Πρόβλημα κίνησης optoma HD 143 X

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα , έχω τον optoma 143 X , παίζει σχεδόν καθημερινά 2 ώρες την ημέρα τουλάχιστον .
Εδώ και λίγο καιρό νομίζω πως έχει αρχίσει η κίνηση να μην είναι τόσο ομαλή όσο είχα συνηθίσει .
Σε γρήγορες σκηνές σε αθλητικά προγράμματα στα 50/60hz με ζαλίζει. ( ote tv - streaming μέσω windows 10 laptop)
Στα 23hz στις ταινίες νομίζω πως είναι όλα καλά . Υπάρχει περίπτωση να έχει φθαρεί , σκονιστεί κάποιο εξάρτημα και να το κάνει αυτό;
Άλλαξα το καλοκαίρι καλώδιο hdmi , έβαλα ένα ενεργό 15m .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
πόσες ώρες έχει η λάμπα?
έχει γίνει κάποια συντήρηση όλα αυτά τα χρόνια?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
πόσες ώρες έχει η λάμπα?
έχει γίνει κάποια συντήρηση όλα αυτά τα χρόνια?
Τίποτα και έπαιζε καλοκαίρια σε νησί μες στη ζέστη , ανάβαμε και τα τσιγάρα μας που και που … Αν θέλει συντήρηση θα βοηθούσε να μου πείτε που να απευθυνθώ , βρίσκομαι στην Αθήνα πλέον . Περίμενα να καεί η λάμπα για να του κάνω συντήρηση .
Επίσης μια και άνοιξα το θέμα , πρόσφατα παρατήρησα ότι στις σκηνές που έχει έντονο λευκό αργεί κάπως να προσαρμοστεί , σε κάποια σημεία είναι σαν να εμφανίζεται πρώτα ενα πέπλο γκρι με θόρυβο και να φορτώνει σιγά σιγά σιγά το λευκό , αυτό γίνεται όταν αλλάζει απότομα η εικόνα σε λευκό / ανοιχτόχρωμο π.χ από σκοτεινή σκηνή αλλαγή σε μέρα φαίνεται αυτό που περιέγραψα στον ουρανό . Κρατάει κλάσματα του δευτερολέπτου , μετά αν μείνει η ίδια σκηνή προσαρμόζεται .. Σαν φωτεινότητα η λάμπα δεν φαίνεται να έχει θέμα , δεν έχει πέσει να φαίνεται δηλαδή ότι χρειάζεται άμεσα αλλαγή .
 



Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
πόσες ώρες έχει η λάμπα?
Πρέπει να έχει κοντά 1800 , δεν είπα ξεκάθαρα από την αρχή γιατί δεν ξέρω .
Πριν ένα χρόνο ήθελα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην εικόνα και έκανα κατά λάθος γενική , μηδενίσαν οι ώρες .
Μινιμουμ 1500 , μάξιμουμ 2000.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top