Προτάσεις για αγορά τίμιας τηλεόρασης

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Γειά σας ψάχνοντας και διαβάζοντας διάφορες απόψεις είδα ότι η Sony KD-49XF9005 αποτελεί την κορυφαία επιλογή για πολλούς σε αυτές τις ίντσες. Επειδή όμως είναι μια ακριβή πρόταση περιμένω τις απόψεις σας σχετικά με αυτές τις ίντσες για μοντέλα σε Samsung, LG ακόμα και σε Sony που να είναι προσιτά αλλά και να αξίζουν τα λεφτά τους.. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλησπέρα,

εάν το budget είναι αυτό και εάν δεν σε νοιάζει να είναι full array led (το οποίο αξίζει μεν αλλά με λίγα παραπάνω παίρνεις OLED ) ίσως να δεις και τις Ηisense στις 65 ίντσες.
https://www.skroutz.gr/s/15299498/Hisense-H65U7A.html?from=sku_spec_variations

Επίσης έχει χίλιο ειπωθεί εδώ μέσα πως, size matters (το μέγεθος μετράει), οπότε εάν δεν σε νοιάζει να πάρεις "το καλυτερο" στις 49 (Sony και Full Array LEd) ίσως να αξίζει με τα ίδια λεφτά να πάρεις κάτι "αξιόλογο" στις 65".
Αλλιώς εάν θέλεις όντως τον επεξεργαστή εικόνας της sony και το full array led, δες μήπως να πιέσεις λίγο to budget να πάρεις περισσότερες ίντσες.
Νομιζω οι 49 είναι λίγες πλέον (φυσικά μπορεί να βλέπεις στα 2 μέτρα οπότε κάνω λάθος :p)

Ελπίζω να μην είμαι offtopic εντελώς και να σε βοήθησα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ gparaskevas για την βοήθεια σου. Η αλήθεια είναι ότι έχω ψάξει αρκετά για να βρώ τη μέση οδό αλλά έχω δυσκολευτεί αρκετά. Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν είμαι οπαδός κάποιας εταιρίας παλιά ήμουν αλλά όχι τώρα. Το μέγεθος μπορεί να φθάσει έως τις 55'' το πολύ οπότε ξεχνάω τις 65''. Αλλά εκτός του μεγέθους πρέπει να έχει και καλή εικόνα και να είναι αξιοπρεπές το smart κομμάτι της. Το ξέρω είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις όλα μαζί αλλά το προσπαθώ ακόμα.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.640
Reaction score
966
Γειά σας ψάχνοντας και διαβάζοντας διάφορες απόψεις είδα ότι η Sony KD-49XF9005 αποτελεί την κορυφαία επιλογή για πολλούς σε αυτές τις ίντσες. Επειδή όμως είναι μια ακριβή πρόταση περιμένω τις απόψεις σας σχετικά με αυτές τις ίντσες για μοντέλα σε Samsung, LG ακόμα και σε Sony που να είναι προσιτά αλλά και να αξίζουν τα λεφτά τους.. Ευχαριστώ
Καλησπερα,μιας και το μεγεθος μετραει,και μπορεις να μεταβεις στην κατηγορια των 55"
σου παραθετω 6 προτασεις,και ας χασεις τελικα την προυγμενη τεχνολογια της Σονυ ΧF9005 FALD,στον ελεγχο οπισθιου φωτισμου,καλυτερο επεξεργαστη,αξιοπρεπες σμαρτ περιβαλλον,και γενικα ποιοτητα απεικονισης πολυ καλη,χειροτερη μονο απο τις ολεντ
Προτασεις
1.Sony KD-55XF857754.6" Sony KD-55XF8577 - Specifications
2.Samsung QN55Q6FN54.6" Samsung QN55Q6FN - Specifications
3.Samsung UE55NU800054.6" Samsung UE55NU8000 - Specifications
4.Hisense H55U7A54.6" Hisense H55U7A - Specifications
5.LG 55SK9000PUA54.6" LG 55SK9000PUA - Specifications
6.LG 55SK8000PUA54.6" LG 55SK8000PUA - Specifications
Η οποια επιλογη σου,πρεπει να συνδιαστει με επεκταση εγγυησης εως 5 χρονια
Η πιατσα λεει,οτι το σερβις,των lg kai sony ειναι καλυτερο απο της σαμσουγκ(αντικαθιστουν σε περιπτωση ελλατωματικων πανελ)
Μερικες υποσημειωσεις
Τα VA panel προσφερουν καλυτερη ποιοτητα απεικονισης(μεγαλυτερη αντιθεση) με μIκροτερες γωνιες θεασης συγκριτικα με τα ips
To smart της lg ειναι πιο ευχρηστο και γρηγορο απο τις αλλες
Τα πανελ που προτεινω εχουν ρυθμο ανανεωσης 100-120 χζ και φρειμ ιντερπολεισον
Τα 10 βιτ πανελ των Σαμσουγκ,εχουν υψηλοτερη φωτεινοτητα και μεγαλυτερη καλυψη του προτυπου DCI-P3
Στο gaming η χρηση των Σαμσουγκ με (FREE SYNC-VRR-AUTO LOW LATENCY MODE-less input lag) ειναι καλυτερη απο τις αλλες
Σε θεαση σε σκοτεινο περιβαλλον,η Σαμσουγκ ειναι καλυτερη λογω ομοιομορφιας του γκρι,ενω σε φωτεινο περιβαλλον υπερισχυει η Σονυ και η Lg
Sτην θεαση τηλεοπτικου η Σονυ προυγειται ελαφρα των αλλων
Sτον ελεγχο της κινησης η Σαμσουγκ και η Σονυ προυγουνται λογω καλυτερων επεξεργαστων
Σαν συμπερασμα
Ως VFM η Hisense 557ua
Ως καλυτερη ηΣαμσουγκ 55qfn,με ελαχιστες διαφορες απο την nu8000,χανουν μονο απο την Σονυ 55XF9005
Aξιζει η διαφορα των 300 ε απο την hisense στην Samsung?
Για εμενα ναι,οπως αξιζει και η διαφορα προς την 55xe9005 η την Lg oled 55b8
H αποφαση ειναι δικη σου
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ BLUES για την αναλυτική σου απάντηση. Είσαι πολύ κατατοπιστικός. Η αλήθεια είναι ότι την Samsung UE55NU8000 και την Hisense H55U7A τις είχα κοιτάξει με τη δεύτερη να με προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το σμαρτ κομμάτι της και γι αυτό δεν την εμπιστεύομαι απολύτως. Ένας άλλος προβληματισμός μου είναι αν θα έπρεπε να κατέβω στις 50' αλλά με καλύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά..;;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.640
Reaction score
966
Σε ευχαριστώ BLUES για την αναλυτική σου απάντηση. Είσαι πολύ κατατοπιστικός. Η αλήθεια είναι ότι την Samsung UE55NU8000 και την Hisense H55U7A τις είχα κοιτάξει με τη δεύτερη να με προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το σμαρτ κομμάτι της και γι αυτό δεν την εμπιστεύομαι απολύτως. Ένας άλλος προβληματισμός μου είναι αν θα έπρεπε να κατέβω στις 50' αλλά με καλύτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά..;;
Εχει νετφλιχ γιου τουμπ με δωρεαν δυνατοτητα να κατεβασεις και αλλες εφαρμογες,καθως και γουεμπ μποουσερ για πλοηγηση στο διαδικτυο------δοκιμασε την---μην ξεχνας οτι ηταν η επισημη τηλεοραση του παγκοσμιου κυπελλου 2018,και ο δευτερος κατασκευστης στην Κινα με τεχνολογια και δικα της εργοστασια
Κατηγορηματικα,οχι,οι ιντσες μετρανε,αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Τι πάνελ έχει η Hisense, τι θεωρείς αξιόπιστη εταιρία, δεν έχω ακούσει τίποτα για το service που έχει..!!!!
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.640
Reaction score
966
Τι πάνελ έχει η Hisense, τι θεωρείς αξιόπιστη εταιρία, δεν έχω ακούσει τίποτα για το service που έχει..!!!!
UHD panel (3840x2160)10 bit(8 bit with FRC)-Egde-light led(uled) with 16 zones HDR 10 -HLG--------with Mediatek 4 core -with custom algorithms,δικια της κατασκευης
Υποσημειωση
(Αναφορικα με το σερβις στην Ελλαδα,ουδεις γνωριζει πρακτικα
Βεβαια ειδαμε και τις "επωνυμες" τοσα χρονια ,πως αντιδρουν,με τους εγχωριους εργολαβους σερβις
Σε λιγα χρονια,θα ειναι ο τριτος παιχτης στην παγκοσμια αγορα,κοντα σε Σαμσουνγκ και Ελ-τζι
Η παραπανω τοποθετηση αφορα καθαρα προσωπικη εκτιμηση)
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Να σε ρωτήσω, θα εμπιστευόσουν BLUES να κάνεις μια τέτοια μεγάλη αγορά από eshop..;;; Η 5ετής εγγύηση είναι απαραίτητη θεωρείς για όλες της εταιρίες..;;; Πές μου αν ξέρεις αν μπορώ να πάρω μια βάση από ένα ντόπιο μαγαζί και να μου την τοποθετήσουν γιατί δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία..;;;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.640
Reaction score
966
Να σε ρωτήσω, θα εμπιστευόσουν BLUES να κάνεις μια τέτοια μεγάλη αγορά από eshop..;;; Η 5ετής εγγύηση είναι απαραίτητη θεωρείς για όλες της εταιρίες..;;; Πές μου αν ξέρεις αν μπορώ να πάρω μια βάση από ένα ντόπιο μαγαζί και να μου την τοποθετήσουν γιατί δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία..;;;
Καλησπερα
Η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο αγορες τηλεορασεων,ειναι απο το επισημο δικτυο
Το ιδιο ισχυει και για τις επεκτασεις εγγυησεων
Πολλα ιντερνετικα μαγαζια δεν ειναι στο επισημο δικτυο μεταπωλητων,αρα κανουν παραεισαγωγη ,με οτι αυτο συνεπαγεται
Η πενταετης εγγυηση ειναι εκ των ουκ ανευ,μιας και οι αστοχιες λογω μεγαλου ογκου παραγωγης,ειναι ρεαλιστικες και τις αντιμετωπιζουν συνφορουμιτες αγοραστες
Τα πανελ ,ανεξαρτητα κατασκευαστη,ειναι και λιγο λαχειο
Για αυτο τον λογο σε παραπεμπω για αγορα απο επισημο δικτυο με επεκταση εγγυησης εως 5 χρονια
Στα επισημα δικτυα μεταπωλητων,υπαρχει δυνατοτητα,με εχτρα κοστος,εμπειρο συνεργειο να κανει την τοποθετηση της βασης,προφανως αφου αγορασεις το προιον απο εκει,καθως και την ανακυκλωση της παλιας τηλεορασης σου
Αν βρεις την βαση ,απο καποιο ισοπ,αρκετα οικονομικοτερα,θα σου βρω στην αναγκη εναν εγκαταστατη,με αρκετα λογικη τιμη
 

Μηνύματα
105
Reaction score
79
Καλησπερα,να πω την εμπειρία μου και γω..αφού χτες παρήγγειλα την samsung 6fn την 65" από γνωστή αλυσίδα με δωρεάν την 5ετη εγγύηση ως δώρο αφού διάλεξα την πιο μεγάλη..γιατί στην 55" δεν μπορούσε να κάνει τιποτα..επίσης με 20 τοις εκατό επιστροφή πληρώνοντας με κάρτα,την παραλαμβάνω αύριο..
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Καλησπερα
Η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο αγορες τηλεορασεων,ειναι απο το επισημο δικτυο
Το ιδιο ισχυει και για τις επεκτασεις εγγυησεων
Πολλα ιντερνετικα μαγαζια δεν ειναι στο επισημο δικτυο μεταπωλητων,αρα κανουν παραεισαγωγη ,με οτι αυτο συνεπαγεται
Η πενταετης εγγυηση ειναι εκ των ουκ ανευ,μιας και οι αστοχιες λογω μεγαλου ογκου παραγωγης,ειναι ρεαλιστικες και τις αντιμετωπιζουν συνφορουμιτες αγοραστες
Τα πανελ ,ανεξαρτητα κατασκευαστη,ειναι και λιγο λαχειο
Για αυτο τον λογο σε παραπεμπω για αγορα απο επισημο δικτυο με επεκταση εγγυησης εως 5 χρονια
Στα επισημα δικτυα μεταπωλητων,υπαρχει δυνατοτητα,με εχτρα κοστος,εμπειρο συνεργειο να κανει την τοποθετηση της βασης,προφανως αφου αγορασεις το προιον απο εκει,καθως και την ανακυκλωση της παλιας τηλεορασης σου
Αν βρεις την βαση ,απο καποιο ισοπ,αρκετα οικονομικοτερα,θα σου βρω στην αναγκη εναν εγκαταστατη,με αρκετα λογικη τιμη
Μόνο απο τα επίσημα eshop των μεγάλων καταστημάτων οι αγορές όπως κωτσόβολος και άλλα παρόμοια site. Δυστυχώς εδώ στην περιφέρεια δεν έχουμε αυτές τις μεγάλες αλυσίδες και αρκούμαστε σε μικρά μαγαζιά. Η αγορά βέβαια από τα eshop τέτοιων αλυσίδων είναι ποιο οικονομική και συμφέρει περισσότερο από ότι η αγορά σε ένα κανονικό μαγαζί..!!!
[DOUBLEPOST=1552156612][/DOUBLEPOST]
Καλησπερα,να πω την εμπειρία μου και γω..αφού χτες παρήγγειλα την samsung 6fn την 65" από γνωστή αλυσίδα με δωρεάν την 5ετη εγγύηση ως δώρο αφού διάλεξα την πιο μεγάλη..γιατί στην 55" δεν μπορούσε να κάνει τιποτα..επίσης με 20 τοις εκατό επιστροφή πληρώνοντας με κάρτα,την παραλαμβάνω αύριο..
Καλές θεάσεις σου εύχομαι και περιμένω τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο μοντέλο..!!!!!
 


Μηνύματα
28
Reaction score
1
Γειά σας επανέρχομαι με τρεις νέες προτάσεις και 3 νέες μάρκες στο χώρο της τηλεόρασης, την TCL U49C7006, την TCL 50DP660 και την ποιο γνωστή σε εμάς την Hisense H50U7A 50. Έχετε καμία άποψη για τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις και ποια θα επιλέγατε..;;; Την TCL την έχουν σε μεγάλη εκτίμηση στο εξωτερικό από όσα έχω διαβάσει..!!!
https://www.electronet.gr/eikona-ihos/tileoraseis/33-50/tv-tcl-u49c7006-49-smart-4k
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top