Προτάσεις για προβολείς,απο τα εμπειρα μέλη γνώστες.

Μηνύματα
552
Reaction score
802
Καλησπέρα σε ολους καλή σαρακοστή,μια ιδέα αν ειναι εφικτό να γίνει, να προτείνουν τα μέλη γνώστες τους καλύτερους προβολείς, με τιμή π.χ. 500 - 1000. 1000 - 2.000. 2.000 - 3.000 ευρώ,και αντίστοιχα σε τηλεοράσεις 55 - 65 - 75 ιντσες,με παρόμοιες τιμές σαν ενα ειδος μπούσουλα στους υπόλοιπους που εχουμε λίγη 'η καθόλου γνώση. Υ.Σ. Αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα κάποιος απο τους mod,να σβήσει αυτό.Ευχαριστώ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλησπέρα και καλή Σαρακοστή! Καταλαβαίνετε ότι η επιλογή ενός προβολέα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (πχ χώρος, μέγεθος οθόνης). Επιπλέον αν έχετε διαβάσει τα υπόλοιπα thread θα διαπιστώσετε ότι δεν συμφωνούμε όλοι στο ποια τεχνολογία είναι καλύτερη (dlp, lcos/dila/sxrd στους προβολείς-Oled, lcd στις τηλεοράσεις ).
Έστω κι έτσι εγώ θα επιχειρήσω να δώσω τις επιλογές μου. Προφανώς δίνω ιδιαίτερη βάση στο black floor μιας συσκευής (από τότε που πρωτοείδα pioneer kuro), στο υψηλό contrast, στην ανεξαρτησία κάθε pixel απ' το διπλανό του (τηλεοράσεις plasma, Oled).

Προβολέας κάτω απ' τα 1000 ευρώ δεν μπορεί να είναι άλλος από dlp. Μικρές οι διαφορές, η επιλογή εξαρτάται απ'΄το μέγεθος οθόνης και την (όχι και τόσο) ευκολία τοποθέτησης.
Μια χαρά βρήκα τους Benq w2000 και w1090 για hd. Κελεπούρι ο viewsonic px747-4k με υποστήριξη hdr.

Κατηγορία 1000-2000 ευρώ. Epson EH-TW5650 για hd μηχάνημα. Epson EH-TW7100 για hdr.
Στην κατηγορία αυτή συναντάμε και κάποιους ενδιαφέροντες ust προβολείς, αν κάποιος αναζητά κάτι αντίστοιχο.
Xiaomi mi laser

Κατηγορία 2.000-3.000. Εδώ θα αρχίσω να γίνομαι πιο απόλυτος. :biggrin: Epson EH-TW9400
Θα βρείτε αρκετούς dlp σ' αυτήν την κατηγορία. Προτιμώ τον Epson.

Κατηγορία 3.000-4000. Νομίζω πως ακόμα διατίθεται προς πώληση ο JVC dla x7900/rs540 σε χαμηλότερη τιμή; Μπορεί και όχι.

Κατηγορία 5000. Native 4k και Sony VPL-VW270.

Από εκεί και πάνω jvc native 4k προβολείς.
 

Μηνύματα
552
Reaction score
802
Ευχαριστώ πολύ, ενας τέτοιος μπούσουλας πιστεύω θα βοήθησει πολλούς να αποφασίσουν ενόψει γιούρο,και ολυμπιακών αγώνων.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Στο τεύχος 5 του YellowBox ( Δεκέμβριος 2020 / YellowBox.gr ) έχω γράψει έναν οδηγό αγοράς.
Αυτό που είναι πραγματικά χρήσιμο και ενδιαφέρον είναι όχι ο "οδηγός" καθεαυτός, αλλά τα τμήματα του άρθρου με τις ορολογίες καθώς και επεξήγηση των χαρακτηριστικών, τι θέλουμε ανάλογα τις συνθήκες θέασης και το περιεχόμενο κλπ.

Ο @loggeo τα είπε για ακόμα μια φορά σούπερ.

Στις TV, "πανάκεια" για ταινίες/σειρές η OLED αν βλέπεις σε σκοτάδι ή αρκετά χαμηλό φωτισμό, μέτριο φως πας σε κάποια VA ( π.χ. Samsung Q70T ), ενώ σε πολύ φωτεινές συνθήκες θέασης ή και μεγάλες γωνίες, σε IPS panel ( π.χ. LG Nano ).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top