Πρωτος LED με φως



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

καλα αν ισχυουν αυτα που λεει το αρθρο θα γινει χαμος.Αυτα το προβολια μοιαζουν φτηνιαρικα παντως,δεν βλεπω να πηραν το δρομο των LED,με τις τιμες στρατοσφαιρας.
Λετε?
 

Μηνύματα
7.212
Reaction score
1.201
Από ότι έχω καταλάβει έως τώρα, οι επαγγελματικοί προβολείς υπολείπονται των home cinema σε χρωματική απόδοση, και κυρίως σε rainbow, σωστα; Αυτός ο προβολέας που είναι υλοποιημένος με led σε τι θα υπολείπεται των σημερινών συμβατικών προβολέων στους τομείς αυτούς, αφού υποτίθεται ότι η τεχνολογία led καταργεί τα φαινόμενα rainbow και βελτιώνει κατά πολύ τη χρωματική συμπεριφορά;
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

Από ότι έχω καταλάβει έως τώρα, οι επαγγελματικοί προβολείς υπολείπονται των home cinema σε χρωματική απόδοση, και κυρίως σε rainbow, σωστα; Αυτός ο προβολέας που είναι υλοποιημένος με led σε τι θα υπολείπεται των σημερινών συμβατικών προβολέων στους τομείς αυτούς, αφού υποτίθεται ότι η τεχνολογία led καταργεί τα φαινόμενα rainbow και βελτιώνει κατά πολύ τη χρωματική συμπεριφορά;
Ειναι πολλες οι παραμετροι της εικονας και χρειαζονται ειδικη κατασκευη για να αποδιδουν σωστα.Παντως με την τεχνολογια αυτη ειναι αποριας αξιο τι μπορουν να κανουν οι συνηθεις υποπτοι.
Και τα μοντελα αυτα θαναι πολυ ενδιαφερον να τα δει κανεις για το τεχνολογικο του πραγματος.
 

Μηνύματα
4.105
Reaction score
3.617
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Και φαντάζομαι πλέον δεν θα τσιγκουνεύονται οι κάτοχοι να έχουν και τηλεοπτικό σήμα στον προβολέα ούτε να τον αφήνουν ανοιχτό και να πηγαίνουν για ψώνια :105:


+ αυτό

"the light source has a life of approximately 20,000 hours, projection at maximum brightness is possible in a minimum of eight seconds and no cool down is needed when turning the projectors off."
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

Από ότι έχω καταλάβει έως τώρα, οι επαγγελματικοί προβολείς υπολείπονται των home cinema σε χρωματική απόδοση, και κυρίως σε rainbow, σωστα; Αυτός ο προβολέας που είναι υλοποιημένος με led σε τι θα υπολείπεται των σημερινών συμβατικών προβολέων στους τομείς αυτούς, αφού υποτίθεται ότι η τεχνολογία led καταργεί τα φαινόμενα rainbow και βελτιώνει κατά πολύ τη χρωματική συμπεριφορά;
Καλή η ερώτησή σου. Υποθέτω ότι τα σημαντικότερα σημεία στα οποία υστερεί είναι:
  • Η ανάλυση και ο λόγος της εικόνας, τα οποία είναι προσανατολισμένα σε εφαρμογές παρουσιάσεων μέσω υπολογιστή και όχι στο 1920X1080/16:9 των home-theater προβολέων.
  • Ο επεξεργαστής video ο οποίος έχει αντίστοιχους προσανατολισμούς και στερείται δυνατοτήτων εκ των ουκ άνευ σήμερα, όπως ο ισχυρός κλιμακωτής και αποπλέκτης και η εξομάλυνση κίνησης μέσω παρεμβολής πεδίων.
  • Και -κυρίως- ο χαμηλός λόγος on/off αντίθεσης. Παρά τα εξαιρετικά πλεονεκτήματα των LED ως πηγή φωτός, σε μικτές σκηνές δεν μπορούν να απαλλαγούν από προβλήματα που είναι εγγενή στη μέθοδο του έμμεσου φωτισμού εξ ανακλάσεως στα καθρεπτάκια του DMD. Αυτό το πρόβλημα θα μας συνοδεύει για πολύ καιρό ακόμα, μέχρι να εμφανιστούν στους προβολείς ενεργά matrix φωτοεκπομπής πλήρους ανάλυσης (αλά OLED). Μέχρι να γίνει αυτό, το δίλημμα "φως ή αντίθεση" νομίζω ότι θα συνεχίσει να μας ταλαιπωρεί.
 

Μηνύματα
7.212
Reaction score
1.201
Re: Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

Καλή η ερώτησή σου. Υποθέτω ότι τα σημαντικότερα σημεία στα οποία υστερεί είναι:
  • Η ανάλυση και ο λόγος της εικόνας, τα οποία είναι προσανατολισμένα σε εφαρμογές παρουσιάσεων μέσω υπολογιστή και όχι στο 1920X1080/16:9 των home-theater προβολέων.
  • Ο επεξεργαστής video ο οποίος έχει αντίστοιχους προσανατολισμούς και στερείται δυνατοτήτων εκ των ουκ άνευ σήμερα, όπως ο ισχυρός κλιμακωτής και αποπλέκτης και η εξομάλυνση κίνησης μέσω παρεμβολής πεδίων.
  • Και -κυρίως- ο χαμηλός λόγος on/off αντίθεσης. Παρά τα εξαιρετικά πλεονεκτήματα των LED ως πηγή φωτός, σε μικτές σκηνές δεν μπορούν να απαλλαγούν από προβλήματα που είναι εγγενή στη μέθοδο του έμμεσου φωτισμού εξ ανακλάσεως στα καθρεπτάκια του DMD. Αυτό το πρόβλημα θα μας συνοδεύει για πολύ καιρό ακόμα, μέχρι να εμφανιστούν στους προβολείς ενεργά matrix φωτοεκπομπής πλήρους ανάλυσης (αλά OLED). Μέχρι να γίνει αυτό, το δίλημμα "φως ή αντίθεση" νομίζω ότι θα συνεχίσει να μας ταλαιπωρεί.
Απλά αναρωτιέμαι κατά πόσο θα ήταν προτιμότερη η αγορά του από ένα συμβατικό home theatre προβολέα χαμηλού κόστους (εδώ έχω κάνει μια υπόθεση, βασισμένη στο επαγγελματικό της υλοποίησης αλλά και στο ότι προβολάκια led, ανάλυσης 800x600 κοστίζουν κάπου στο πεντκοσάρικο, ότι το μηχάνημα μπορεί να έχει τιμή της τάξης των 700-750 ευρώ, και κάνω στο μυαλό μου μια σύγκριση με προβολάκια όπως optoma hd65, epson tw700, κτλ). Σε αυτήν την περίπτωση, ούτε η χαμηλή ανάλυση, ούτε η φτωχή επεξεργασία (ειδικά σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ο προβολέας με κάποιο htpc, και γίνει δουλειά εκεί), αλλά υποθέτω ούτε και τα προβλήματα στο κόντραστ που αναφέρεις θα αποτελούν ιδιαίτερο πρόβλημα, κάνω λάθος; Δηλαδή μια τέτοια σύγκριση θα έστεκε; Ακόμη και σε μεγαλύτερη τιμή από αυτήν που φαντάζομαι παραπάνω, πάλι θα υπάρχει και το όφελος από τη μη συνεχή αλλαγή λυχνιών.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

  • Και -κυρίως- ο χαμηλός λόγος on/off αντίθεσης. Παρά τα εξαιρετικά πλεονεκτήματα των LED ως πηγή φωτός, σε μικτές σκηνές δεν μπορούν να απαλλαγούν από προβλήματα που είναι εγγενή στη μέθοδο του έμμεσου φωτισμού εξ ανακλάσεως στα καθρεπτάκια του DMD. Αυτό το πρόβλημα θα μας συνοδεύει για πολύ καιρό ακόμα, μέχρι να εμφανιστούν στους προβολείς ενεργά matrix φωτοεκπομπής πλήρους ανάλυσης (αλά OLED). Μέχρι να γίνει αυτό, το δίλημμα "φως ή αντίθεση" νομίζω ότι θα συνεχίσει να μας ταλαιπωρεί.
Ε τότε να περιμένουμε την laser προβολή…:135:
Aυτά Καφατε τα σημειώνεις;
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.617
Reaction score
94.547
Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

Εγω τα σημειωνω, εσυ νομιζεις πως βλεπεις ταινια στις 42''?:142:

Και άμα είναι και 2.35:1 :116:
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.617
Reaction score
94.547
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Ασε τα σαπια σου και ξερεις οτι δεν ειναι 42...
Εντάξει είναι 55'' ποια η διαφορά;

13 ίντσες, ή 33.02 cm για να σου φαίνεται μεγαλύτερο νούμερο:138:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Θελετε να μιλήσουμε για εικονα η για εικόνα;;
Οχι γιατι αν θέλετε να μιλήσουμε για εικόνα να παμε σε αλλη κατηγορία;;
Αστο καλυτερα γιατι γελαω μονο που το σκέπτομαι…:116:
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Πρωτος LED με φως

Αρχικό μήνυμα απο Cinemusic - Ανδρεας
Ε τότε να περιμένουμε την laser προβολή…:135:
Aυτά Καφατε τα σημειώνεις;
Εγω τα σημειωνω, εσυ νομιζεις πως βλεπεις ταινια στις 42''?:142:


:204::204:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

Δεν ξέρω αν διαβάσατε το λινκ στο αρχικό μήνυμα, αλλά οι προβολείς αυτοί είναι υβριδικοί LASER/LED. Συγκεκριμένα χρησιμοποιούν μπλε LASER για την παραγωγή του μπλε και του πράσινου φωτός (μέσω της ενεργοποίησης από αυτό μιας φθορίζουσας επιφάνειας) κι ένα LED για το κόκκινο φως.

Η σύνθεση των εικονοστοιχείων γίνεται βέβαια και πάλι εξ ανακλάσεως σε DMD και όχι με απευθείας γραμμική σάρωση. Όμως το γεγονός είναι πως τα LASER έχουν μπει πλέον σε προβολείς ευρείας κατανάλωσης. Λέτε να μας περιμένει κι άλλη έκπληξη στη γωνία;
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Πρωτος LED με φως

δεν πρεπει ν'αργησουνε να τα βγαλουνε στην αγορα,οτι και να παιζουν τοσα λουμενς χωρις λαμπα ειναι ειδησαρα.........
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.582
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top