Προ (Emotiva PT-100) & Τελικός (Crown XLS 2002)

Status
Not open for further replies.
A

AKARL

Guest
Πωλείται το εξαιρετικά ταιριαστό ζευγάρι του τίτλου ικανό να οδηγήσει επαρκώς και σωστά οποιοδήποτε παθητικό ηχείο στο γνωστό σύμπαν. Τα πολλά λόγια είναι περιττά, οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους.

Και τα δυο είναι φρεσκαδούρα (αγορές εντός του 2018), με χρήση ολίγων μηνών, εννοείται άριστα και αψεγάδιαστα με κουτιά και όλα τα συνοδευτικά.

Τιμή για το σετ: 1,55 αβουγουδού (ή 850 Έουρος για τους μη μυημένους) + τα όποια έξοδα αποστολής.

Δεν πωλούνται χωριστά (μπορεί να πωληθούν χωριστά μόνο στην περίπτωση που ενδιαφερθούν ταυτόχρονα δυο μέλη).

Emotiva BasX PT-100

The BasX PT-100 is a high-performance stereo preamplifier that includes a high-performance FM tuner, line level analog inputs for a CD player or line-level source, a built-in USB DAC with plenty of digital inputs for your computer and other digital stereo sources, a high-quality phono preamp that supports both moving magnet and moving coil cartridges, and provisions for an optional high-quality AptX Bluetooth input module. The tuner offers full digital control, and 50 station presets. The PT-100 can be operated via the simple front panel controls, or by the included infrared remote control. The intuitive menu system makes the PT-100 simple to configure and operate, and the big, easy to read, VFD display on the PT-100’s front panel shows you exactly what’s going on at all times.

Analog Inputs
  • 2 pairs; stereo analog line level inputs (CD, Aux).
  • 1 pair; stereo phono inputs (switchable; moving magnet or moving coil).
  • 1 tuner; FM (with external antenna input; 50 station presets).
Digital Inputs
  • 1; digital coax (S/PDIF); 24/192k.
  • 1; digital optical (Toslink); 24/192k.
  • 1; digital USB (DAC input); 24/96k; no drivers required.
  • 1; Bluetooth receiver (requires optional AptX Bluetooth dongle).
Outputs
  • 1 pair; main line level output; stereo, unbalanced.
  • 2; summed full range outputs (for connecting one or two subwoofers), unbalanced.
  • 1; stereo headphone output (front panel).
Analog Performance (phono)
  • Frequency response (MM and MC):
    20 Hz to 20 kHz; ref standard RIAA curve.

  • THD+noise:
    < 0.015% (MM; A-weighted).
    < 0.06% (MC; A-weighted).

  • S/N ratio:
    > 90 dB (MM).
    > 68 dB (MC).
Analog Performance (headphone)
  • Output Power:
    8 Ohms: 23 mW / channel.
    33 Ohms: 90 mW / channel.
    47 Ohms: 127 mW / channel.
    150 Ohms: 145 mW / channel.
    300 Ohms: 114 mW / channel.
    600 Ohms: 75 mW / channel.
Digital Performance
  • Frequency response:
    5 Hz to 20 kHz +/- 0.15 dB (44k sample rate).
    5 Hz to 80 kHz +/- 0.25 dB (192k sample rate).

  • THD+noise:
    < 0.003% (A-weighted; all sample rates).

  • IMD:
    < 0.007% (SMPTE).

  • S/N ratio:
    > 110 dB ref rated output.
Trigger
  • 12 VDC trigger output.
Power Requirements
  • 115 VAC or 230 VAC @ 50 / 60 Hz (automatically detected).
Controls And Indicators
  • Power: rocker switch; rear panel.
  • Standby: one front panel push button; halo ring changes color to indicate status.
  • Two front panel pushbuttons: Input Select; menu operation.
  • One front panel knob: Volume; Tuning; menu operation.
  • Display: high visibility blue alphanumeric VFD display (dimmable).
  • Remote Control: compact full-function infrared remote control.
  • Menu and Control System; simplified, highly intuitive menu system
    (includes Setup options, Bass, Treble, and Balance controls).
Mechanical
  • Dimensions:
    17” wide x 2-5/8” high x 12-1/2” deep (unboxed; without connectors).
    21” long x 7” high x 17-1/2” deep (boxed).

  • Weight:
    9 lbs (unboxed).
    13.5 lbs (boxed).
pt-100 front.png


pt-100 back.png


Crown XLS 2002

Meet the new XLS DriveCore™ 2 Series

The next generation of XLS got a makeover with a sleek new look, a LCD display that is three times larger, and more DSP with higher capabilities. Like its predecessor, the new XLS is ultra-efficient with Crown’s patented DriveCore technology and can drive 2400W at 4Ω bridged with tons of headroom guaranteeing a clean, undistorted signal straight to your speakers. The XLS DriveCore 2 assures that you will be heard as you deliver a powerful, pure sound experience for any venue.




Features
  • Class D amp with Crown's ultra-efficient DriveCore technology weighs less than 11 lb
  • Higher DSP capabilities: More control; has band pass filter per channel
  • Increased lighting functionality; turn off all LED indicators except clip and thermal to reduce distraction in dark venues
  • Selectable input sensitivity; 1.4Vrms and .775Vrms options so that amp can be driven at full power
  • Set sleep mode after specified time without having to press a button
  • Security setting disables menu buttons; menu locked/unlocked by entering combination
  • System reset allows factory settings to be restored
  • Remote power trigger
  • Peakx™ Limiters provide maximum output while protecting your speakers
  • XLR, 1/4", RCA inputs provide flexibility
  • Integrated PureBand™ Crossover System for better performance and control
  • Efficient forced-air fans prevent excessive thermal buildup

Specifications

Sensitivity: 1.4Vrms
Frequency Response: +0dB, -1dB
Signal to Noise: >103dB (at .775Vrms, 6dB lower)
Intermodulation Distortion: < 0.3%
Damping Factor: > 200
THD: < 0.5%
Crosstalk At 1kHz: > 85dB, At 20kHz: > 55dB
Dimensions: 19" (48.3 cm) x 3.5" (8.9 cm) x 10.7" (21.2 cm)
Weight :10.8 lbs (4.9 kgs)



 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Αγγελίες αναφοράς Ακαύλ! :hi: Χαίρεσαι να τσι διαβάζεις, αναλυτικές και με πλήρη στοιχεία.

Όταν βλέπω κακογραμμένες και λειψές αγγελίες σκέφτομαι πόση έλλειψη φροντίδας θα είχε και το προς πώληση προϊόν.
 



A

AKARL

Guest
Όταν βλέπω κακογραμμένες και λειψές αγγελίες σκέφτομαι πόση έλλειψη φροντίδας θα είχε και το προς πώληση προϊόν.
Να προσθέσω και μια άλλη διάσταση:

Μήπως θυμάσαι μια παλιά αγγελία μου;

Πιστεύω ότι ήμουν επαρκώς σαφής σε σχέση με την κατάσταση των ηχείων. Τότε είχαν επικοινωνήσει μαζί μου μερικά μέλη και όλοι ζητούσαν περαιτέρω μείωση της τιμής. Η απάντησή μου ήταν ότι κάτι τέτοιο δε θα είχε νόημα (θα προτιμούσα να τα έχω συσκευασμένα να κάθονται στην αποθήκη) δεδομένης της κατάστασης των ηχείων (μολονότι τα είχα 7 χρόνια), το κόστος απόκτησής τους ΚΑΙ, το πιο σημαντικό, του πως τα είχα χρησιμοποιήσει.

Τελικά τα ηχεία δεν αποκτήθηκαν από μέλος του φόρουμ αλλά από κάποιον άλλον ενδιαφερόμενο που είχε δει την αγγελία μου σε σάϊτ αγγελιών.

Όταν τα παρέλαβε, άνοιξε τη συσκευασία, τα συνέδεσε και τα άκουσε με πήρε τηλέφωνο και, ανάμεσα σε άλλα, με ρώτησε αν τα ηχεία είχαν παίξει ποτέ (δεν είδε ούτε το παραμικρό σημάδι χρήσης). Θυμίζω ότι ήταν ηχεία 7 ετών. Ο νοών, λοιπόν, νοείτω.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
195
Παιδιά προσωπικά επειδή τα μηχανήματα και γενικά ότι έχει ο φίλος ΑΚΑRL τα είδα και τα άκουσα πολύ πρόσφατα. Έχω να πω οτι το ζευγάρι των παραπάνω πραγματικά παίζει απίστευτα! Όσο για την κατάσταση τους ο άνθρωπος είναι ψυχάκιας (με την καλή έννοια πάντα)!!!
 




A

AKARL

Guest
Αν και αυτούνος ο προ μου φαίνεται λίγο σαπάκι....:p:p:p:p
Μαρή κουζουλότουρτα ένας τέτχοιος προενισχυτής σου χρειάζεται για να μπεις κι εσύ στον εικοστό πρώτο αιώνα με αφτό το χρέπι τση εικοσιπενταετίας που έχεις ακόμα. :gotcha:
[DOUBLEPOST=1543234426][/DOUBLEPOST]
Φιλαράκι σε ενδιαφέρει ανταλλαγή με σαμπγουφα εσβιεςπιμπι και 4 αβουγουδου από μέρους σου;:D
Δώζμου 3 ανήλικα πρεσονουσάκια και να ντηνε βρούμενε θέλει τη δουλειά μάστορη. Τα εζβιέσχια δεν είναι για του λόγου μου. :focus:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μαρή κουζουλότουρτα ένας τέτχοιος προενισχυτής σου χρειάζεται για να μπεις κι εσύ στον εικοστό πρώτο αιώνα με αφτό το χρέπι τση εικοσιπενταετίας που έχεις ακόμα. :gotcha:
Λαλείς ρε κουμπάρε?
 

A

AKARL

Guest
Υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για τον Κραουνάκη (τελικά υπάρχει ελπίδα για αλλαγή νοοτροπίας, ακούτε Κωσταφτχιά και Μπούτχια?).

Παιδγιά ο Εμοτίβα είναι εξαιρετικό πολυεργαλείο, μοναδικό σε αυτή την κατηγορία τιμής. Δγιαβάστε τα νούμερα και τι λένε οι χρήστες του στο διαδίκτυο. ;)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για τον Κραουνάκη (τελικά υπάρχει ελπίδα για αλλαγή νοοτροπίας, ακούτε Κωσταφτχιά και Μπούτχια?).

Παιδγιά ο Εμοτίβα είναι εξαιρετικό πολυεργαλείο, μοναδικό σε αυτή την κατηγορία τιμής. Δγιαβάστε τα νούμερα και τι λένε οι χρήστες του στο διαδίκτυο. ;)
Απαγορεύονται τα up κύριε.....
Μα τι κάνει επιτέλους αυτή η στρουμφίτα?:D
 




A

AKARL

Guest
Με τις θερμές ευχαριστίες μου στον Σήφη (φίλος με χωρίς πρόζβαση στο αβουσάϊτ) και στον Χρήστο (φίλος με πρόζβαση στο αβουσάϊτ) αλλά και τον... Ζαπ (κσέρει αφτός γιατί) στην αγγελία μπαίνει λουκέτο. :thumbsup: :drinks:



Τις καθιερωμένες ευχαριστίες μου για τη φιλοξενία τση αγγελίας στο αβουσάϊτ, το Στρουμφάκι-αγγελιοκράτορα και την, για μήνες απλήρωτη, Επαΐουσα Τούρτα (σύντροφε 1308 βάστα γερά, οι αφθαιρεσίες τση εργοδοσίας δε θα περάσουν - έχω υποβάλει καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και έχω ενημερώσει σχετικά στον Περισσό ;)).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
(σύντροφε 1308 βάστα γερά, οι αφθαιρεσίες τση εργοδοσίας δε θα περάσουν - έχω υποβάλει καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και έχω ενημερώσει σχετικά στον Περισσό ;)).
Ναι ,εσένα περίμενα χαμένε!:p
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.617
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top