Προτάσεις γιά αγορά καλωδίων!

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Ζητώ την βοήθεια σας, σε ότι αφορά την αγορά καλωδίων που σκέφτομαι να κάνω γιά να συνδέσω τον Yamaha ΜΧ-D1 με τα B&W Nautilus 802.

Σημειωτέον ότι πρέπει να είναι 6-7 μέτρα το καθενα μήκος!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
6-7 μέτρα είναι πάρα πολλά.
Δες αν μπορείς να μειώσεις την απόσταση.
Τώρα από καλώδια πλέον να φαν και οι κότες. Προσωπικάθα ξεκινούσα από τα Goertz Mi3 ή Mi2 (καλύτερα τα 3) και αν μπορεί το προτοφόλι σου να πάει λίγο πιο ψηλά υπάρχουν και τα AG2 και AG3.

Για πληροφορίες δες εδώ.

http://www.alphacore.com/mispeaker.html
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιώργο κατ' αρχάς η απόσταση είναι τραγικά μεγάλη. Κάνε κάτι να την μειώσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, υπάρχουν περίπου 1.000.000 λόγοι.

Σε ότι έχει να κάνει με το καλώδιο τα goertz που είπε ο Σπύρος είναι πάρα πολύ καλές λύσεις, αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ. Αυτό που θα συνιστούσα όμως είναι να δοκιμάσεις μερικά καλώδια στο setup σου πριν αποφασίσεις. Είναι πολύ σημαντικό αυτό.
Σίγουρα όμως πρέπει να ελλατωθεί η απόσταση.... Δεν μπορείς να φανταστείς τι θα ακούσεις, αν κόψεις τα μισά μέτρα και κάτι από τα υπάρχοντα μήκη...

Αλήθεια σε τι χώρο ακούς? :shock:
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.757
7 μετρα?????
και το damping factor τι θα γινει?
μηπως καλυτερα να βαλεις 7 μετρα interconnect?
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49


Παιδιά σας δείχνω ένα σκίτσο του χώρου μου.
Δυστυχώς για λόγους "οικογενειακούς" η απόσταση από το έπιπλο Hifi με το δεξί ηχείο είναι 6 μέτρα!!
Βέβαια το σαλόνι έχει τις διαστάσεις που βλέπετε. (Το σκίτσο δεν είναι τόσο αξιόπιστο)!

Θα κάνω τα πάντα για να αλλάξω την θέση του Hifi επίπλου!

Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Το βασικό είναι να μειώσεις την απόσταση ενισχυτή-ηχείων.

Αυτό μπορείς να το κάνεις

α) μετακινώντας το έπιπλο πιο κοντά (υπολόγισε σαν μέγιστη απόσταση τα 3 μέτρα καλώδιο ηχείων)

β) μπορείς να πας μόνο τον τελικό κοντά στα ηχεία. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς ένα μεγάλο σε μήκος interconnect καλώδιο το οποίο καλό θα είναι να είναι XLR(αν θυμάμαι καλά ο Yamaha έχει XLR είσοδους)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κατ' αρχάς το δεξί ηχείο πρέπει να βγει από την γωνία.
Μπορεί είτε να φύγει το έπιπλο δεξιά του επίπλου hi fi είτε να πάει τέρμα δεξιά αυτό και πιο αριστερά το δεξί ηχείο.

Αλλά δεν ξέρω τι έπιπλο είναι οπότε μπορεί να μην παίζει το σενάριο.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Όταν καταλήξεις στην τοποθέτηση μην τυχόν και το ένα καλώδιο ηχείου είναι διαφορετικού μήκους από το άλλο...
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Η απόσταση 6 μέτρων μεταξύ των ηχείων είναι τεράστια!!
Θα σε συμβούλευα να πειραματιστείς ακούγοντας το σύστημα με μικρότερη απόσταση ανάμεσα στα ηχεία!
Μετακίνησε το ηχείο που είναι ανάμεσα στην γωνία για αρχή και παίξε με την απόσταση μπρος πίσω, και από τον πλαϊνό τοίχο.

Τώρα να σου πω την αλήθεια πολύ φοβάμαι ότι θα μπεις σε περιπέτειες επειδή μικραίνοντας την απόσταση θα αλλάξει δραματικά η ποιότητα του ήχου, έχοντας πάντα υπόψη ότι όπως μας ανάφερες η ποιότητα του συστήματος σε ικανοποιεί πλήρως!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Γιώργο,αν και δεν έχω δει στην πραγματικότητα τον χώρο σου,βλέποντας όμως το σχέδιο,μπορούν,(πρέπει), να γίνουν πολλές αλλαγές,εάν φυσικά αυτο είναι εφικτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.385
Reaction score
125.511
Ίσως να είναι μια ιδέα και αυτή: πάρε ένα ακόμα ενισχυτή και βάλε πίσω από κάθε ηχείο και ένα ενισχυτή. Κι άσε το ένα κανάλι στον αέρα ή κάνε διενίχυση....

Τα ιντερκονέκτ δε μας πειράζουνε και σε μεγάλα μήκη, ιδίως τα XLR που ουσιαστικά για μεγάλα μήκη υπάρχουνε μόνο...

Όσο για το στήσιμο στο χώρο τα θέματα των περιορισμών από έπιπλα, γυναίκα, ανάγκες του σπιτιού και λοιπά είναι γνωστά, όπως επίσης και το τι θέλουνε τα ηχεία, οπότε κάνε ότι καταλαβαίνεις...
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
B4 buying the 802N, I went on a trip to where they were manufactured, the distance between the speakers was over 6 meters. Lucas arts studios plays then at 15 meters apart. And they have 5 of them! Mathematically anything over 5 meters will difuse or latent some of the sound. But to a 45 year old surgeon, it would be impossible to hear any differences. I know most people dissagree with this notion, but if B&W play them at over 6 meters apart, that must mean something!

Of course moving the speakers away, or closer or in any way or form will alter sound and George, you know this.

Your speakers are fine if you love what you have, and from what you tell me you do.

Do not become a sucker into buying wires not tested on your system in any case.

Everything makes a difference in sound as it does in surgery. Only in Hi-fi you get lied to more often! BY YOUR OWN EARS!

If your happy with what you hear, let it be. Do not search for wires, they do count as much as people claim, (Paul Klipsch had said, "just bring me any wire of any length and quality and if the speaker plays, then the system is fine, if it doesn't, keep the wires!") they are one of the last in the chain. When you have finished your entire system setup and you have money to burn, then wires are fun to play with, and only if you test them for long periods of time, and many types, will you know what goes to your ear and taste, and only then.

If you depend on your wires to give you the right sound, then your system is not what it should be. Wires can be filters for bad systems, or make up for faults in others. Be aware of these factors. Also please note that you are a loving person, remember the grass is always greener on the other side, and if I were you, I would not fall into that trap.

Sound, as love is a very dangerous thing to play with. There are no rules, you only get with what you hear in the end, the irony is that you may not be what you started with wanting.

I hope you got the point.
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Η συμμετοχή ολων σας ήταν πολύ χρήσιμη και σας ευχαριστώ!
Ομως πραγματικά η μετακίνηση κάποιων επίπλων στον χώρο αυτό είναι καμμιά φορά αδύνατη (βλέπε σύζυγος).
-Άν πιστεύετε οτι το μήκος των 6 μέτρων είναι απαγορευτικό τότε πρέπει να κάνω δραστικές λύσεις.
-Η λύση μεταφοράς ενισχυτού και μεγαλύτερο interconnect είναι εξαιρετική ιδέα (Σπύρο). :lol:
-Η διενίσχυση costas ear είναι άκρως ερεθιστική!!! πρόταση! :o
-Αλλά το πρωταρχικό μου ερώτημα ήταν:
Καλώδια 6μετρα υπάρχουν με ελάχιστες απώλειες κλπ... που να ταιριάζουν στο δικό μου setup>>
(μέχρι στιγμής υπάρχει μόνο η ιδέα του Μιχαήλ) :roll:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Αν ο προενισχυτής σου έχει έξοδο XLR και ο τελικός την αντίστοιχη έξοδο πάρε ένα XLR καλώδιο μεγάλου μήκους. Τώρα από μάρκες καλό είναι να δοκιμάσεις αρκετές πριν αγοράσεις. Δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων ποιο θα "κάτσει" στο σύστημά σου.

Μακρυά όμως από οτιδήποτε διαφημίζεται ως μοναδικό, τέλειο, κλπ κπ. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
χαβ γιου εβερ θοτ ποστιγκ ιν γκρηκ?
Πάνο ο Dr Tony μπορεί και εκφράζεται πολύ καλύτερα στα αγγλικά από ότι στα ελληνικά και νομίζω ότι δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με αυτό. Το γράφω για να μην νομίζει κανείς ότι το κάνει για να μας δείξει πόσο καλά τα σπικάρει τα εγγλέζικα :lol: :lol:

Τι θέμα είναι να καταλαβαινόμαστε :wink:
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.757
δεν ειναι θεμα επιδειξης ειναι θεμα πρακτικης.
οσο και πιο δυσκολα να μπορει να εκφραστει στα ελληνικα ειναι πολυ πιο ευκολο για ολους να το διαβασουν.
και στο κατω κατω γιατι θεωρουμε οτι οσοι διαβαζουν εδω ξερουν απαραιτητως αγγλικα? ειναι μπορει να μιλαμε για μιρκο ποσοστο αλλα...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κι αυτό σωστό.

Άσχετο: Εσύ αλήθεια κανα πολωνέζικο έμαθες? Πως μιλάς με τις hi end γκόμενες εκεί απάνου?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλώδια 6μετρα υπάρχουν με ελάχιστες απώλειες κλπ... που να ταιριάζουν στο δικό μου setup>>
(μέχρι στιγμής υπάρχει μόνο η ιδέα του Μιχαήλ) :roll:
Πάντως ζητάς πολλά :wink:
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι στις μέρες μας έχει καταριφθεί πλέον οποιοσδήποτε μύθος σε σχέση με τα υλικά των καλωδίων και άλλα περίεργα που παλαιότερα ίσχυε. Σαφώς και υπάρχουν κάποιες γενικές κατευθύνσεις.
Στην περίπτωσή σου Γιώργο τα πράγματα περιπλέκονται πάρα πολύ λόγω μήκους. Πραγματικά δεν ξέρω για τις αποστάσεις που είπε η B&W (που λέει ο Tony) αλλά μου φαίνονται πολύ παράξενα όλα αυτά.

Επειδή οποιοδήποτε καλώδιο, δεν νομίζω ότι θα παίξει το ίδιο σε 50 εκατοστά και σε 10 μέτρα, πρέπει κατ' αρχάς να αποφασίσεις αν θα μετακινήσεις λίγο τα πράγματα και μετά να αρχίσεις να το ψάχνεις. Πήγαινέ το λίγο ανάποδα.

Βέβαια η λύση του ενός ενισχυτή δίπλα σε κάθε ηχείο σου λείνει το πρόβλημα σε κάθε περίπτωση :wink:
Αναλύοντάς το με οικονομικά μεγέθη, τα 3.500 χιλιάρικα που έχει ο 2ος yamaha θα αποσβεσθούν 100% από το κόστος των καλωδίων ηχείων (που δεν θα χρειαστεί να πάρεις ποτέ) και φυσικά από την ποιότητα ήχου που θα πάρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.431
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top