Πρόβλημα διαμοιρασμού σε Dune RealBox 4K

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Φίλος χωρίς πρόσβαση :tongue: (α, ρε @akis1 τι τραβάμε...) έχει το εξής πρόβλημα: το Dune RealBox δεν βλέπει τους φακέλους δικτύου από το laptop που τους διαμοιράζει μέσω wifi.

Δεδομένα: ΙΡ του router 192.168.2.1
IP του laptop (με το όνομα akis) 192.168.2.3
IP του Dune 192.168.2.7

Το Dune συνδέεται κανονικά στο ίντερνετ, βλέπει και κατεβάζει τις διάφορες εκδόσεις firmware.
Στην στήλη Sources του Dune, Network Browser, σε αναζήτηση είτε μέσω SMB, είτε μέσω NFS δεν εμφανίζει αποτέλεσμα (empty). Ξέρω ότι τα Win 10 του laptop δεν υποστηρίζουν NFS. Αλλά στο SMB;

Ρύθμισε την υποστήριξη SMB 1.0 από το laptop:


Συνεχίζεται......
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Ο @vadergr αλλά και ο @minas θεώρησαν λογικά ότι υπάρχει πρόβλημα μέσω SMB. Μάλιστα ο @minas πρότεινε:

Για τα προβλήματα με το SMB share χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση.
1. Αν μοιράζουμε τον φάκελο από τον υπολογιστή LAPTOP με IP 192.168.2.7, η πρώτη δοκιμή πρέπει να γίνει στον ίδιο υπολογιστή: Ανοίγουμε ένα παράθυρο του Windows Explorer (εκεί που βλέπουμε τους δίσκους μας), και γράφουμε στην γραμμή διεύθυνσης \\LAPTOP (το πραγματικό όνομα του υπολογιστή) και χωριστά \\192.168.2.7.
Και με τους δύο τρόπους, θα πρέπει να δούμε τους φακέλους που μοιράζουμε.
Εάν δεν φαίνονται, κλείνουμε προσωρινά το firewall και να ξαναδοκιμάσουμε.

Αν δεν φαίνονται, κάτι δεν έχει γίνει σωστά με τους κοινόχρηστους φακέλους.
Αν φαίνονται από τον ίδιο τον υπολογιστή, πρέπει να διαγνώσουμε την πλευρά που έχει το πρόβλημα.
Έτσι λοιπόν και μέσω \\akis (όνομα του laptop στο δίκτυο) και μέσω \\192.168.2.3 εμφανίζονται οι φάκελοι δικτύου.


Πάλι όμως το dune δεν δείχνει περιεχόμενα σε SMB.

Για βοηθήστε ρε παιδιά.... Δεν είναι και στην Αθήνα ο @akis1 για να βρίσκαμε λύση από κοντά...
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Στο παρελθόν είχα πρόβλημα να δει το Dune HD Max το laptop μου με Win10.

Πέρασα στο sources του Dune την ip του laptop χειροκίνητα και δημιουργήθηκε συντόμευση έτσι.
Έμπαινα από κει στο laptop.
Ήταν ο μόνος τρόπος, αυτόματα δεν το είδε ποτέ, το γιατί δεν το έμαθα ποτέ εφόσον με τη συντόμευση έκανα την δουλειά μου

Σκιασε το source και με το pop up menu κάνεις νέο δικτυακό source.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Είμαι με το Sources επιλεγμένο, πατάω pop up menu, δεν εμφανίζει τίποτα. :idk:

Λάθος....
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Edit: @akis1, αφού πατήσεις enter στο sources, πάτησε pop up menu, new network file.

20200607_155504.jpg

20200607_155529.jpg

20200607_155541.jpg

Και γράψε:
Name: movies
Server: 192.168.2.3
Folder: movies
Και συμπληρώνεις usermame και password.

Ακολούθησε την ίδια διαδικασία με folder: collection movies
 
Last edited:

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Αν δεν έχεις ορίσει username και password τότε στα ανάλογα πεδία θα εισάγεις από ένα κενό.
 



Μηνύματα
281
Reaction score
92
Και άλλη μια ερώτηση, να υποθέσω ότι με αυτόν τον τρόπο όταν είναι ανοιχτό και το pc και το dune ότι απο το pc δεν μπορώ να μεταφέρω στον εξωτερικό δίσκο που έχω κουμπωμένο στο dune κάποιο αρχείο όπως έκανα πριν με το zidoo μιας και στο δικτυο του pc δεν βλέπω dune ????
Στο είχα ξαναγράψει και στο άλλο τοπικ αλλά μάλλον στον πανικό απαντήσεων χάθηκε..

Άραξε να το χαρείς τώρα :D
Βρε ας είναι καλά ο γιάννης που έβαλε screenshot βήμα-βήμα τι να κάνω :D:D
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Έχω την εντύπωση ότι για να περάσεις πράγματα στο Dune με αυτό τον τρόπο θα πρέπει να μετατρέψεις τον εξωτερικό σαν System storage του Dune

Για το παραπάνω δεν είμαι απόλυτα σίγουρος
Βάζοντας στον Explorer του λάπτοπ την ip του Dune μπορείς να δεις αν γίνεται.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Βάζοντας στον Explorer του λάπτοπ την ip του Dune μπορείς να δεις αν γίνεται.
οχι δεν γίνεται, μόνο μέσα απο το dune μπορώ να κάνω τέτοια μεταφορά.
και κάτι άλλο, μήπως πρέπει στο ρουτερ νε ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία ????
 

Attachments


Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
οχι δεν γίνεται, μόνο μέσα απο το dune μπορώ να κάνω τέτοια μεταφορά.
και κάτι άλλο, μήπως πρέπει στο ρουτερ νε ενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία ????
Όχι δεν έχει να κάνει με αυτό που θες.

Αυτό στο ρουτερ είναι για να συνδέσεις έναν εξωτερικό στο ρουτερ και να μοιράζεται από εκεί στους υπόλοιπους..

Γνώμη μου, ξέχνα το, θα γονατίσει το ρουτερακι λογικά.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Αν δεν έχεις ορίσει username και password τότε στα ανάλογα πεδία θα εισάγεις από ένα κενό.
με ποιό τρόπο εισάγουμε το κενό, γιατί έβγαλα username & pass απο το pc αλλα δεν βρίσκω στο dune το κενό
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
με ποιό τρόπο εισάγουμε το κενό, γιατί έβγαλα username & pass απο το pc αλλα δεν βρίσκω στο dune το κενό
Να σου πω, μην αρχίσουμε άλλο έπος τώρα...:headbang::roflmao:

Απλώς δεν γράφεις τίποτα στα πεδία user, password.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Βρε ας είναι καλά ο @nemesi54 που μας άνοιξε τα μάτια... :drinks:
Γιάννη εκ πρώτης εσύ είσαι ο δημιουργός της επίλυσης για λογαριασμό μου που έκανες τόσο ντόρο και μπήκες και στον κόπο να ανοίξεις καινούργιο νήμα για μένα τον τυφλίτη. Υποκλίνομαι :hi:
Να σου πω, μην αρχίσουμε άλλο έπος τώρα...:headbang::roflmao:

Απλώς δεν γράφεις τίποτα στα πεδία user, password.
χαχα πολύ καλό, απλά είπα να βγάλω το κωδικό απο το pc και το username να μπαίνει ελεύθερα, αλλά το dune δεν μπαίνει έτσι
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Μόλις μπορέσεις, γράψε και στο νήμα του RealBox πώς παίζει μέσω δικτύου. Η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη, αφού το laptop σου μοιράζει μέσω wifi.
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Δεν γίνεται να μην βάλεις τίποτα στο user και Pass του Dune κι ας μην έχεις ορίσει ένα στο laptop.

Γι αυτό πρέπει να βάλεις από ένα κενό πατώντας το 0 στο τηλεκοντρόλ. (η το 1, δεν θυμάμαι, είμαι εκτός έδρας)

Αλλά εφόσον δουλεύει, άστο να πάει στο καλό του, απλά θα βάζεις user και Pass όταν ξανακάνεις νέο φάκελο.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Δεν γίνεται να μην βάλεις τίποτα στο user και Pass του Dune κι ας μην έχεις ορίσει ένα στο laptop.

Γι αυτό πρέπει να βάλεις από ένα κενό πατώντας το 0 στο τηλεκοντρόλ. (η το 1, δεν θυμάμαι, είμαι εκτός έδρας)

Αλλά εφόσον δουλεύει, άστο να πάει στο καλό του, απλά θα βάζεις user και Pass όταν ξανακάνεις νέο φάκελο.
Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ που η βοήθειά σου ήταν καθοριστική να βρεθεί η λύση.
με smb η χρήση pass δεν είναι υποχρεωτική ????
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Όχι βέβαια, εγω έχω pc που δουλεύει 24/7 τα τελευταία 11 χρόνια και δεν του έχω βάλει User και Pass.
Password ζητάει μόνο αν έχεις ρυθμίσει το laptop/pc να το ζητάει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.217
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top