Προτάσεις για φθηνό προβολέα μεταχειρισμένο

N

nixi

Guest
Είμαι για αγορα προβολέα FHD μεταχειρισμένου στα 300-350 ευρώ. Οι καινούργιοι επώνυμοι ξεκινάνε από 500 ευρώ.
Ίσως αν αξίζει κάποιος έως 550 ευρώ να το σκεφτώ να ανέβω εκεί. Η μόνη άλλη περίπτωση να ανέβω είναι κάποιος φτηνός μεταχειρισμενος 4k οπως ο px747-4k (ήταν ένας εδώ στις αγγελίες στα 500 καινούργιος) η κάποιος αντίστοιχος αλλά σε σούπερ χαμηλή τιμή.
Η απόσταση θέασης είναι στα 2,40μ και λέω για επιφάνεια προβολής γύρω στις 60 ίντσες. Η θέση του προβολέα θα είναι στα 2,40 μέτρα, μπορεί και πιο κοντά αν μπει στο ταβάνι αλλά θα προτιμούσα στον τοίχο πίσω μου.
Η χρήση θα είναι μόνο για ταινίες. Ο χώρος σκοτεινός. Με ενδιαφέρει να είναι όσο γίνεται αθόρυβος.
Θα παρακαλούσα για προτάσεις/μοντέλα.
Ευχαριστώ.
 

N

nixi

Guest
Γνώμες για καινούργιο τον Viewsonic PX725HD? Τον έχει κάποιος να πει εντυπώσεις?
Μεταχειρισμένοι οι BenQ W1110S - EPSON EH-TW5300?
Ευχαριστώ.
 


N

nixi

Guest
Ευχαριστω πολυ για την πρόταση, δεν θελω τηλεόραση (ιδιοτροπία μου)
 

Μηνύματα
178
Reaction score
2
Σεβαστη η αποψη σου,και φυσικα εντελως φιλικα θα μλησω,αλλα ποιος ο λογος αγορας προβολεα για να βλεπεις 60 ιντσες?...Γινεται,αλλα ακυρωνεις αυτη καθ αυτη την εννοια της λεξης...
 

N

nixi

Guest
Σεβαστη η αποψη σου,και φυσικα εντελως φιλικα θα μλησω,αλλα ποιος ο λογος αγορας προβολεα για να βλεπεις 60 ιντσες?...Γινεται,αλλα ακυρωνεις αυτη καθ αυτη την εννοια της λεξης...
Αν τα έχω καταλάβει καλά...
Στην απόσταση που θα βλέπω (2,40μ) για FHD τι ίντσες προτείνεται? Νομίζω κάπου εκεί που λέω.
Ποια είναι η διαφορά αν ήμουν στα 4 μέτρα και επιφάνεια προβολής 110 ίντσες?
Αν ήταν 4k ναι θα μπορούσε μεγαλύτερη εφόσον του έδινα να παίζει και 4k.
Φιλικά και ευχαριστώ που ασχολείσαι.
 

Μηνύματα
178
Reaction score
2
Μιλας για απολυτους αριθμους εχοντας διαβασει τα τυφλοσουρτια των ειδικων...ειναι προφανες...και δεν λεω πως ειναι λαθος σαν επιστημονικο δεδομενο,...Ομως η μεθεξη της μεγαλης εικονας της κινηματογραφικης δεν υπαρχει στις 60 ιντσες...πανω απο 90 επιτυγχανεται αυτο...Αν λοιπον τα 2,4 μ ειναι κατι που δεν αλλαζει στο χωρο σου μια καλη Τηλεοραση θα σε καλυψει τελεια...Φυσικα περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα...
 

N

nixi

Guest
Μιλας για απολυτους αριθμους εχοντας διαβασει τα τυφλοσουρτια των ειδικων...ειναι προφανες...και δεν λεω πως ειναι λαθος σαν επιστημονικο δεδομενο,...Ομως η μεθεξη της μεγαλης εικονας της κινηματογραφικης δεν υπαρχει στις 60 ιντσες...πανω απο 90 επιτυγχανεται αυτο...Αν λοιπον τα 2,4 μ ειναι κατι που δεν αλλαζει στο χωρο σου μια καλη Τηλεοραση θα σε καλυψει τελεια...Φυσικα περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα...
Ξέρω ότι αυτό που βλέπουμε, μεγάλο-μικρό και η ποιότητά του (σαν εικόνα) έχει άμεση εξάρτηση από την απόσταση που το βλεπουμε. Αν πάω την τεράστια οθόνη υπολογιστή, 50cm πίσω γίνεται μικρή. Το ίδιο μεγάλη (για το μάτι μου) είναι η εικόνα στα 2,40μ 60 ίντσες και στα 4μ 110 ίντσες. Φυσικά σε σχέση με τον χώρο θα είναι διπλάσια αλλά εδώ δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Δεν με ενδιαφέρει να έχω μεγάλη εικόνα σε απόλυτους αριθμούς.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πέρα από τα νούμερα,μοίρες/αποστασεις που πάλι έχουν αποκλείσεις αναλόγως και προσωπικού γούστου ότι εικονίζεται πρέπει να έχει κατελαχιστον κοντά στις πραγματικές διαστάσεις για να θεωρηθεί μεγάλη εικόνα ...
Οπότε ναι θες 92,ιντσες ελάχιστα...
 

N

nixi

Guest
Εγώ για τον χώρο μου δεν θέλω 92 ιντσες θέλω 60. Δεν με ενδιαφέρει αν θεωρείται μεγάλη εικόνα ή όχι. Σε άλλον χώρο θα ήθελα προφανώς άλλα. Στον συγκεκριμενο χώρο δεν μπορει να μπει 92 ίντσες αλλά και να μπορούσε δεν θα ήθελα μια τεράστια οθόνη να ¨γεμίζει" όλον τον (μικρό) χώρο μου. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Φιλε μου με το να σου προτείνουν όλοι τηλεόραση και να επιμείνουμε κάτι θα ξέρουμε παραπάνω .
Κάποιοι στα 4 μέτρα αποστάσεις βλέπουν 3,6 μέτρα πλάτος οθόνης με προβολέα .
Με την επιλογή προβολέα σε αυτές τις ιντσες μόνο προβλήματα δημιουργείς στον εαυτο σου .
Είτε από επιλογές τοποθέτησης , πηγής συνδεσιμότητας η είτε από ποιότητα προϊόντων που ίσως επιλέξεις .
Δεν μπορεί να είμαστε όλοι κουκουρούκου ...
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.614
Ας το δούμε και ανάποδα..

Θα του στοιχίσει φθηνότερα ένας προβολέας μτχ FHD από μια τηλεόραση άνω των 65"..

Δεν μιλάω για tv μονο με ίντσες αλλά για ένα πολύ καλό πάνελ να βλέπει και να χαίρεται.

Εφόσον του προτάθηκε το βέλτιστο και θέλει προβολέα τότε κάντε του τις προτάσεις σας, το είπε ο άνθρωπος στο πρώτο ποστ ότι έχει ιδιοτροπια προς το προβολικό..
 

N

nixi

Guest
Λαμβάνω υπόψιν μου τις απαντήσεις όλων σας και σας ευχαριστώ.
Δεν αντέκρουσα κανέναν στο ότι με την τηλεόραση υπάρχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα.
Δεν υποννόησα πουθενά και για κανέναν κουκουρούκου.
Απλά το ερώτημα προβολέας ή τηλεόραση (για μένα και από μένα) δεν τέθηκε ποτέ. Το είπα από την αρχή.

Το ερώτημα είναι αν π.χ. με τον Viewsonic PX725HD (αυτόν σκέφτομαι κυρίως λόγω καινούργιου) στον χώρο μου στα μέτρα μου για 500 ευρώ θα έχω μια αξιοπρεπή εικόνα. Από τα λίγα που καταλαβαίνω θα έχω. Δεν ψάχνω για wow effect δεν ψάχνω για ωωω τι μεγάλη εικόνα. Απλά θέλω να έχω μια για τα χρήματα που θα δώσω αξιοπρεπή εικόνα.

Όσον αφορά στο μέγεθος της οθόνης το μόνο που μπορει να γίνει είναι να μεγαλώσει ελάχιστα η απόσταση προβολής και να ανέβω λίγο (65, ίσως κ λίγο ακόμα) σε ίντσες, θα αλλάξει η τοποθέτηση της οθόνης όπως την είχα σκεφτεί αλλά μπορεί να γίνει.

Κατόπιν μετρήσεων 160cm είναι το πλάτος είναι δεν γίνεται παραπάνω.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Βρες epson 5650 εάν μπορείς .
Πολύ ανώτερο του άλλου που λες .
Ελπίζω να έχεις υπολογίσει απόσταση τοποθέτησης
 

N

nixi

Guest
Ευχαριστώ, θα κοιτάξω.
Μετά από συζητήσεις με πιο σχετικούς έχω ενδοιασμούς με το ρίσκο του μεταχειρισμένου.
Επίσης μου είπαν ότι σε κάποιους μπορεί ο χρήστης να μηδενίσει τις ώρες της λάμπας.
Οι υπολογισμοι μου είναι με τον PX725HD που προς το παρόν μάλλον για εκεί λέω.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μπορείς να καλέσεις κάποιον για έλεγχο και τοποθέτηση .
Ο επσον έχει πολύ καλύτερο μαύρο σε σχέση με τον άλλο .
Εφόσον θες 1080 πάρε έναν σωστό .
Λέω εγώ τώρα .
Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Για ταινιες (40° viewing angle) στην αποσταση σου με μια 75' tv θα εισαι καλα
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για ταινιες (40° viewing angle) στην αποσταση σου με μια 75' tv θα εισαι καλα
Κάτι υπολόγισες λάθος.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Το μέγεθος της οθόνης για το οποίο συζητάς εξαρτάται από το προσωπικό σου γούστο ή από τα όρια του χώρου?
Δεν σε παίρνει δηλαδή να βάλεις μεγαλύτερη?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.482
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top