Πρόβλημα με μπαταρία

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Εχω ενα peugeot 206 1600 του 2002,το αυτοκινητο απο περσι το κινω λιγο,μιας και υπαρχει και αλλο αυτοκινητο στην οικογενεια,αλλα και γιατι το εχω σε αλλη περιοχη στο πατρικο μου (μενω κεντρο σε περιοχη με θεσεις μονο για μονιμους κατοικους και για καποιο ειδικο λογο δεν εχω βγαλει αδεια ). Πριν απο δυο μηνες η μπαταρια που φορουσε το αυτοκινητο (την οποια ειχα βαλει το 2015) τα επαιξε ,λιγο πολυ αναμενομενο,μιας και το αυτοκινητο το κινουσα μια φορα τη βδομαδα για λιγα χλιομετρα. Εβαλα καινουργια μπαταρια σε καπου στο Χαλανδρι (για την ωρα δεν εχει σημασια να πω που).Απο τοτε το αυτοκινητο μετακινεται 2-3 φορες την βδομαδα για 8-10 χιλιομετρα καθε .Απλα σημερα που δοκιμασα να το βαλω ειχα το ιδιο προβλημα και με την καινουργια μπαταρια,που αλλαξα πριν δυο μηνες. Λογω απουσιας εκτος Αθηνας,αυτη τη φορα εμεινε ακινητο για μια εβδομαδα και σημερα που πηγα να το ξεκινησω ...δεν.Ειναι λογικο αυτο?να αδειαζει τοσο γρηγορα? Μηπως ειναι μαπα η μπαταρια που μου εβαλαν ή εχει καποιο αλλο προβλημα το αυτοκινητο?(πχ στο δυναμο).
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Κλείσε τα πάντα, βγάλε συναγερμούς και βάλε αμπερόμετρο σε σειρά με τον ένα από τους δύο πόλους της μπαταρίας. Πρέπει να μετράς κάτι λίγα mA για το ρολόι . Βγάλε το αμπερόμετρο και στο ρελαντί μέτρα με βολτόμετρο τους πόλους, πρέπει να είναι 14,4 V χωρίς άλλη κατανάλωση.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Μου έτυχε δύο φορές πριν 3 χρόνια σε αυτοκίνητα που δεν κινούσα πολύ, και μετά απο μετρήσεις και παρατήρηση αποδείχθηκε πως έφταιγαν οι μπαταρίες.
Ο πωλητής έκανε τον χαζό φυσικά... >:(
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Όταν το βάλεις μπρος,με καλώδια μέσω άλλου αυτοκινήτου, βγάλε τον ένα πόλο.Αν σβήσει , έχεις θέμα με την γεννήτρια.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Όταν το βάλεις μπρος,με καλώδια μέσω άλλου αυτοκινήτου, βγάλε τον ένα πόλο.Αν σβήσει , έχεις θέμα με την γεννήτρια.
Αλήθεια, αμέσως πριν βάλεις μπρος, με τον διακόπτη στο "On", ανάβει το λαμπάκι της γεννήτριας;
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Αλήθεια, αμέσως πριν βάλεις μπρος, με τον διακόπτη στο "On", ανάβει το λαμπάκι της γεννήτριας;
Ναι αναβει......δεν αναβε με την προηγουμενη μπαταρια που ομως ηταν δυο ετων,με τον τελευταιο χρονο να το κινω ελαχιστα.Αυτη τα ειχε παιξει τελειως γιατι την φροτισα για κανενα 12 ωρο τρεις φορες και μετα απο μια χρηση (ελαχιστα χιλιομετρα),τα εφτυνε ξανα.
Μαρκα μπαταριας,να πω την αληθεια δεν την θυμαμαι,απλα ειχα δυο επιλογες για την μπαταρια,μια νομιζω varta (επωνυμη τελος παντων στα 85 ευρω ) και αλλη μια Ιαπωνικη στα 65.Πηρα την δευτερη (οχι δεν επηρεαστηκα απο το hi-fi).
Δεν το ξεκινησα με αλλο αυτοκινητο,απλα φορτισα για μια ωρα την μπαταρια που ειχα με εναν φορτιστη που εχω στην αποθηκη στο πατρικο μου και μετα λειτουργησε κανονικα.Εκανα μια διαδρομη 15 χιλιομετρων και ολα κανονικα,απλα σημερα θα παω παλι να δω αν θα παρει μπροστα.Αυτο με τις μετρησεις,θα προσπαθησω να το κανω αν και μαλλον δεν θα αποφυγω το συνεργειο για ελεγχο (δεν εχω και εμπιστοσυνη γενικα στους περιφερειακους ηλεκτρολογους,μπορει να βρεις απο τον πιο ασχετο μεχρι επιστημονα,αλλα ειναι θεμα τυχης),ενω το αυτοκινητο για καποιους λογους θα το εχω για ακομα εναν χρονο,μπορει και εναμιση.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,παντως σημερα θα παρω τηλεφωνο εκει που μου εβαλαν την μπαταρια,θεωρητικα εχω εγγυηση ενος ετους αλλα με την προυποθεση να κανω τουλαχιστον 12 χιλιομετρα καθε 2 μερες......Θα ενημερωσω για την σταση τους.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ναι αναβει......δεν αναβε με την προηγουμενη μπαταρια που ομως ηταν δυο ετων,με τον τελευταιο χρονο να το κινω ελαχιστα.Αυτη τα ειχε παιξει τελειως γιατι την φροτισα για κανενα 12 ωρο τρεις φορες και μετα απο μια χρηση (ελαχιστα χιλιομετρα),τα εφτυνε ξανα.
Μαρκα μπαταριας,να πω την αληθεια δεν την θυμαμαι,απλα ειχα δυο επιλογες για την μπαταρια,μια νομιζω varta (επωνυμη τελος παντων στα 85 ευρω ) και αλλη μια Ιαπωνικη στα 65.Πηρα την δευτερη (οχι δεν επηρεαστηκα απο το hi-fi).
Δεν το ξεκινησα με αλλο αυτοκινητο,απλα φορτισα για μια ωρα την μπαταρια που ειχα με εναν φορτιστη που εχω στην αποθηκη στο πατρικο μου και μετα λειτουργησε κανονικα.Εκανα μια διαδρομη 15 χιλιομετρων και ολα κανονικα,απλα σημερα θα παω παλι να δω αν θα παρει μπροστα.Αυτο με τις μετρησεις,θα προσπαθησω να το κανω αν και μαλλον δεν θα αποφυγω το συνεργειο για ελεγχο (δεν εχω και εμπιστοσυνη γενικα στους περιφερειακους ηλεκτρολογους,μπορει να βρεις απο τον πιο ασχετο μεχρι επιστημονα,αλλα ειναι θεμα τυχης),ενω το αυτοκινητο για καποιους λογους θα το εχω για ακομα εναν χρονο,μπορει και εναμιση.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,παντως σημερα θα παρω τηλεφωνο εκει που μου εβαλαν την μπαταρια,θεωρητικα εχω εγγυηση ενος ετους αλλα με την προυποθεση να κανω τουλαχιστον 12 χιλιομετρα καθε 2 μερες......Θα ενημερωσω για την σταση τους.
Η σειρά είναι όπως ειπώθηκε παραπάνω. Τσεκάρεις καταναλώσεις με κλειστό διακόπτη και μετά γεννήτρια.
Και κάτι άλλο γενικά. Κάθε μιζιά τραβάει κάποιο σεβαστό ρεύμα από τη μπαταρία. Η αναπλήρωση γίνεται αν οδηγήσεις 20-30km, ώστε να προλάβει η γεννήτρια να δώσει πίσω το ρεύμα στην μπαταρία. Αλλιώς την φορτίζεις πιο συχνά.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
παιδια μιλησα εκει που εβαλα την μπαταρια,μου ειπαν να το παω για ελεγχο εκει, γιατι κατι δεν τους κολλαει καλα,απλα αυτο μπορει να γινει το ερχομενο Σαββατο. Αν υπαρχει θεμα,προφανως δεν τιθεται θεμα ενεργοποιησης της εγγυησης της μπαταριας. Εγω παντως εχω αρχισει να πιστευω οτι τα εχει παιξει το δυναμο του αυτοκινητου.
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Κάθε σοβαρός ηλεκτρολόγος-κατάστημα που αλλάζει μπαταρία οφείλει να μετρήσει και το δυναμό σου.
Το έκαναν?

Αν αυτό δεν έγινε φέρουν ευθύνη στην ζημιά που προέκυψε στην καινούρια σου μπαταρία.
 

Μηνύματα
29.226
Reaction score
23.259
MADE IN JAPAN ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ

ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Nemesis54 οταν τοποθετηθηκε η μπαταρια το μετρησαν αν εχει διαρροη και ειπαν οχι και με βαση αυτο μου εδωσαν την εγγυηση.Τωρα μπορει να παω εκει και να με παραμυθιασουν,για αυτο σε λιγο θα παρω τηλεφωνο και το σερβις που το παω να δω τι θα μου πουν.Προφανως θα μου πουν φερτο απο εδω πριν το πας εκει,αλλα οπως καταλαβαινετε δεν εχω ουτε τον χρονο,αλλα ουτε τη διαθεσηα μοιραζω χρηματα απο εδω και απο εκει.

Tigergreg μαλλον τοτε εχω συλλεκτικη μπαταρια.....ισως να εκανα λαθος που δεν εβαλα την ακριβοτερη αλλα σιγουρα πιο αξιοπιστη με τα 85 ευρω.

Το να τα εχει παιξει το δυναμο στεκει? δηλαδη να μην φορτιζεται καθολου η μπαταρια οταν κινειται το αυτοκινητο και λογικο να αδειασει καποια στιγμη.Μπορει να γινει αυτο ή λεω π@παρια?
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
τελικα θα το παω στο σερβις που το πηγαινα τοσα χρονια,που εχω εμπιστοσυνη και οτι μου πουν.Το θεμα ειναι οτι αν το αυτοκινητο ειναι οκ (διαρροη,δυναμο) και το παω το Σαββατο εκει που πηρα τη μπαταρια ,μπορει να μου πουν οτι π@παρια θελουν.Με απλα Ελληνικα κακως εβαλα μπαταρια αλλου,τοσα χρονια που εβαζα οποτε εκανα σερβις (εστω και μπαταρια peugeot) μια χαρα ηταν ολα.Τωρα μπλεξαμε.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Αφου σας ευχαριστησω αλλη μια φορα για τις γνωμες σας και την διαθεση σας για βοηθεια,ενημερωνω (οπως οφειλω) για το θεμα.Σημερα το μεσημερι πηγα το αυτοκινητο εκει που το παω για σερβις εδω και 12 περιπου χρονια.Το αυοκινητο δεν εχει καποια διαρροη και το δυναμο λειτουργει κανονικα.Το προβλημα ειναι οτι η μπαταρια που μου εβαλαν ειναι μικροτερη απο αυτη που οριζει ο κατασκευαστης (τα ελαχιστα αμπερωρια).Για αυτο το λογο το αυτοκινητο αν μεινει ακινητο για καποιες μερες και με τον συναγερμο σε λειτουργια,παρουσιαζει το προβλημα της αποφορτισης της μπαταριας
Το θεμα ομως ειναι οτι πριν παω στο συγκεκριμενο καταστημα που εβαλα την μπαταρια,τους εστειλα φωτο με την μπαταρια που φορουσε το αυτοκινητο (που εβγαλα εκεινη την στιγμη) για να μου πουν αν εχουν την ιδια (σε προδιαγραφες) και μου ειπαν ναι.Οταν την αλλαξα λοιπον εμεινα ησυχος οτι εχω την σωστη μπαταρια,αλλα δεν ηταν ετσι.
Ακουω γνωμες τωρα για το τι κανω? Να απαιτησω αντικατασταση με την σωστη μπαταρια (εστω την ιδια Ιαπωνικη μαρκα της πλακας),να μην ασχοληθω καθολου και να μην χασω και αλλο χρονο αρα και χρημα? (αλλα να εχω το αγχος να κινω το αυτοκινητο καθε 2-3 μερες).
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.517
Reaction score
30.885
Πρεπει να πας να σου βαλουν την σωστη! Και εγω ενα audi που εχω το κινω πολυ λιγο και δεν εχω ποτε προβλημα για αρκετα χρονια .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Για αυτο το λογο το αυτοκινητο αν μεινει ακινητο για καποιες μερες και με τον συναγερμο σε λειτουργια,παρουσιαζει το προβλημα της αποφορτισης της μπαταριας
Δεν ευθύνεται η χωρητικότητα της μπαταρίας για την αποφόρτιση. Αν ο κατασκευαστής κάποιου αυτοκινήτου συνιστούσε τη μικρότερη, δεν θα αποφορτιζόταν με συναγερμό; :rolleyes:

Η ποιότητα ευθύνεται, όπως στα δικά μου που τις πλήρωσα για ποιοτικές και ήταν σκάρτες.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Δεν ευθύνεται η χωρητικότητα της μπαταρίας για την αποφόρτιση. Αν ο κατασκευαστής κάποιου αυτοκινήτου συνιστούσε τη μικρότερη, δεν θα αποφορτιζόταν με συναγερμό; :rolleyes:

ολες οι μπαταριες καποια στιγμη θα αποφορτιστουν (ακομα και αν βαλουμε μπαταρια απο τανκ),αν το αυτοκινητο δεν κινειται,απλα ο κατασκευαστης συνιστα μια ελαχιστη χωρητικοτητα,εχοντας λαβει υποψη του και τις ελαχιστες καταναλωσεις σε ακινησια (συναγερμος,ρολοι κλπ).Απλα οταν η χωρητικοτητα ειναι κατω απο το ελαχιστο οριο,αυτο συμβαινει πιο γρηγορα,οπως σε εμενα δηλαδη,που ουσιαστικα κανει την μπαταρια αχρηστη (αφου αδειασε στη βδομαδα).Τελος παντων θα παρω ενα τηλεφωνο αυριο και θα δω τι θα μου πουν,δεν θελω να προτρεχω,σοβαροι μου φανηκαν,πιστευω θα μου την αλλαξουν με καποια αλλη και θα πληρωσω τη διαφορα.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Ενημερωνω για την εξελιξη,η μπαταρια αλλαχθηκε απο το καταστημα που την πηρα,με μια αλλη γνωστης εταιρειας με τα ιδια αμπερωρια αλλα με τα αμπερ εκκινησης που συνιστα ο κατασκευαστης,πληρωνοντας απλα την διαφορα στην τιμη αναμεσα στις δυο. Απο το καταστημα επιμενουν οτι η μπαταρια δεν ειχε προβλημα και οτι ακομα και με την καλυτερη και τεχνικα ορθη καινουργια θα εχω το ιδιο θεμα. Εγω δεν ηθελα να μπω σε ασκοπες κοντρες και ειπα απλα οι μηχανικοι αυτοκινητων στη χωρα μας ειναι οπως οι γιατροι,ο καθενας λεει το δικο του διαφορετικο απο τον αλλον. Τελος παντων,η σταση του καταστηματος με καλυψε απολυτα (παρα την γκρινια).Αν καποιος θελει να μαθει για ποιο καταστημα μιλαμε,μπορει να στειλει πμ,εδω δεν θα ηθελα να το αναφερω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε εκ νέου ή όχι;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top