Προταση για ηχεια

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Παιδια καλησπερα, θα ηθελα μερικες προτασεις για ηχοσυστημα αυτοκινητου.
Ειναι ενα daihatsu sirion,
μπροστα εχει 2 ηχεια 3,5 μικρα και πισω στις πορτες αλλα 2 6.5.(για τα μεγεθη δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)
Επισης υπαρχει διαθεσιμος o παρακατω ενισχυτης
http://dependableresource.amazonwebs...B0001656SO.htm

Rockbox M-8009A 900 Watt 2-Channel

Θελω να αποφυγω τη λυση του sub και να χρησημοποιησω το μαμα radio cd που διαθετει και audio in.Στα διαφορα μαγαζια ελεγαν για καινουριες θηκε ηχειων με πολυεστερα κτλ και ενα κοστος κοντα στα 900-1000ε.
Εχετε να προτεινετε κατι πιο οικονομικο?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: Προταση για ηχεια

Παιδια καλησπερα, θα ηθελα μερικες προτασεις για ηχοσυστημα αυτοκινητου.
Ειναι ενα daihatsu sirion,
μπροστα εχει 2 ηχεια 3,5 μικρα και πισω στις πορτες αλλα 2 6.5.(για τα μεγεθη δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)
Επισης υπαρχει διαθεσιμος o παρακατω ενισχυτης
http://dependableresource.amazonwebs...B0001656SO.htm

Rockbox M-8009A 900 Watt 2-Channel

Θελω να αποφυγω τη λυση του sub και να χρησημοποιησω το μαμα radio cd που διαθετει και audio in.Στα διαφορα μαγαζια ελεγαν για καινουριες θηκε ηχειων με πολυεστερα κτλ και ενα κοστος κοντα στα 900-1000ε.
Εχετε να προτεινετε κατι πιο οικονομικο?
Καλημέρα,
το λινκ που μας έδωσες δεν ανοίγει, αλλά ανεξάρητα απο αυτό δεν βλέπω κάτι θετικό για τον ενισχυτή Rockτάδε. Τι θα οδηγήσει;
Επειδή είναι λεπτό το θέμα λόγω ιδιομορφίας θέσεων μεγαφώνων του αυτοκινήτου καλό είναι να ενημερώσεις μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις μαζί με τους περιοριστικούς όρους που θέτεις, π.χ δεν θέλω sub και άλλη πηγή.
Η χρήση ενός ενισχυτή είναι να δεχθεί σήμα ήχου στην είσοδό του και όσο είναι δυνατόν (απο τον ενισχυτή εξαρτάται) να μην το αλλοιώνει στην έξοδό του ανεβάζοντας την ισχύ, watts. Καλά όλα αυτά, το ερώτημα είναι ποιά ηχεία θα οδηγηθούν; των 3.5 ιντσών;
Γι αυτό λοιπόν δώσε μας τα επιθυμητά σου όρια ώστε να βρούμε όσο γίνεται την καλύτερη επιλογή.
Σημείωση:
Θα είναι πολύ θετικό ένα sub σε κουτί. Και να υπολογίσεις ότι ο χώρος του κουτιού θα είναι απο 12-18 λίτρα και θα έχεις την δυνατότητα να το αφαιρείς όποτε θα σε ενοχλεί στο θέμα αποσκευών.

Όσον αφορά τον ενισχυτή που προανέφερες αν προβείς στην αγορά του πάρε τον σε 4κάναλο.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Προταση για ηχεια

Το αυτοκινητο εχει 2 ηχεια 10cm μπροστα στο ταμπλο, εκει που αρχιζει το μπαρμπριζ
και αλλα 2 13cm στις πισω πορτες.
Θελω να αποφυγω το sub και να γινουν νεες τρυπες στις πορτες.επισης θελω να χρησημοποιησω το radio cd που εχει το αυτοκινητο
Ο συγκεκριμενος ενισχυτης υπαρχει απο προηγουμενο αυτοκινητο και καθεται.
Επειδη δεν ξερω απο το αθλημα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να συνδιαστει ο συγκεκριμενος ενισχυτης με 4 καλα ηχεια, θα κανει δουλεια? η το αποτελεσμα θα ειναι πατατα?
Τα 1000ε που μου ζηταγαν δεν τα εχω, 300-400 μεχρι και 500 μπορει να τα δωσω.
Αν ο συγκεκριμενος ενισχυτης δεν κανει δουλεια καντε μου προταση,απλα επειδη ο τοποθετηση ενισχυτη και ηχειων μπορει να γινει απο μενα και ενα φιλο μου ξερει απο τροφοδοσιες και να περναει καλωδια και μενα πιανουν τα χερια μου ελεγα μηπως με λιγα χρηματα μπορω να εχω ενα καλο αποτελεσμα
Τελος ποια η διαφορα του 2 καναλου απο 4 καναλο?ο 2 καναλοσ δεν οδηγει 4 ηχεια?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: Προταση για ηχεια

Το αυτοκινητο εχει 2 ηχεια 10cm μπροστα στο ταμπλο, εκει που αρχιζει το μπαρμπριζ
και αλλα 2 13cm στις πισω πορτες.
Θελω να αποφυγω το sub και να γινουν νεες τρυπες στις πορτες.επισης θελω να χρησημοποιησω το radio cd που εχει το αυτοκινητο
Ο συγκεκριμενος ενισχυτης υπαρχει απο προηγουμενο αυτοκινητο και καθεται.
Επειδη δεν ξερω απο το αθλημα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να συνδιαστει ο συγκεκριμενος ενισχυτης με 4 καλα ηχεια, θα κανει δουλεια? η το αποτελεσμα θα ειναι πατατα?
Τα 1000ε που μου ζηταγαν δεν τα εχω, 300-400 μεχρι και 500 μπορει να τα δωσω.
Αν ο συγκεκριμενος ενισχυτης δεν κανει δουλεια καντε μου προταση,απλα επειδη ο τοποθετηση ενισχυτη και ηχειων μπορει να γινει απο μενα και ενα φιλο μου ξερει απο τροφοδοσιες και να παιρναει καλωδια και μενα πιανουν τα χερια μου ελεγα μηπως με λιγα χρηματα μπορω να εχω ενα καλο αποτελεσμα
Τελος ποια η διαφορα του 2 καναλου απο 4 καναλο?ο 2 καναλοσ δεν οδηγει 4 ηχεια?
Η διαφορά του 2κάναλου με τον 4κάναλο είναι ο ορισμός της λέξης. Δηλαδή με τον 2κ έχεις την δυνατότητα να οδηγήσεις 2 ηχεία και αντίστοιχα 4 με τον 4κ. Όμως και ο 2κάναλος μπορεί να οδηγήσει και τα 4 ηχεία σου, αλλά δεν θα έχεις fader. Προτείνω να μην το κάνεις.
Όσον αφορά τα ηχεία, ξεκίνα με ένα διαιρούμενο μπροστά και ένα 13άρι δυο δρόμων πίσω και να είναι αξιόλογα. Ξεκίνα χωρίς ενισχυτή και μετά αποφασίζεις για την αγορά του. Έτσι κι αλλοιώς τα ηχεία μια φορά θα τα πάρεις.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Προταση για ηχεια

και εγω αυτο θα ελεγα αν γινεται, να παρω πρωτα τα ηχεια να δω και μετα παω για ενισχυτη. δεν με ενδιαφερουν τοσο τα watt οσο η ποιοητα του ηχου
Ακουω προτασεις για ηχεια! και ευχαριστω για τη βοηθεια!
Απο μαρκες δεν εχω ιδεα(επισης πες μου τι ειναι το διαιρουμενο, το 2 δρομων ξερω τι ειναι)και παλι ευχαριστω
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Προταση για ηχεια

οκ ειδα τι ειναι τα διαιρουμενα ηχεια, το θεμα ειναι που θα βαλω το tweeter
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: Προταση για ηχεια

οκ ειδα τι ειναι τα διαιρουμενα ηχεια, το θεμα ειναι που θα βαλω το tweeter
Προτίμησε tweeter μαλακού θόλου η μεταξωτού διότι δεν πιστεύω το εργοστασιακό R/CD να αναπαράγει απαλό ήχο, αντιθέτως τα περισσότερα εργοστασιακά παίζουν λίγο σκληρά. Οπότε θα ψιλομοιραστεί το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Μην περιμένεις χαμηλές συχνότητες απο το 4ιντσο, λόγω φύσης (φυσικής) ο ήχος είναι μεταβολή μάζας αέρα, αντιλαμβάνεσαι ότι με 10 εκατοστά μεγάφωνο και σε ανοιχτό χώρο απο κάτω του (εκεί που θα βιδωθεί) να μην μπορεί να παρέχει μεγάλα μήκοι κύματος. Γι αυτό προανέφερα ένα μικρό κουτάκι λίγων λίτρων με κάποιο sub 8 h 10 ιντσών
Η τοποθέτησή του tweeter μπορεί να είναι δίπλα, η κάπου κοντά στο 4ιντσο. Μια θέση είναι και στο κολωνάκι
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Προταση για ηχεια

ok ειδα που θα μπουν τα tweeter, επισης εκανα μια ερευνα για την ηχομονοση και αποφασια να ντυσω τις πορτες με edead η fatmat για κατι πιο οικονομικο, γυρω απο τα ηχεια να μπει dynamat και πισω απο τα ηχεια dynaxorb.Αν εχετε να προτενετε κατι καλυτερο εδω ειμαι :105:
Οπως με βλεπω θα βαλω και sub, αλλα τωρα προεχουν τα ηχεια.
Ακουω προτασεις για ηχεια , εστω και σε pm, οπως ειπα δεν εχω ιδεα.
Ακουω πολλους να λενε για beyma,τουλαχιστον αυτο προτειναν τα διαφορα μαγαζια,
αλλα δεν τους εμπιστευομαι και τοσο,το μονο που τους ενοιαζε ειναι τα watt και οσο πιο πολλα ηχεια γινεται κτλ, κατι που δεν νομιζω οτι ειναι μονοδρομος για εναν ποιοτικο ηχο, για αυτο θεωρω και τις συμβουλες σας πολυτιμες, επισης εχω αρχισει και διαβαζω το faq που εχει το forum πολυ καλα τα αρθρα
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: Προταση για ηχεια

ok ειδα που θα μπουν τα tweeter, επισης εκανα μια ερευνα για την ηχομονοση και αποφασια να ντυσω τις πορτες με edead η fatmat για κατι πιο οικονομικο, γυρω απο τα ηχεια να μπει dynamat και πισω απο τα ηχεια dynaxorb.Αν εχετε να προτενετε κατι καλυτερο εδω ειμαι :105:
Οπως με βλεπω θα βαλω και sub, αλλα τωρα προεχουν τα ηχεια.
Ακουω προτασεις για ηχεια , εστω και σε pm, οπως ειπα δεν εχω ιδεα.
Ακουω πολλους να λενε για beyma,τουλαχιστον αυτο προτειναν τα διαφορα μαγαζια,
αλλα δεν τους εμπιστευομαι και τοσο,το μονο που τους ενοιαζε ειναι τα watt και οσο πιο πολλα ηχεια γινεται κτλ, κατι που δεν νομιζω οτι ειναι μονοδρομος για εναν ποιοτικο ηχο, για αυτο θεωρω και τις συμβουλες σας πολυτιμες, επισης εχω αρχισει και διαβαζω το faq που εχει το forum πολυ καλα τα αρθρα
Και καλά κάνεις. Εκει μέσα θα βρείς πληροφορίες απο γνώστη του θέματος ( Γιάννης Δημητρόπουλος ) και όπως έχω γράψει παλαιότερα οφείλουν να τα διαβάσουν αυτά τα άρθρα όσοι ενδιαφέρονται για σωστό ήχο και με πιο βασικό απ όλα την τεκμηριωμένη απο γνώστη αλήθεια και εντελώς δωρεάν. Κι όχι μου είπε ο φίλος του γείτονα του ξάδερφού μου......
Στο δια ταύτα. Το beyma είναι εξαιρετικό μεγάφωνο για την δουλειά που κάνει, δηλαδή να παίζει δυνατά.
Πριν αποφασίσεις να ντύσεις τις πόρτες καλό είναι να γνωρίζεις το γιατί. Η γνώμη μου είναι να γίνει μόνωση για καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα εκεί που χρειάζεται. Όχι να κοστίσει παραπάνω απο τα ηχεία. Το dynaxorb είναι πολύ καλό για τη δουλειά του αλλά δεν νομίζω ότι το χρειάζεσαι στην προκειμενη φάση. Δεν ψάχνουμε το άνθος πάνω σε ένα λουλούδι τι στιγμή που υπάρχει δάσος. Αν το αυτοκίνητο είναι super ηχητικά χωρίς περιορισμούς τότε ψάχνουμε και τον βολβό.
Προσωπικά πρόταση μάρκας ηχείων δεν πρόκειται να δώσω, να σε ενημερώσω πως παίζει το κάθε ηχείο ναι μπορώ όπως προανέφερες για το beyma. Το να δοκιμάσω κάποια απο αυτά που δουλεύω είναι εφικτό ώστε να καλυφθεί ο αγοραστής με βάσει τα γούστα του.
Πέραν του περιοδικού έχω και κατάστημα ηχ.αυτοκινήτου που συνεργάζομαι με κάποιες εταιρίες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες. Απλά μου αρέσει η φιλοσοφία του κατασκευαστή που ταιριάζει με τα δικά μου γούστα. Σίγουρα κακές δεν είναι αλλά για κάποιους είναι αδιάφορες. Και για να μην υπάρξει παρεξήγηση δίνω ένα παράδειγμα με ενισχυτή audison και δη vrx, δεν είχα ποτέ στο μαγαζί, όμως στο τεστ που του είχαμε κάνει το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό, τον λάτρεψα. Όχι μόνο επειδή ήταν της ίδιας φιλοσοφίας που μου αρέσει αλλά ήταν και σωστός ηχητικά.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Προταση για ηχεια

οκ αν ειναι θα περασω απο το μαγαζι(ειδα απο αλλα θεματα που ειναι ) .Οσο για την ηχομονωση εχεις δικιο ισως να το παρακανα χωρις λογο, αφου και τα λεφτα που σκεφτομαι να δωσω για τα ηχεια δεν ειναι και πολλα (σχετικα παντα) ισως θα ηταν καλυτερα να τα επενδυσω πανω στο ηχοσυστημα
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top