Προταση για λαπτοπ για φοιτητρια


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ta 8GB (δεδομένου πως θα υπάρχει ssd) τα θεωρώ ικανοποιητικά για δουλειές γραφείου...
Μην κοιτάμε τι ανοίγουμε/τρέχουμε εμείς ταυτόχρονα που αφήνουμε τον firefox ανοιχτό για ...μέρες
(παλιά που έπαιζα κάποιο MMO online game... έκανα restart το PC κάθε Τρίτη που είχε maintenance ο server... ξέρω, κατάντια...)
Θα ανοίξει το κορίτσι 2-5 tabs σε browser και καμιά εφαρμογή γραφείου.... δεν είναι το τέλος του κόσμου.
Οκ, αν φτάσουν τα χρήματα βέβαια, ας είναι και 16GB...
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα και απο μένα

Κάτοχος εδώ και 1,5 χρόνο του Lenovo S540-14API με οκταπυρηνο Ryzen 5 3500U και του έχω κάνει αναβάθμιση μνήμης απο 8 στα 12 (δυστυχώς η μία 4αρα είναι soldered....αυτο δεν το κατάλαβα ποτέ) του έχω βάλει και nvme 512 Crucial P5 και το μηχανάκι φυσάει και του έχω αλλάξει τα φώτα σε απαιτήσεις. Κόστος για όλα 650 ευρώ στο σύνολο.

Απο εμπειρία σε Asus μακριά απο φθηνά όλα έχουν πολύ μέτρια υλικά κατασκευής. Έχω Asus Vivobook 15αρι με καλή απόδοση αλλά η ποιότητα κατασκευής είναι κάτω του μετρίου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.433
Reaction score
30.628
Πέρσι που είχε ελλείψεις σε ...webcam, λέω τι στην ευχή, ας πάρω ένα μεταχειρισμένο λαπτοπ που δεν έχω. Thinkpad με 4ης γενιάς i7 με 8 γιγα, δεν έκανα τον κόπο να του αλλάξω τον σκληρό (μηχανικό) σε ssd καθώς τελικά δεν το χρησιμοποιώ και το έδωσα στον μεγάλο να κάνει τα μαθήματά του το παιδί. Μια χαρά είναι και εάν έκανα τον κόπο να αλλάξω τον σκληρό είμαι βέβαιος ότι θα ήταν επαρκέστατος για φοιτητή. Καλή ποιότητα κατασκευής τα Thinkpad (14ρι), φαίνονται να αντέχουν.

Αχ πού να βρω τώρα μια διαφήμιση που έτρεχε κάπου στα μέσα των 90s, ένας τύπος στα κορφοβούνια με ανοικτό ένα HP ή Satellite να δουλεύει ένα λογιστικό φύλλο. Πρέπει να είχαν μόλις βγει οι Pentium, αλλά παίζει να είχε ακόμη τους 486. Που θα μου πείτε για φοιτητές που αχ πώς θα δουλέψουν τα παιδιά σε τέτοιο λάπτοπ...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
με excel και γενικά ελαφρύ λογισμικό θα παίζει, δεν χρειάζεται σούπερ μηχάνημα.



Δεν λέω πως αυτά θα χρησιμοποιούνται σώνει και καλά όλα μαζί. Συνυπολογίστε ίσως κι ένα - δυό instances SQL server κατά περίπτωση, συν video conference με το teams, ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Επειδή, λοιπόν, καλόν είναι το λαπτοπάκι να είναι μικρόσωμο αλλά με μεγάλη υπολογιστική ισχύ, και επειδή στην κάσα τοιούτων λαπτοπακίων χώρος υπάρχει μόνο για κολημμένη μνήμη, όση πάρεις την παντρεύεσαι κι άλλη δεν έχει, καλόν είναι να είναι άφθονη. Αν μπορείτε, μην κάνετε τους ξερόλες - και συγγνώμη δηλαδή κιόλας, εντάξει; Επίσης, τ' είν' αυτό πάλι με τις μάρκες, αυτή καλή η άλλη κακή! Είμαστε μεγάλα παιδιά πλέον. Οι κακές μάρκες είναι δύο, Alfa Romeo - Porsche, κι αυτές δηλαδή, όχι εντελώς.

Ε, πχια!...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
...και επίσης, ποιος σας είπε πως τα virtual machines είναι εκτός παιχνιδιού! Πείτε ότι για κάποιο μάθημα χρειάζεται να στηθεί linux. Τί θα πει γιατί! Γιατί έτσι! Γιατί αυτό γουστάρει ο καθηγητής. Τί θα κάνει το κορίτσι δηλαδή! Θα πάρει και δεύτερο λάπτοπ;

Και πείτε ότι το έστησε για την ανάγκη ενός εξαμήνου. Με 8GB ram τί θα μοιράσει; Από 4. Τέσσερα; Είστε σοβαροί τώρα;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.796
...και επίσης, ποιος σας είπε πως τα virtual machines είναι εκτός παιχνιδιού! Πείτε ότι για κάποιο μάθημα χρειάζεται να στηθεί linux. Τί θα πει γιατί! Γιατί έτσι! Γιατί αυτό γουστάρει ο καθηγητής. Τί θα κάνει το κορίτσι δηλαδή! Θα πάρει και δεύτερο λάπτοπ;
Δεν έχει μεγάλη σημασία, αφού ούτως ή άλλως με την 14άρα οθόνη που της θέτεις ως "υποχρέωση" δεν θα μπορεί να κάνει σοβαρή δουλειά.

Για σοβαρή δουλειά (όχι απαραίτητα επαγγελματική, αλλά οτιδήποτε παραπάνω από χάζεμα σε FB, Youtube κλπ.) οι 15,6 είναι μίνιμουμ, ΤΕΛΟΣ.

Δεν μιλάμε για έναν επαγγελματία που θα πάει στο ραντεβού και θα πάρει μαζί το 13άρι ή το 14άρι αλλά μετά θα γυρίσει σπίτι/γραφείο να κάνει τη σοβαρή δουλειά αλλού. Μιλάμε για κάποιον που θα έχει μόνο αυτό το laptop και τίποτα άλλο.

Εκτός αν υπάρχει δυνατότητα για επιπλέον οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι στο σπίτι, εκεί αλλάζει. Αλλά δεν ρωτήσαμε ούτε αν υπάρχει χώρος, ούτε αν υπάρχει budget.

Και δεν καταλαβαίνω και τι κερδίζεις στην τελική, όταν πλέον τα laptops έχουν τόσο λεπτά bezels που τα 15άρια είναι το ίδιο και μικρότερα από τα 14άρια των περασμένων ετών. Π.χ. το matebook που προτάθηκε στην πρώτη σελίδα είναι ταμάμ. Μικρό, ελαφρύ, τέλειο. Το πήρε η γυναίκα μου (όταν ήταν φθηνότερο βέβαια) και βρήκε την υγειά της, πριν με το 13άρι έβγαζε τα μάτια της και ας το χρησιμοποιούσε μόνο περιστασιακά, κι ας ήταν "τούμπανο" βάσει προδιαγραφών.

Υ.Γ. Και όχι, δεν είμαστε όλοι παππούδες. Απλώς καμιά φορά υπάρχουν και άλλες απόψεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.819
δεν κσερω αν εχουν βαλει και τα κρυπτονομισματα στα μαθηματα ....οποτε ισως αλλαξει ο προσανατολισμος.. 🐒
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606



Δεν λέω πως αυτά θα χρησιμοποιούνται σώνει και καλά όλα μαζί. Συνυπολογίστε ίσως κι ένα - δυό instances SQL server κατά περίπτωση, συν video conference με το teams, ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Επειδή, λοιπόν, καλόν είναι το λαπτοπάκι να είναι μικρόσωμο αλλά με μεγάλη υπολογιστική ισχύ, και επειδή στην κάσα τοιούτων λαπτοπακίων χώρος υπάρχει μόνο για κολημμένη μνήμη, όση πάρεις την παντρεύεσαι κι άλλη δεν έχει, καλόν είναι να είναι άφθονη. Αν μπορείτε, μην κάνετε τους ξερόλες - και συγγνώμη δηλαδή κιόλας, εντάξει; Επίσης, τ' είν' αυτό πάλι με τις μάρκες, αυτή καλή η άλλη κακή! Είμαστε μεγάλα παιδιά πλέον. Οι κακές μάρκες είναι δύο, Alfa Romeo - Porsche, κι αυτές δηλαδή, όχι εντελώς.

Ε, πχια!...


Μα οι προδιαγραφές δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...... οποιοδήποτε windows laptop στα 600 ευρώ τις έχει "χαλαρά". Σίγουρα δεν θα χρειαστεί αυτόνομη κάρτα γραφικών, εκεί πήγαινε κυρίως το όχι κάτι ιδιαίτερο σαν μηχάνημα. Τα 8gb, είναι πλέον βασική μνήμη ακόμα και για παιδικό λαπτοπ.
 

D

debianfox

Guest
...και επίσης, ποιος σας είπε πως τα virtual machines είναι εκτός παιχνιδιού! Πείτε ότι για κάποιο μάθημα χρειάζεται να στηθεί linux. Τί θα πει γιατί! Γιατί έτσι! Γιατί αυτό γουστάρει ο καθηγητής. Τί θα κάνει το κορίτσι δηλαδή! Θα πάρει και δεύτερο λάπτοπ;

Και πείτε ότι το έστησε για την ανάγκη ενός εξαμήνου. Με 8GB ram τί θα μοιράσει; Από 4. Τέσσερα; Είστε σοβαροί τώρα;
μπορει να βαλει linux σε dual boot,οποτε η ram δεν μοιραζεται μεταξυ των λειτουργικων συστηματων....αν μπουταρεις σε linux, εχεις ολη την ram. ομοιως κ σε windows...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
μπορει να βαλει linux σε dual boot,οποτε η ram δεν μοιραζεται μεταξυ των λειτουργικων συστηματων....αν μπουταρεις σε linux, εχεις ολη την ram. ομοιως κ σε windows...
Έπαιζα αρκετά με vm και εξακολουθώ να το κάνω στο μεγάλο pc μου,αλλά πλέον στο laptop της δουλειάς παίζω Ubuntu και windows 10 σε dual boot. Μου έλυσε τα χέρια.
 

D

debianfox

Guest
Έπαιζα αρκετά με vm και εξακολουθώ να το κάνω στο μεγάλο pc μου,αλλά πλέον στο laptop της δουλειάς παίζω Ubuntu και windows 10 σε dual boot. Μου έλυσε τα χέρια.
και ενα κοινο partition σε ntfs να το βλεπουν κ τα δυο λειτ συστηματα, για τα αρχεια, με ταυτοχρονη δημιουργια ενος restore cd η dvd η image σε σκληρο η iso και εισαι σουπερ....επαναφορα του οποιου λειτουργικου σε 10 λεπτα, και τα αρχεια στη θεση τους
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.796
και ενα κοινο partition σε ntfs να το βλεπουν κ τα δυο λειτ συστηματα, για τα αρχεια, με ταυτοχρονη δημιουργια ενος restore cd η dvd η image σε σκληρο η iso και εισαι σουπερ....επαναφορα του οποιου λειτουργικου σε 10 λεπτα, και τα αρχεια στη θεση τους
Σωστά. Ακριβώς ό,τι κάνει κάθε 18χρονη φοιτήτρια της ΑΣΟΕΕ όταν πάρει ένα καινούργιο laptop 😆
 


D

debianfox

Guest
Σωστά. Ακριβώς ό,τι κάνει κάθε 18χρονη φοιτήτρια της ΑΣΟΕΕ όταν πάρει ένα καινούργιο laptop 😆
αν δεν το κανει, καποια στιγμη θα κλαψει κ θα τρεχει για να σωσει τα αρχεια της, για unformat,και αλλα τετοια ομορφα που μας εχουν κανει ολους να κλαψουμε κ να ξημεροβραδιαζομαστε για επαναφορες
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Είδα μόλις μθα προσφορά στο facebook από cosmodata:

Γνώμες?
Βαρύς υπολογιστής 1.74 κιλά
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.497
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top