Προτασεις για προβολεα full hd

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Καλησπερα σε ολους.ειμαι σε ενα δηλημα μεταξυ κατι προβολεων που κοιταζα στο σκρουτς.ειμαι ναυτικος και η αγορα θα γινει τον οκτομβρη.διαθεσιμο ποσο 600 ευρω.εχω ηδη ενα sony provolea me evgale palikari mia 8etia twra.native analush 1280x800 apostash provolhs 3.5 μετρα περιπου.ευκρινια οχι κατι τρομερο αλλα οχι και κακο.δεν θελω να διαθεσω περισσοτερα γιατι θα χρησιμοποιηται για 30 ταινιες το χρονο το πολυ.οπως ειπα πριν ειναι το επαγγελμα μου τετοιο.κοιταγα αναμεσα σε benq και optoma.για dlp τρχνολογια δεν εχω ιδεα μιας κι αυτος που ειχα ηταν 3lcd.αναγκες προβολεα να μπορει να αποδοσει 110 με 120" στα 3.5 μετρα.να δω ταινια αξιοπρεπες και αν ειναι εφικτο να παιξω κανενα game sto pc η κανενα pro στο ps4.παρακαλω τα φωτα σας!!στα 2000 lumens ελεγε ο sony που εχω εχει παιξει καπου 1000 ωρες και μου φαινεται λιγο πιο σκοτεινος απο την αρχη και λιγο πεσμενη η ευκρεινια.διωρθωστε με αν αυτα που εχω παρατηρησει στεκουν η ειναι η ιδεα μου!
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
Αν μπορείς να πας λίγο πιο πίσω τον προβολέα δες τον optoma hd144x.

Επίσης εξαιρετική λύση viewsonic Pro7827hd.
Δηλαδη με τον optoma θα εχω λιγοτερες ιντζες σε αυτην την αποσταση?αν ξεχασουμε τις ιντζες σαν εικονα καθαρα οι δυο τους εχουν παρομια η υπερτερει καποιος απο τους δυο?ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Οι επιδόσεις είναι παρόμοιες. Ο optoma έχει περισσότερο φως. Απ' τα 3,5 μέτρα θα σου δώσει 103-108 ιντσες.
Νομίζω ο viewsonic ταιριάζει περισσότερο.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Οι επιδόσεις είναι παρόμοιες. Ο optoma έχει περισσότερο φως. Απ' τα 3,5 μέτρα θα σου δώσει 103-108 ιντσες.
Νομίζω ο viewsonic ταιριάζει περισσότερο.
Εν τέλη πήρα τον viewsonic.τον έχω στην κατοχή μου ένα τριημερο.με τόσο καλά review που διάβασα τον λάτρεψα πριν το δω καν live.τεσταρισα κάτι ταινιες μέσω pc στα 4 με 5gb h καθε μια.δεν μου έπεσαν και τα σαγόνια από την εικόνα αλλά ούτε απογοητευτικά κιόλας.να σημειώσω ότι κάτι ταινιες 720p έπαιζαν αρκετά πιξελιασμενεσ πράγμα που με τον προηγούμενο προτζεκτορα δεν συνέβαινε φαντάζομαι θα παίζει ρόλο ότι είναι full hd ενώ ο άλλος ήταν hd ready.επαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις δεν μπορώ να πω ότι κατάφερα να βελτιώσω κάτι πέραν των εργοστασιακών ρυθμίσεων.θα ήθελα παρακαλώ πολύ να μου προτείνατε μια πηγή bluray.εχω ps4 που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ταινία απλά το ψιλοκραζανε αρκετοί.ολοι προτείνανε bluray player panasonic h sony h xbox one.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
τεσταρισα κάτι ταινιες μέσω pc στα 4 με 5gb h καθε μια.δεν μου έπεσαν και τα σαγόνια από την εικόνα
Ανέβασε αρκετά τα GB για να μην βλέπεις pixel.

.εχω ps4 που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ταινία απλά το ψιλοκραζανε αρκετοί.ολοι προτείνανε bluray player panasonic h sony h xbox one.
Μια χαρά είναι το PS4, δεν χρειάζεσαι άλλο player.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Ανέβασε αρκετά τα GB για να μην βλέπεις pixel.


Μια χαρά είναι το PS4, δεν χρειάζεσαι άλλο player.[/QUOTEευχαριστω πολύ παιδιά.προτεινετε να κατεβάζω 20plus gb την ταινία η είναι υπερβολή?θα βάλω το ps4 και θα μείνω ως έχω.καλη συνέχεια σε ολους
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
προτεινετε να κατεβάζω 20plus gb την ταινία η είναι υπερβολή?
Δεν είναι υπερβολή.

Δοκίμασε μερικές και στα 12-15, μπορεί να σε ικανοποιούν.

Την καλύτερη εικόνα βέβαια θα την δεις σε full bluray ή bluray remux.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
9
Δεν είναι υπερβολή.

Δοκίμασε μερικές και στα 12-15, μπορεί να σε ικανοποιούν.

Την καλύτερη εικόνα βέβαια θα την δεις σε full bluray ή bluray remux.
Remux είχα κατεβάσει μερικές φορές αλλά στον προηγούμενο προβολέα όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται φαινόταν χειρότερο και από yifi.φανταζομαι θα γινόταν υπερκορεσμος των pixels.τωρα μάλλον από ότι μου λέτε θα δείξει τα δόντια του με όσο το δυνατόν καθαρά αρχεία ασυμπιεστα και bluray diskakia.σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα...

Για να μην ανοίγω νέα θέμα μιας και η απορία μου είναι αντίστοιχη με την παραπάνω και σε κοντινό χρονικό διάστημα.

Έχουμε ήδη στην οικογένεια ένα Optoma HD141 που παίζει σε 130ιντσες.
Ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές αλλά θα ήθελα περισσότερο χρώμα και λίγο πιο σκούρο μαύρο.

Σκέφτομαι να πάρω τον νεότερο optoma144x.

Κάποια άλλη πρόταση;

Κι επίσης, αν η κατηγορία τιμής των συν/πλην 500ε-600ε δεν επαρκεί (για να δει κάποιος ουσιαστικές διαφορές) που πρέπει να ανέβει;

Αν έχει κάποιος εμπειρία από ακριβότερους προβολείς είμαι ανοιχτός σε προτάσεις μοντέλων.

Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα το 4Κ στην παρούσα φάση...όσο τα χρώματα και το μαύρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Έχουμε ήδη στην οικογένεια ένα Optoma HD141 που παίζει σε 130ιντσες.
Ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές αλλά θα ήθελα περισσότερο χρώμα και λίγο πιο σκούρο μαύρο.

Καλώς ήρθες!

Υπάρχουν ρυθμίσεις ή και καλιμπράρισμα που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις ελαφρά το μαύρο και πολύ τη χρωματική συμπεριφορά.
Δυστυχώς όμως, όλοι οι DLP έχουν περίπου αντίστοιχα επίπεδα μαύρου οπότε μην περιμένεις να δεις σοβαρές διαφορές με κάποιον ακριβότερο.

Αν έχει κάποιος εμπειρία από ακριβότερους προβολείς είμαι ανοιχτός σε προτάσεις μοντέλων.
Σε λογική τιμή οι Epson και πιό πάνω Sony, JVC.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εαν μπορεις να ανέβεις στ 1000 κοιτα για epson 5650
Μέσω κοτσοβολο με άτοκες δόσεις δεν θα σου φανεί καν
Αξίζει η χρηματική διαφορα
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
καλώς σας βρήκα!

ευχαριστω για τις απαντήσεις!

το 2009...είχαμε τότε φτιάξει το αρχικο home cinema με τον πατέρα μου είχαμε αγοράσει ένα barco cine 6... άλλη εποχή... άλλα τα οικονομικά γενικώς και ειδικώς κλπ κλπ...

θα το κοιτάξω αυτό με τις ρυθμίσεις περαιτέρω

θα ρίξω κι ένα βλέφαρο και στους epson αν και απ' όσο θυμάμαι έχουν περισσότερο θόρυβο λειτουργίας και μικρότερη ζωή λάμπας (στα χαρτιά τουλάχιστον -- και δεν έχω ιδέα αν μετράνε με τον ίδιο τρόπο οι εταιρίες) απ' τους optoma και ιδανικά ακόμα και τον 141 θα τον ήθελα λίγο πιο αφόρυβο...

κανείς με εμπειρία απ' τον optoma hd39darbee;
[DOUBLEPOST=1543341963][/DOUBLEPOST]
Εαν μπορεις να ανέβεις στ 1000 κοιτα για epson 5650
Μέσω κοτσοβολο με άτοκες δόσεις δεν θα σου φανεί καν
Αξίζει η χρηματική διαφορα
τον είδα.
έχει χαοτική διαφορά προς το καλό στην αντίθεση απ' ότι είδα απ' τον 144χ!!!
αλλά -800lumens, +12db θόρυβο και λίγο περισσότερες απ τις μισές ώρες λάμπας

προβληματισμός!
 
Last edited:


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Και κλάσεις καλύτερος ομως
αυτό προσπαθώ να "μάθω"
το γιατί είναι καλύτερος?!

επίσης βλέπω σε ενδιαφέρουσα τιμή τον hd27e (και είναι και λευκός που όπως και να το δεις ταιριάζει ωραιότερα σε ενα ταβανι)
 


Μηνύματα
263
Reaction score
9
Καλησπέρα...

Για να μην ανοίγω νέα θέμα μιας και η απορία μου είναι αντίστοιχη με την παραπάνω και σε κοντινό χρονικό διάστημα.

Έχουμε ήδη στην οικογένεια ένα Optoma HD141 που παίζει σε 130ιντσες.
Ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές αλλά θα ήθελα περισσότερο χρώμα και λίγο πιο σκούρο μαύρο.

Σκέφτομαι να πάρω τον νεότερο optoma144x.

Κάποια άλλη πρόταση;

Κι επίσης, αν η κατηγορία τιμής των συν/πλην 500ε-600ε δεν επαρκεί (για να δει κάποιος ουσιαστικές διαφορές) που πρέπει να ανέβει;

Αν έχει κάποιος εμπειρία από ακριβότερους προβολείς είμαι ανοιχτός σε προτάσεις μοντέλων.

Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα το 4Κ στην παρούσα φάση...όσο τα χρώματα και το μαύρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Τον χρησιμοποιώ εδώ και 4 μήνες τον viewsonic.οτι ψάχνεις θα το βρεις σε αυτόν με λίγα ευρώ παραπάνω από τον optoma.πολλες φορές αναρωτιέμαι πώς γίνεται τόσο φτηνός προβολέας να έχει τόσο καλή εικόνα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top