Προτάσεις για AV....

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Eπειδή εδώ και χρόνια είμαι πολύ πίσω σε AV ενισχυτή λέω να αντικαταστήσω τον μικρούλη YAMAHA RXV-795 με κάτι νέο.
Η κατάσταση έχει ως εξής:
1. Σε γενικές γραμμές δεν συγκλονίζομαι για τον ήχο σε ταινίες.
2. Παρόλου που main παίζουν τα (ενεργά) B&W 605S2 (σε λίγο κι αυτά θα την κάνουν), τα οδηγώ με έναν αρκετά μεγάλο τελικό.... Πίσω και κεντρικό παίζουν μικρότερα ηχεία της ίδια σειράς και σύντομα θα παίζουν με ξεχωριστούς τελικούς.
3. Σε δικάναλο πρόγραμμα ο AV δεν παρεμβάλεται.

Συνεπώς δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ από τον AV ενισχυτή.
Αυτό που θέλω είναι να είναι up to date σε formats (6-7-1999.1 κλπ κλπ), να είναι πλήρης σε εισόδους-εξόδους (κυρίως video) και αν είναι δυνατό καλούδια όπως ισοστάθμιση ανά κανάλι κλπ.

Είδα στο internet τις σειρές RXV 650-750 της ίδια εταιρείας.
Έχει κανείς κάποιο από αυτά?... Είμαι σε λάθος δρόμο?.....
Τι προτείνετε?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Η νεα σειρα της Υamaha μαλλον δεν εχει βγει ακομα στην ελλαδα λογω αντιπροσωπου...
Αλλα γιατι δεν πας σε κατι σαν RX-V2400 ή 1400 που ειναι και δοκιμασμενου, αν εισαι yamahaκιας.

Τωρα αν θες κατι σε up to date...αφου ξερεις οτι αυτα τα πραγματα δεν γινονται, δεν τα προλαβαινεις...

Θα σε συμβουλευα παντως να μην βιαστεις. Περιμενε Οκτωβρη, που θα σκασουν καινουρια μοντελα στην ελλαδα. Το τελος καλοκαιριου ειναι η χειροτερη εποχη για ψωνια τετοιου ειδους αφου οι εταιριες αδειαζουν στοκ σε αναμονη νεων μοντελων, αν και μπορεις να βρεις το στοκ σε καλες τιμες.

Δες και εδω...

http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...

Έχεις δίκιο για το ακατάλληλο της εποχής αλλά ξέρεις ότι άμα σε πιάσει η φαγούρα δύσκολα αντιστέκεσαι....
Ο marantz φαίνεται πολύ καλός. Αυτός πότε σκάει μύτη?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δίχως να έχω προσωπική άποψη, με μια ματιά που έριξα στο site της Yamaha τα μοντέλα που αναφέρεις μάλλον διαθέτουν παραμετρική ισοστάθμιση μόνο για το κεντρικό ηχείο, πράγμα που το θεωρώ απαραίτητο για κάθε AV.
Τα πιο ακριβά μοντέλα της Yamaha διαθέτουν σε όλα τα κανάλια και το λεγόμενο High shelving equalizer σε συνδυασμό με parametric equalizer με το οποίο μπορείς να πετύχεις ένα καλύτερο ταίριασμα σε όλα τα ηχεία.

Προσωπικά θα προτιμούσα και εγώ ένα πιο ακριβό ποιοτικό μοντέλο σαν τον RX-V2400 και ας δεν είναι τόσο νέος. Πιστεύω θα σε καλύψει άνετα σε όλα τα format, και εισόδους audio video. :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top