Προτάσεις για Cd player μεχρι 800Ε

Μηνύματα
136
Reaction score
22
Καλησπέρα και Καλώς σας Βρήκα .

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα cd player μέχρι τα 800Ε που να είναι αναλυτικό , γλυκό και ζεστό.Αυτη την στιγμή έχω ένα cd player της marantz το CD-63SE το οποίο μου ακούγεται πολυ σκληρό.Είναι κουραστικό μετά απο λίγη ώρα με πιάνει πονοκέφαλος .Το σύστημα αποτελείται απο :

Ενισχυτής : Audiolab 8000A
Ηχεία: Jamo concert 11 ( πλέον D870 )
CD Player : Marantz CD-63SE..
Ηχείων : Monitor LS_800 Black & White Reference
Interconnects: monitor thassos

Ευχαριστώ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Μερικές πολύ καλές λύσεις είναι τα Tascam CD-01U, Cambridge Azur 740C και Nad C542

Πάντως, εάν το Marantz εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα, μια εξαιρετική λύση είναι να το κρατήσεις και να οδηγήσεις με την ψηφιακή του έξοδο αυτό εδώ.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
22
Το marantz εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.Πόσο περίπου κάνει το DAC της Benchmark.θα πρέπει να το παραγγείλω απο την Αμερική?Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που να το έχει?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.790
Πόσο περίπου κάνει το DAC της Benchmark.θα πρέπει να το παραγγείλω απο την Αμερική?Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που να το έχει?
Κοίταξε εδώ.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
764
Reaction score
349
Το marantz εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.Πόσο περίπου κάνει το DAC της Benchmark.θα πρέπει να το παραγγείλω απο την Αμερική?Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που να το έχει?
πολοί έχουν πάρει και είναι πολύ ευχαριστημένοι με το advanvce acoustic cd-203II λαμπάτο ,ίσως μία καλή λύση για αυτό που θέλεις,απλά την γνώμη μου, το έχω ακούσει και δεν πίστευα ότι είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής,ήχος ζεστός,γρήγορος,αναλυτικός,πολύ καλή εικόνα και βάθος,η έκπληξη ήρθε όταν το δοκιμάσαμε balanced, δύο σκαλία πιό πάνω πιό δυναμικό καλύτερη ανάλυση ατάκα και βάθος
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
πολοί έχουν πάρει και είναι πολύ ευχαριστημένοι με το advanvce acoustic cd-203II λαμπάτο ,ίσως μία καλή λύση για αυτό που θέλεις,απλά την γνώμη μου, το έχω ακούσει και δεν πίστευα ότι είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής,ήχος ζεστός,γρήγορος,αναλυτικός,πολύ καλή εικόνα και βάθος,η έκπληξη ήρθε όταν το δοκιμάσαμε balanced, δύο σκαλία πιό πάνω πιό δυναμικό καλύτερη ανάλυση ατάκα και βάθος
Πολυ προσφατα ειμαι και εγω κατοχος αυτου του CD player.
Η ποιοτητα κατασκευης του μπορω να πω ειναι πολυ καλη, με τα δικα μου μετρα, και μαλιστα οι διαφορες επιλογες με βρισκουν απολυτα συμφωνο.
Oι Ακουστικες μου εκτιμησεις ειναι σχετικα πρωιμες και ποτε δεν δοκιμασα συνδεση Balanced. Δεν μου αρεσε μια σχετικη ελλειψη πραγματικα ρωμαλεου μπασσου. Ο ηχος του μου ακουγεται πολυ καθαρος, ευγενικος οχι σε βαθμο να σε κοιμιζει, με την βασικη προυποθεση οτι θα αλλαξουν χωρις δευτερη σκεψη οι Κινεζικες 12ΑΧ7 λυχνιες σε κατι αλλο. Με αυτες υπαρχει σαφης ελλειψη λεπτομερειας, και προβαλονται πολυ τα μεσαια- χαμηλομεσαια. Δοκιμασα 9 ζευγαρια απο διαφορετικους τυπους 12ΑΧ7 (και αντιστοιχες) που μου βρισκονται, 6 συγχρονης παραγωγης και 3 ΝΟS, και στο τελος κατεληξα μεταξυ δυο:
1) 5751 gold pins ElectroHarmonix (με τις μακρυες ανοδους)
2) TUNGSRAM ECC83 οι οποιες παρεμειναν τελικα επανω σαν ελαφρα πιο αερατες απο τις Ρωσικες.

Το προτεινω ανεπιφυλακτα για αυτην την κατηγορια τιμης. Εαν θελει κανεις να προχωρησει σε παραπερα βελτιωση καλο θα ηταν να αλλαξει τους πυκνωτες Εξοδου (4 κιτρινους διπλα στις λαμπες) με καλυτερους. Προτεινω Auricaps ή συνδιασμο Auricaps - Jensen paper-in oil.
 



Μηνύματα
136
Reaction score
22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Θα προσπαθήσω να τα βρω για να τα ακούσω στη Θεσσαλονίκη.Επίσης ψάχνω και έναν τελικό ενισχυτή τι προτείνετε?Να πάω για Audiolab 8000P?
 


Μηνύματα
116
Reaction score
1
Θα πρότεινα να κοιτάξεις και το Sony SCD-XA1200ES, νομίζω είναι σ'αυτά τα χρήματα περίπου. Δεν το έχω ακούσει αλλά το έχω δεί σε κατάστημα και μου έχει κάνει εντύπωση η ποιότητα κατασκευής του. Έχει πάρει και ένα καλό review από τον Ήχο (λέμε τώρα...).
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
πολοί έχουν πάρει και είναι πολύ ευχαριστημένοι με το advanvce acoustic cd-203II λαμπάτο ,ίσως μία καλή λύση για αυτό που θέλεις,απλά την γνώμη μου, το έχω ακούσει και δεν πίστευα ότι είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής,ήχος ζεστός,γρήγορος,αναλυτικός,πολύ καλή εικόνα και βάθος,η έκπληξη ήρθε όταν το δοκιμάσαμε balanced, δύο σκαλία πιό πάνω πιό δυναμικό καλύτερη ανάλυση ατάκα και βάθος
άλλος ένα ευτυχής κάτοχος του Advance. Αν και το έχω μόλις μερικές μέρες και - πρακτικά αστρωτο - το έχω ερωτευτεί. Ακουσέ το, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο στην τιμή του (ακόμα και με τις κινέζικες λάμπες πάνω).
Επιπλέον bonus: παίζει και mp3
 


Μηνύματα
261
Reaction score
1
Καλησπέρα και Καλώς σας Βρήκα .

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα cd player μέχρι τα 800Ε που να είναι αναλυτικό , γλυκό και ζεστό.

Αυτές τις προδιαγραφές που θέτεις, τις πληροί 100% (και μιλάω έχοντας προσωπική εμπειρία) ένα second-hand Unison Research Unico CD.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
22
Άλλαξαν τα πράγματα. Πήρα πρόσφατα τον ενισχυτή Marantz PM-11S1 και θέλω να εκμεταλλευτώ τις balanced εξόδους του. Ποιο SACD player μου προτείνετε με balanced? Σίγουρα θα ακούσω το SA-11S1 της Marantz πάλι.Ευχαριστώ
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Προτάσεις για Cd player μεχρι 800Ε

Άλλαξαν τα πράγματα. Πήρα πρόσφατα τον ενισχυτή Marantz PM-11S1 και θέλω να εκμεταλλευτώ τις BALANCE εξόδους του. Ποιο SACD player μου προτείνετε με balanced. Σίγουρα θα ακούσω το SA-11S1 της Marantz πάλι.Ευχαριστώ
το Marrantz είναι η πιο σοφή επιλογή πιστεύω...

Εκτός αυτού θυμάμαι να έχουν XLR τα:

Cayin SCD50T
McIntosh MCD 201

ξεκίνα από το Marantz λοιπόν και αν σε παίρνει οικονομικά δες και το McIntosh...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Re: Απάντηση: Re: Προτάσεις για Cd player μεχρι 800Ε

το Marrantz είναι η πιο σοφή επιλογή πιστεύω...

Εκτός αυτού θυμάμαι να έχουν XLR τα:

ξεκίνα από το Marantz λοιπόν
Μεσα με τα αναφερομενα του Σπυρου ....Το 11καρι της ΜΑΡΑΤΖ ειναι τιμιοτατο και αξιζει με το παραπανω αυτα που ζηταει....Προχωρα φιλε μου.......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.123
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top