδη άλλο φιλαράκι ρωτώντας και βλέποντας επείσθη και ετοιμάζει ένα εξοχικό στο Θεολόγο.
 

Μηνύματα
7.187
Reaction score
1.168
Γνωστός μας έλεγε για τα παιδιά του που δούλευαν στη Λέσβο, και τους αγόρασε σπίτι. Ήρθε από Αυστρία με τρένο, φορτώθηκε σε πλοίο, το έφερε στο οικόπεδο νταλίκα, στήθηκε σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (1 μήνα ή κάτι τέτοιο) και ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Επίσης επειδή ήταν μακρυά από το δίκτυο της ΔΕΗ και έπρεπε να πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να έρθει μέχρι εκεί το δίκτυο, έβαλαν και μια μικρή συστοιχία Φ/Β, μπαταρίες, μια μικρή ανεμογεννήτρια, μαγείρευαν με γκάζι και το νερό γεώτρηση. Μια χαρά...

Επίσης θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πριν αό 2-3 χρόνια ότι στην κεντρική - βόρεια Ευρώπη αρχίζουν να γίνονται πολύ της μόδας και πλέον έχουν και πολύ προχωρημένο design. Έχει βγάλει λεύκωμα και ο Taschen.



 


D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Προκάτ

Παιδιά ας μην γράφουμε ότι να ναι..
Ότι πληρώνεις παίρνεις...
Η συμβατική κατασκευή είναι ΠΑΝΤΑ προτιμώμενη...αρκεί να χεις τα μπικουτίνια...
Μην εμπιστεύεστε κανέναν χωρίς πρώτα να έχει άποψη στατικός πολιτικός μηχανικός.
ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!
 

Μηνύματα
797
Reaction score
172
Απάντηση: Προκάτ

Παιδιά ας μην γράφουμε ότι να ναι..
Ότι πληρώνεις παίρνεις...
Η συμβατική κατασκευή είναι ΠΑΝΤΑ προτιμώμενη...αρκεί να χεις τα μπικουτίνια...
Μην εμπιστεύεστε κανέναν χωρίς πρώτα να έχει άποψη στατικός πολιτικός μηχανικός.
ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!
Ποιοί γράφουνε ότι να 'ναι?
Ο καθένας γράφει τη γνώμη του.
Ότι να ναι δεν γράφει κανείς.-
 

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριο μέλος στο forum και βλέποντας κάποια θέματα που έχουν αναρτηθεί θα ήθελα και εγώ να ανοίξω ένα θέμα συζητησης.

Θέλω να πάρω την γνώμη σας εάν αποφασίζατε να αγοράσετε σπίτι θα σκεφτόσασταν προκατασκευασμένα σπίτια ή χτιστά?

Έχω κάνει μία μικρή έρευνα αλλά μπερδευτηκε περισσότερο.
Εμείς επιλέξαμε προκάτ για μόνιμη κατοικία .Το χτίσαμε το 07. Το σπίτι έχει κλείσει 12 χρόνια χωρίς προβλήματα και φθορές.Βέβαια δεν αμελούμε τη συντήρηση του. Το κόστος συντήρησης οφείλω να ομολογήσω είναι πολύ μικρότερο από αυτό που φανταζόμασταν.

Το προκάτ είναι value for money με τη προϋπόθεση βέβαια ότι θα επιλέξεις μια εταιρία αξιόπιστη.
Ελπίζω να βοήθησα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top