Προτάσεις για ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ (ιδανικών για μενα!)

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Λοιπόν, λόγω "συνθηκων" (αι IFI+EVA αγρίεψαν!) οι δυναμικές προμεσονύχτιες ακροάσεις περιορίζονται, εν πολλοίς, μέσω των ηχείων, οπότε αναζητούνται ακουστικά με τις εξής απαιτήσεις (μου):
- Ακρόαση μουσικής κυρίως Jazz (αμέ;)) με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ηχητική κατεύθυνση των ακουστικών, ήτοι (κατ' εμέ και διορθώστε με): πολύ καλά, σφιχτά, χαμηλά (να ακούγεται δηλ το κοντραμπάσσο και να μην ...υπονοείται!), εξαιρετικά μεσαία -μεσαιουψηλά (για καραμούζες και κλαρίνα, που λέει και η "δικιά" μου), και, ΚΥΡΊΩΣ, μουσικά (ότι και να σημαίνει αυτό για τον καθένα).
Και για να σας (με) βοηθήσω δίνοντάς σας μια ιδέα: άκουσα τα Sennheiser hd650, πολύ καλά, γενικά, μα κάτι δεν μου άρεσε. Σας να τους έλειπε η μελωδικότητα, ή, αν προτιμάτε, η απαλότητα στον ήχο, ενώ και το χαμηλό μάλλον το φανταζόμουν λίγο παραπάνω πως υπήρχε από όσο έπρεπε (ή ήθελα). Το ανέφερα αφ' ενός γιατί οι κριτικές του είναι εξαιρετικές, κι αφ'ετέρου γιατί είναι στα πλαίσια τιμών που ψάχνω (μέχρι 500€). Άκουσα και το hd600 μα μου φάνηκε ...άψυχο.
Ακούω ιδεοπροτάσεις. Ευχαριστώ
 




ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Μόλις είδα στον skroutz πως δεν κυκλοφορούν πια (είναι και παλαιούτσικα)
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
Μόλις είδα στον skroutz πως δεν κυκλοφορούν πια (είναι και παλαιούτσικα)
εχει πολλα μοντελα η εταιρια HiFi Man εμενα ειναι παλιοτερα αλλα εχει κ πολλα καλα νεα μοντελα.
Ειναι κ ηλεκτροστατικα, η planar η ηλεκτρομαγνητικα η κατι τετοιο, αν σ αρεσει ο ηχος τους
 




Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Λοιπόν, λόγω "συνθηκων" (αι IFI+EVA αγρίεψαν!) οι δυναμικές προμεσονύχτιες ακροάσεις περιορίζονται, εν πολλοίς, μέσω των ηχείων, οπότε αναζητούνται ακουστικά με τις εξής απαιτήσεις (μου):
- Ακρόαση μουσικής κυρίως Jazz (αμέ;)) με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ηχητική κατεύθυνση των ακουστικών, ήτοι (κατ' εμέ και διορθώστε με): πολύ καλά, σφιχτά, χαμηλά (να ακούγεται δηλ το κοντραμπάσσο και να μην ...υπονοείται!), εξαιρετικά μεσαία -μεσαιουψηλά (για καραμούζες και κλαρίνα, που λέει και η "δικιά" μου), και, ΚΥΡΊΩΣ, μουσικά (ότι και να σημαίνει αυτό για τον καθένα).
Και για να σας (με) βοηθήσω δίνοντάς σας μια ιδέα: άκουσα τα Sennheiser hd650, πολύ καλά, γενικά, μα κάτι δεν μου άρεσε. Σας να τους έλειπε η μελωδικότητα, ή, αν προτιμάτε, η απαλότητα στον ήχο, ενώ και το χαμηλό μάλλον το φανταζόμουν λίγο παραπάνω πως υπήρχε από όσο έπρεπε (ή ήθελα). Το ανέφερα αφ' ενός γιατί οι κριτικές του είναι εξαιρετικές, κι αφ'ετέρου γιατί είναι στα πλαίσια τιμών που ψάχνω (μέχρι 500€). Άκουσα και το hd600 μα μου φάνηκε ...άψυχο.
Ακούω ιδεοπροτάσεις. Ευχαριστώ
Υπάρχει ενισχυτής ακουστικών και ποια θα είναι η πηγή;
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Υπάρχει ενισχυτής ακουστικών και ποια θα είναι η πηγή;
Ενισχυση με τον Leben cs600 που εχει εξαιρετικο ενισχυτη ακουστικων (δοκιμασμενα) και πηγες ψηφιακα ολων των ειδων
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.440
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top