Προς τους μουσικόφιλους αναγνώστες...

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μέσα από τις σελίδες του avsite και της κατηγορίας αυτής, γίνεται μια προσπάθεια να γίνουν γνωστά και άλλα είδη μουσικής που δεν είναι πολυδιαφημισμένα ή είναι ντεμοντέ ή τελείως άγνωστα. Για όσους φίλους ενδιαφέρονται θα συνεχιστεί αυτή η παρουσίαση μουσικών ειδών και αντιπροσωπευτικών δίσκων για πληρέστερη ενημέρωση και πιθανό εμπλουτισμό της δισκοθήκης μας.
Αυτοί που ακούν διαφορετικά είδη, τους καλώ να γράψουν και για τα δικά τους αγαπημένα και δημοφιλή είδη μουσικής και να προτείνουν κι αυτοί με τη σειρά τους τους αντίστοιχους δίσκους.
Απλά θεώρησα καλό να ξεκινήσω από αυτά τα είδη. Στο μέλλον θα υπάρξουν και αναφορές και σε άλλα είδη πιο γνωστά και πιο δημοφιλή-εμπορικά. Κάθε πράγμα στον καιρό του!
Σας ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Εγώ προτιμώ της παρουσιάσεις ελληνικής μουσικής όλων τον ειδών και ποιοτήτων.

Και καλλίγραμμες τραγουδίστριες του εξωτερικού. :lol: :lol: :lol: ....Με εξώφυλλο.
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Φυσικά ακούω και ξένη μουσική αλλά σε αυτό το είδος οι επιλογές μου έχουν τελειώσει κάπου στην δεκαετία του 80. :D
 



Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αντώνη, γράψε αν θες ποιες είναι οι προτιμήσεις σου αυτή την εποχή και θα προτείνουμε κανα καλό δισκάκι!
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Γιάννη δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες προτιμήσεις είτε σε ελληνικά η ξένα τραγούδια πέρα από μερικές πρόσκαιρες επιτυχίες.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Αντώνη καλώς! Θα προσπαθήσω να βάζω και τέτοιους δίσκους. Αν ξέρεις κανέναν βάζε τον εσύ! Κανένα πρόβλημα. Εγώ την ψάχνω γενικώς και όσο πιο περίεργο είναι κάτι τόσο με τραβάει. Τα βραζιλιάνικα και τα λατινοαμερικάνικα γενικώς τα ακούω συνέχεια και οι πιο πολλοί δίσκοι που
έχω είναι από αυτά τα είδη. Τα περισσότερα από όσα παρουσιάζω τα έχω στη δισκοθήκη μου. Αν χρειάζεστε μετάφραση σε λατινοαμερικάνικους στίχους πολύ ευχαρίστως!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιάννη, καλημέρα!

Εγώ δεν ακούω κάποιο "διαφορετικό" είδος μουσικής (αν και πάρα πολλοί θα διαφωνούσαν με αυτό που μόλις έγραψα!)

Η προτίμησή μου βρίσκεται στο είδος που εγώ αποκαλώ "chill out" (ή και Ambient)
Ουσιαστικά είναι μουσικά θέματα (συνήθως με ελάχιστα ή και καθόλου vocals) με πολύ γλυκιά υφή και δυνατό backstage bit!

Να σου αναφέρω μερικά για να καταλάβεις:

Μου αρέσει εκπληκτικά ο G. Armstrong πχ.

Τα περισσότερα κομμάτια από τα Cafe Del Mar ( έχω όλη την σειρά, πριν από καμιά 25 μέρες-αν θυμάμαι καλά- πήρα και το vol.12)
Aκόμα περισσότερο με εντυπωσίασαν τα δύο Cafe Del Mar ΑRIA (I & II) και περιμένω με αγωνία το ΙΙΙ που θα κυκλοφορήσει μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου!
Αντιθέτως, τα Cafe Del Mar Classic δεν μου άρεσαν (ήταν πολύ "μαλακά" για τα γούστα μου!)

Άλλα πολύ ωραία album ήταν των CHICANE! Ιδιαίτερα το πρώτο!

Επίσης πολύ μου άρεσαν (-ουν) οι ENIGMA (μόνο το τελευταίο τους, που βγήκε τον χειμώνα δεν με ικανοποίησε!!! Ακόμα και η συσκευασία με χάλασε.............)

Συμπαθητικά (αλλά μάλλον υπερεκτιμημένα από τον πολύ κόσμο) τα BHUDA BAR (όχι τα "γρήγορα" club, τα "χαμηλά" όπως το "lover dose")

Tι άλλο?
Χχμμμμ..............

Ααα...ναι: ART OF NOISE ("moments in love")
ή
AIM COOL WATER MUSIC "arabian nite varazioni"
ή
DEEPLY DIMENTION
ή
SANGRASSO SEA "Salt tank"
ή
το διπλό CD "mother earth" (EMI)
ή
COYOTE "who am I"
ή
DANS K "the pain remains"




Μην σε τρελαίνω άλλο με τίτλους!
Θα συγκεντρώσω τα αγαπημένα μου και θα σου τα γράψω.......
Τέτοια ώρα δεν θυμάμαι ούτε τι έφαγα πριν από 3 ώρες!!!

Το σίγουρο είναι ότι ακούω το Cafe Del Mar volumen diez (2003)


Aπό την άλλη είμαι ψυχωτικός ώρες ώρες με OST (original soundtracks ταινιών!)
Πχ "Last Temptetion of Christ" (εκπληκτικός Peter Gabriel)
& "Veronica Guerin"
& "25th Hour"
& "Insider" (τρομερό σαξόφωνο)
& "Unbreakable" (η σκηνή που μπαίνει στον σταθμό....όλα τα λεφτά!!)
& "City of angels"
& "Gladiator"
& "Se7en"
& "Fight club"
&
&
&
&
&


Και βέβαια μιλάμε για τίτλους ΟΛΟΥΣ γνήσιους!!!
Είναι μια μικρή περιουσία!





Γιατρέ μου.......
Πες μου την αλήθεια.......
Έχω πρόβλημα??????????
Πεθαίνω????


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
37
Reaction score
0
Χμμμμ
Κλασσικη μουσικη κατα 90%, τους παππουδες και νεοκλασσικη, ηλεκτροακουστικη! Live ως επι το πλειστον, ραδιο και πολυ λιγο δισκους CD και ταινιες DAT!
Σπυρος
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Στα threads που τιτλοφορούνται "Now Playin' " μπορείτε να γράψετε κι εσείς τι ακούτε ακριβώς εκείνη τη στιγμή που κάνετε post το μήνυμά σας. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ πάντα κάτι ακούω όλο και κάποιο δισκάκι παίζει την ώρα που γράφω.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Διαπιστώσεις:

Στους δυο μήνες που γράφω σ' αυτή την κατηγορία αλλά και παρακολουθώντας και τις άλλες κατηγορίες του avsite βλέπω ότι οι αναγνώσεις περιορίζονται μόνο στα ήδη γνωστά ονόματα και μουσικά είδη, ενώ στα άλλα ούτε από περιέργεια δεν μπαίνει κανείς να δει τι γίνεται .
Το θέμα "μουσικά όργανα από όλο τον κόσμο" δεν έτυχε κατά τη γνώμη μου της αποδοχής που περίμενα. Κανένας δεν βρέθηκε ή δεν θέλησε να κάνει ουτε ένα σχόλιο και η θέασή του παρέμεινε χαμηλή.
Όμως για τα μηχανάκια, τα διάφορα μαραφέτια και τεχνολογικά εξευρήματα υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον.
Μάλλον επιβεβαιώνεται αυτό που ήξερα από την αρχή ότι θα γίνει.
Η μουσική παραμερίστηκε για χάρη της τεχνολογίας . Ή δεν ακούτε μουσική ή έχετε 50 δισκάκια και τα πηγαινοφέρνετε από στερεοφωνικάδικο σε στερεοφωνικάδικο μόνο και μόνο για να κάνετε ακροάσεις και δοκιμές συσκευών.
Πάντως μέσα από αυτή την κατηγορία θα συνεχίσω να γράφω ό,τι νομίζω εγώ πως πρέπει να παρουσιαστεί και όποιος θέλει να παρουσιάσει κάτι είναι πάντα καλοδεχούμενος.
Θα επανέλθω.......
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
:D Eίμαι χαρούμενος που η αναγνωσιμότητα των θεμάτων της κατηγορίας "Μουσική"
έχει ανέβει! Σας ευχαριστώ όλους!
:)  :D
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Εχω τώρα κανα δύο μέρες που ξαναέβγαλα απο το αρχείο το BORDER LILA DOWNS LA LINEA, καταπληκτική φωνή, επαναστατικά τραγούδια, ψαγμένη μουσική. Προτείνω να τον ακροαστείται αν και νομίζω ότι τώρα τελευταία έβγαλε και καινούριο δίσκο χωρίς να τον έχω ακούσει. Και φυσικά αντιπροσωπευτικό είναι το σχόλιο που είναι γραμμένο στο πίσω εξώφυλλο σε όσους αυτό βέβαια λέει κάτι: This music is dedicated to the Mexican migrants, to the spirits of those who have died crossing the line. Προσφέρεται για συνειρμούς....
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632



1. Mi Corazσn Me Recuerda (My Heart Reminds Me)
2. Feo (The Ugly One)
3. Sale Sobrando (Good for Nothin')
4. Corazoncito Tirano (Little Tyrant Rat)
5. Niρa (The Girl)
6. Hanal Weech (Eat, Armadillo)
7. Medley: Pastures of Plenty/This Land Is Your Land/Land
8. Linea (The Line)
9. Bracero Fracasado (The Failed Bracero)
10. Trαnsito (Transit)
11. Smoke (Acteal)
12. Martiniana (Martiniana)
13. Soy Pescador (I Am a Fisherman)
14. Liorona
15. Perhaps, Perhaps, Perhaps


Aυτό εννοείς? Γίνε πιο σαφής!΄Δεν φαίνεται έτσι όπως το έγραψεσ ότι τραγουδά η
Lila Downs ! Βάλε και καμμια φωτο. :wink:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.237
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top