Πρόβλημα με ενισχυτή Υamaha

Μηνύματα
1
Reaction score
0
γεια σας και απο μενα

Έχω ενα yamaha RX-V340RDS τον εχω πολλά χρονια .Οταν πάω να ανοίξω τον ενισχυτή ,ακουω το ρελέ και κλείνει.Σημερα ,προσπαθησα να τον ανοιξω ,και παλι εκλεισε με τρο ρελε.Αλλά επιμενοντας να τον ανοιγω συνέχεια , καποια στιγμη ανοιξε και εως τώρα λειτουργεί κανονικά.Αυτή η συμπεριοφραμετο ρελε και την επιμονη συμβαινει κανενα μηνα περιπου.Οποτε ανοιγει λειτουγει .

Ειχα ανοίξει τον ενισχυτη προ ημερών τον καθάρισα απο σκόνη ,αποσύνδεσα τα πάντα, και το φοβερο της υποθεσης ειναι οτι ενω έιχα ανοικτο το σασσί του ενισχυτ'η κουνόντας το ελάχιστα το ρελέ έκλεινε τον ενισχυτη.

Στη κυρια πλακέτα του εχω δει υπολείματα απο υγρασία.Δε ξερω αν ειναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσω καποιο spray ... δε θα θελα να προκαλέσω επιπλέον προβληματα ή ζημιά .Δεν ειμαι σιγουρος αν χρησιμοποιησω spray για προβληματα βραχυκυκλώμταος / αγωγιμότητα .Καμμία πρόταση ;
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δείχνει να θέλει αλλαγή ο ηλεκτρονόμος που ξεκινάει κουνώντας τον. Ποιο απίθανη περίπτωση να υπάρχει ψυχρή κόλληση.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ο ενισχυτης σου χρειαζεται επισκευη , αν τυχον εριξες καποιο σπρευ μεσα μην τον πας για επισκευη ειναι ηδη αχρηστος ....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.360
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top