Πρόβλημα με βίντεο σε pc

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλησπέρα, έχω ένα dell με i7 επεξεργαστή 10ης γενιάς και 8 gb ram. Είναι συνδεδεμένο μέσω hdmi με έναν marantz sr1050. Από εκεί σε μια Samsung 75 4k. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν παίζω ταινίες δεν έχει η εικόνα ομαλή ροή. Είναι σαν να κάνει μικρές αναιπαισθητες διακοπές. Πιστεύω ότι κανονικά θα έπρεπε ναι παίζει άνετα και 4κ.
Έχω εγκαταστήσει το klite codec pack. Μήπως χρειάζεται ρυθμίσεις ο player? Χρησιμοποιώ το mpc και το bsplayer.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Vsync (Vertical Sync) στο On στις ρυθμίσεις των γραφικών.
Ρύθμιση εξόδου εικόνας στα 23p/24p (23.976Hz) ή 25p αν είναι σειρές που συνήθως γυρίζονται στα 25fps.

Και θα είσαι οκ.
Προτίμησε MPC-HC.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Επίσης δες αν ζοριζεις την κάρτα γραφικών με το madvr. Σε 4κ περιεχόμενο ζοριζει άσχημα.
Ποια κάρτα γραφικών έχεις;
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Επίσης δες αν ζοριζεις την κάρτα γραφικών με το madvr. Σε 4κ περιεχόμενο ζοριζει άσχημα.
Ποια κάρτα γραφικών έχεις;
Δεν έχω. Ότι έχει ο επεξεργαστής
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Vsync (Vertical Sync) στο On στις ρυθμίσεις των γραφικών.
Ρύθμιση εξόδου εικόνας στα 23p/24p (23.976Hz) ή 25p αν είναι σειρές που συνήθως γυρίζονται στα 25fps.

Και θα είσαι οκ.
Προτίμησε MPC-HC.
Ναι. Το mpc-hc χρησιμοποιώ. Ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Επίσης δες αν ζοριζεις την κάρτα γραφικών με το madvr. Σε 4κ περιεχόμενο ζοριζει άσχημα.
Ποια κάρτα γραφικών έχεις;
To codec pack από default δεν σου ενεργοποιεί το madvr όταν το κάνεις εγκατάσταση.
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
To codec pack από default δεν σου ενεργοποιεί το madvr όταν το κάνεις εγκατάσταση.
Σωστά ναι, διάβασα για mpc hc και συνειρμικά θεώρησα ότι θα χρησιμοποιεί madvr.
 



Μηνύματα
168
Reaction score
52
Αυτό πού το χρειάζεσαι;
Επειδή δεν μου έπαιζε κάποια mkv, εγκατέστησαν όλο το πακέτο. Το θέμα το έκανε και πριν και μετά την εγκατάσταση. Είναι σίγουρα κάποιο θέμα ρυθμίσεων γιατί ο προηγούμενος που είχα ήταν ένα μίνι pc με i3 που τουλάχιστον τα 1080 τα έπαιζε πολύ καλά.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
και τα δυο νομιζω
Απεγκατέστησε τα πάντα από players και βάλε τον 5Kplayer ιδίως για τα h265 είναι ο καλύτερος
Δώσε feedback όταν το κάνεις
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Και να περαστεί στο σύστημα... αν δεν πας στα options του media player (π.χ. MPC-HC) να τον ορίσεις (τον madVR) ως renderer, δεν γίνεται κάτι.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Vsync (Vertical Sync) στο On στις ρυθμίσεις των γραφικών.
Ρύθμιση εξόδου εικόνας στα 23p/24p (23.976Hz) ή 25p αν είναι σειρές που συνήθως γυρίζονται στα 25fps.

Και θα είσαι οκ.
Προτίμησε MPC-HC.
Αυτό το vsync δεν το βρίσκω πουθενά
 



Μηνύματα
168
Reaction score
52
Απεγκατέστησε τα πάντα από players και βάλε τον 5Kplayer ιδίως για τα h265 είναι ο καλύτερος
Δώσε feedback όταν το κάνεις
Το εγκατέστησαν, πραγματικά βελτιώθηκε πολύ η εικόνα. Στο 4κ παίζει σχεδόν άψογα. Δεν βρήκα όμως κάπου ρύθμιση να κατεβάζει αυτόματα υπότιτλους όπως ο bsplayer. Επίσης για ήχο dolby Atmos χρειάζεται ο player ρύθμιση?
 
Last edited:


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Το ίδιο πρόβλημα με σπασίματα έχω και εγώ. Έχω αλλάξει hdmi μήπως έφταιγε αυτό, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.
Παίζω με τον vlc.
Denon 4400 και 1050ti κάρτα γραφικών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.277
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top