Προϊόντα ακουστικής φροντίδας χώρου σε πολύ καλές τιμές.

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Όποιος έχει κάνει μια μικρή έρευνα για πάνελς, διαχυτές, μπασοπαγίδες και ο΄τι άλλο χρειάζεται για να φροντίσουμε ηχητικά το χώρο μας, σίγουρα έχει αποθαρυνθεί από τις τιμές των εν λόγω προϊόντων.
Ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο βρήκα αυτό: https://perfect-acoustic.com/

Οι τιμές του Ούγγρου απλά δεν παίζονται σε σχέση με αντίστοιχα προϊόντα του ανταγωνισμού.
Παρήγγειλα ήδη 2 QRD dIffusers τούς οποίους και αναμένω, και του ζήτησα να μου κάνει και ένα online acoustic planning όπως το ονομάζει.

Δίνεις διαστάσεις χώρου, δομικά υλικά και φωτογραφίες αυτού, και αυτός με τη βοήθεια προγράμματος κομπιούτερ σου προτείνει τι να βάλεις στο χώρο σου και πού.

Έλαβα σήμερα τις προτάσεις του οι οποίες, ούτε λίγο, ούτε πολύ, περιλαμβάνουν 19 τεμάχια ακουστικής φροντίδας.
Κάνοντας λοιπόν τη σούμα είδα ότι και τα 19 αυτά προϊόντα βγαίνουν κάπου στα 1.600 γιούρα, όταν τόσο περίπου κάνει το ένα μόνο από τα τρία πάνελ που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα.(Εντάξει, είναι ελάααχιστα φθηνότερο).

Η ουσία είναι ότι μιλάμε γιά προϊόντα που δείχνουν καλοκατασκευασμένα σε τιμές χώμα!

Feel free να ξεψαχνίσετε το site και περιμένω εντυπώσεις και γνώμες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Είμαι πολύ σκεπτικός με το κατά πόσο οι μετρήσεις που εχει στο site σχετίζονται με την πραγματικότητα.
 


Μηνύματα
125
Reaction score
377
Είμαι πολύ σκεπτικός με το κατά πόσο οι μετρήσεις που εχει στο site σχετίζονται με την πραγματικότητα.
Ιδέα δεν έχω.
Δείχνει πάντως για σοβαρός επαγγελματίας.
 




Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Όποιος έχει κάνει μια μικρή έρευνα για πάνελς, διαχυτές, μπασοπαγίδες και ο΄τι άλλο χρειάζεται για να φροντίσουμε ηχητικά το χώρο μας, σίγουρα έχει αποθαρυνθεί από τις τιμές των εν λόγω προϊόντων.
Ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο βρήκα αυτό: https://perfect-acoustic.com/

Οι τιμές του Ούγγρου απλά δεν παίζονται σε σχέση με αντίστοιχα προϊόντα του ανταγωνισμού.
Παρήγγειλα ήδη 2 QRD dIffusers τούς οποίους και αναμένω, και του ζήτησα να μου κάνει και ένα online acoustic planning όπως το ονομάζει.

Δίνεις διαστάσεις χώρου, δομικά υλικά και φωτογραφίες αυτού, και αυτός με τη βοήθεια προγράμματος κομπιούτερ σου προτείνει τι να βάλεις στο χώρο σου και πού.

Έλαβα σήμερα τις προτάσεις του οι οποίες, ούτε λίγο, ούτε πολύ, περιλαμβάνουν 19 τεμάχια ακουστικής φροντίδας.
Κάνοντας λοιπόν τη σούμα είδα ότι και τα 19 αυτά προϊόντα βγαίνουν κάπου στα 1.600 γιούρα, όταν τόσο περίπου κάνει το ένα μόνο από τα τρία πάνελ που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα.(Εντάξει, είναι ελάααχιστα φθηνότερο).

Η ουσία είναι ότι μιλάμε γιά προϊόντα που δείχνουν καλοκατασκευασμένα σε τιμές χώμα!

Feel free να ξεψαχνίσετε το site και περιμένω εντυπώσεις και γνώμες.
Καλημερα. Ωραιο ποστ, μαθαινουμε για τον ανταγωνισμο.
Οι τιμες του βλεπω οτι ειναι περιπου 25 -30 % κατω απο της artnovion.

Ωστοσο...

1. Χρησιμοποιεί κατα βαση μαλλι, οχι foam. Το μαλλι οπως και αλλα, τετοιου ειδους υλικα (πχ πετροβαμβακας) κραταει μυρωδιες που δεν φευγουν. Επιβεβαιωμενο αυτο. Επισης με πυκνοτητα 90κιλα / μ3 το βαρος ξεφευγει.

2. Δουλευει πολυ ξυλο, οπερ σημαινει αυξημενο βαρος. Μπορει σε τοιχους να ειναι οκ αλλα σε ταβανι?

3. Ο τροπος στηριξης δεν πειθει. Τι ειναι αυτοι οι κρικοι δηλαδη?

4. Κοστος μεταφορικων χρεωνει?

5. Πολυ σημαντικο. Ποιος θα κανει την τοποθετηση?

6. Απο σχεδιαση δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο κατα τη γνωμη μου. Ειδικα αν μπουν σε σαλονι.

Εν κατακλείδι δεν ξερω αν τελικα ειναι τοσο vfm σε αυτα τα χρηματα...

Συν αυτα που ειπε ο ντιμιφουτ για τις μετρησεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Για το υλικό στα panels δεν γνωρίζω. Για τις μετρήσεις συμφωνώ αλλά νομίζω ότι μέσες άκρες με βάση το πάχος και την κατασκευή (μεμβράνη ή όχι) καταλαβαίνουμε όλοι πάνω κάτω που "δουλεύουν" τα panels. Παραμένει βέβαια "ύποπτο" γιατί έχει ανεβάσει αλλού για άλλου μετρήσεις στο site του.

Από την άλλη, οι τιμές στα ξύλινα προϊόντα (diffusers) είναι πραγματικά πολύ χαμηλές και νομίζω ότι οι ακουστικές ιδιότητες των συγκεκριμένων είναι ίδιες σε όλους και σχετίζονται με το ύψος τους. Στις φώτο φαίνονται καλοφτιαγμένοι και είναι επίσης μεγάλο υπέρ η ποικιλία στα χρώματα ξύλου που προσφέρει που θα ταιριάξουν εύκολα σε πολλούς μη dedicated χώρους.

Εγώ ψήνομαι να το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Για το υλικό στα panels δεν γνωρίζω. Για τις μετρήσεις συμφωνώ αλλά νομίζω ότι μέσες άκρες με βάση το πάχος και την κατασκευή (μεμβράνη ή όχι) καταλαβαίνουμε όλοι πάνω κάτω που "δουλεύουν" τα panels. Παραμένει βέβαια "ύποπτο" γιατί έχει ανεβάσει αλλού για άλλου μετρήσεις στο site του.

Από την άλλη, οι τιμές στα ξύλινα προϊόντα (diffusers) είναι πραγματικά πολύ χαμηλές και νομίζω ότι οι ακουστικές ιδιότητες των συγκεκριμένων είναι ίδιες σε όλους και σχετίζονται με το ύψος τους. Στις φώτο φαίνονται καλοφτιαγμένοι και είναι επίσης μεγάλο υπέρ η ποικιλία στα χρώματα ξύλου που προσφέρει που θα ταιριάξουν εύκολα σε πολλούς μη dedicated χώρους.

Εγώ ψήνομαι να το δοκιμάσω.

Αυτο που ονομαζει μεμβρανη το εξηγει στα χαρακτηριστικα, ειναι μαλλι.

Φωτο με πραγματικο προιον μπορει να εχει μεγαλες διαφορες.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν νομίζω Βασίλη. Λέει ότι βάζει μεμβράνες είτε από δερματίνη (που ισχυρίζεται ότι έχουν πιο broadband ιδιότητες) ή από "ξύλο" που φαντάζομαι ότι θα είναι το κλασσικό mdf ή κόντρα πλακέ. Η δεύτερη περίπτωση είναι και η κλασσική DYI λύση για bass traps.


Για την ποιότητα συμφωνώ και εγώ και είμαι σκεπτικός. Περιμένω feedback από τον φίλο @Jazzy μόλις παραλάβει.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Για την ποιότητα συμφωνώ και εγώ και είμαι σκεπτικός. Περιμένω feedback από τον φίλο @Jazzy μόλις παραλάβει.
Αυτο θα περιμενω κι εγω. Για μενα παιζει ρολο και το design. Ειδες το σπιτι μου.

Τουτα εδω μου μοιαζουν γκουμουτσες. Περι ορεξης ομως...8-)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.568
Reaction score
27.904
Δεν γνωρίζω από αυτά και δεν θα σχολιάσω την αποτελεσματικότητα τους.

Απλά να προσθέσω στο post ότι σε πολύ πρόσφατη ανάρτηση του o Ethan Winer
μίλησε για προϊόντα ακουστικής που δεν κάνουν τίποτα.

@Jazzy μια μέτρηση πριν - μετά θα μας τα πει όλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Αν μου πει κάποιος πως ενα πάνελ 13cm πάχους εχει μέγιστη απορρόφηση στους 30Hz, θα παω να αγοράσω 10 τεμάχια. Και μετα απο τους 500Hz δεν απορροφάει τίποτα. Μάλιστα.
Τι εχει μεσα; Κρυπτονίτη;

Και που έκαναν τις μετρήσεις; Συνηθίζεται να αναγράφεται ο ανεξάρτητος φορέας (κάποιο πανεπιστήμιο συνήθως) που τις έκανε.

9A2902E3-E733-4422-ACDD-CC354E4E5414.jpeg


Τσου ρε λάκη, 1,1s στους 30Hz :lolsign:
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Αν δείτε στο acoustic measurement έρχονται και στο χώρο σου, αν κατοικείς κάπου εκεί κοντά βέβαια, και κάνουν μετρήσεις επί τόπου. Τοποθετούν προϊόντα τους, ξαναμετρούν, τοποθετούν και άλλα και πάει λέγοντας μέχρι να φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό για τον πελάτη αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Αν μου πει κάποιος πως ενα πάνελ 13cm πάχους εχει μέγιστη απορρόφηση στους 30Hz, θα παω να αγοράσω 10 τεμάχια. Και μετα απο τους 500Hz δεν απορροφάει τίποτα. Μάλιστα.
Τι εχει μεσα; Κρυπτονίτη;

Και που έκαναν τις μετρήσεις; Συνηθίζεται να αναγράφεται ο ανεξάρτητος φορέας (κάποιο πανεπιστήμιο συνήθως) που τις έκανε.

View attachment 142092

Τσου ρε λάκη, 1,1s στους 30Hz :lolsign:
Απο τα λίγα που έχω διαβάσει κι εμένα μου φάνηκε παράξενο, πως μπορεί σε αυτό το πάχος να επιδρά κάτω των 300 κύκλων όπως υποστηρίζει, πόσο μάλλον στους 30. Κάτι διάβασα ότι για να έχει επίδραση σε αυτή τη περιοχή, πρέπει να έχει βάθος τουλάχιστον 50 εκατοστά.
Post automatically merged:

Μια δοκιμή θα μας πείσει!!
Post automatically merged:

Βέβαια, τα παραπάνω αφορούν σε ένα τυπικό QRD diffuser ( ή τουλάχιστον, γι'αυτό το τύπο διάβαζα ). Χωρίς δηλαδή να συνδυάζεται απορρόφηση. Οπότε Jazzy, κρεμόμαστε απο το keyboard σου!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όποιος έχει κάνει μια μικρή έρευνα για πάνελς, διαχυτές, μπασοπαγίδες και ο΄τι άλλο χρειάζεται για να φροντίσουμε ηχητικά το χώρο μας, σίγουρα έχει αποθαρυνθεί από τις τιμές των εν λόγω προϊόντων.
Ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο βρήκα αυτό: https://perfect-acoustic.com/

Οι τιμές του Ούγγρου απλά δεν παίζονται σε σχέση με αντίστοιχα προϊόντα του ανταγωνισμού.
Παρήγγειλα ήδη 2 QRD dIffusers τούς οποίους και αναμένω, και του ζήτησα να μου κάνει και ένα online acoustic planning όπως το ονομάζει.

Δίνεις διαστάσεις χώρου, δομικά υλικά και φωτογραφίες αυτού, και αυτός με τη βοήθεια προγράμματος κομπιούτερ σου προτείνει τι να βάλεις στο χώρο σου και πού.

Έλαβα σήμερα τις προτάσεις του οι οποίες, ούτε λίγο, ούτε πολύ, περιλαμβάνουν 19 τεμάχια ακουστικής φροντίδας.
Κάνοντας λοιπόν τη σούμα είδα ότι και τα 19 αυτά προϊόντα βγαίνουν κάπου στα 1.600 γιούρα, όταν τόσο περίπου κάνει το ένα μόνο από τα τρία πάνελ που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα.(Εντάξει, είναι ελάααχιστα φθηνότερο).

Η ουσία είναι ότι μιλάμε γιά προϊόντα που δείχνουν καλοκατασκευασμένα σε τιμές χώμα!

Feel free να ξεψαχνίσετε το site και περιμένω εντυπώσεις και γνώμες.
Πιο ελκυστικά απ'όλα φαντάζουν οι ξύλινοι - και οικολογικοί - διαχυτές με το Giga Bass Trap.
Η τιμή για ξύλινες διατάξεις είναι πράγματι πολύ καλή και δίνει επιπλέον έκπτωση 10% γι αποπληρωμή μέσω τραπέζης.

Και μια επισήμανση...Η ακουστική φροντίδα στην οροφή δεν είναι υποχρεωτικό ν'αποτελείται από βαριές ξύλινες συστοιχίες.Υπάρχουν εναλλακτικές και ακόμα σπουδαιότερο - για όσους κωλύονται να τοποθετήσουν για λόγους παντόφλας.αισθητικής,φασαρίας,κτλ.,υπάρχει ο συμβιβασμός της θέσης ακρόασης σε εγγύς προς μέσο πεδίο αρκεί να ήταν...ψηλοτάβανος ο χώρος. :errwhat:

Μην κολλάμε σε...αποτρεπτικά δευτερεύοντα δεδομένα για όσα εφ'όλης της ύλης είναι εφικτό και θα δινόταν...άνωθεν άδεια να κάναμε.;)
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Το κόστος των μεταφορικών για δύο QRD Diffusers 120x60x10cm είναι 50€ για Ελλάδα.
Στο σύνολο το ποσό με τα μεταφορικά είναι 257€.
Αν τον πληρώσεις με απευθείας μεταφορά χρημάτων μέσω τραπέζης το τελικό ποσό, με την έκπτωση 10% , είναι 236€.
Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Το κόστος των μεταφορικών για δύο QRD Diffusers 120x60x10cm είναι 50€ για Ελλάδα.
Στο σύνολο το ποσό με τα μεταφορικά είναι 257€.
Αν τον πληρώσεις με απευθείας μεταφορά χρημάτων μέσω τραπέζης το τελικό ποσό, με την έκπτωση 10% , είναι 236€.
Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή τιμή.
Υποθέτω ότι δεν είναι φιξ η χρέωση μεταφορικών, εξαρτάται απο τη ποσότητα,σωστά;
Post automatically merged:

Πάντως, αν πραγματικά κάνει δουλειά, 236€ για δύο diffusers και ειδικά αυτού του μεγέθους, είναι πολύ καλή τιμή.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.157
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top