Προτάσεις μικρού HI-FI λόγω κορωνιού.

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Καλησπέρα σας!

Θάθελα τις γνώμες σας για οποιοδήποτε μικρό ποιοτικό συστηματάκι.
Είμαι αποκλεισμένος από οικογένεια στην όμορφη Αίγινα και δυστυχώς έχω ένα κινέζικο μπλουτουθ ηχείο το οποίο "μουγκριζει".
Επίσης διαθέτω ένα new PC και καλή σύνδεση ιντερνετ.
Με βλέπω να κάνω Πάσχα μόνος και πρέπει να απαλείνω λίγο το πόνο μου
Η μόνη διέξοδος να μπορώ να ακούσω (όχι όπως ακούω τώρα γιατί χαλάσανε τα αυτάκια μου) λίγο καθαρά και γλυκά μουσικούλα είτε στριμαροντας από τους γνωστούς παρόχους είτε ιντερνετικό ραδιόφωνο.
Σκεφτόμουν λοιπόν κάποιες λύσεις και θέλω να βάλετε κανά χεράκι βοηθείας.
1. Δεν θέλω να πετάξω 500€ σε πολλά κομπόνετς
2. Na είναι μαϊντζέβελο δλδ μην είναι ογκώδεις συσκευές και να μην μπλέξω με πολλά καλώδια κλπ.
3, Μπορεί να είναι ενεργά WiFi ηχεία ΟΚ ...αποδεκτό
4. Μπορεί να είναι ένα compact σύστημα (ενισχυτής, ηχεία, κλπ) ποιοτικό οκ αποδεκτό.
5. Ακόμα και ένα μικρό ποιοτικό ενισχυτάκι με λαμπούλες δεν θάλεγα όχι μαζί με ηχεία.

Ακούω γνώμες και σας ευχαριστώ πολύ !
 




det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
από 1-2 m
Είδα στο Νάκα το
YAMAHA MCR-N470D Μίνι Σύστημα HiFi
τόχει 389€ τουλαχιστον από στριμινγκ είναι οκ.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.385
Πως σκοπεύεις να συνδεθείς με το pc? Ποιες επιλογές έχεις;
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Πως σκοπεύεις να συνδεθείς με το pc? Ποιες επιλογές έχεις;
προτιμώ wifi/bluetooth για να έχω την ευελεξία να το μετακινήσω αν θέλω αλλά και μέσω usb ή ethernet ok δεν υπάρχει πρόβλημα
...ξέρεις θέλω να αποφύγω όσο το δυνατόν extra καλώδια ε τώρα δεν θα χαλάσει και ο κόσμος αν είναι να ακούμε ωραία να πάρουμε και κανά καλωδιάκι...μέχρι που σκεφτόμουν και αυτά ξέρεις τα bluetooth κουτιά/ηχεία που τάχουν όλα μέσα αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω πως θα ακούγονται εχω ακούσει κάποια σε φίλους αλλά και αυτά τα περισσότερα μουγκρίζουν
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.385
Θα σκεφτόμουν την μπάρα+Sub της JBL, να δεις και καμία ταινία να περάσει η ωρα


Λίγο πιο ακριβή με αποσπώμενα surrounds

Αυτά τα συστηματάκια οπως το Yamaha που έβαλες ποτέ δεν με ενθουσίασαν.
Λύσεις με ενεργά ηχεία δεν υπάρχουν πολλές με Bluetooth, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο, τουλαχιστον όχι σε αυτο το μπατζετ.
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Θα σκεφτόμουν την μπάρα+Sub της JBL, να δεις και καμία ταινία να περάσει η ωρα


Λίγο πιο ακριβή με αποσπώμενα surrounds

Αυτά τα συστηματάκια οπως το Yamaha που έβαλες ποτέ δεν με ενθουσίασαν.
Λύσεις με ενεργά ηχεία δεν υπάρχουν πολλές με Bluetooth, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο, τουλαχιστον όχι σε αυτο το μπατζετ.
Δεν είναι άσχημη ιδέα ! Βλέπω το Σάμπ το πας όπου θέλεις είναι ασύρματο! και πως κάνει τη σύζευξη με τη μπάρα έχει wifi και αυτό ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.385
Δεν είναι άσχημη ιδέα ! Βλέπω το Σάμπ το πας όπου θέλεις είναι ασύρματο! και πως κάνει τη σύζευξη με τη μπάρα έχει wifi και αυτό ?
Δε ξέρω λεπτομέρειες. Ξέρει ο @Nick Arvanitakis
Κάτσε να βάλω μια φωνή
Niiiiiiiiiiiiiiiiick
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.385
Μάλλον πήγε για υπνο.

Δες εδώ για info

Εχεις ακούσει καμμιά ηχόμπαρα παραπλήσια με αυτή και σου άρεσε ?
Ναι αυτήν , μια χαρά θα ηταν για να ξεσκάσεις κανα δίμηνο, και θα σου μείνει για διάφορες χρήσεις και για το μέλλον.

Αν θες καλύτερη ποιότητα, πάρε monitor ηχεία, αλλά θα μπλέξεις με DACs και καλωδια, και δεν θα εχει τόση πλακα όσο η μπάρα.
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Είναι καλή ιδέα όπως λες και μάλλον θα πάω προς τα εκεί και επειδή γενικά και Αθήνα και Αίγινα δεν έχουμε στις τηλεοράσεις κάποιο σύστημα κουμπώνει αργότερα όπου θελήσεις.
Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα και τη βοήθεια !
 



Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
ενισχυτης yamaha wxa-50 και απο εκει και περα ενα μικρο ηχειο βασης στα 150-200 ευρω.Ανεβαινεις λιγο σε κοστος αλλα με σημαντικα καλυτερο ηχο,ευελιξια συστηματος,δυνατοτητες.Αλλη παραλλαγη της ιδιας ιδεας,η εκδοση χωρις ενισχυτη το wxc-50 σε συνδυασμο με ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα ηχεια. Πανω κατω στα ιδια χρηματα,με μεγαλυτερη ισχυ,αλλα με το ρισκο του μονιτορ ηχου των αυτοενισχυομενων ηχειων.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
από 1-2 m
Είδα στο Νάκα το
YAMAHA MCR-N470D Μίνι Σύστημα HiFi
τόχει 389€ τουλαχιστον από στριμινγκ είναι οκ.
Ενεργά ηχεία-θα συμβούλευα της Fostex,ντακ usb audioquest ή m2tech και είσαι όχι μια χαρά αλλά πολλές χαρές.όλα αυτά με 200-250 ευρώ
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
και πως κάνει τη σύζευξη με τη μπάρα έχει wifi και αυτό ?
Δεν έχει wifi .
Η σύζευξη γίνεται μέσω bluetooth.
Mε λίγα λόγια το sub είναι μόνο για αυτήν την soundbar.
 
  • Like
Reactions: det


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top