Πρόβλημα ακουστικής χώρου;

Μηνύματα
216
Reaction score
0
Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχοντας διαβάσει όσα περισσότερα μπορούσα από to sticky "Ανατομία Ακουστικής Χώρων" έχω παρατηρήσει ένα αξιοπερίεργο στο χώρο μου που στο άρθρο δεν το βρήκα.

Έχω προς το παρόν 2 παλιά ηχεία βάσης τοποθετημένα σε βάσεις ηχείων και ένα sub Q acoustics 2070s.
Ο χώρος είναι 3,5μχ3,5μ ύψους 2,2μ. Στο χώρο υπάρχει μια τηλεόραση τοποθετημένη στον τοίχο, μια ντουλάπα, ένα γραφείο και ένα κρεβάτι. Στο πάτωμα υπάρχει μόνιμα ένα παχύ χαλί. Ουσιαστικά θα έλεγα ότι το 80% της επιφάνειας των τοίχων είναι κενό, δηλαδή δέχονται ηχητικά κύματα. Στο χώρο επίσης έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει ηχώ.


Το sub για κάποιο λόγο ακούγεται μόνο όταν το τοποθετώ κοντά σε ένα τοίχο ή σε μια γωνία. Όταν είναι τοποθετημένο στη γωνία μπουμάρει οπότε το έχω μόνιμα τοποθετημένο μεταξύ των 2 ηχείων και 10 - 15cm απόσταση από τον πίσω τοίχο.

Το περίεργο είναι ότι όταν κάθομαι στην καρέκλα μου, περίπου στο κέντρο του δωματίου και μισό μέτρο προς τα πίσω το sub δεν ακούγεται. Όταν βάλω την καρέκλα σε θέση κλίσης, φανταστείτε γωνία κλίσης 160 μοιρών δηλαδή είμαι σχεδόν ξαπλωμένος, το μπάσο ακούγεται. Αν σηκωθώ από την καρέκλα και είμαι όρθιος σε εκείνο το σημείο, το μπάσο ακούγεται περισσότερο. Το ίδιο ισχύει και όταν είμαι όρθιος (ύψος 1.90μ) σε οποιοδήποτε σημείο του χώρου. Στις γωνίες ακούγεται πολύ περισσότερο, φαντάζομαι λόγω στάσιμων κυμάτων.

Η μια λύση που σκέφτομαι είναι να είμαι μονίμως ξάπλα στη θέση ακρόασης :114:

1)Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει και πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα;

2) Επειδή σύντομα θα έχω ένα σύστημα 5.1 από ηχεία βάσης, είναι καλό να βάλω γύρω γύρω στο δωμάτιο παχιά κουρτίνα για να περιορίσω τις ανακλάσεις του χώρου;
Από τα άρθρα που έχω διαβάσει δεν υπάρχουν σαφής οδηγίες. Άλλοι λένε να περιορίσουμε τις ανακλάσεις όσο το περισσότερο γίνεται. Άλλοι λένε ότι οι ανακλάσεις είναι καλές και ότι ζωντανεύουν τον ήχο και ότι σε αντίθετη περίπτωση ο ήχος ακούγεται νεκρός. Σε κάποια άρθρα σε συμβουλεύουν να βάλεις κουρτίνα πίσω από τα ηχεία και σε άλλα να βάλεις στον τοίχο απέναντι από τα ηχεία. Ε τέλος πάντων ρε παιδιά τι ισχύει από όλα αυτά :141: ;;;
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Πρόβλημα ακουστικής χώρου;

Με βάση τις διαστάσεις που έδωσες, οι δύο απο τις τρείς ιδιοσυχνότητες του χώρου σου (49 ΗΖ 49 ΗΖ, 78 ΗΖ ) δυστυχώς συμπίπτουν.

Είναι σωστά ρυθμισμένο το subwoofer ?

Δοκίμασε να τοποθετήσεις τα ηχεία σου σε απόσταση 50εκ απο το πίσω τοίχο ( απόσταση μετρημένη απο την μπροστινή μπάφλα του ηχείου ) και 80-83 εκ απο τον πλαϊνό ( απόσταση μετρημένη απο το κέντρο της μπροστινής μπάφλας του ηχείου.
Τοποθέτησε την θέση ακρόασης σε απόσταση 45 εκ απο τον πίσω τοίχο.

Γενικά, οι χώροι οικιακού Home-cinema χρειάζονται αρκετή απορρόφηση.

Ξεκίνησε τοποθετώντας ηχοαποροφητικό υλικό στον πίσω τοίχο και μετά στους πλαϊνούς ( στα σημεία της πρώτης ανάκλασης).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Πρόβλημα ακουστικής χώρου;

Έχοντας διαβάσει όσα περισσότερα μπορούσα από to sticky "Ανατομία Ακουστικής Χώρων" έχω παρατηρήσει ένα αξιοπερίεργο στο χώρο μου που στο άρθρο δεν το βρήκα.
Eίθισται γιά τα θέματα αναφοράς να μην επικεντρώνονται σε συγκεκριμένα ΄΄αξιοπερίεργα΄΄.:137:

Παρόλ'αυτά,το φαινόμενο που περιγράφεις δεν θα χαρακτηριζόταν ως τέτοιο.
 

Μηνύματα
216
Reaction score
0
Απάντηση: Πρόβλημα ακουστικής χώρου;

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, θα βάλω χοντρή κουρτίνα και απορροφητικά σε κάποια σημεία του δωματίου για να μειώσω λίγο την ηχώ του χώρου. Ξέρετε που μπορώ να βρω φθηνά απορροφητικά;
Γιατί οι τιμές των Auralex είναι τελείως εκτός budget.
Μου έχουν πει ότι έχει κάποια φθηνά το praktiker αμφιβόλου ποιότητας.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Πρόβλημα ακουστικής χώρου;

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, θα βάλω χοντρή κουρτίνα και απορροφητικά σε κάποια σημεία του δωματίου για να μειώσω λίγο την ηχώ του χώρου. Ξέρετε που μπορώ να βρω φθηνά απορροφητικά;
Γιατί οι τιμές των Auralex είναι τελείως εκτός budget.
Μου έχουν πει ότι έχει κάποια φθηνά το praktiker αμφιβόλου ποιότητας.
Τα απλά ηχοαποροφητικά είναι απολύτως άχρηστα όσον αφορά στο πρόβλημα των μπάσων που αναφέρεις.

Εφ' όσον έχεις ρυθμίσει σωστά το subwoofer, θα πρέπει να δοκιμάσεις τις θέσεις ηχείων και την θέση ακρόασης που σου πρότεινα. Είναι πιθανόν να υπάρξει βελτίωση.

Η τοποθέτηση του τριγώνου ηχείων-ακροατή είναι καθοριστική για την ηχητική απόδοση του συστήματος μέσα στο χώρο ακρόασης. Ειδικά στο δυσεπίλυτο πρόβλημα των χαμηλών συχνοτήτων, η σωστή τοποθέτηση ηχείων-ακροατή μπορεί να μειώσει το πρόβλημα σε σημαντικό βαθμό χωρίς την χρήση ειδικών διατάξεων.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.333
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top