Προτάσεις για αγορά εξωτερικού σκληρού δίσκου

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ψάχνω για έναν εξωτερικό σκληρό τουλάχιστον 1ΤΒ με μπάτζετ 100 ευρώ πάνω-κάτω. Από τιμές που τσέκαρα αποκλείω τους SSD. Τι πρέπει να προσέξω, να αποφύγω κλπ. Θέλω όσο το δυνατόν μικρότερο μέγεθος, ταχύτητα και αξιοπιστία. Μέχι στιγμής οι δύο εξωτερικοί που έχω αν και παλιοί (σχεδόν 10τίας) δεν έχουν παρουσιάσει προβλήματα.

Μου χάρισαν ένα εκπτωτικό κουπόνι του Κωτσόβολου οπότε η αγορά θα γίνει από εκεί εκτός και μετά την έκπτωση τον βρω κάπου φθηνότερα. Προτάσεις από εδώ

Έχω desktop 4τίας με 2 σκληρούς, όλα τα προγράμματα είναι σε SSD 128GB
Intel Core i5 (1150/3.2GHz/6Mb)
RAM DDR3 8GB
Asus μητρική
Windows 8.1 64bit
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
... οι δύο εξωτερικοί που έχω αν και παλιοί (σχεδόν 10τίας) δεν έχουν παρουσιάσει προβλήματα...
Ποιοί είναι, να ξέρουμε;
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ποιοί είναι, να ξέρουμε;
WD 250GB ο παλαιότερος και πιο αργός δίσκος.

Seagate Free Agent Desk 500GB πιο γρήγορος με πολύ χρήση αλλά πια γεμάτος
 


D

Dimkal

Guest
οι ssd απαγορευονται για εφαρμογες γραψε σβησε.
Παρε εναν υβριδικό, δηλαδη κα κανονικός ο δισκος και εχει ενα ssd bufferπου τον κανει ταχυτατο.
Επισης 64bit windows και βαλε windows 7 ή 10
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ψάχνω για έναν εξωτερικό σκληρό τουλάχιστον 1ΤΒ με μπάτζετ 100 ευρώ πάνω-κάτω.
Πώς ακριβώς θα τον χρησιμοποιείτε;

1. Θα τον έχετε μονίμως συνδεδεμένο στον υπολογιστή και θα "ανάβει" και θα "σβήνει" μαζί μ' αυτόν;
2. Θα τον συνδέετε περιστασιακά για να αποθηκεύετε εκεί διάφορα αρχεία και μετά θα τον βολεύετε σε κάποιο συρτάρι;
3. Θα κάνετε κάποιον συνδυασμό από τα παραπάνω, αλλά θέλετε να τον μεταφέρετε και μαζί σας, εκτός σπιτιού ή γραφείου;
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Πώς ακριβώς θα τον χρησιμοποιείτε;

1. Θα τον έχετε μονίμως συνδεδεμένο στον υπολογιστή και θα "ανάβει" και θα "σβήνει" μαζί μ' αυτόν;
2. Θα τον συνδέετε περιστασιακά για να αποθηκεύετε εκεί διάφορα αρχεία και μετά θα τον βολεύετε σε κάποιο συρτάρι;
3. Θα κάνετε κάποιον συνδυασμό από τα παραπάνω, αλλά θέλετε να τον μεταφέρετε και μαζί σας, εκτός σπιτιού ή γραφείου;
Χρήση εντός σπιτιού χωρίς μετακίνηση μονίμως συνδεδεμένος στον υπολογιστή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Χρήση εντός σπιτιού χωρίς μετακίνηση μονίμως συνδεδεμένος στον υπολογιστή.
Εν τοιαύτη περιπτώσει, ο εξωτερικός δίσκος δεν προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα αλλ' αντιθέτως, μειονεκτεί, καθώς καθιστά τον υπολογιστή δύσχρηστο και πιο επιρρεπή σε σφάλματα, αφού θα του προσθέσετε ακόμη ένα εξωτερικό αντικείμενο συνδεδεμένο με καλώδιο, εκτεθειμένο σε αδέξιες κινήσεις. Η πλέον ενδεδειγμένη λύση (για μέγιστη ταχύτητα και αξιοπιστία σ' αυτό το τιμολογιακό επίπεδο), είναι ένας εσωτερικός SSD Samsung σειράς QVO που έχει εμφανισθεί στην αγορά σε δελεαστική τιμή, αλλά δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο. Μήπως μπορείτε να τον παραγγείλετε; Ρωτήστε...

Μια άλλη λύση, ίσως πιο αξιόπιστη απ' αυτόν τον Samsung, θα ήταν ένας enterprise class μηχανικός δίσκος όπως αυτός ή αυτός, αλλ' ούτε τέτοιους έχει ο Κωτσόβολος, ενώ οι επιλογές φθηνών desktop εσωτ. δίσκων που παρέχει, είναι πολύ περιορισμένες. Επομένως, πάρτε έναν 2,5άρη εξωτερικό με τη μέγιστη χωρητικότητα για τον προϋπολογισμό σας κι ελπίστε για το καλύτερο. Προσωπικά, θα επέλεγα αυτόν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
είναι ένας εσωτερικός SSD Samsung σειράς QVO που έχει εμφανισθεί στην αγορά σε δελεαστική τιμή, αλλά δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο. Μήπως μπορείτε να τον παραγγείλετε; Ρωτήστε...
μα αφού...:whistling: :cry:

οι ssd απαγορευονται για εφαρμογες γραψε σβησε.
Παρε εναν υβριδικό, δηλαδη κα κανονικός ο δισκος και εχει ενα ssd bufferπου τον κανει ταχυτατο.
Επισης 64bit windows και βαλε windows 7 ή 10
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Πάμε κι εδώ, 32TB total bytes written ο Samsung 840 Pro 128GB SSD του 2013.
Αν αφήσει ο χρήστης και 5-10% over provisioning, είναι πρακτικά για πάντα.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δύο ερωτήσεις έχω. Παρατήρησα ότι στα χαρακτηριστικά αναφέρουν το μέγεθος δίσκου, για παράδειγμα υπάρχουν 2 δίσκοι 3ΤΒ που ο ένας έχει μέγεθος δίσκου 2.5 ίντσες και ο άλλος 3.5 ίντσες. Ποια η διαφορά? Επίσης, η ταχύτητα του σκληρού είναι σε όλους 5400rpm ή δεν αναφέρεται. 5400 θεωρείται καλή ταχύτητα με τα σημερινά δεδομένα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δύο ερωτήσεις έχω. Παρατήρησα ότι στα χαρακτηριστικά αναφέρουν το μέγεθος δίσκου, για παράδειγμα υπάρχουν 2 δίσκοι 3ΤΒ που ο ένας έχει μέγεθος δίσκου 2.5 ίντσες και ο άλλος 3.5 ίντσες. Ποια η διαφορά? Επίσης, η ταχύτητα του σκληρού είναι σε όλους 5400rpm ή δεν αναφέρεται. 5400 θεωρείται καλή ταχύτητα με τα σημερινά δεδομένα?
Αν δεν πάρεις SSD (πάντα 2,5"), μάλλον είναι προτιμότερος ένας 2,5" δίσκος που δεν απαιτεί εξωτερική τροφοδοσία (παίρνει ρεύμα απο το USB).
Η ταχύτητα περιστροφής είναι σχεδόν πάντα 5400rpm στους εξωτερικούς σκληρούς, για οικονομία, ησυχία και αξιοπιστία.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top