Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

A

AKARL

Guest
Καλησπέρα ολτουγκέδερ.:hi::hi::hi:

Επειδή δουλειά δεν είχε ο διάολος κλπ., κλπ. είμαι σε μια (καταρχάς) θεωρητική αναζήτηση τελικής ενισχυτικής μονάδας στερεάς κατάστασης.

Οι γενικότεροι περιορισμοί είναι οι εξής:
Κόστος έως 1Κ αυστηρά (δε λεςς δε μέριερ).
2Ω στέϊμπλ
Ινπουτ σενσιτίβιτυ πέριξ του (και όχι πάνω από) 1,4 Βολτ ΡΜΣ και αντίσταση εισόδου 10κΩ ή υψηλότερη.
Συνιστώμενη Ισχύς για τα ηχεία: έως 200 Βατ
Κατώτατη εμπέδηση ηχείων: 3,1 Ωχ (άλλες μετρήσεις, διαγράμματα, πιντιέφια κλπ. δεν αφού!)
Ηχεία δαπέδου 3 δρόμων 4 μεγαφώνων (2χ8" γούφερ, 1Χ6" Μιντ, και 1" τουίτερ θόλου) - δενγκσέρω τι τάξης κροσόβερ έχουν.

:help::help::help: Ένεκα του ότι δγυό πόρτες έχει η ζωή πρέπει να διαλέξω:

Α) Είτε κάτι με κτηνώδη πσηφιακή δύναμη Κλαςς-Γκουζγκούνης (να ... ζμπρώχνει γερά) λ.χ. οι γιούζουαλ σάσπεκτς Crown XLS-1502 ή Crown ΧΤΙ-1002.

Β) Είτε κάτι σε Κλαςς-ΑΒΟΥ λ.χ. Audio Technologies TA-100 που να έχει γρανιτένια μπάσα, υγρές μεσαίες, αραχνοΰφαντες υψηλές, αιθέριες χροιές, καθόλου γρέζι κλπ.
http://www.audiotechnologies.gr/index_files/Page49424.htm
Τι λέτε για τις ανωθεν επιλογές;
Άλλες προτάσεις εντός των ανωτέρω τεχνικοοικονομικών περιορισμών;

Muchas Gracias προκαταβολικά!
 



A

AKARL

Guest

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
προσφατα ερευνουσα για τους crown μιας κι εγω ΘΑ χρειαστω καποια εξτρα καναλια
ανακαλυψα :D πως οι crown εχουν και ταξη Δ αλλα και ΑΒ
οποτε αν θες crown καλυπτεσαι και για τις δυο περιπτωσεις
 

A

AKARL

Guest
Χοντρικα..........αν θες αναλυτικο, αχρωματιστο ηχο πας για Κραουν, αν θες τον καφε σου με λιγη..... "πουστ@α" πας στον αλλον.
Χαίρε Πλάτωνα!

Άκου το πρόβλημά μου:

Ενώ ο καφές μου αρέσει βαρύς και σκέτος το φαγητό μου αρέσει με πολλά μπαχαρικά και καυτερό!

Τι να επιλέξω γιατρέ μου; :idk::idk::idk:
 

A

AKARL

Guest
προσφατα ερευνουσα για τους crown μιας κι εγω ΘΑ χρειαστω καποια εξτρα καναλια
ανακαλυψα :D πως οι crown εχουν και ταξη Δ αλλα και ΑΒ
οποτε αν θες crown καλυπτεσαι και για τις δυο περιπτωσεις
Ο XLS-1502 είναι κλαςς-ντε σίγουρα.
Ο XTI-1002 δενγκσέρω! Λες αυτός να είναι ΑΒ;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
δεν μου κάνει για τρεις λόγους:
...
3) έχει μόνο ισορροπημένες εισόδους ενώ ο προ μου είναι ανισόρροπος.
:confused::confused::confused:
Αποκλείεται η Crown σειρά XTi εν τοιαύτη περιπτώσει.
προσφατα ερευνουσα για τους crown μιας κι εγω ΘΑ χρειαστω καποια εξτρα καναλια
ανακαλυψα :D πως οι crown εχουν και ταξη Δ αλλα και ΑΒ
οποτε αν θες crown καλυπτεσαι και για τις δυο περιπτωσεις
Οι επαγγγελματικοί ενισχυτές τάξης ΑΒ διακρίνονται κατά κανόνα από μικρότερη ευελιξία στη διαχείριση του σήματος,μεγαλύτερο βάρος αλλά και πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες.
Ο XLS-1502 είναι κλαςς-ντε σίγουρα.
Ο XTI-1002 δενγκσέρω! Λες αυτός να είναι ΑΒ;
Όχι.Αλλά αυτό δεν φανερώνει τίποτε ουσιαστικό περί της ακροαματικής του απόδοσης.Σημειωτέον ότι τα ενισχυτικά στάδια σε κλάση ΑΒ είναι ουσιαστικώς...τάξης Β - όποτε θα απαιτείται κατά την ακρόαση ισχύς υψηλότερη από μια τιμή κυμαινόμενη ανάμεσα σε υποδιαιρέσεις του Watt έως κάποιες δεκάδες Watts,σε συνάρτηση με την προδιαγεγραμμένη από τη σχεδίαση τιμή για το ρεύμα πόλωσης κυκλώματος...
Χαίρε Πλάτωνα!
Άκου το πρόβλημά μου:
Ενώ ο καφές μου αρέσει βαρύς και σκέτος το φαγητό μου αρέσει με πολλά μπαχαρικά και καυτερό!
Τι να επιλέξω γιατρέ μου; :idk::idk::idk:
Ξέχνα τότε τα Crown,δεν αναμένεται να ικανοποιήσουν τους οπαδούς των κεκορεσμένων...τίμπρων-ιδίως άμα διαθέτουν εκείνοι Bryston προενισχυτή και ηχεία που δεν θα συντελούσαν εγγενώς προς αυτήν την κατεύθυνση.Ρώτα όμως τον κατασκευαστή των Audio Technologies,εαν θα μπορούσε εκείνος να σου παραδώσει ακόμα στιβαρότερες προδιαγραφές στη σύσταση του τροφοδοτικού με κάποιο επιπρόσθετο -βεβαίως- κόστος....

Εφόσον ήθελες να οδεύσεις προς Crown,θα άξιζε να επιλέξεις μοντέλο με ισχύ αρκετά υψηλή,ώστε να μην προκύψει ενδεχόμενο γεφύρωσης και να μην υπονομεύεται η σταθερότητα σε φορτίο 2 Ohm.
Όποτε πάντως υφίστανται απαιτήσεις για υψηλή παροχή ισχύος-κι εφόσον υπάρχει δυνατότητα γραμμικής διαχείρισης της τελευταίας από το ηχείο- οι Crown θα χαρακτηρίζονται από ελκυστικότερη ακροαματική απόδοση σε σύγκριση με οιοδήποτε αναιμικό ενισχυτικό στάδιο,οσοδήποτε αρμονικό πλούτο και να διέθετε εκείνο.
Δες crown
...
Και φτιάχνεις ένα καλωδιακι απο Rca σε ψευδο xlr και καθάρισες..
Η συγκεκριμένη πρόταση δεν συνιστά επαρκή λύση,καθότι υποβαθμίζεται η επάρκεια οδήγησης και ο σηματοθορυβικός λόγος,εφόσον δεν θα παρεμβαλλόταν παθητικό ή ενεργό στοιχείο που θα μετέτρεπε το αυθεντικό μονοτελικό σήμα εξόδου από τον προ σε πραγματικά ισορροπημένο.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Χωρίς να γνωρίζω τα ηχεία σου...
Αν το ζητούμενο είναι επάρκεια ισχύος, στα 1000 ευρώ νομίζω πως είναι μονόδρομος...
http://www.rotel.com/product/rb-1572
μετά από προσεχτική ακρόαση βέβαια!
Ο 1572 ως τιμή απόκτησης είναι ακριβώς στο όριο του μπάτζετ.

Αυτό:
"Speaker Impedance
4Ω minimum"

Θα έπρεπε να με προβληματίζει ή όχι (δεδομένου του ότι η αντίσταση των ηχείων πέφτει στα 3,1 Ω);
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δες crown

Έχει διακόπτη για την ευαισθησία..

Τον ανεμιστήρα τον αλλάζεις με έναν αθόρυβο απο υπολογιστή στις ίδιες διαστάσεις

Και φτιάχνεις ένα καλωδιακι απο Rca σε ψευδο xlr και καθάρισες..

Όχι οποιονδήποτε..ενας είναι ο χαιφιντελαδικος..
Ένας... Και άνετα πηδάει 10χιλιαρα..
Αλλά άντε να τον βρεις..
Ακούει στο όνομα ce2000.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Χαίρε Πλάτωνα!

Άκου το πρόβλημά μου:

Ενώ ο καφές μου αρέσει βαρύς και σκέτος το φαγητό μου αρέσει με πολλά μπαχαρικά και καυτερό!

Τι να επιλέξω γιατρέ μου; :idk::idk::idk:

Ατιμη κοινωνια.............Τα ιδια περασα με τα δυο συστηματα της MF Audio. Τα ενισχυτικα και στα δυο συστηματα ηταν της Lamm. Τρανζιστορ στα Rockport , λαμπες στα Horning.
 

A

AKARL

Guest
Οι επαγγγελματικοί ενισχυτές τάξης ΑΒ διακρίνονται κατά κανόνα από μικρότερη ευελιξία στη διαχείριση του σήματος,μεγαλύτερο βάρος αλλά και πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες.
Με λίγο πσάκσιμο εντόπισα ότι η τάξης ΑΒ σειρά της Crown είναι ηXLi. Άρα τον XLi-1500 τον ξεγράφω, έτσι;

Ξέχνα τότε τα Crown,δεν αναμένεται να ικανοποιήσουν τους οπαδούς των κεκορεσμένων...τίμπρων-ιδίως άμα διαθέτουν εκείνοι Bryston προενισχυτή και ηχεία που δεν θα συντελούσαν εγγενώς προς αυτήν την κατεύθυνση.
Προ είναι ο αγαπημένος μου Perreaux SA2 που έχει φώνο για το οποίο κάνω φόνο.

Τώρα, όσον αφορά εις τας timbral προτιμήσεις μου ένα έχω να πω: Το χάος το απόλυτο.... Τα πάντα ρει...
Ανάλογα το είδος μουσικής και ανάλογα την ηχογράφηση, τη διάθεση, την όρεξη να προσέξω την αναπαραγωγή και όχι τόσο το περιεχόμενο κλπ. μπορεί να μου αρέσει εκ διαμέτρου διαφορετικό ηχητικό "κούρδισμα" κάθε φορά. Ούτε καν σε αυτό το απλό πράγμα δύναμαι να δηλώσω "οπαδός" ή "πιστός" της τάδε ή της δείνα ηχητικής υπογραφής και να νοιώσω αυτή τη λυτρωτική γαλήνη της "πίστης" και του ανήκειν.

Δηλαδή, ο Crown XLS-1502 δεν θα μπορούσε να επιτελέσει το ρόλο του χαμαιλέοντα που, μάλλον, μου χρειάζεται (συνεπικουρούμενος από κάποιο, απλό, έξτρα eq);

Ρώτα όμως τον κατασκευαστή των Audio Technologies,εαν θα μπορούσε εκείνος να σου παραδώσει ακόμα στιβαρότερες προδιαγραφές στη σύσταση του τροφοδοτικού με κάποιο επιπρόσθετο -βεβαίως- κόστος....
:hi::hi::hi::hi:

Ό,τι και να πω λίγο θα είναι....

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι εδώ και 2-3 ημέρες να κάνω αλλά δεν το έχω αποτολμήσει λόγω, πιθανώς, απαγορευτικού έξτρα κόστους.

Εις αναζήτησιν, λοιπόν, τελικού ενισχυτή επαρκών τεχνικο-οικονομικών προδιαγραφών με χαμαιλεοντικές δυνατότητες....
 

A

AKARL

Guest
Ατιμη κοινωνια.............Τα ιδια περασα με τα δυο συστηματα της MF Audio. Τα ενισχυτικα και στα δυο συστηματα ηταν της Lamm. Τρανζιστορ στα Rockport , λαμπες στα Horning.
I feel you bro!
[DOUBLEPOST=1508700597][/DOUBLEPOST]
Έχει διακόπτη για την ευαισθησία..
Με τους Crown αυτό δε μου χρειάζεται γιατί ο προ μου δίνει 1.4Vrms.

Ακούει στο όνομα ce2000
Εργαλείο!!! Αλλά 20ετίας... :(
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
I feel you bro!
[DOUBLEPOST=1508700597][/DOUBLEPOST]

Με τους Crown αυτό δε μου χρειάζεται γιατί ο προ μου δίνει 1.4Vrms.



Εργαλείο!!! Αλλά 20ετίας... :(
Όλα τα 20ετιας έχουν ηχο...
Κάθε πέρισυ κ καλύτερα.. :)
Ασε που έχει 2 πυκνωτές για αλλαγή κ έγινε καινούριος..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με λίγο πσάκσιμο εντόπισα ότι η τάξης ΑΒ σειρά της Crown είναι ηXLi. Άρα τον XLi-1500 τον ξεγράφω, έτσι;

Προ είναι ο αγαπημένος μου Perreaux SA2 που έχει φώνο για το οποίο κάνω φόνο.
Τώρα, όσον αφορά εις τας timbral προτιμήσεις μου ένα έχω να πω: Το χάος το απόλυτο.... Τα πάντα ρει...
Ανάλογα το είδος μουσικής και ανάλογα την ηχογράφηση, τη διάθεση, την όρεξη να προσέξω την αναπαραγωγή και όχι τόσο το περιεχόμενο κλπ. μπορεί να μου αρέσει εκ διαμέτρου διαφορετικό ηχητικό "κούρδισμα" κάθε φορά. Ούτε καν σε αυτό το απλό πράγμα δύναμαι να δηλώσω "οπαδός" ή "πιστός" της τάδε ή της δείνα ηχητικής υπογραφής και να νοιώσω αυτή τη λυτρωτική γαλήνη της "πίστης" και του ανήκειν.

Δηλαδή, ο Crown XLS-1502 δεν θα μπορούσε να επιτελέσει το ρόλο του χαμαιλέοντα που, μάλλον, μου χρειάζεται (συνεπικουρούμενος από κάποιο, απλό, έξτρα eq);
....
Ο XLi διαθέτει διπλά ανεμιστηράκια και LED λειτουργίας ενδεχομένως ενοχλητικά.Θα υφίσταται επιπλέον και υψηλότερες καταπονήσεις σε παρατεταμένη λειτουργία υπό υψηλές απαιτήσεις ισχύος.

Στο καταληκτικό ερώτημα,θα ήταν προτιμότερο μοντέλο από XLS-2002 και άνω να δέχεται σήμα απευθείας από έξοδο DAC με χαμηλή αντίσταση,ενσωματωμένο εξασθενητή τάσης και δυνατότητα εμπλοκής ποικιλίας από φίλτρα σε ψηφιακό πεδίο,χάρη στα οποία θα παρεχόταν ενδεχομένως δυντότητα προσαρμογής του σήματος σε ιδιαίτερα γούστα...
Με τους Crown αυτό δε μου χρειάζεται γιατί ο προ μου δίνει 1.4Vrms.
Σε αυτήν την περίπτωση,οφείλεις να ενεργοποιήσεις την τιμή υψηλότερης ευαισθησίας.Σε κάθε περίπτωση όμως με τον εν λόγω προ,θα παρεμβάλλεις ενεργό αναλογικό στάδιο εξόδου σε μια διαδρομή όπου θα ήταν ενδεχομένως το τελευταίο...περιττόν.;)
Ο κατασκευαστής των ηχείων συστήνει ισχύ 25 έως 200 Βατ, διχως να διευκρινίζει αν αυτό αναφέρεται σε 8 ή 4 Ω (ή μήπως αναφέρεται σε 6 Ω που είναι η ονομαστική αντίσταση;).

Σε κάθε περίπτωση, και με δεδομένο ότι η αντίσταση δεν πέφτει κάτω από τα 3,1 Ω, ο Crown XLS-1502 με 300W/Ohm, 525W/4Ohm και 775W/2Ohm δεν είναι ικανός να τα οδηγήσει γραμμικά και με επαρκές χέντρουμ;
Απαράβατος κανόνας,οφείλει ο χρήστης ν'αποκτά ανώτερη τιμή ισχύος απ'όση θεωρεί ότι θα του ήταν απαραίτητη -εφόσον κιόλας η διαφορά στην προκειμένη περίπτωση δεν θα του κόστιζε έξω από τη ζώνη οικονομικής άνεσης..
Μα, ακούω κατά 90% περίπου τους δίσκους μου από πικάπ και κατά 10% τα CD και SACD που έχω από την αναλογική έξοδο του CD player. Καθόλου άϋλα πσηφιακά (ΟΚ είμαι δεινόσαυρος υπό εκσαφάνιση αλλά χωρις μουσική δεν αντέχεται η ζωή ετούτη) ...
Γι αυτό και σου πρότεινα εξαρχής τον Audio Technologies,οπότε ολοκληρώνεται ο κύκλος...:D
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Εφόσον ήθελες να οδεύσεις προς Crown,θα άξιζε να επιλέξεις μοντέλο με ισχύ αρκετά υψηλή,ώστε να μην προκύψει ενδεχόμενο γεφύρωσης και να μην υπονομεύεται η σταθερότητα σε φορτίο 2 Ohm.
Όποτε πάντως υφίστανται απαιτήσεις για υψηλή παροχή ισχύος-κι εφόσον υπάρχει δυνατότητα γραμμικής διαχείρισης της τελευταίας από το ηχείο- οι Crown θα χαρακτηρίζονται από ελκυστικότερη ακροαματική απόδοση σε σύγκριση με οιοδήποτε αναιμικό ενισχυτικό στάδιο,οσοδήποτε αρμονικό πλούτο και να διέθετε εκείνο.
Ο κατασκευαστής των ηχείων συστήνει ισχύ 25 έως 200 Βατ, διχως να διευκρινίζει αν αυτό αναφέρεται σε 8 ή 4 Ω (ή μήπως αναφέρεται σε 6 Ω που είναι η ονομαστική αντίσταση).

Σε κάθε περίπτωση, και με δεδομένο ότι η αντίσταση δεν πέφτει κάτω από τα 3,1 Ω, ο Crown XLS-1502 με 300W/Ohm, 525W/4Ohm και 775W/2Ohm δεν είναι ικανός να τα οδηγήσει γραμμικά και με επαρκές χέντρουμ;
 
Last edited by a moderator:

A

AKARL

Guest
Σε αυτήν την περίπτωση,οφείλεις να ενεργοποιήσεις την τιμή υψηλότερης ευαισθησίας.Σε κάθε περίπτωση όμως με τον εν λόγω προ,θα παρεμβάλλεις ενεργό αναλογικό στάδιο εξόδου σε μια διαδρομή όπου θα ήταν ενδεχομένως το τελευταίο...περιττόν.;)
Μα, ακούω κατά 90% περίπου τους δίσκους μου από πικάπ και κατά 10% τα CD και SACD που έχω από την αναλογική έξοδο του CD player. Καθόλου άϋλα πσηφιακά (ΟΚ είμαι δεινόσαυρος υπό εκσαφάνιση αλλά χωρις μουσική δεν αντέχεται η ζωή ετούτη) ...
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.843
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top