Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αντε παλι, η μερα που 'ναι εγω καρφωνω εαυτον στο σταυρο του hi-fi ...
λοιπον
τα ηχειακια μου εχουν 92 db ευαισθησια
τα δυο 95 στο μετρο
92 στα 2 μετρα
89 στα 3 στα οποια εγω θελω να καθομαι γιατι ετσα μου καπνισε ...
παμε λοιπον (δις)
1 watt 89 db
2 92
4 95
8 98
16 101
32 104
64 107
128 110
256 113
512 116
1024 119
2048 121
4096 124
για να ακροαστω λοιπον συνφωνα με τα ευαγγελια θελω ενισχυτικα στα 4κwatt ...
κανω σωστα τσι λογαριασμους ?
ο χωρος μου ομως προσθετει καποια db λογω των οριων του, ομως το πραμα αρχιζει και βρωμει καθοτι αφροντιστος ηχητικα ...
ερωτησις
εαν εγω με καποιο τροπο περιορισω τσι ακροασεις μου (ακουστικως - μη βαρατε- μπορω να το κανω, καθως απο μια ενταση και πανω ο ηχος μου δεν εχει τη μαγεια που ειχε πριν) στα 107 db με τα 64 βατακια απου σιγουρα εχει ο παρασαουντας ακουω ασυμπιεστα ? (ας βγαλωμε το χωρο απο την εξισωση ...)
οποτε - καθοτι αφραγκος- μενοντας εκει μπορω μετα ν' ασχοληθω με τσι χροιες και τα ρεστα ?
ή κανω καπου λαθος στη συλλογιστικη μου ? - αν μου ξεφευγει κανα db επισημανατε μεν συνχωρησατε δε ...
Για να υφίσταται επαρκές δυναμικό περιθώριο (headroom) υπό διψήφιο πλήθος Watts ωφέλιμης ισχύος,η ακρόαση οφείλει να γίνεται με συνεχή μέση στάθμη αντιστοιχούσα σε απόδοση ισχύος κατώτερη - έως και ίση με σχετική επιείκεια - του 1 (ενός) Watt.

Ακόμα και αυτή η συνθήκη δεν θα ήταν από μόνη της ικανή,σε συνάρτηση προς το ενεργειακό περιεχόμενο του προγράμματος,την κατανομή στην απορρόφηση ηχητικής ενέργειας από τις επιφάνειες δεδομένου χώρου και τις ικανότητες του τροφοδοτικού...

Και ανάλογα με τα μουσικά ιδιώματα που προτιμάς,δεν θα αναμενόταν ποτέ να εισπράξεις ρεαλιστική ψευδαίσθηση για το αποδιδόμενο ηχητικό πεδίο...

Κι εδώ ερχόμαστε στην πλύση εγκεφάλου επί δεκαετίες με ολιγόβατα ενισχυτικά και ΄΄Μαγικό Πρώτο Watt΄΄.Η επικαλούμενη ΄΄Μαγεία΄΄ στηρίζεται ακριβώς στο ότι δυναμικό περιθώριο με αποδεκτές παραμορφώσεις νοείται σε τέτοια ενισχυτικά αποκλειστικά για αποδιδόμενη ισχύ ίση προς...υποδιαιρέσεις του Watt.:sneaky:

Γι αυτό και ανάλογα ενισχυτικά στάδια καθίστανται πρόσφορα για οδήγηση...ακουστικών.Το Headroom είναι που θα παρέχει το αβίαστο και με απουσία γρεζιού ακροαματικό αποτέλεσμα...

Ας ληφθεί ως παράδειγμα ο ολοκληρωμένος Emotiva A-100.Η έξοδος των ακουστικών παρέχει δυνατότητα να παρακαμφθεί μέσω jumpers το κύκλωμα υποβάθμισης της ισχύος,ούτως ώστε ν'αποδιδόταν από εκείνη ίδια τιμή ισχύος με την έξοδο ηχείων...Έστω και αν είναι μονοτελική η τοπολογία,θα παρέχεται εν τοιαύτη περιπτώσει επαρκές headroom - με δεδομένη τη λογική εγκράτεια ως προς τη στάθμη κατά την εφαρμογή.
πως μπορω να το ξερω-μαθω αυτο ? αυτα ειναι
Οφείλεις να γνωρίζεις την τιμή στην οποία προδιαγράφεται η δυνατότητα για στιγμιαία απολαβή ισχύος.Αυτά όμως τα έχουμε ήδη πει σε παρελθούσα περίσταση...
δηλαδη μπορω να ακουω υγειως μεχρι 89 db ? και αυτα υπο τσι προϋποθεσεις που θετεις παρακατω ...
οκ , πως θα το λογαριασω ομως ? δε το 'χω ...
...
Για λόγους ασφαλείας,μπορείς να θεωρήσεις πως ισχύει η παρακάτω προδιαγραφή ως προς τη διαχείριση ισχύος τους:
Maximal power handling with musical program: 250W
Αλλιώτικα,μπορείς ν'αποταθείς στον κατασκευαστή.
Ρε μάγκες ήντα μοδαφάκας είν' αφτό τοπωστολεειοηαρκαιοντιμιφούτης ... χέντρουμ! Γιου χεβ του χήαρ ιτ του μπιλήβ ιτ! :focus:Γρέζι ρούλλλλζζζζζζζ ..... Κράουν ούμπερ άλλες! :king:
Τον Εμοτίβα ΠΤ-100 τον έχει κανείς επαέ στο αβουσάιτ;
Headroom επίσης είναι μεταφορικώς ο χώρος που μένει αδιάθετος εντός του...ακατοίκητου,άμα η φαιά ουσία του εγκεφάλου μένει ανενεργή.Παραδείγματος χάριν,διαθέτεις μπόλικο headroom άμα εξακολουθείς να ψάχνεσαι με μονοτελικές προενισχυτικές βαθμίδες ενώ ακόμα και η διαθέσιμη πηγή σου (Yamaha SACD) έχει πλήρως ισορροπημένη τοπολογία στην αναλογική της έξοδο...:laugh:
Έβγαλες κιόλας το ενισχυτικό σου σύνολο στο κλαρί όπως διαπιστώνεται...;)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Για να υφίσταται επαρκές δυναμικό περιθώριο
(headroom) υπό διψήφιο πλήθος Watts ωφέλιμης ισχύος,η ακρόαση οφείλει να γίνεται με συνεχή μέση στάθμη αντιστοιχούσα σε απόδοση ισχύος κατώτερη - έως και ίση με σχετική επιείκεια - του 1 (ενός) Watt.
δηλαδη μπορω να ακουω υγειως μεχρι 89 db ? και αυτα υπο τσι προϋποθεσεις που θετεις παρακατω ...

Οφείλεις να γνωρίζεις την τιμή στην οποία προδιαγράφεται η δυνατότητα για στιγμιαία απολαβή ισχύος.Αυτά όμως τα έχουμε ήδη πει σε παρελθούσα περίσταση...
οκ , πως θα το λογαριασω ομως ? δε το 'χω ...

Emotiva A-100
ουφ ... εγω τη γλιτωσα φτηνα ... η σειρα σου εδα κουμπαρε ...
 

A

AKARL

Guest
δηλαδη μπορω να ακουω υγειως μεχρι 89 db ? και αυτα υπο τσι προϋποθεσεις που θετεις παρακατω ...


οκ , πως θα το λογαριασω ομως ? δε το 'χω ...


ουφ ... εγω τη γλιτωσα φτηνα ... η σειρα σου εδα κουμπαρε ...
Λοιπόν κουμπάρε Όλντυ, επειδή αφτός ο Μπούτχιας είναι παλιοχαραχτήρας, σου λέω ότι η μέγιστη στάθμη που μπορείς να ακούσεις με τα ηχεία σου, στον χώρο σου, στα 3 μέτρα είναι περίπου 112,3 dB.

Για να επιτευχθεί αφτή η στάθμη χρειάζονται πάνω από μισό κιλοβάτ για να υπάρχει και 3 δΒ χέντρουμ.

Άντε και σε βλέπω σύντομα να γίνεσαι και συ ... Κραουνάκης. ;) :rofl:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ο Μπούτχιας είναι παλιοχαραχτήρας
ετσα ναι οι γκουρου, αφου τα κατεχωμε ... αμα δε καμεις τσι καταλληλες ερωτησεις - δε μπαιρνεις απαντησεις ....

η μέγιστη στάθμη που μπορείς να ακούσεις με τα ηχεία σου, στον χώρο σου, στα 3 μέτρα είναι περίπου 112,3 dB.
και οσο γερνουμε αυξνουνται κ' οι απαιτησεις ...

Άντε και σε βλέπω σύντομα να γίνεσαι και συ ...
ο θεος να βαλει το χερι ντου κι ο αλεξης κανα μερισμα ....

σας αγαπω ολους ρε παλιοπαιδα - μου 'βγαλετε τη ψυχη - εισαστε παλιοχαραχτηρες αλλα το 'σιωνετε το rt60 ...
:drinks:

παω 'δα για θα μου καει η σκωταρια ...
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Σε κάθε διπλασιασμό της απόστασης η ηχητική στάθμη μειώνεται 6db όχι 3.
Ξανά κάνε τους λογαριασμούς σου γιατί δεν θα σε φτάνουνε τα watt! :roflmao:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε κάθε διπλασιασμό της απόστασης η ηχητική στάθμη μειώνεται 6db όχι 3.
Ξανά κάνε τους λογαριασμούς σου γιατί δεν θα σε φτάνουνε τα watt! :roflmao:
Στους υπολογισμούς που είχε παραθέσει,οι στάθμες αποκλίνουν συνολικώς κατά 2 - 3 dB καθότι ο oldy έχει υποπέσει σε διπλή ανακρίβεια κατά την αναγωγή στη δική του απόσταση ακρόασης.Το πεδίο αντήχησης επίσης συντελεί σε άνοδο τιμής για τη μέση στάθμη ακρόασης,αλλά δεν υπάγονται σε αυτήν οι στιγμιαίες δυναμικές κορυφώσεις.

Η (επιεικής) τιμή της ισχύος που του ανέφερα ωστόσο προέκυψε από ίδιους υπολογισμούς που συμπεριέλαβαν χονδρικώς τους παραπάνω παράγοντες.Οφείλει επίσης να ληφθεί υπόψιν η διακύμανση της εμπέδησης του ηχείου,αφού στις κρίσιμες κατώτερες οκτάβες άμα τα woofer του ζεύγους είναι παραλλήλως συνδεδεμένα,τότε θα έπρεπε να λογιστεί πλησιέστερη σε τιμή 4 Ohm.Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα έπρεπε τότε να αφαιρεθούν ακόμα 3 dB από τη μέγιστη στάθμη που δύναται να αποδοθεί κατά την οδήγηση από δεδομένη ισχύ.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Headroom επίσης είναι μεταφορικώς ο χώρος που μένει αδιάθετος εντός του...ακατοίκητου,άμα η φαιά ουσία του εγκεφάλου μένει ανενεργή.Παραδείγματος χάριν,διαθέτεις μπόλικο headroom άμα εξακολουθείς να ψάχνεσαι με μονοτελικές προενισχυτικές βαθμίδες ενώ ακόμα και η διαθέσιμη πηγή σου (Yamaha SACD) έχει πλήρως ισορροπημένη τοπολογία στην αναλογική της έξοδο...:laugh:
ουφ ... εγω τη γλιτωσα φτηνα ... η σειρα σου εδα κουμπαρε ...
[Phaedrus mode on]

Κουμπαράκι Όλντυ, σε χαιρετώ! Μρε μπας και μου "την είπε" παραπάνω;

Ξάνοιξε να δεις ήντα θα γενεί. Πέψε Μαντάτο του Γκουρού, Mr. Bhutia, και να του πεις ότι 'παέ δεν έχει να κάνει με τον Κάπταιν Έϊχαμπ αλλά τον Φαίδρο ΈΪΚΑΡΔ:

1) Ε φιού φακτς οφ λάϊφ: η κύρια πηγή μου, η περιστρεφόμενη τράπεζα, είναι ανισόρροπη. Η δευτερεύουσα πηγή μου είναι εξίσου ανισόρροπη καθότι Γιαμάχα ΨΔ-Σ1000 και ουχί 2000, τα ηχεία μου είναι ανισόρροπα, η μουσική που μου αρέσει είναι ανισόρροπη. Τέλος, η ταπεινότης μου είναι φύσει και θέσει ανισόρροπη με πλέντυ οφ χέντρουμ ... Τι δεν καταλαβαίνει πχιά; Εξάλλου, η ισορροπία, ως έννοια, είναι γκρόσσλυ οβερρέϊτεντ!

2) Από εδά και πέρα θα πσωνίζω σύμφωνα με τον "Χρυσό Κανόνα του Αβουγουδού”, ήτοι έως ένα αβουγουδού ανά τεμάχιο του σετάπ. Ας μου βρει ισορροπημένο προενισχυτή με φώνο και ντακ που κοστίζει έως 1 αβουγουδού και θα τον αγοράσω προχτές. Το αφτό ισχύει και για τα ενεργά ηχεία: ας μου υποδείξει ζεύγος ενεργών που κάνουν για τον χώρο μου και κοστίζουν έως 2 αβουγουδού και τα άρπαξα πρόπερσι.

3) Στα βάθη της Φρικηπαίδειας έχω ανακαλύψει την πραγματική του ταυτότητα και δε θα διστάσω καθόλου να την αποκαλύψω στο αβουσάιτ αν συνεχίσει να μου τη λέει. Μιλάμε για μπόμπα γιγατόνων ... που θα τραντάζει το αβουσάιτ συθέμελα. Θα ξαναδιαβάσουμε τους χρησμούς του με .... άλλο μάτι. Να δω μετά αν θα μπορεί να εξακολουθεί να γράφει για υποβαθύφωνα, καμπύλες Φλέτσερ και Μάνσον, λέντε, σμπίρ και τα τοιαύτα χωρίς να γελά και το παρδαλό κατσίκι.

4) Τέλος, αν δεν το πχιάσει το υπονοούμενο και συνεχίζει την ολισθηρή πορεία του ... θα ανέβω πάνω στα υψίπεδα των Ιμαλαΐων, που είναι η σπηλιά του, θα τον μαγκώσω και θα τόνε παίζω μπάλα μια αφτόν, μια το υποβαθυφώνο και μια το δγιαφορικό ντακ-στρήμερ του μέχρι να πει το Δεσπότη ... Παναγιώτη.

Αφτά!

[Phaedrus mode off]
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Τετοιες ερωτησεις ειναι τυπου,ποια τελικη μπορω να πιασω με το αυτοκινητο μου?
Και ενω πιστευετε οτι μονο με αυξηση ιπποδυναμης μπορειτε να πετυχετε οποιο νουμερο στο τελος διαπιστωνετε οτι τελικα ειναι αδυνατο να συμβει κατι τετοιο γιατι ειναι ενα σωρος λογοι που δε θα το επιτρεψουν αυτο...
.οπως καιναχει ομως ενας ισχυρος κινητηρας ειναι μια βασικη προυποθεση...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να σου πω ... εγω σκιας εξεγνιασα ...
-παω στα 2,5 μετρα
- παιρνω τη ψαροκασελα με τα μπλαβα φωτακια
- στο ζορε(χαμηλα) παιρνω δυο υποβαθυφωνα
- κατι ψιλα μου λειπουνε να κολυμπησω στην απολαυση ...
:drinks:

Και ενω πιστευετε
δε πιστευωμε - ρωτουμε ...

ενα σωρος λογοι που δε θα το επιτρεψουν αυτο
αυτους ψαχνωμε ...
 

I

iason

Guest
Νόου.:p

Γιου τζαστ χεβ του αντερστέντ ιτ. Χήαρινγκ ις οβερεστιμέϊτεντ, εντ ιν δι εντ, γιούσλες του δι φάκινγκ φάκτς οφ όντιο.:gotcha:


:lolsign:

Σα το χεντρουμ, δεν έχει.8-)

Τα γράψαμε τόσες πολλές φορές, που έχει μαλλιάσει η πληκτρολογιακή μας γλώσσα.

Κι όμως, ακαταλαβίστικα. Πάει ο άλλος και κοιτάει ενισχυτές 20 και 30 βατ, να βγάζεις σπυργιά και στην κ@λοτρυπίδα, τζάμπα η λεύκανση!:p

Η jbl από το '60 τα λέει, τα έχουμε εξηγήσει με αριθμούς σα να είναι νηπιαγωγείο, κι όμως, δεν θέλει ο άλλος 1,5 κιλοβάτ ενισχυτές στο σπίτι γιατί αυτά είναι "επαγγελματικά", όχι για σαλόνι, αηδίες ρε, αηδίες..:headbang:


Τες πα. Γρέζι λεμεεε, χροιές και υγρές μεσαίες, μεταξένια πρίμα και κλανιές στον κύβο! Χαχαχαχαχα:lol::lol::lol:
Εσύ Κώστα εχεις Crown στο σπίτι σου ?
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Eπειδή ήμουνα ο πρώτος εδώ που είχα crown class d και παρότρυνα πολλούς να πάρουν, είναι δίκαιο πιστεύω να μου σκάσετε από ένα πενηντάρικο όλοι όσοι πήρατε και είδατε το φως το αληθινό. Το paypal μου είναι: [email protected]
:roflmao::D:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.396
Η (επιεικής) τιμή της ισχύος που του ανέφερα ωστόσο προέκυψε από ίδιους υπολογισμούς που συμπεριέλαβαν χονδρικώς τους παραπάνω παράγοντες.
Επιεικώς ομιλώντας, κάθε γνωστό ηχείο μεταβαλλόμενης εμπέδησης στο φάσμα, απαιτεί μισό κιλοβατ για τα βασικά, ένα κιλοβατ για 3 τιποτένια ντιμπί χεντρουμ, 2 κιλοβάτ για 6 ντιμπι χεντρουμ και 4 κιλοβάτ για 9 ντιμπί δυναμικό περιθώριο.

Ζήτω τα 9 ντιμπί. Ούτε καν 10...:gotcha:

Στα φάκιν φάκτς: η μπότα βγάζει 130+. Βρείτε τα. Άντε γειά.:dance2:
 


A

AKARL

Guest
Γιου τζαστ χεβ του αντερστέντ ιτ. Χήαρινγκ ις οβερεστιμέϊτεντ, εντ ιν δι εντ, γιούσλες του δι φάκινγκ φάκτς οφ όντιο.
Ιτ ιζ ανφέρ το τζάντζ φρομ γιόρ σάϊντ δη άδερς΄ ίγκνορανς! Ιν όρντερ του αντερστέντ ιτ ουάν χας το ρηντ εξτένσιβλυ εντ θόροουλυ. Ουάν νταζ νοτ χεβ ηνάφ τάϊμ το ντου δατ μπηκόουζ ουάν ιζ του μπύζη λίσενινγκ του μιούζικ φορ εξάμπλ, ορ ιζ βέρυ λέηζη, ορ σλόου, ορ γουατέβα. Ιτ ις ματς ήζιερ το εξπίριενς ιτ φέρστ εντ ΔΕΝ τράϊ το αντερστέντ σατς αμπστράκτ κόνσεπτς ας χέντρουμ εντ δη άδερ φάκινγκ φάκτς οφ όντιο.

Άμα το ρημάδι το ηχείο δε μπορεί να βγάλει 125 ντιμπι στη θέση ακρόασης, δε μπορεί να μη συμπιέζει. Δεν. Νόου χεντρουμ ατ όλ.
Φάκιν χελλ...

Αν μπορεί να βγάλει 130, τότε είσαι οκ να ακούς σωστά σε χαμηλές στάθμες.
:eek::eek::eek: Νοτ φήζιμπλ, κομπάδρε, άντερ δη σπεσίφικ εκονόμικ κοντζάνκτσιουρ.

Γι'αυτό γλυκοκοιτάζω τις νέες σειρές της Άνταμ, έχουν πολύ ψηλές τιμές μαξ εσπιελ..
Ναφφ σαίντ!

και δη το (τα) σαμπ, λόγω Φλέτσερ Μάνσον και λοιπών φάκινγκ φάκτς.
Χηρ άϊ γουόντ γιου κράφτσμαν, γουή καμ το δη τζους:

Μπηκόουζ δερ ιζ μέθοντ ιν μάϊ μάντνεςς, άκου ήντα σκέφτομαι να κάμω:

1) Να πάρω τον Εμοτίβα ΠΤ-100 (ναι αφτόν το ανισόρροπο προ) που έχει φώνο, ντακ, εφέμ τιούνα, χέντφον αμπ, μπασσοπρίμα κοντρόλς και διπλό σαμπ άουτ. Όλα αφτά με 0,73 αβουγουδού!

2) Να πάρω ένα Πρεσόνους Τέμπλορ Τ10 σαμπγούφα με 0,60 αβουγουδού.

3) Να ενσωματώσω (επιτέλους κι' εγώ) το σαμπγούφα χρησιμοποιώντας το κροςς του Κράουν να κόπσω χαμηλές από τα Γουόρφεντεηλ και να αναλάβει ο Σεισμός τα, ας πούμε, 20-100 Χέρτζ.

Γουάτ ντου γιού θινκ;
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συγγνώμη για την άσχετη ερώτηση, απλά επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα.
Οοοοολη αυτή η συζήτηση για τον Crown και τα ακαταλαβίστικα post είναι για να οδηγηθούν ηχεία wharfedale;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
[Phaedrus mode on]

Κουμπαράκι Όλντυ, σε χαιρετώ! Μρε μπας και μου "την είπε" παραπάνω;

Ξάνοιξε να δεις ήντα θα γενεί. Πέψε Μαντάτο του Γκουρού, Mr. Bhutia, και να του πεις ότι 'παέ δεν έχει να κάνει με τον Κάπταιν Έϊχαμπ αλλά τον Φαίδρο ΈΪΚΑΡΔ:

1) Ε φιού φακτς οφ λάϊφ: η κύρια πηγή μου, η περιστρεφόμενη τράπεζα, είναι ανισόρροπη. Η δευτερεύουσα πηγή μου είναι εξίσου ανισόρροπη καθότι Γιαμάχα ΨΔ-Σ1000 και ουχί 2000, τα ηχεία μου είναι ανισόρροπα, η μουσική που μου αρέσει είναι ανισόρροπη. Τέλος, η ταπεινότης μου είναι φύσει και θέσει ανισόρροπη με πλέντυ οφ χέντρουμ ... Τι δεν καταλαβαίνει πχιά; Εξάλλου, η ισορροπία, ως έννοια, είναι γκρόσσλυ οβερρέϊτεντ!

2) Από εδά και πέρα θα πσωνίζω σύμφωνα με τον "Χρυσό Κανόνα του Αβουγουδού”, ήτοι έως ένα αβουγουδού ανά τεμάχιο του σετάπ. Ας μου βρει ισορροπημένο προενισχυτή με φώνο και ντακ που κοστίζει έως 1 αβουγουδού και θα τον αγοράσω προχτές. Το αφτό ισχύει και για τα ενεργά ηχεία: ας μου υποδείξει ζεύγος ενεργών που κάνουν για τον χώρο μου και κοστίζουν έως 2 αβουγουδού και τα άρπαξα πρόπερσι.

3) Στα βάθη της Φρικηπαίδειας έχω ανακαλύψει την πραγματική του ταυτότητα και δε θα διστάσω καθόλου να την αποκαλύψω στο αβουσάιτ αν συνεχίσει να μου τη λέει. Μιλάμε για μπόμπα γιγατόνων ... που θα τραντάζει το αβουσάιτ συθέμελα. Θα ξαναδιαβάσουμε τους χρησμούς του με .... άλλο μάτι. Να δω μετά αν θα μπορεί να εξακολουθεί να γράφει για υποβαθύφωνα, καμπύλες Φλέτσερ και Μάνσον, λέντε, σμπίρ και τα τοιαύτα χωρίς να γελά και το παρδαλό κατσίκι.

4) Τέλος, αν δεν το πχιάσει το υπονοούμενο και συνεχίζει την ολισθηρή πορεία του ... θα ανέβω πάνω στα υψίπεδα των Ιμαλαΐων, που είναι η σπηλιά του, θα τον μαγκώσω και θα τόνε παίζω μπάλα μια αφτόν, μια το υποβαθυφώνο και μια το δγιαφορικό ντακ-στρήμερ του μέχρι να πει το Δεσπότη ... Παναγιώτη.

Αφτά!

[Phaedrus mode off]
Άμα δεν είχες φροντίσει ν'αποκτήσεις το ΄΄σωστό΄΄ Yamaha SACD,δεν σου φταίει κάποιος άλλος...:p
Έχεις κατά τα άλλα το ελεύθερο να κάνεις ό,τι νομίζεις πως απειλείς,καθότι και ο υποφαινόμενος ως...παρδαλό κατσίκι έχει δικαίωμα να γελάσει με τον εαυτό του.;)
Απόδειξις ότι ποτέ δεν με πείραξε ούτε το προσωνύμιο που μου έχει αποδοθεί εδώ,αφού το θωρώ σε κάθε περίσταση ως εξόχως...αυτοσαρκαστικό.:D
Εσύ Κώστα εχεις Crown στο σπίτι σου ?
Έχει...Boyoho.
Τετοιες ερωτησεις ειναι τυπου,ποια τελικη μπορω να πιασω με το αυτοκινητο μου?
Και ενω πιστευετε οτι μονο με αυξηση ιπποδυναμης μπορειτε να πετυχετε οποιο νουμερο στο τελος διαπιστωνετε οτι τελικα ειναι αδυνατο να συμβει κατι τετοιο γιατι ειναι ενα σωρος λογοι που δε θα το επιτρεψουν αυτο...
.οπως καιναχει ομως ενας ισχυρος κινητηρας ειναι μια βασικη προυποθεση...
Αυτοκινητικό ανάλογο της απαίτησης για δυναμικό περιθώριο είναι η παροχή επαρκούς...ροπής σε χαμηλές στροφές παρά ιπποδύναμης,ούτως ώστε να μη φθείρονται ασκόπως ο κινητήρας και η μετάδοση κατά τις καθημερινές συνθήκες κίνησης.
Ιτ ιζ ανφέρ το τζάντζ φρομ γιόρ σάϊντ δη άδερς΄ ίγκνορανς! Ιν όρντερ του αντερστέντ ιτ ουάν χας το ρηντ εξτένσιβλυ εντ θόροουλυ. Ουάν νταζ νοτ χεβ ηνάφ τάϊμ το ντου δατ μπηκόουζ ουάν ιζ του μπύζη λίσενινγκ του μιούζικ φορ εξάμπλ, ορ ιζ βέρυ λέηζη, ορ σλόου, ορ γουατέβα. Ιτ ις ματς ήζιερ το εξπίριενς ιτ φέρστ εντ ΔΕΝ τράϊ το αντερστέντ σατς αμπστράκτ κόνσεπτς ας χέντρουμ εντ δη άδερ φάκινγκ φάκτς οφ όντιο.



Φάκιν χελλ...



:eek::eek::eek: Νοτ φήζιμπλ, κομπάδρε, άντερ δη σπεσίφικ εκονόμικ κοντζάνκτσιουρ.



Ναφφ σαίντ!



Χηρ άϊ γουόντ γιου κράφτσμαν, γουή καμ το δη τζους:

Μπηκόουζ δερ ιζ μέθοντ ιν μάϊ μάντνεςς, άκου ήντα σκέφτομαι να κάμω:

1) Να πάρω τον Εμοτίβα ΠΤ-100 (ναι αφτόν το ανισόρροπο προ) που έχει φώνο, ντακ, εφέμ τιούνα, χέντφον αμπ, μπασσοπρίμα κοντρόλς και διπλό σαμπ άουτ. Όλα αφτά με 0,73 αβουγουδού!

2) Να πάρω ένα Πρεσόνους Τέμπλορ Τ10 σαμπγούφα με 0,60 αβουγουδού.

3) Να ενσωματώσω (επιτέλους κι' εγώ) το σαμπγούφα χρησιμοποιώντας το κροςς του Κράουν να κόπσω χαμηλές από τα Γουόρφεντεηλ και να αναλάβει ο Σεισμός τα, ας πούμε, 20-100 Χέρτζ.

Γουάτ ντου γιού θινκ;
Γνωρίζεις λοιπόν πόσο όμορφα μπορείς να πραγματοποιήσεις τώρα κροσάρισμα sub χάρη στο ενσωματωμένο DSP του Crown.

Και ακόμα παραπέρα άμα ήθελες να παρέκαμπτες παθητικά κρος στο σύνολο του φάσματος με την απόκτηση επιπλέον μονάδων Crown...

Έχεις επίσης παρατηρήσει τους ακροδέκτες TRS που θα μπορούσαν να εξαγάγουν αυτούσιο το αρχικό σήμα εισόδου όταν καταλήγει εκείνο στα γειτονικά XLR ;

Οι ισορροπημένες συνδέσεις που θα ανέχονταν κατάλληλα μήκη καλωδίων interconnect παραμένουν πάντως ως αναγκαία συνθήκη...
 

A

AKARL

Guest
Συγγνώμη για την άσχετη ερώτηση, απλά επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα.
Οοοοολη αυτή η συζήτηση για τον Crown και τα ακαταλαβίστικα post είναι για να οδηγηθούν ηχεία wharfedale;
Κιηντάθελες νάναι; Πράμα Γουίλσον Ώντιο ή Γκρύφον μρε Σούγκαχ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.582
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top