1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Προτάσεις για all in one 5.1 σύστημα - χρήση κυρίως μουσική - budget 700 euro

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΗΧΕΙΑ HOME CINEMA' που ξεκίνησε από το μέλος petros32, στις 9 Ιανουαρίου 2019.

1. petros32

Καλησπέρα!
    Λοιπόν στο δωμάτιό μου, έχω το desktop PC μου στο γραφείο ως καθημερινή μου βάση και ένα 5.1 σύστημα που σκέφτομαι να αντικαταστήσω.

- Το τωρινό μου είναι ένα CAV με 8ιντσο subwoofer και 5 κανάλια με 4ιντσο woofer και tweeter. (IMAGE 1 - IMAGE 2) αν και για κεντρικό έχω το Indiana Line DJ 704
    - Τους δορυφόρους τους έχω στον τοίχο και ο χώρος είναι μικρός συνεπώς ψάχνομαι για επίσης λύση με μικρούς δορυφόρους. Δηλαδή με woofer δορυφόρων όχι μεγαλύτερο των 4 ιντσών.
    - Λόγω τακτοποίησης χώρου και μικρού χώρου, σκέφτομαι να παραμείνω σε σύστημα που ενσωματώνει τον ενισχυτή των δορυφόρων στο subwoofer, αντί να έχω ξεχωριστό 5καναλο ενισχυτή.
    - Τον περισσότερο χρόνο ακούω μουσική και μου αρέσει ο surround ήχος που γεμίζει τον χώρο, εν αντιθέσει με τον στερεοφωνικό, συνεπώς δεν το σκέφτομαι καν για 2.1.

Budget τα 700 ευρώ για όλα.

Προς το παρόν ζαχαρώνω τα Edifier E255 σε συνδυασμό με μια Creative AE-5 (σύνδεση: οπτική ίνα). Τι λέτε;
    Με ανησυχεί το μόνο ότι δεν ξέρω αν μπορώ - υπάρχει λύση να τοποθετήσω στον τοίχο τους δορυφόρους των Edifier...

2. Zizik

Zizik Space for rent
    Moderator

Δεν ξέρω πώς παίζουν αλλά είναι ωραία. :geek:

3. gparaskevas

Γιατί 5.1 αφού θέλεις κυρίως μουσική? Εκτός εαν εννοείς ότι θα βλέπεις και ταινίες που και που?

4. PPG

PPG Πίπιτζι

Ωραια ιδεα η βαση με τα μπλοκια!!! ;) λες να μου τα φερει καπελο η γυναικα??o_O

christos77 and Zizik like this.

Μοιραστείτε τη σελίδα