Προτάσεις για αγορά low budget πικάπ.

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλησπέρα!


Είμαι κάτοχος ενός Denon 720ΑΕ και των Dali Spektor 2 και θα ήθελα να προσθέσω στο συστηματάκι μου και ένα πίκαπ για να παίζω τους δίσκούς που με τα χρόνια αγόραζα (κυρίως για την στήριξη underground σχημάτων) καθώς και αυτούς που 'κληρωνόμησα' από τους γονείς μου.

Εάν κατάλαβα καλά από το ψάξιμο που έκανα, ο denon έχει intergrated ενισχύση phono οπότε δεν θα χρειαστεί να κοιτάξω για κάποια αγορά προ-ενισχυτή.

Θα ήθελα να αγοράσω κάτι το οποίο θα είναι descent και θα κυμαίνεται γύρω στα 200 ευρώ.
Εάν υπάρχει κάποια αγγελία από το site που θα άξιζε να τσεκάρω, feel free να μου την προτείνετε!
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Σε αυτό το μπάτζετ εγώ θα έψαχνα για κάποιο μεταχειρισμένο αλλά σε πολύ καλή κατάσταση από την δεκαετία του '70 κατά προτίμηση μια και τότε κατασκευάστηκαν κάποια πολύ καλά πικάπ που ακόμα και σήμερα θεωρούνται αξιόλογα κι ανταγωνιστικά, παράδειγμα αυτό ας πούμε. Σημ. δεν είμαι εγώ ο πωλητής.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Συμφωνώ με την πρόταση του @bono. Σε περίπτωση που ακολουθήσεις την οδό του μεταχειρισμένου, πάντως, καλό θα ήταν να υπολογίσεις στο budget σου άλλα 50 με 100 ευρώ για ένα γενικό service (και ενδεχομένως κάποια οικονομική βελόνα).
 

Μηνύματα
187
Reaction score
179
Καλησπέρα +1 για μεταχειρισμένο κάποιες επιλογές
ΑΚΑΙ ΑΡ206 , Sansui frd35 κλπ
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Σε αυτό το μπάτζετ εγώ θα έψαχνα για κάποιο μεταχειρισμένο αλλά σε πολύ καλή κατάσταση από την δεκαετία του '70 κατά προτίμηση μια και τότε κατασκευάστηκαν κάποια πολύ καλά πικάπ που ακόμα και σήμερα θεωρούνται αξιόλογα κι ανταγωνιστικά, παράδειγμα αυτό ας πούμε. Σημ. δεν είμαι εγώ ο πωλητής.
Κάπου πήρε το μάτι μου ένα kenwood ξύλινο στα 80 ευρω
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θα σου έλεγα να κοιτάξεις αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/20814212/Dual-DT-230-BT.html

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως είναι τόσο χάλια, που να πρέπει να το αγνοήσεις, και να αρχίσεις τη γύρα των μεταχειρισμένων, την κατάσταση των οποίων δεν θα είσαι σε θέση να αξιολογήσεις.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Καλησπέρα και πάλι!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Γενικά αγοράζω συχνά μεταχειρισμένα, απλά όπως ανέφερε και ο gid είναι δύσκολο να κάνω κάποιο check ακόμα και εάν είμαι τελείως άσχετος με τα πικάπ.

Ιδανικά θα ήθελα να βρω κάποιο Regar planar 1 μεταχειρισμένο κοντά στα 250.

Απο εκεί και πέρα κοίταξα
Stanton T-92-M2-USB
Audio Technica AT-LP120X-USB και εάν αγόραζα κάποιο μάλλον θα πήγαινα προς το Audio Technica.
Το Dual που πρότεινε ο bono και αυτό φαίνεται καλή επιλογή
ΑΚΑΙ ΑΡ206 , Sansui frd3 που πρότεινε ο Gianoutsos φαντάζομαι θα πρέπει να βγω για κυνήγι :p

Ποια η γνώμη σας για:

 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προσωπικά δεν εκτιμώ καθόλου την δήθεν minimal φιλοσοφία όπου παίρνουμε ένα κομμάτι mdf το βάφουμε όμορφα βάζουμε από κάτω κι ένα μοτέρ της πλάκας, κοτσάρουμε κι έναν βραχίονα entry level και το ονομάζουμε συσκευή αναπαραγωγής βινυλίου.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
1
Η δική μου πρόταση είναι να διορθωθεί ο τίτλος.
Θεωρείς ότι κοιτάω για budget πικάπ και κοιτάω λίγο πιο σοβαρές επιλογές;

Προσωπικά δεν εκτιμώ καθόλου την δήθεν minimal φιλοσοφία όπου παίρνουμε ένα κομμάτι mdf το βάφουμε όμορφα βάζουμε από κάτω κι ένα μοτέρ της πλάκας, κοτσάρουμε κι έναν βραχίονα entry level και το ονομάζουμε συσκευή αναπαραγωγής βινυλίου.
Είμαι παντελώς άσχετος με την φάση οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Γενικά διάβασα καλά λόγια για αυτό και τα ανέφερα στην κουβέντα.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Για όποιο πικάπ κι αν σου αρέσει και σκέφτεσαι την απόκτηση του ψάξε να βρεις ακόμα και σε ξένα φόρουμ γνώμες κι αναφορές χρηστών κι όχι κριτικές από περιοδικά του χώρου.
Πάρε ένα μεταχειρισμένο dual 505 2,3 ή 4 και με ένα σέρβις, αν χρειαστεί, με χαμηλή τιμή στη Ακουστική Κρήτης έχεις καλυφθεί για πολλά πολλά χρόνια, πιστεύω
Ψήφο κι από μένα στο Dual 505 αν προτιμάει πικάπ με ιμάντα κίνησης αλλά και το Dual 621 που του έστειλα αν δεν έχει πρόβλημα που είναι direct drive είναι πάρα πολύ καλό πικάπ κι αυτό της συγκεκριμένης αγγελίας φαίνεται να είναι πραγματικά σε πολύ καλή κατάσταση.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Κατά τη γνώμη μου τα χαρακτηριστικά ενός σοβαρού entry level πικάπ είναι τα εξής
1. Να μην είναι πλαστικό.Ξυλινη -mdf βάση δηλαδή.
2. Ο βραχίονας να έχει ρυθμίσεις βάρους ανάγνωσης και anti skating
3. Η κεφαλή που παρέχει ο κατασκευαστής να είναι ελλειπτική και όχι σφαιρική.Συνηθως παίζουν με 1 ως 2 gr βάρους ανάγνωσης.
4. Χειροκίνητο -αυτοματο- ημιαυτόματο είναι θέμα προτίμησης, προσωπικά με βολεύει το ημιαυτόματο dual που έχω.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θα έβλεπα και αυτό.

 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ναι μια χαρά είναι το Technics αν μπορεί να αυξήσει το μπάτζετ του.
 


Μηνύματα
9
Reaction score
1
Εάν πιστεύετε ότι αξίζει η παραπάνω αγγελία, μπορώ να το σκεφτώ.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Επειδή η παραπάνω αγγελία είναι δική μου, να ενημερώσω ότι δυστυχώς πλέον το πικάπ δεν διατίθεται (χαρίστηκε με αγάπη στον υιό).

Επαυξάνω σχετικά με τα dual που προτάθηκαν παραπάνω, είναι σοβαρές κατασκευές (τα προτιμώ έναντι rega), είτε belt drive είτε direct drive είναι πολύ αξιόπιστα και το σέρβις τους είναι οικονομικό.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Σε καινούριο παντως, είτε dual, είτε rega δεν πέφτεις κάτω από τα 350-400 ευρώ.
Δεν λέω για τα πλαστικά dual που έχει βγάλει και δεν μπορείς να ρυθμίσεις ούτε το βάρος ανάγνωσης.
Μετά πας σε project τα οποία δεν έχουν ανάρτηση
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top