Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Λοιπόν κοίταξα σήμερα το συγκεκριμένο σημείο.Και για σύγκριση έβγαλα τις παρακάτω φωτογραφίες.Το setup μου είναι:Toshiba 32'' 32A3000P,Sony S350 blu ray,Yamaha RX-V663 a/v receiver.

Η εικόνα παίζει σε 1080i/60.Σε κανένα σημείο δεν μπόρεσα να δω αυτό που αναφέρεις.Τα συμπεράσματα δικά σας.







 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Λοιπόν τράβηξα φρέσκιες σε 1080p/24 1080i/60 και 720p.

1080p/24


1080i/60


720p


Στα 2 πρώτα έχω τα γνωστά, δοκίμασα και στα 720p (3η φωτό) και δεν υπάρχουν. Και άμα μου βρείτε τι συμβαίνει εγώ θα σας κάνω τάμα.

Με τις παρακάτω ρυθμίσεις πάιζει κάτι? Το έχω ψάξει αλλά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το καλύτερο σίγουρα είναι τα YCbCr αλλά...



@viper550 Η τηλεόραση σου δεν είναι προφανός FullHD αλλά HD Ready (1080i) εξού και η αναλυση που χρησιμοποιείς?
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ναι η τηλεορασή μου είναι μόνο HD Ready.Πάντως για να δείχνει κανονικά σε 720p κάτι πρέπει να φταίει στο setup σου.Στην αρχή σκεφτόμουν μήπως είναι προβληματικά τα δισκάκια αλλά το ότι η εικόνα φαίνεται καθαρή σε 720 μάλλον δεν φταίει αυτό.Μήπως είναι κάνα καλώδιο προβληματικό?Δεν ξέρω τι να πω.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Και καλώδιο έχω αλλάξει επίσης από ένα απλό πήρα ένα Belkin 1.5m (15 ευρώ).
Αν και μιλάμε για ψηφιακή μετάδοση εδώ. Δε ξέρω. Αυτό που μου κάνει εντύπωση
είναι όπως έχω γράψει ξανά πως το έχω δει σε άλλα 2 setup (στην αδερφή μου
και στο κολλητό μου) και παντού τα ίδια. BD Player (viper550) έχουμε το ίδιο.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Το blu ray player το συνδέεις κατευθείαν στην τηλεόραση ή το περνάς από ενισχυτή?Αν ναι κάνει καμιά επεξεργασία ή είναι απλά pass through χωρίς να το πειράζει?Αν το περνάς από ενισχυτή ακόμα και αν δεν κάνει επεξεργασία για δοκίμασε να συνδέσεις απευθείας το blu ray στην τηλεόραση να δεις τι σου κάνει.Θα κοιτάξω αφού έχουμε τον ίδιο player τι ρυθμίσεις έχω βάλει στο δικό μου και θα τις γράψω εδώ να δούμε αν υπάρχουν τίποτα διαφορές.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Κατευθείαν TV. Δεν έχω ακόμα HD ενισχυτή και αυτός που έχω δεν έχει HDMI. Thanks.

Υ.Γ όσον αφορά τις ρυθμίσεις είναι όλες στο αυτόματο πλην του 1080p.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Τελικά από ρυθμίσεις όσο αφορά το Sony BDP-S350 δοκίμασα τα πάντα και δεν είδα διαφορά. Μέχρι τα 720p είναι μια χαρά από εκεί και πάνω το πράγμα χαλάει. Το μόνο που συμμαζέυει αρκέτα την κατάσταση στα 1080/i/p/24 είναι να βάλω τις 2 ρυθμίσεις της τηλεόρασης Μείωση θορύβου και Μείωση θορύβου MPEG στο μέγιστο. Έχουν 4 ρυθμίσεις OFF (που είναι και η default και στις δύο) Μικρή, Μεσαία και Μεγάλη. Να φταίνε πάλι τα καλώδια? Δεν ξέρω. Ίσως κοιτάξω να πάρω κάνα Sony hdmi cable που είναι και πανάκριβα στο site τους απ' ότι είδα, τώρα με το δώρο...:133:
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Δεν χρειάζεται να σπαταλάς ένα σωρό λεφτά για καλά καλώδια HDMI.Εγώ για να σου δώσω να καταλάβεις χρησιμοποιώ ένα φτηνιάρικο από το Media Markt και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κοιτάξεις ένα ένα τα μέρη που απαρτίζουν το πρόβλημα.Δηλαδή blu ray player,καλώδιο HDMI,τηλεόραση.Το πρώτο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δανειζόσουν το blu ray player του κολλητού σου και να το δοκιμάσεις στην δικιά σου τηλεόραση να δεις τι παίζει.Μετά πήγαινε το δικό σου player στην δικιά του τηλεόραση κλπ κλπ.Σε κάθε περίπτωση που ανέφερα δοκίμασε και το δικό σου καλώδιο και του φίλου σου.

Είναι πολύ κουλό το πρόβλημα και μόνο με δοκιμές θα βρεις πιο από όλα φταίει.Μην αρχίσεις να δίνεις λεφτά που στο τέλος μπορεί να τα δώσεις και τσάμπα.Θα είναι κρίμα.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Δεν ξέρω αν θα κάτσω να ασχοληθώ τόσο πια με το σκεπτικό ότι και σε αυτόν που είναι με καινούργια τηλεόραση και το player (Samsung) είδαμε τα ίδια. Παράγγειλα ένα Sony καλώδιο από eBay με τα μισα λεφτά που το χρεώνει στο site της (αν είναι αυτό) και τέλος.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Ποιός ο λόγος να δίνεις 1080 σήμα (είτε p είτε i) αφού η τηλεόρασή σου είναι HD ready;
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Re: Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Ποιός ο λόγος να δίνεις 1080 σήμα (είτε p είτε i) αφού η τηλεόρασή σου είναι HD ready;
Όλες οι τηλεοράσεις που είναι HD Ready (τουλάχιστον όσες έχω δει εγώ) μπορούν να δεχθούν 1080i σήμα.Ακόμα και έτσι η διαφορά σε σχέση με το 720p είναι μεγάλη ακόμα και στις 32'' και στην απόσταση που βλέπω τις ταινίες μου δεν μπορώ να διακρίνω το stepping effect που δημιουργεί η interlaced εικόνα.Στην αρχή χρησιμοποιούσα 720p φοβούμενος ότι το σπάσιμο της εικόνας θα είναι πολύ έντονο.Αλλά μετά από δοκιμές που έκανα δεν το παρατηρούσα σχεδόν καθόλου οπότε το γύρισα σε 1080 και από τότε δεν υπάρχει γυρισμός.Το 720p μου φαίνεται...θαμπό :103::103:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Ενδιαφέρουσα άποψη αυτή αν και δεν την συμμερίζομαι....
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Όλες οι τηλεοράσεις που είναι HD Ready (τουλάχιστον όσες έχω δει εγώ) μπορούν να δεχθούν 1080i σήμα
Το οποίο το μετατρέπουν σε 720 στην είσοδο τους ή στον scaler.Γιατί να κάνεις μια επιπλέον μετατροπη;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Το οποίο το μετατρέπουν σε 720 στην είσοδο τους ή στον scaler.Γιατί να κάνεις μια επιπλέον μετατροπη;
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι κι εγώ!

Την στιγμή που το 1080i (interlaced) είναι "κατώτερο" από το 720p (progressive) διότι το κάθε frame έχει 1080 / 2 = 540 γραμμές σε αντίθεση με το 720p όπου το ΚΑΘΕ frame έχει 720 γραμμές.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Γιατί ακόμα και έτσι η διαφορά είναι αισθητή.Στην αρχή που δεν ήξερα τι είναι καλύτερο το είχα ρίξει στις δοκιμές.Το blu ray που χρησιμοποιούσα ήταν το The Patriot.Το έβαζα να παίζει μία σε 720p και μία σε 1080i.Σίγουρα στο 1080i υπάρχει λίγο flickering αλλά η εικόνα ήταν σε πολλά σημεία πολύ πιο καθαρή από το 720p.Στην τελική είναι θέμα γούστου και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα προτιμούν το 720p.Αντίθετα εγώ προτιμώ το 1080i από την στιγμή που είδα αισθητή διαφορά ακόμα και αν η τελεόραση μετατρέπει το σήμα σε 720 πάλι.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Re: Απάντηση: Re: Προσοχή στα Ελληνικά Blu ray !

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι κι εγώ!

Την στιγμή που το 1080i (interlaced) είναι "κατώτερο" από το 720p (progressive) διότι το κάθε frame έχει 1080 / 2 = 540 γραμμές σε αντίθεση με το 720p όπου το ΚΑΘΕ frame έχει 720 γραμμές.
Δεν λέω ότι έχετε άδικο.Πολύ σωστά όλα αυτά.Αλλά μην ξεχνάτε ότι όλα αυτά είναι αριθμοί.Οι 540 γραμμές φαίνονται μόνο για 1/60 του δευτερολέπτου.Μην μου πεις ότι εσύ βλέπεις 540 γραμμές σε μία τηλεόραση 1080i.Ακόμα και να το ξέρεις το μάτι δεν μπορεί να το αντιλιφθεί.Μπορεί να το καταλάβεις από τις ατέλειες του 1080i όπως ανέφερα παραπάνω όπως flickering και stepping effect αλλά σαν εικόνα δεν νομίζω να υπάρχει κανείς στον κόσμο που μπορεί να πιάσει τις 540 γράμμες στο 1/60 του δευτερολεπτου.Μιλάμε δηλαδή για καθαρά αριθμητικές διαφορές.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Εμ έλα όμως που σε αυτές τις αριθμητικές διαφορές είναι όλο το παιχνίδι για να έχουμε καλύτερη εικόνα.Τωρά αν εσύ έχεις καλύτερα αποτελέσματα με το 1080i αστο όπως είναι:144:
Οφείλω να σου πώ όμως ότι με έΒαλες σε διαδικασία να δω 2-3 κόπιες απ την εν λόγω ταινία και δεν παρατήρησα κάτι το μεμπτο(σε 1080p).Για αυτό και δεν ξέρω τί να σου πω,για το φαινόμενο που σου παρουσιάζει!
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
1920X540 = 1,036,800 pixels
1280X720 = 921.600 pixels

Πιστεύεςι ότι αυτή τη διαφορά τη βλέπει το μάτι σου και τα ελάχιστα παραπάνω πιξελ αξίζουν το χάλι του interlaced? Γιατί για εμένα για χάλι πρόκειται όταν μιλάμε για interlaced εικόνα. Iσως στις 32" να μην φαίνεται το χάλι ή κάτι άλλο παίζει στη δική σου. Τεχνικά πάντως δεν στέκει το 1080i να είναι καλύτερο από 720p.

Αν από την άλλη το 1080i το κάνεις de-interlaced και 1080p τότε ναι αλλά λες ότι δεν το υποστηρίζει η TV σου.

Τι να πω αν το προτιμάς then so be it!
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Παιδιά εγώ δεν κοιτάω τους αριθμούς.Σωστά όλα τα νούμερα που αναφέρετε αλλά το αποτέλεσμα σε μένα τουλάχιστον είναι αυτό που προείπα.Και δεν μιλάω για απειροελάχιστες διαφορές.Μιλάω για αλλαγή ποιότητας η οποία ήταν αισθητή στο μάτι με κάθε αλλαγή από 720p σε 1080i και τούμπαλιν.Και μάλιστα έβαζα μία συγκεκριμένη σκηνή όπου η κάμερα έδειχνε το λιβάδι πριν αρχίσουν να εμφανίζονται οι στρατιώτες.Μόλις το γύρισα σε 1080i τα λουλούδια φαινόντουσαν πιο καθαρά.Και όπως είπα είχε και λίγο flickering αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που ο καθένας πιστεύω αν έβλεπε την ίδια εικόνα που είδα εγώ θα έκανε το ίδιο.Τώρα αν έχει να κάνει κάτι με την τηλεόραση μου δεν ξέρω.Μπορεί να είναι σχετικά μικρή (32'') αλλά και η απόσταση που είναι ο καναπές μου είναι αρκετά κοντά.Πιο πολύ με προβλημάτιζε το stepping effect αλλά ευτυχώς τουλάχιστον από την απόσταση που κάθομαι όσο και να έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να το διακρίνω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.066
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top