Προτασεις για ακουστικα

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Καλησπερες στην παρεα τον τελευταιο καιρο εχω αλλαξει συνηθεια και πειραματιζομαι με τα ακουστικα μαλλον θα το πω καλυτερα με την εξοδο ακουστικων αφου εχω πολλους ολοκληρωμενους στην συλλογη μου λεω ας ακουσω και ετσι να δω διαφορες απο τα ζευγοι δαπεδου που εχω.

Εχω 2 ταπεινα ζευγοι ακουστικα ενα JBL ενσυρματο Synchros E 30 και ενα Μarshall ενσυρματο major 3 ενταξει διαφορετικο ακουσμα ακους κατ ευθειαν ηχο δεν ακους απο την αντηχηση του χωρου αυτο που με πειραξε ομως και στα 2 ζευγοι ειναι οτι ακομα και σε 45λεπτη ακροαση με πονουσαν τα αυτια μου .

Υπαρχει ζευγος γυρω στα 150e που τα σφουγγαρακια του η σχεδιαση να μην κανει τα αυτακια μας να πονανε?

Ακουω γνωμες...
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα,
Για να μη σε πονάνε τα αυτιά να προτιμήσεις over ear ακουστικά.
Μία πρόταση είναι τα BeyerDynamic για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά, να τσεκάρεις μόνο τα ohms.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου στα ohms τι να τσεκαρω αλλα λενε 80 αλλα 250 οσο μικροτερη αντισταση τοσο καλυτερα?
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καλησπέρα,
όσο μικρότερα τόσο λιγότερο απαιτητικά για ενίσχυση.

Το θέμα άνεση στα ακουστικά είναι πολύπλευρο και έχει να κάνει εκτός από το μέγεθος του τμήματος που καλύπτει το πτερύγιο (over ear αυτά το που περικλείουν ενώ on ear αυτά που έχεις που το ακουμπούν) και από το βάρος τους, το ποσό δύναμη ασκεί η στέκα τους (σφίξιμο) και τέλος από την ακουστική τους απόδοση καθεαυτή.

Σε κάποιους δεν τους αρέσει η αίσθηση και τους προκαλεί κλειστοφοβία (ειδικά με κλειστού τύπου ακουστικά)

Εάν ξεπεραστεί αυτή η αίσθηση ή εάν δεν την έχουμε καθόλου από την αρχή τότε ναι υπάρχουν σοβαρά πλεονέκτηματα στην απόδοση τους.

Τώρα το τι ταιριάζει στον καθένα είναι θέμα προτίμησης και απαιτήσεων (αλλά και συμβιβασμων που πρέπει να γίνουν).

Οπότε δοκιμάστε καλύτερα από κοντά για να δείτε τι σας αρέσει και αναλόγως προχωράτε.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Καλησπέρα,
όσο μικρότερα τόσο λιγότερο απαιτητικά για ενίσχυση.

Το θέμα άνεση στα ακουστικά είναι πολύπλευρο και έχει να κάνει εκτός από το μέγεθος του τμήματος που καλύπτει το πτερύγιο (over ear αυτά το που περικλείουν ενώ on ear αυτά που έχεις που το ακουμπούν) και από το βάρος τους, το ποσό δύναμη ασκεί η στέκα τους (σφίξιμο) και τέλος από την ακουστική τους απόδοση καθεαυτή.

Σε κάποιους δεν τους αρέσει η αίσθηση και τους προκαλεί κλειστοφοβία (ειδικά με κλειστού τύπου ακουστικά)

Εάν ξεπεραστεί αυτή η αίσθηση ή εάν δεν την έχουμε καθόλου από την αρχή τότε ναι υπάρχουν σοβαρά πλεονέκτηματα στην απόδοση τους.

Τώρα το τι ταιριάζει στον καθένα είναι θέμα προτίμησης και απαιτήσεων (αλλά και συμβιβασμων που πρέπει να γίνουν).

Οπότε δοκιμάστε καλύτερα από κοντά για να δείτε τι σας αρέσει και αναλόγως προχωράτε.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας!
 

gid

Μηνύματα
7.396
Reaction score
8.629
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου στα ohms τι να τσεκαρω αλλα λενε 80 αλλα 250 οσο μικροτερη αντισταση τοσο καλυτερα?
Μικρότερη αντίσταση δεν χρειάζεται να επιλέξεις γιατί θα τα οδηγήσεις από ολοκληρωμένους. Αν τα οδηγούσες από κινητό, θα άλλαζε πολύ το πράμα. Κοίτα λοιπόν προς μεγάλες αντιστάσεις.

Τα 45 λεπτά δεν είναι λίγα πάντως για κόπωση.... Και το θέμα της άνεσης είναι αρκετά προσωπικό, πρέπει να τα δοκιμάσεις πριν αποφασίσεις.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
403
Κάνε μια βόλτα από τον Νάκα & το athens pro audio να δοκιμάσεις. Αν είσαι Αθήνα βέβαια.
Η μεγαλύτερη αποπφαση που πρέπει να πάρεις είναι αν προτιμάς ανοιχτού ή κλειστού τύπου.
Υπάρχουν λόγοι άνεσης αλλά και αντικειμενικοί για να πας προς τη μία κατευθηνση ή την άλλη.
Προσωπικά τα κλειστού τύπου δεν τα αντέχω πάνω από 15’
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Υπάρχουν ανοιχτά ακουστικά τύπου over ear που επιτρέπουν ακρόαση πολλών ωρών χωρίς ενόχληση. Τέτοια είναι για παράδειγμα τα περισσότερα Sennheiser αφού φορεθούν αρκετά και "ανοίξει" λίγο η στέκα τους. Προτιμότερα σίγουρα εκείνα άνω των € 150. Τα HD 650 συχνά τα ξεχνάω στο κεφάλι μου μετά το τέλος της μουσικής κι ας έχω ακούσει και δυό μεγάλα CD. Ως καινούργια όμως πιέζουν λίγο παραπάνω τις πρώτες μέρες, αλλά χωρίς ενόχληση.
 

Μηνύματα
12.397
Reaction score
14.599
αφού φορεθούν αρκετά και "ανοίξει" λίγο η στέκα τους.
Χρόνια Πολλά. Που χάθηκες ;

Δεν πιστεύω να κάνουμε καράφλα φορώντας τα ; Να χάσουμε δηλαδή και τα λίγα που μας απομείνανε ; :D
 

jnk

Μηνύματα
99
Reaction score
84
Να προτείνω τα 560s, 579/599 της Sennheiser και τα 702 της AKG. Στα χρήματα που αναφέρεις και ιδιαίτερα αναπαυτικά. Τα XR2H Philips Fidelio (δεν τα έχω ακούσει), αλλά διαβάζω ότι είναι επίσης πολύ άνετα. Τα βρίσκεις στο Αμαζον για 130-140 ευρώ, που είναι εξαιρετική τιμή.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Χρόνια Πολλά. Που χάθηκες ;

Δεν πιστεύω να κάνουμε καράφλα φορώντας τα ; Να χάσουμε δηλαδή και τα λίγα που μας απομείνανε ; :D
Τίιιι; Φώναξε δεν σ' ακούω! (κάτσε να βγάλω τ' ακουστικά, αν βγαίνουν δηλ... Άουτς!)
Ωραία... Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Δεν χάθηκα πολύ, εδώ τριγύρω είμαι, αλλά σίγουρα θα έχω χάσει επεισόδια! Χρειάζομαι ένα Best of December! :D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.689
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top