Προτάσεις για αγορά 2 sub γύρω στο 1000ρικο(συνολικά)

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Καλησπέρα σέ όλους! Ήρθε η ώρα να προσθέσω λίγο μπάσο στο σύστημα μου.Εχω ήδη ένα bk xxls 400 που θέλω να το ενισχύσω με άλλα 2 sub για αρχή και να τά κάνω 4 αργότερα.Δεν θα πάω στο ίδιο γιατί έχει ανέβει η τιμή του και μου την έχει δώσει πού δεν έχει auto on off. Σκέφτομαι τα εξής
2χ Polk audio HTS 12
2x xtz 10.17
3x presonus temblor t10
Για πείτε καμιά γνώμη
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Πρόσθεσε στις πληροφορίες και το μέγεθος του χώρου, διότι χωρίς αυτό δεν έχει νόημα.

Επίσης πρόσθεσε κάνα λινκ από τα ηχεία που έχεις ως δορυφοράκια, να καταλάβω ποια είναι, τι δυνατότητες έχουν.

Σε τι απόσταση ακρόασης έχεις τα ηχεία;
Τους δορυφόρους δηλαδή. Πόσους;
Ακούς δυνατά;
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Πρόσθεσε στις πληροφορίες και το μέγεθος του χώρου, διότι χωρίς αυτό δεν έχει νόημα.

Επίσης πρόσθεσε κάνα λινκ από τα ηχεία που έχεις ως δορυφοράκια, να καταλάβω ποια είναι, τι δυνατότητες έχουν.

Σε τι απόσταση ακρόασης έχεις τα ηχεία;
Τους δορυφόρους δηλαδή. Πόσους;
Ακούς δυνατά;
Polish_20201209_135409533.jpg

Το σχέδιο έγινε στο πόδι με το κινητό οπότε δείξτε επιεικεια..
Σαλόνι καί κουζίνα
Μπροστινά είναι τα bronze 2 με το κεντρικό τής σειράς (τα προηγούμενα μοντέλα),
Surround είναι τα sx-50 της Cambridge audio και τα πίσω είναι κάποια παρόμοια με αυτά https://www.skroutz.gr/s/19285333/Adastra-BH6.html γτπ αλλά δεν με επερνε για κάτι άλλο.το subwoofer είναι το xxls 400 της bk.
X είναι η θέση ακρόασης 180 από τον πίσω τοίχο αποστάσεις από τα μπροστινά σας έχω στο σχέδιο.Τα καφέ κουτιά είναι πόρτες και το γαλάζιο μπαλκονόπορτα.
Λόγο παιδιών καί ότι είμαι σε πολυκατοικία (οικογένειακη) ακούω συνήθως σε μέτριες εντάσεις
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Πρώτη κίνηση να βγάλεις το σαμπ από εκεί και να το βάλεις πίσω από το δεξί σαράουντ, στη γωνία δίπλα στη θέση ακρόασης.

Πιθανώς να σου φτάσει έτσι.

Δες το, και ξαναμιλαμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Τέλος πάντων, λόγω:
παιδιών καί ότι είμαι σε πολυκατοικία
Νομίζω πως με μετακίνηση του σαμπ θα κλείσεις το θέμα και δε χρειάζεται να ξοδεύεις λεφτά.

Αν τυχόν δε σου φτάσει, τότε πετάς ή πουλάς το υπάρχον σαμπ, και βάζεις 2 καινούρια όμοια σαμπ στις θέσεις που δείχνω, με τη μπλε βούλα.

309315_ba78688d5d5b0dce197a8cbf8ccc6628~3.jpg



Προς ώρας, στις δύο θέσεις αυτές μπορείς να δοκιμάσεις το ένα σαμπ που ήδη έχεις.

Πουθενά αλλού δε θα το έβαζα.
Αυτά..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
View attachment 190531
Το σχέδιο έγινε στο πόδι με το κινητό οπότε δείξτε επιεικεια..
Σαλόνι καί κουζίνα
Μπροστινά είναι τα bronze 2 με το κεντρικό τής σειράς (τα προηγούμενα μοντέλα),
Surround είναι τα sx-50 της Cambridge audio και τα πίσω είναι κάποια παρόμοια με αυτά https://www.skroutz.gr/s/19285333/Adastra-BH6.html γτπ αλλά δεν με επερνε για κάτι άλλο.το subwoofer είναι το xxls 400 της bk.
X είναι η θέση ακρόασης 180 από τον πίσω τοίχο αποστάσεις από τα μπροστινά σας έχω στο σχέδιο.Τα καφέ κουτιά είναι πόρτες και το γαλάζιο μπαλκονόπορτα.
Λόγο παιδιών καί ότι είμαι σε πολυκατοικία (οικογένειακη) ακούω συνήθως σε μέτριες εντάσεις
Ο χώρος αυτός μοιάζει πάρα πολύ με τον δικό μου.
Με τη διαφορά ότι από πίσω αριστερά έχω ενιαίο χώρο καθιστικό και πίσω δεξιά την κουζίνα.
Τα sx-50 τα έχω για άτμος και τα sx-60 για surround.
Μπάλα με sub έπαιξα ακριβώς στο μπάτζετ που ορίζεις με τα δύο 12άρια svs χωρίς οπές εκτόνωσης χαμηλών τα οποία τα έχω τοποθετημένα δεξιά και αριστερά της θεσης ακρόασης ακριβώς δηλαδή κάτω από τα πλαϊνά surround και είμαι κατα ευχαριστημένος κάτοχος ενός ήδη έτους.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Τέλος πάντων, λόγω:


Νομίζω πως με μετακίνηση του σαμπ θα κλείσεις το θέμα και δε χρειάζεται να ξοδεύεις λεφτά.

Αν τυχόν δε σου φτάσει, τότε πετάς ή πουλάς το υπάρχον σαμπ, και βάζεις 2 καινούρια όμοια σαμπ στις θέσεις που δείχνω, με τη μπλε βούλα.

View attachment 190552


Προς ώρας, στις δύο θέσεις αυτές μπορείς να δοκιμάσεις το ένα σαμπ που ήδη έχεις.

Πουθενά αλλού δε θα το έβαζα.
Αυτά..
Αριστερά το xxls δεν χωράει έχω ένα θηρίο καναπέ γωνία και δεν το περνει(το sb1000 που προτείνει ο φίλος kanakiani χωράει οριακά)δεξιά μπορώ να το βάλω αλλά σήμα; παίζει κάτι ασύρματο που να το έχει δοκιμάσει κάποιος;
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
View attachment 190531
Το σχέδιο έγινε στο πόδι με το κινητό οπότε δείξτε επιεικεια..
Σαλόνι καί κουζίνα
Μπροστινά είναι τα bronze 2 με το κεντρικό τής σειράς (τα προηγούμενα μοντέλα),
Surround είναι τα sx-50 της Cambridge audio και τα πίσω είναι κάποια παρόμοια με αυτά https://www.skroutz.gr/s/19285333/Adastra-BH6.html γτπ αλλά δεν με επερνε για κάτι άλλο.το subwoofer είναι το xxls 400 της bk.
X είναι η θέση ακρόασης 180 από τον πίσω τοίχο αποστάσεις από τα μπροστινά σας έχω στο σχέδιο.Τα καφέ κουτιά είναι πόρτες και το γαλάζιο μπαλκονόπορτα.
Λόγο παιδιών καί ότι είμαι σε πολυκατοικία (οικογένειακη) ακούω συνήθως σε μέτριες εντάσεις
που βολευουν να μπουν στον χωρο σου 2 + αυτο που εχεις ;
...ποιον AV εχεις ;
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
που βολευουν να μπουν στον χωρο σου 2 + αυτο που εχεις ;
...ποιον AV εχεις ;
Τόν Yamaha rx-v6a, αλλά έχω και 1 minidsp 4x10hd που είναι προς το παρόν στο δικαναλο σύστημα αλλά θα αντικατασταθεί και μπορεί να μπει στο home cinema.προς το παρόν ψάχνω τρόπο να συνδέσω wireless to sub μου στον ενισχυτή και να το βάλω δεξιά γωνία που μου προτείναν τα παιδιά και προχωράω
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τόν Yamaha rx-v6a, αλλά έχω και 1 minidsp 4x10hd που είναι προς το παρόν στο δικαναλο σύστημα αλλά θα αντικατασταθεί και μπορεί να μπει στο home cinema.προς το παρόν ψάχνω τρόπο να συνδέσω wireless to sub μου στον ενισχυτή και να το βάλω δεξιά γωνία που μου προτείναν τα παιδιά και προχωράω
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Παρήγγειλα τον πομποδέκτη της svs και έρχεται αύριο.Οποτε το σκ έχει μετακόμιση τό sub πίσω δεξιά και αν δεν πλακώσει δουλειά θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μετρησεις
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Το svs wireless adapter ήρθε και παίζει άψογα!!! έχει ένα delay το ypao το βρήκε από τα 2 μέτρα που βρίσκεται στα 11 αλλά το έφερε μια χαρά.Σαν ένταση παίζει σίγουρα καλύτερα πίσω δεξιά που έχει πάει αλλά θέλω και άλλο μπάσο ..
Αριστερά πίσω από την γωνία του καναπέ μου έχω ένα κενό που με λιιιγο μετακινήση χωράει ένα svs sb 1000,να το κάνω; έχει νόημα; Θα αποδώσει εκεί στριμωγμένο; IMG_20201214_212008.jpg IMG_20201214_211927.jpg
 



Μηνύματα
390
Reaction score
975
Να δούμε πως θα τα φέρεις
Σε βλέπω με κάνα mini dsp.
Το ένα φέρνει το άλλο , έξοδα έξοδα :)
Έχω ένα minidsp 4x10hd που το χρησιμοποιώ σαν crossover στο δικαναλο το οποίο θά αντικατασταθεί μετά τις γιορτές καί θα πάει στα sub.εξοδα αλλά έτσι είναι τα χόμπι και να σού πω τόσο κλείσιμο στο σπίτι το τελευταίο διάστημα έχουν κάνει απόσβεση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Σαν ένταση παίζει σίγουρα καλύτερα πίσω δεξιά που έχει πάει αλλά θέλω και άλλο μπάσο
Εντάξει, υπήρξε αντιληπτή βελτίωση λοιπόν.

Το "θέλω κι άλλο μπάσο" να το προσέξεις. Δεν υπάρχει φάρμακο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.439
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top