Προσθήκη Phono

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Καλημέρα .
Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πικάπ (Technics SL-QX300) το οποίο το πέρασα από πλήρες σέρβις , τοποθετήθηκε νέα κεφαλή audio-technika ( η 85 ελειπτική P-mount που υπάρχει στην ελληνική αγορά) και συνδέθηκε στην phono είσοδο του ενισχυτή μου (Rotel A11).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα άξιζε τον κόπο να πάρω ένα εξωτερικό phono προενισχυτή (μέχρι τα 200-300 ευρώ), αν θα έχω βελτίωση στην ποιότητα του ήχου για τη δεδομένη κεφαλή.
Επίσης, αν υπάρχουν στην αγορά άλλες-καλύτερες P-Mount κεφαλές που θα μπορούσα στο μέλλον να αναβαθμίσω.
Ευχαριστώ.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.466
Το πικάπ σου είναι ναι μεν vintage αλλά από τα τίμια. Direct drive και έχει και strobo. Η κεφαλή είναι περιοριστική. Αυτό το πακέτο όλα σε ένα μου κάθεται στο στομάχι. Επίσης νομίζω ότι δεν ρυθμίζεται απλά, εξωτερικά η δύναμη-βάρος ανάγνωσης. Εκεί είναι και το πρόβλημα μιας άλλης κεφαλής, άλλης μάρκας. Σίγουρα ένας καλύτερος προ βοηθάει και αναδεικνύει τις ηχογραφήσεις που έχεις. Και για το όριο κόστους που βάζεις θα βρεις κάτι αρκετά αξιόλογο. Τώρα, αν μπορείς να ρυθμίσεις το βάρος εσωτερικά (αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις τεχνικό) ψάξε για TAP από την Stanton. Είχα μία και την έδωσα και αυτός που την πήρε έμεινε ενθουσιασμένος!
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Αν μπορεις να ανεβεις στα 300€ το cambridge audio alva duo ειναι η καλυτερη επιλογη ,στα λιγο ποιο οικονομικα(μεχρι 200€)το mani της schiit audio(το οποιο δεν υπαρχει διαθεσιμο αυτη την στιγμη),ειναι οτι καλυτερο.
Και τα δυο εχουν την δυνατοτητα για κεφαλες κινητου μαγνητη αλλα και πηνιου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.912
Καλησπερα. Ifi zen phono το πιο value for money phono. Το είχα και αν χρειαστεί στο μέλλον θα το ξαναπάρω. Άμα συνδυαστεί με το ifi power x τροφοδοτικό στα χρήματα που αναφέρεις παίρνεις ένα άριστο phono ακόμα και για χαμηλοεξοδες mc κεφαλές.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Καλησπερα. Ifi zen phono το πιο value for money phono. Το είχα και αν χρειαστεί στο μέλλον θα το ξαναπάρω. Άμα συνδυαστεί με το ifi power x τροφοδοτικό στα χρήματα που αναφέρεις παίρνεις ένα άριστο phono ακόμα και για χαμηλοεξοδες mc κεφαλές.
Συμφωνώ.. Εγώ είχα πάρει το Shiit mani το οποίο τώρα δεν το βρίσκεις εύκολα.. Οπότε το ifi που είναι ισάξιο είναι πολύ καλή επιλογή.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Συμφωνώ.. Εγώ είχα πάρει το Shiit mani το οποίο τώρα δεν το βρίσκεις εύκολα.. Οπότε το ifi που είναι ισάξιο είναι πολύ καλή επιλογή.
Ευχαριστώ. Το Ifi σκεφτόμουν κι εγώ, καθώς έχω κι άλλα προιόντα της, και είναι πράγματι vfm...!!!
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Το πικάπ είναι παραπάνω από απλά τίμιο, πολύ καλύτερο από τα εισαγωγικά σανίδια της Project...
Πλήρως αυτόματο, με στροβοσκόπιο και δυνατότητα για τη ρύθμιση της αντί-ολίσθησης.
Το αντίβαρο λογικά το ρυθμίζεις από πίσω με κατσαβίδι αφαιρώντας το καπάκι.

Η κεφαλή-βελόνα που έβαλες επίσης πολύ καλή για το κόστος της.
Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις στην κεφαλή που έχεις αλλάζοντας βελόνα.
Στην Ελληνική αγορά, δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις.
Ρίξε μια ματιά στο DaCapo Audio στη Δανία, εκεί θα βρεις και άλλες βελόνες για την κεφαλή.
Έχει και κάποιες κεφαλές Shure και Pickering που έχουν ξεμείνει, το κόστος βέβαια ξεφεύγει.
Μια ακόμα εναλλακτική λύση είναι να βρεις μεταχειρισμένη την OMP της Ortofon.
Προσαρμόζεις την αντί-ολίσθηση και το αντίβαρο και παίζεις με τις βελόνες της σειράς ΟΜ.

Σχετικά με το Ifi, βάλε το στη θέση 2 για κεφαλές κινητού πηνίου υψηλής εξόδου και καλές ακροάσεις!! :thumbsup:
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Το πικάπ είναι παραπάνω από απλά τίμιο, πολύ καλύτερο από τα εισαγωγικά σανίδια της Project...
Πλήρως αυτόματο, με στροβοσκόπιο και δυνατότητα για τη ρύθμιση της αντί-ολίσθησης.
Το αντίβαρο λογικά το ρυθμίζεις από πίσω με κατσαβίδι αφαιρώντας το καπάκι.

Η κεφαλή-βελόνα που έβαλες επίσης πολύ καλή για το κόστος της.
Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις στην κεφαλή που έχεις αλλάζοντας βελόνα.
Στην Ελληνική αγορά, δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις.
Ρίξε μια ματιά στο DaCapo Audio στη Δανία, εκεί θα βρεις και άλλες βελόνες για την κεφαλή.
Έχει και κάποιες κεφαλές Shure και Pickering που έχουν ξεμείνει, το κόστος βέβαια ξεφεύγει.
Μια ακόμα εναλλακτική λύση είναι να βρεις μεταχειρισμένη την OMP της Ortofon.
Προσαρμόζεις την αντί-ολίσθηση και το αντίβαρο και παίζεις με τις βελόνες της σειράς ΟΜ.

Σχετικά με το Ifi, βάλε το στη θέση 2 για κεφαλές κινητού πηνίου υψηλής εξόδου και καλές ακροάσεις!! :thumbsup:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Το πικάπ είναι παραπάνω από απλά τίμιο, πολύ καλύτερο από τα εισαγωγικά σανίδια της Project...
Πλήρως αυτόματο, με στροβοσκόπιο και δυνατότητα για τη ρύθμιση της αντί-ολίσθησης.
Το αντίβαρο λογικά το ρυθμίζεις από πίσω με κατσαβίδι αφαιρώντας το καπάκι.

Η κεφαλή-βελόνα που έβαλες επίσης πολύ καλή για το κόστος της.
Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις στην κεφαλή που έχεις αλλάζοντας βελόνα.
Στην Ελληνική αγορά, δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις.
Ρίξε μια ματιά στο DaCapo Audio στη Δανία, εκεί θα βρεις και άλλες βελόνες για την κεφαλή.
Έχει και κάποιες κεφαλές Shure και Pickering που έχουν ξεμείνει, το κόστος βέβαια ξεφεύγει.
Μια ακόμα εναλλακτική λύση είναι να βρεις μεταχειρισμένη την OMP της Ortofon.
Προσαρμόζεις την αντί-ολίσθηση και το αντίβαρο και παίζεις με τις βελόνες της σειράς ΟΜ.

Σχετικά με το Ifi, βάλε το στη θέση 2 για κεφαλές κινητού πηνίου υψηλής εξόδου και καλές ακροάσεις!! :thumbsup:
Η κεφαλή μου δεν είναι κινητού μαγνήτη ? Να την βάλω (αν πάρω το ifi) στην θέση 2, που όπως λες είναι θέση κινητού πηνίου...??? Σωστά κατάλαβα ή έχει γίνει κάποιο λάθος ?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Πολύ σωστά κατάλαβες ;)
Εκεί έχω και εγώ τη δικιά μου που είναι κινητού μαγνήτη.
Στο δικό μου αυτί ακούγεται καλύτερα εκεί.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Πολύ σωστά κατάλαβες ;)
Εκεί έχω και εγώ τη δικιά μου που είναι κινητού μαγνήτη.
Στο δικό μου αυτί ακούγεται καλύτερα εκεί.
Οκ. Ευχαριστώ για τις συμβουλές...!!!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Η κεφαλή μου δεν είναι κινητού μαγνήτη ? Να την βάλω (αν πάρω το ifi) στην θέση 2, που όπως λες είναι θέση κινητού πηνίου...??? Σωστά κατάλαβα ή έχει γίνει κάποιο λάθος ?
Δεν χρειάζονται πολύ gain οι κεφαλές. Καλύτερα να ακούγεται το πικάπ χαμηλότερα από το CD player και να ανεβάζεις την ένταση από τον προενισχυτή line (η τον ολοκληρωμένο σου).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.217
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top