Πρόβλημα με ηχομονωτικά καμπίνας warfedalediamond230

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την βοήθειά σας διότι εδώ και μέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη και δεν έχω καταφέρει τίποτα.Λοιπόν να σας πω από την αρχή πώς ξεκίνησε το όλο θέμα.Πρόσφατα αγόρασα τα ηχεία δαπέδου warfedalediamond 230 στην αρχή όλα καλά μου άρεσε και το πώς έπαιζαν κ.τλ.π.Μετά απο δύο μέρες άρχισε να ακούγεται ένα τρίξειμο πιο πολύ στα μπασάτα σημεία των τραγουδίων.Υπέθεσα επειδή μου έιχε ξανατύχει σε άλλα ηχεία που είχα αγορασει στο παρελθόν, ότι θα ήταν κανένα καλώδιο σύνδεσης, και όντως έτσι ήταν.Έβγαλα τα γουφεράκια και τα δύο αλλά για να το κάνω αυτό και να βρώ το πρόβλημα αφαίρεσα τα ηχομωνοτικά τύπου υαλοβάμβακα γκρί χρώματος και μετά δέν θυμόμουν πως ήταν βαλμένα.Η αλήθεια έιναι πως τέτοια ζημία δεν περίμενα να πάθω,προσπάθησα με χίλιους τρόπους να τα βάλω αλλά κάθε φορά που το επιχειρούσα ήταν και μια καινούρια αποτυχία.Στο ηχητικό αποτέλεσμα παρατηρώ μεγάλη διαφορά, κυρίως στα μπάσα.Έχω σπάσει το κεφάλι μου να βγάλω άκρη αλλά αυτό το σταυρόλεξο δεν μπορώ να το λύσω με τίποτα χωρίς βοήθεια.Η αλήθεια είναι πως δεν πρόκειται για μια απλή καμπίνα ηχείου που συνήθως έιναι οφθαλμοφανές το που πρέπει να μπούν, π.χ το bass reflex του συνγκεκριμένου ηχείου έιναι κάτω ακριβώς απο το δεύτερο γουφεράκι(μετρώντας απο πάνω πρός τα κάτω) και έχει δ απο τις οποίες η μια είχε τυλιγμένο βαρελάκι ένα κομμάτι μονωτικού, αυτό είναι το μόνο που θυμάμαι στα σίγουρα.Επίσης να επισημάνω ότι στο ένα ηχέιο το είχαν στην μπροστινή οπή ακριβώς κάτω από το μεγάφωνο, και στο άλλο στην δέυτερη η οποία βρίσκεται πρός την πλάτη του .(μάλλον βιαζόντουσαν)Άν κάποιος έχει τα ίδια ηχεία και μπορεί να βγάλει μερικές φωτό από το εσωτερικό της καμπίνας θα ήμουν υπόχεως για μια ζωή, διότι πήγα για μαλί και βγήκα κουρεμένος.Παρεπιπτώντος το τεχνικό τμήμα τις αντιπροσωπείας είναι αυτήν την περίοδο κλειστό, επιχέιρησα και έστειλα κάποια mail σε εξουσιοδοτημένους συνεργάτες αλλά απάντηση δεν πήρα.Κρίμας γιατί δέν πρόλαβα να τα χαρώ κιόλας.Συγνώμη αν σας ζάλισα, και εύχομαι σε όλους σας υγεία ,κουράγιο, και υπομονή σε αυτές τις δύσκολες ημέρες που όλοι περνάμε.Νάστε καλά.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
2
Καλημέρα φίλε μου,δυστηχώς με τον ίδιο τρόπο την πάτησα και με τα δύο ηχεία.Τι να πώ τέτοια πατάτα δέν περίμενα να την κάνω.Τώρα η μόνη μου ελπίδα είναι κάποιος γνώστης του αντικειμένου,που θα τυχαίνει να είναι και κάτοχος των ίδιων ηχείων άμα μπορεί να μπεί στην διαδικασία και να μου στείλει μερικές φωτό απο το εσωτερικό των δικών του, μπάς και βγάλω καμία άκρη.Αυτά για την ώρα τα λέμε, σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το μύνημα μου νά'σαι καλά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η αλήθεια είναι πως δεν πρόκειται για μια απλή καμπίνα ηχείου που συνήθως έιναι οφθαλμοφανές το που πρέπει να μπούν, π.χ το bass reflex του συνγκεκριμένου ηχείου έιναι κάτω ακριβώς απο το δεύτερο γουφεράκι(μετρώντας απο πάνω πρός τα κάτω) και έχει δ απο τις οποίες η μια είχε τυλιγμένο βαρελάκι ένα κομμάτι μονωτικού, αυτό είναι το μόνο που θυμάμαι στα σίγουρα.Επίσης να επισημάνω ότι στο ένα ηχέιο το είχαν στην μπροστινή οπή ακριβώς κάτω από το μεγάφωνο, και στο άλλο στην δέυτερη η οποία βρίσκεται πρός την πλάτη του .(μάλλον βιαζόντουσαν)
Καλώς όρισες.
Τι ακριβώς είναι αυτό το δ που λες; Ανέβασε φωτογραφίες καλύτερα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Καλώς όρισες.
Τι ακριβώς είναι αυτό το δ που λες; Ανέβασε φωτογραφίες καλύτερα.
Γειά σου φίλε μου,πάνω στην ζαλάδα μου παρέλειψα να συμπληρώσω (και έχει δύο οβάλ τρύπες)σ'ευχαριστω για την επισήμανση.Όσο για τις φωτό ότι και να σας δείξω αν κάποιος δεν έχει τα ίδια ηχεία δεν θα βγάλουμε άκρη.Ασχολούμαι με το θέμα μέρες τώρα και έχω δοκιμάσει άπειρα σενάρια.Σ'ευχαριστώ και πάλι.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728

Εδώ φαίνεται το έσω του μικρότερου 220, η λογική είναι η κλασσική τοποθέτηση που το μονωτικό αγκαλιάζει εφαπτόμενο τα πλαϊνά του ηχείου, συν την τοποθέτηση ενός κομματιού πίσω από τη χούφτα με τις μπότες οπου βρίσκεται το κροσοβερ.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2

Εδώ φαίνεται το έσω του μικρότερου 220, η λογική είναι η κλασσική τοποθέτηση που το μονωτικό αγκαλιάζει εφαπτόμενο τα πλαϊνά του ηχείου, συν την τοποθέτηση ενός κομματιού πίσω από τη χούφτα με τις μπότες οπου βρίσκεται το κροσοβερ.
Φίλε μου γειά σου.Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ,θα προσπαθήσω βάση αυτού που μου υπέδειξες,αν και η καμπίνα του 230 είναι πολύ πιό περίπλοκη.Νά'σαι καλά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το σύνηθες είναι να υπάρχει ηχο-απορροφητικό σε πλαϊνά και πλάτη. Επίσης για κανένα λόγο δεν φράζεις την είσοδο του σωλήνα συντονισμού. Δεν ξέρω αν βοηθάω κάπου.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Το σύνηθες είναι να υπάρχει ηχο-απορροφητικό σε πλαϊνά και πλάτη. Επίσης για κανένα λόγο δεν φράζεις την είσοδο του σωλήνα συντονισμού. Δεν ξέρω αν βοηθάω κάπου.
Όποια πληροφορία μου παρέχετε είναι άκρως πολύτιμη σας ευχαριστώ πολύ.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
2
Δε ξέρω αν έχεις δει το παρακάτω βίντεο αλλά μπορεί να πάρεις καμιά ιδέα

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο,αλλά τα'χω ψάξει πειστεύω όλα.Το'χω δεί το βιντεάκι αλλά εκτός το ότι δέιχνει το 240 μοντέλο,δεν φανερώνει καθαρά εσωτερικώς τον τρόπο που τα βάζει η warfedale.Πείστεψέ με ούτε'γω περίμενα ότι θα τα βρώ τόσο σκούρα τα πράγματα.Δέν είναι μόνο μια πλάτη κι ένα πλαινό έχει κι άλλα.Μόναδική μου ελπίδα κάποιος που'χει τα ίδια.Σ'ευχαριστώ και πάλι.Είναι συνγκηνιτικό να βλέπεις πως υπάρχουν ακόμα (άνθρωποι) που θέλουν να βοηθήσουν τους άλλους.Νά'σαι καλά.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Τσέκαρε τα συρματάκια που είναι μεταξύ ακροδεκτών και πηνίου φωνής μήπως ακουμπάνε στον κώνο.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Τσέκαρε τα συρματάκια που είναι μεταξύ ακροδεκτών και πηνίου φωνής μήπως ακουμπάνε στον κώνο.
Τσέκαρα αυτό που μου είπες αλλά μάταια,οι μονάδες αναπαραγωγής είναι ok όπως και τα πηνία, το πρόβλημα είναι στα ρημάδια τα μονωτικά όσον αφορά τον τρόπο που θα μπούν και το που θα μπούν.Άσε εχώ ξενερώσει αφάνταστα ποιός θα το περίμενε ότι μια τέτοια λεπτομέρεια θα έπαιζε τόσο μεγάλο ρόλο.Ευελπιστώ μπάς και βρεθέι κάποιος κάποτε, που θα μπεί στον κόπο ν'ανοίξει τα δικά του και να μου στείλει φωτό ή βιντεάκι και με το αζημίωτο άν χρειαστεί, τι άλλο να κάνω;Σ'ευχαριστω φιλαράκι για το ενδιαφέρον,νά'σαι καλά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top